Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Başınızdan Geçen Kazalar...

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Eee sen açsana Ümit dediğinizi duyar gibiyim. Tabiki açayım ama kazalar hakkında yeteri kadar altyapım olmadığı inancındayım. Bir nevi Antalya gibi  Bu güne kadar topu topu 3 kere kaza yaptım. İlki çocuktum, lastik yarıldı, ikincisi europayla şarampole ve ardından tarlaya uçtum, çok şükür hiç bir şey olmadı, tarladan yola çıktım ve yoluma devam ettim, üçüncüsü de geçen focusla yaptığım kaza. Bu yüzden de altyapsı sağlam olan bir kişinin konu hakkında daha doğru bilgi vereceğini düşündüm. Tabi takdir sizin. İsterseniz.

Hakikaten niye benden bekliyorsun bunu, aç konuyu bırak başkaları yazsın, deneyimime güveniyorsan da ben jüri olurum.

Kaza yorumları ile kazaların önlenebileceğini sanmam. Zaten o anda kişi yapılabilecekleri gözden geçirerek yapabileceğini yapıyor, işe yararsa kaza olmuyor, yaramazsa oluyor.

Sonradan ahkam kesmenin anlamı yok.

Ancak belli nedenler var, uzun bir liste oluşturulabilir, ve bunlara karşı önlem alınabilir. 

1. Donanım kaynaklı sorunlar, rot başı kırılması, rotil kırılması, kabak lastikler, vb. Aracınız daima bakımlı olacak.
  2. Dikkatsizlik, dalgın olmak, araçta sürerken yemek yemek, sigara külünü üstüne düşürmek, telefonla konuşmak, uykusu< ve yorgun kullanmak vb. Trafik ciddi işstir daima dikkatli kullanacaksınız
  3. Yol, hava ve trafik koşullarının gerektirdiğinden hızlı kullanmak. Bunu özellikle hız sınırlarına uymak şeklinde yazmadım, çünkü bazen hakikaten saçmalıyorlar. Kar, yağmur, viraj, trafik yoğunluğu gibi faktörler azami hızı etkiler, en ufak bir şüphede hızınızı düşürün.
  4. Alkollü araç kullanmayın. Lütfen sıfır promil!
  5. Trafikte çok sayıda ki ayaklı hayvan olduğunu hartırlayın, dalaşmayın, inatlaşmayın, kapışmayın.
  6. .......

Ben baştatayım da boş zamanda kazalarımı da anlatırım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6.  sadece 2 ayaklı değil, uzun yolda ve özellikle gece, kasaba, meskun mahal vb yerlerden geçerken 4 ayaklı hayvanlarada dikkat etmek lazım.. gece karşıdan gelen araba olmadıkça uzunları yakarım.  (bu yaz nedense hiç görmediğimden çok ölü köpek gördüm yol kenarlarında, Allah tan başıma çarpma şeklinde hiç gelmedi, bir kere 3 sene kadar önce ani manevra yapmak zorunda kalmıştım)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6. ben ekleyim bari

Kazalarda önemli faktörlerden birisi TRAFİK KÜLTÜRÜ.

TRAFİK KÜLTÜRÜ = " kurallara uyma + empati + saygı"  olarak anlaşılabilir.

mesela aracı yolun ortasına bırakıp gideceğimiz zaman bu yoldan başkaları da geçecek, aracı kenara çekeyim demek bizim yüzümüzden olacak kazaları engelleyecektir. Yada sis yokken sis farlarını açtığımızda  karşıdakinin gözünü alacaktır kapatayım demek karşıdakinin kamyonun altına girmesini önleyecektir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba ile tek kazam var ; 18 yaşım da(eğliyeti yeni aldığımda)  Audi a6 2.8 quattro (pederin arabasını gece kaçırmaca) ile gazlarken ; önümdekiler birbirine deydi ve spin attılar ; bende onları biçmemek için yoldan çıktım bariyerleri aldıktan sonra biryere çarpıp durdum ; arabanın ön tekerleğini adamın biri getirmişti  hiç unutmuyorum :) Allahtan bir sakatlık çıkmadı ...

