Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Fren Balataları

Kahraman Karaçoban

Soru

03 Şubat 2014 tarihinde aracımı rölantideki titreşim nedeniyle İzkar (İzmir) yetkili servisine bıraktım. Gün içinde servisten "ön fren balatalarınızın değişmesi gerekiyor, değiştirelim mi" diye sordular. Ben; "daha 22 bin km.deki aracın balatası nasıl biter, emin misiniz, bir yanlışlık olmasın" dedim. Görevli, "yanlışlık yok değişmeli" deyince bende onay verdim.

Akşamüzeri aracımı servisten teslim alırken asıl sorun olan titreşim aynen devam ediyordu.Ön fren balatalarının değişmesi için toplam 323 tl. ödeme yaptım. 

Daha önceki aracımı 80 bim km.de sattım ve o aracın balataları  muayeneden bile geçti. Ondan önceki aracımı 40 bin km kullandım, muayeneden geçti. Sürüş tarzım çok fren yapmak şeklinde değil, km.nin yarısından fazlası şehir dışıdır.

Bu doğrultuda sizlere sormak istediklerim;

1. Takılan balatanın markası "Motorcraft". Bu balata hakkında pek fazla bilgi edinemedim. Nasıl bir markadır, Ford tarafından onaylanmış bir ürün müdür?

2. Neden "BOSCH" marka balata kullanmazlar?

3. 323 tl fiyat bana fazla geldi, sizce nasıl?

4. Balataların fotoğrafını ekliyorum. Bu sizce bitmiş bir balata mıdır? Kıyas olması açısından, balatanın kalan kısmı iphone 5'ten çok az kalın, fotoğrafta gözüken kalemden de kalın.

tk5b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Focus III ümün 45.000 bakımını 45.500 kmde yaptırdım. Aracı servise bıraktıktan sonra arayıp ön balataları değiştirelim dediler , bende frenleme davranışlarıma güvendiğimden gerek olmadığını söyledim. En fazla 2500 km daha gider dediler , tamam dedim değiştirmedim. Ayrıca ön balata için 250 TL fiyat vermişlerdi. Bir iki hafta önce 56000 de iken , servis harici bir fren ustasına değiştirtmek için gittiğimde önleri daha kullanırsın değiştirmeyelim , arkaları değiştirelim dedi 80 TL  ye TRW marka ile değiştirdim. Şimdi 58000 deyim,  60.000 bakımında da değiştirmeyip önleri de harici bir yerde değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende 100 TL ye Kale marka ile değiştirdim sanayiden eve gelinceye kadar eskisine göre frenler daha kötü,daha az hassasiyet var frende birde frene basınca ses geliyor usta balatalar yeni 300-500 km sonra geçer eskisi gibi olur dedi inşallah iyi olur.ucuz etin suyu misali pişman olmam inşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende 100 TL ye Kale marka ile değiştirdim sanayiden eve gelinceye kadar eskisine göre frenler daha kötü,daha az hassasiyet var frende birde frene basınca ses geliyor usta balatalar yeni 300-500 km sonra geçer eskisi gibi olur dedi inşallah iyi olur.ucuz etin suyu misali pişman olmam inşallah

geçer geçer, kalenin tek dezavantajı daha çabuk bitmesi olur, oda yinede fiyatı oranında değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Doğru, yeni değiştiği zaman öyle olur. Bir müddet frenlerinize fazla güvenmeyin. Alışınca normale biner.

evet eskiye donunceye kadar eski aracim palio yu kullaniyo gibiyim onun frenleride iyiydi ama focus a ilk bindigimde coluk cocuk frensiz aracta geziyormusuz demistim
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

35.000 km de 3.yıl bakımıma girdim geçen hafta,balatalar bitmis 267 tl fiyat söylediler,kalsın dedim bu hafta bosch marka balata aldım 60 tl ye sonra taktırdım ama ötme yapıyor 400 km yaptım hala ötüyor çok gıcık ses ,ne yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum teşekkürler:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

35.000 km de 3.yıl bakımıma girdim geçen hafta,balatalar bitmis 267 tl fiyat söylediler,kalsın dedim bu hafta bosch marka balata aldım 60 tl ye sonra taktırdım ama ötme yapıyor 400 km yaptım hala ötüyor çok gıcık ses ,ne yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum teşekkürler:)

Ucuz ürünler iz yapana kadar ses çıkartır. Yapılan km'den ziyade fren yapılan zaman önemli diyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Doğru, yeni değiştiği zaman öyle olur. Bir müddet frenlerinize fazla güvenmeyin. Alışınca normale biner. 

Daha önce balataları yeni değiştirdiğimi ve eskisi kadar iyi tutmadığını söylemiştim arac 150 km oldu hala ses var ve çok iyi değil frenler.Merak ettiğim şey diskler ile birlikte değişim olsaydı ya da orjinal motorcraft takılsaydı bu sorun yine olur muydu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.