Motor ile kazalarıma gelcek olursak akşama kadar anlatabilirim  ...  ufaktan büyüğe doğru anlatayım birkaçını ...

1 - Yamaha 660 xt ile ağvaya  giderken (full throttle)  , o yol bol inişli çıkışlı ve virajlıdır :)))  , yolda baya büyük bir yılanın üzerinden geçerken yılana doğru baktım(yoldan gözümü ayırdım), kafayı bir kaldırdım ; mıcır ve bir evin bahçe duvarı  :muha: ...  Full korumalı olduğum için hiçbir şey olmadı ama motorun gidonu yamuldu ... yamuk gidon ve çizik kırık grenajlarla eve döndüm ...

2 - Yamaha  R1 ile sahilde ince trafikte tatlı tatlı yatırıp aralardan  makas yapıyorum ...( yeni yeni racing deneyimim ) En sağdan yolun soluna doğru 2 aracın arasından yatırıken , en soldaki araçta beni görmeyip bana doğru gelmeye başladı ; ortada buluştuk  :fikir:  , motorla ani manevra biryere kadar ; arka kapısına kaba etimlen çarptım ve düştüm ... Arkada da adamın çocuğu oturuyor onunla göz göze geldik çarpma anında ... Çocuk ağlıyor tabi ; adamda üzerime yürüyor ... kazada yapamadığım manevrayı kazadan sonra yapabildim ... Adama bir musibet 1000 nasihata bedeldir ; oğlun artık motora hayatı boyunca binmez dedim ...  Adamında hoşuna gitti  :kıhkıh: ... Kazadan sonra 2 ay filan adam gibi yürüyemedim ...

3 - Yamaha R1 ile gidiş gelişli bir yolda ; benim gittiğim taraf trafik , bende gidiş gelişin yani yolun tam ortasından gidiyorum ... Bir minübüs trafikten bunalmış olacakki ; tam ben geçerken U yapayım derken benim kafam herifin şöför kapısının camından içeri girdi ;  , motor tuz buz(ön grneaj farlar) , adamında rotu , camı filan kırıldı ... Bendede hata var ama adamı baya paralamışlardı bütün motorcular durup ... Kask olduğu için az hasarlı olarak atlattım ...  Benim ön takımlar depoya vurduğu için baya bir ağrı çektim :(

4 - Yine Yamaha R1 ile E5 yolunda full throttle gidiyorum , mercekli farları var uzunlar açık ; remus egzost forumula 1 gibi ses çıkartıyor... inanılmaz hızlıyım (0-161 km 5 saniye) :guitar:  , yolu nokta gibi görüyorum ... gideceğim rotayı belirliyorum ; şu araçların arasından geçip sola doğru yatıracam gibi ... Tabi herzaman planlandığı gibi olmuyor ... Yüksek sürat , uzunlar ve f1 sesi olduğunu düşünürsek ; önümde bir araba tribe girerek bana yol vereyim diye düşünecek olacakki şerit değiştirdi ; tabi ben çoktan rotamı belirlemiş ve  yatırmış durumdaydım motoru ve kaçınılmaz sona geldiğimi düşündüm ; ne durabilirim nede kaçabilirim ; film şeridi gözlerimden geçmeye başladı ...  Saniyelik bir karar ile motorla arabaya çarpacağıma iyice yatırayım ve motordan ayrılayım kararı verdim ; netekim yola 90 derece yattım , gidon yola sürtmeye başladı ve kırıldı ; parmağım kopuyordu ... motor sağa ben sola doğru sürüklenmeye başladık ; motor bir mercedese çarparak havalandı , bende yolda sürüklenirken 360 derecede sırtımın üzerinde dönüyorum ,  araçlar -  bariyer dünya dönüyor ; sonra kaplumbağa gibi kapandım (kollarımı ve bacaklarımı topladım) çünkü bariyere çarpsa kolum veya bacağım kopabilir ...ben sürüklenirken arkamdan bir taksinin ani frenle üzerime geldiğini gördüm ... ; ezilmeyeyim diye kalkıp yolun kenarına atayım kendimi düşüncesi ile kalkmaya çalışırken kinetik enerji ie kendimi tekrar yerde buluyordum , 3 denemede kendimi yolun kenarına attım ve arkamdaki taksi tam yanımda durdu(neredeyse eziyordu) ... ,kapısını açtım taksinin içine oturdum ... adam benden daha beter şoka girmiş ... kaskı çıkarttım , kask olmasa meftayım ; kaskın üzeirnde boya kalmamış ...  sağ bacak , sağ parmak , ve sırtım komple kan ; bütün pantalon ve üstüm başım yırtık ... hastaneye götür beni dedim , adam beni bıraktı ve para almadan kaçtı gitti , taksicinin gözünden bakınca tabi normal ; önünde motorla biri büyük bir kaza yapıyor ve kalkıp taksisine biniyor :) teminator filmi gibi ... Bu arada kaza duyulmuş ve bütün arkadaşlarım beni arıyor yol kenarlarında nerede diye ... kazayı başlatan motor sürücüsü yok  :wacko:  , telefon ve cüzdan o arbedede cebimden düştü heralde ... hastaneden arkadaşlarıma ulaştım beni görünce hepsi çok şaşırmıştı ; sonuç olarak ayaktaydım ; kolum bacağım ve sıryımda asvalt yanıkları vardı ama ; o kazadan ayaklarım üzerinde çıktığımı hala herkez anlatır ....  Allah korudu  :nazar:

Tabi o kazadan seneler sonra bisikletten düşme sonucu el bileğim çıkmıştı ... İsmini hatılmaıyorum çok muhterem bir prof. ortapedisyen di heralde bilek çıkığı yüzünden tedaviye gittiğimde , benim duruş ve yürüyüşümden ; motormu kullanıyorsun sen demişti  , ve benim geçirdiğim kazarlarda omuzun , kalça ve dizin kaymış demişti ; birkaç hareket yaptırmıştı sol tarafla yapabiliyor , sağ tarafımla yapamıyordum bende acayip şaşırmıştım ... Narkozu veriler bana , omuz diz kalça be bileği yerin oturttu , ne hafiflemiş çıkmıştım ... :muha: , süper bir doktordu ; eli öpülesi insan ...  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugüne kadar üç kaza geçirdim. 

Birincisi evin hemen arkasında adlieye yetişmeye çalışan ama ikaz lambaları ve sireni olmadan sağlı sollu arabaların park ettiği ara yolda hızla polis geliyordu ben de tümsekten yavaşça geçiyordum. Sağolsunlar köşeye de araba park etmişler gelen giden gözükmüyor çok hafif burnumu çıkardım güm benim kullandığım araba (2004 model Focus) olduğu yerde kaldı ve tampon parçalandı ama polis arabası bana çarptığı yönün aksi tarafa savruldu. Haksız oldukları içi tutanak tuttuk ve olay yerinden ayrıldık.

İkincisi Focus 3 ile oldu. Bağcılarda yeşil ışık yanıyor 40-50 km/s hızla ilerliyorum anayolda. Çocuk nasıl bir karar mekanizmasına sahipse öylece beklerken birden ceylan gibi atlamaya karar verdi ve atladı da frenlere asıldım absler devreye girdi am nafile çocuğa kalçasından çarptım ve çocuğun havalanıp kaldırıma çarptığını gördüm. Hemen indim arabaya hiç bakmadım çocuk dağılan kağıtlarını toplama derdinde yanıma çağırdım sıcaktır hissedemezsin desemde çocuk enim arabaya baka baka usulca kaçtı. Sonradan farkettim ki kaputu yamultmuş. Herhalde kızcam sanmış    :dont:

üçüncüsü de bu yaz yine focus 3 ile oldu. Muğlanın Fethiye ilçesinde tatildeydik bir sabah gazete almaya çıktım ama uzak olduu için arabayla gittim. Dönüşte anayoldan ayrılmak için hafif sağa yanaştım sola sinyalimi verdim geçen geçsin. Zaten yoğun trafik yok baktım heryer boş sola doğru dönmeye başladım. Dönüşün yarısında baktım arkadan birden motorsiklet sollamak için karşı şeride geçti.... bir gümbürtü koptu. Motosikletli yerde yatıyor. Motsiklet ayrı tarafta. Sol iki kapım parçalandı. kafasını da kapı üst eşiğine çarpıp ezmiş. Kafasında kask yok. Şort ve kısa kollu tişört giymiş cahil herif. her yeri çizik. Hemen aldım hastaneye götürdüm ambulansı beklemeyelim dedim. Allahtan herhangi bir şey çıkmadı.

Bir de çok önemli değil ama belediyenin kaldırımlara diktiği demir babalardan bi tanesini Rangerın ölçülerine alışamadığım için yerinden söktüm attım arabada hiç bir şey yok maşallah  :nazar:

Sadece kendimizi değil başkalarını da gözlemek lazım trafik hafife alınmamalı.

Saruhan Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba ile tek kazam var ; 18 yaşım da(eğliyeti yeni aldığımda)  Audi a6 2.8 quattro (pederin arabasını gece kaçırmaca) ile gazlarken ; önümdekiler birbirine deydi ve spin attılar ; bende onları biçmemek için yoldan çıktım bariyerleri aldıktan sonra biryere çarpıp durdum ; arabanın ön tekerleğini adamın biri getirmişti  hiç unutmuyorum :) Allahtan bir sakatlık çıkmadı ...

Motor ile kazalarıma gelcek olursak akşama kadar anlatabilirim  ...  ufaktan büyüğe doğru anlatayım birkaçını ...

1 - Yamaha 660 xt ile ağvaya  giderken (full throttle)  , o yol bol inişli çıkışlı ve virajlıdır :)))  , yolda baya büyük bir yılanın üzerinden geçerken yılana doğru baktım(yoldan gözümü ayırdım), kafayı bir kaldırdım ; mıcır ve bir evin bahçe duvarı  :muha: ...  Full korumalı olduğum için hiçbir şey olmadı ama motorun gidonu yamuldu ... yamuk gidon ve çizik kırık grenajlarla eve döndüm ...

2 - Yamaha  R1 ile sahilde ince trafikte tatlı tatlı yatırıp aralardan  makas yapıyorum ...( yeni yeni racing deneyimim ) En sağdan yolun soluna doğru 2 aracın arasından yatırıken , en soldaki araçta beni görmeyip bana doğru gelmeye başladı ; ortada buluştuk  :fikir:  , motorla ani manevra biryere kadar ; arka kapısına kaba etimlen çarptım ve düştüm ... Arkada da adamın çocuğu oturuyor onunla göz göze geldik çarpma anında ... Çocuk ağlıyor tabi ; adamda üzerime yürüyor ... kazada yapamadığım manevrayı kazadan sonra yapabildim ... Adama bir musibet 1000 nasihata bedeldir ; oğlun artık motora hayatı boyunca binmez dedim ...  Adamında hoşuna gitti  :kıhkıh: ... Kazadan sonra 2 ay filan adam gibi yürüyemedim ...

3 - Yamaha R1 ile gidiş gelişli bir yolda ; benim gittiğim taraf trafik , bende gidiş gelişin yani yolun tam ortasından gidiyorum ... Bir minübüs trafikten bunalmış olacakki ; tam ben geçerken U yapayım derken benim kafam herifin şöför kapısının camından içeri girdi ;  , motor tuz buz(ön grneaj farlar) , adamında rotu , camı filan kırıldı ... Bendede hata var ama adamı baya paralamışlardı bütün motorcular durup ... Kask olduğu için az hasarlı olarak atlattım ...  Benim ön takımlar depoya vurduğu için baya bir ağrı çektim :(

4 - Yine Yamaha R1 ile E5 yolunda full throttle gidiyorum , mercekli farları var uzunlar açık ; remus egzost forumula 1 gibi ses çıkartıyor... inanılmaz hızlıyım (0-161 km 5 saniye) :guitar:  , yolu nokta gibi görüyorum ... gideceğim rotayı belirliyorum ; şu araçların arasından geçip sola doğru yatıracam gibi ... Tabi herzaman planlandığı gibi olmuyor ... Yüksek sürat , uzunlar ve f1 sesi olduğunu düşünürsek ; önümde bir araba tribe girerek bana yol vereyim diye düşünecek olacakki şerit değiştirdi ; tabi ben çoktan rotamı belirlemiş ve  yatırmış durumdaydım motoru ve kaçınılmaz sona geldiğimi düşündüm ; ne durabilirim nede kaçabilirim ; film şeridi gözlerimden geçmeye başladı ...  Saniyelik bir karar ile motorla arabaya çarpacağıma iyice yatırayım ve motordan ayrılayım kararı verdim ; netekim yola 90 derece yattım , gidon yola sürtmeye başladı ve kırıldı ; parmağım kopuyordu ... motor sağa ben sola doğru sürüklenmeye başladık ; motor bir mercedese çarparak havalandı , bende yolda sürüklenirken 360 derecede sırtımın üzerinde dönüyorum ,  araçlar -  bariyer dünya dönüyor ; sonra kaplumbağa gibi kapandım (kollarımı ve bacaklarımı topladım) çünkü bariyere çarpsa kolum veya bacağım kopabilir ...ben sürüklenirken arkamdan bir taksinin ani frenle üzerime geldiğini gördüm ... ; ezilmeyeyim diye kalkıp yolun kenarına atayım kendimi düşüncesi ile kalkmaya çalışırken kinetik enerji ie kendimi tekrar yerde buluyordum , 3 denemede kendimi yolun kenarına attım ve arkamdaki taksi tam yanımda durdu(neredeyse eziyordu) ... ,kapısını açtım taksinin içine oturdum ... adam benden daha beter şoka girmiş ... kaskı çıkarttım , kask olmasa meftayım ; kaskın üzeirnde boya kalmamış ...  sağ bacak , sağ parmak , ve sırtım komple kan ; bütün pantalon ve üstüm başım yırtık ... hastaneye götür beni dedim , adam beni bıraktı ve para almadan kaçtı gitti , taksicinin gözünden bakınca tabi normal ; önünde motorla biri büyük bir kaza yapıyor ve kalkıp taksisine biniyor :) teminator filmi gibi ... Bu arada kaza duyulmuş ve bütün arkadaşlarım beni arıyor yol kenarlarında nerede diye ... kazayı başlatan motor sürücüsü yok  :wacko:  , telefon ve cüzdan o arbedede cebimden düştü heralde ... hastaneden arkadaşlarıma ulaştım beni görünce hepsi çok şaşırmıştı ; sonuç olarak ayaktaydım ; kolum bacağım ve sıryımda asvalt yanıkları vardı ama ; o kazadan ayaklarım üzerinde çıktığımı hala herkez anlatır ....  Allah korudu  :nazar:

Tabi o kazadan seneler sonra bisikletten düşme sonucu el bileğim çıkmıştı ... İsmini hatılmaıyorum çok muhterem bir prof. ortapedisyen di heralde bilek çıkığı yüzünden tedaviye gittiğimde , benim duruş ve yürüyüşümden ; motormu kullanıyorsun sen demişti  , ve benim geçirdiğim kazarlarda omuzun , kalça ve dizin kaymış demişti ; birkaç hareket yaptırmıştı sol tarafla yapabiliyor , sağ tarafımla yapamıyordum bende acayip şaşırmıştım ... Narkozu veriler bana , omuz diz kalça be bileği yerin oturttu , ne hafiflemiş çıkmıştım ... :muha: , süper bir doktordu ; eli öpülesi insan ...  

Huuhhhh.... :D :D :D

Geçmiş olsun. Son kaza iyiymiş. Ucuz atlatmışsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu haftasonu iki gün de sınavlardan çıkınca kaza atlattım. 

Birinci gün eve dönüyorum, şeridimdeyim, hızım 40 gibi, virajlı yoldan bir döndüm, tam karşımda hızla gelen bir opel. Kökledim frene ve kıl farkıyla çarpmaktan kurtuldum, arabadan indim adama bağırıp çağırdım ama adam hızla kaçtı.

Ertesi günü yine sınavdan çıktım, arabaya bindim tek yönlü yolda gidiyorum, sol tarafta park halindeki bir pikap tam önümde yola bir çıktı, yine fren, yine kıl farkı kurtarış, yine arabadan indim, yine arkasından bağırdım ama o da kaçtı :D

İkisinde de olay çok ani geliştiği için debriyaja basamadım ama araba ikisinde de stop etmedi, olayı unuttum ona kafayı taktım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kazalar... Şanslıyım sanırım, bir de pek hızlı kullan(a)madığımdan mıdır nedir; büyük kaza yapmadım hiç...

Doğan L aracın 3-5 kez farını kırmışlığım var; birinde duran belediye otobüsünün arkasında çeki demirine sokmuştum farı... Kayda değer kaza da gıcır bir S500'ün arka tamponuna akar trafikte geçirmiştim... Arabadan indim, baktım adamın tampon hafifçe aşağı kaymış, park sensörlerinden belli; benim Doğan L komple tampon bırakmış yere, tampon bağlantı yerleri lime lime... Ben tam kontak anahtarını beyefendiye uzatmak üzereyken; adam halime acıyıp "tamam, hadi sür-git!" demişti... Tamponu bagaja atıp, doğru sanayiye... Başka da kaza yapmadım Doğan L ile; kısa süre kullandım; benden çok trafik polisleri çekti; marş bozuktu bir ara; stop ettikçe polisler itiyordu arabayı  :kıhkıh:

Tipo ile daha şanssızdım; taksinin birine arkadan çarptım; iki şeritli şehir içi yolda iki taksi yan yana durmuş sohbet ediyorlardı; ben sağdaki hareket ediyor sandım; fren bile yapamadan güm! Tipo'nun sağ ön baya baya dağıldı; kaput toplandı falan...

Bir diğeri yolu kesen ara yoldan karşıdaki yola geçmeye çalışırken yokuş aşağı yoldan gelen araç soldan geçirdi; sol çamurluk darmadağın; biz kardeşimle kazanın şokunu yaşarken, arabaya bir kadın bindi; tanımıyoruz; "siz haklısınız, o hızlıydı, çarptı; beni de Taksime bırakır mısınız" dedi... Yaşadığımız olay; çok net, yaptığımız kazanın önüne geçti...

E5'te Kumburgaz istikametinde, Büyük Çekmece'ye inen yolda; tam yolun ortasında duran traktör arka tekerine de sol önün ucuyla sağlam vurmuşluğum var; davlumbazı çatlatmıştım ama o yolu bilen anlar; göbekten vursaydım zincirleme kaza olurdu; arkası oldukça kalabalıktı yokuş inişinde...

Focusumla henüz kaza yapmadım; umarım da hiç yapmam; sadece sıkışık trafikte öndeki arkadaş kaydırıp tamponu itekledi; bir şey olmadı; bir de ben kat otoparkında mesafeyi ayarlayamayıp duvara tosladım; ikisi de kaza sayılmaz...

Kazasız-belasız günler diliyorum tabi herkese... :sofeer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sakin sakin gittikten sonra makasa giren fiestanın arkasına geçip sellektör atmamla trafiğin yavaşlaması bir oldu ve sonradan da farketmemle arka fren lambalarından sadece led olan yanıodu. Dokunduruk, hayattan soğuduydum onda baya. Ford amblemim yamuk, kaputta 2 çatlama var hala yaptırmadım niyeyse. Karşı taraf bir garipti, iyi niyetli olduğuma pişman oldum sonradan da o an mahcubiyetle ne yaptığımı ben de bilmiyormuşum demekki.

Sollarken nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde sağ aynam fiat'ın ticari modelinde kaldı eskişehir yolunun ortasında. Karşı taraf baya anlayışlı çıktı neyseki de kaskodaki fiyat artışı haricinde bir şey olmadı.

Passat'la ilk ehliyet aldığım yıllarda park ederken 3 kere düşük hızla çarptık çok ekstra bir şey olmadı onlarda da neyseki.

Kıl payı yırttıklarımdan en çok sürüşümü değiştiren Ankara'da bahçeli altgeçidinden önce önümdeki 5 serisi BMW'nin önündeki aracın dörtlülerini görüp frene asılıp dörtlü yakmamla ucundan yırttım. Ondan beri neredeyse hiç hızlı girmem altgeçitlere ya da benden önce birinin girmesini beklerim, kötü bir teknik bu malesef.

50 hız sabitleyici ile giderken EGO otobüsü önüme kırmıştı, düşük hız diye dikkati düşürmemek gerekli.

Armada önünde tüm camları filmli bir Passat fren yapmasam bariyerlerle birleştiriyordu beni, gidip önüne geçip dörtlüleri yakmamla polis ve resmi araçlarda bulunan "ai" sesi sonucu bırakmıştım peşini de ciddi sinirlenmiştim onda çok şükür o kadar sinirlenmedim bir daha trafikte.

Bir de otobanda yalnız giderken viraja fazla sert girmem sonucu arkası atıvermişti de adrenalin dolu bir gülümseme ile atlatmıştık onu da  :kıhkıh:

@Ümit Vaysaloğlu,  Valla beklediğimden daha yararlı ve bilgilendirici bir konu oldu bu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otoyol çıkışlarında hızınıza bakın, otoyol da şehir içine göre hızlı gittiğimiz için yeterince yavaşladık sanabiliyoruz bazen, ki bende öyle sanmıştım, Mondeo ile otoyoldan çıkıyorum 50 mt ilerde sola viraj var, viraja giriyorum araç arkadan kaymaya başlıyor, arabanın önü orta refüje sıfır bir şekilde arkadan da kayarak virajı alıyorum yani tam bir drift :) Tabi el ayak titremeye başlıyor, kalp artık 150 mi 200 mü atıyor bilmiyorum yanımdan da içinde gençlerin olduğu bir Golf geçiyor, onlarda bilerek yaptığımı sanıp alkışlıyorlar beni :D Bundan sonra her çıkışta hız göstergesine bakıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende başımdan geçen ufak tefek kazaları anlatayım. Büyüğü çok şükür gerçekleşmedi, atlattım bir iki tane.

1- 1987 model Renault 9 umuzu sattıktan sonra 2002 de 1998 model Renault 19 Europa aldık. 14 yaşında bir ergenim. Okuldan bir şey istediler. Bende babama söyledim ve o da git dedi. :D Tabi araba için izin istedim, sağolsun verdi. (Pek sakınmaz, araba sürmeyi öğrenmemi isterdi.) Arka bir yoldan gidiyorum ve o yol tabi sevdiğim kızın evinin önüne çıkıyor. :D Arabayı da yeni almışız, gençlikte var. Ben basıyorum tabi... Yoldaki kasislerden bir o yana, bir bu yana falan derken yolun sağında ciddi bir kasisten kaçtım ve sol taraftaki kanala doğru yöneldim. Kanal yolun tam altından geçiyor. Yola dik açılı. Kenarda 50 cm lik bir yer açık. Tabi ben o açıklığı doldurayım istedim. Olanca hızımla o kanaldan frenler basılı ve direksiyon çevrili şekilde geçtim. Araba durduğunda ön aksın arabanın altına girmiş olduğunu düşünerek, ciddi titrer bir vaziyette indim arabadan ve baktım tekerlek yerinde duruyor. Ancak lastik patlamış. Tabi ben coşuyorum. Arabaya bir şey olmadı, sadece lastik patladı diye. Neyse tekerleği sökmek için uğraştım, sökemedim. Gücüm yetmedi. :D Gidebileceğim en yakın yer amcamların eviydi ve kız arkadaşımın evinin önünden patlak lastikle geçtim. Amcamların evine gittim ve orada lastiği söktürdüm. Bu ufak bir kazaydı. Ve her şey böyle başladı. :D 

2- Europa ile bir sabah işe gidiyorum. Gidiş-Geliş bir yolda önümde giden transit minibüse hızla yaklaşıyorum. Yola bakmak için çıktım yol boş, hafif bir viraj nedeniyle tekrar içeri girdim ve minibüse yaklaştım geçiş için oldukça kararlı bir şekilde yola çıkmamla karşı şeritten gelmekte olan kırmızı Ladayla karşı karşıya kaldım. Tabi fren fren fren... Hızla yaklaştığım transite çarpmamak için (iyide yavaşladı ama çarpama ramak kalmıştı) şarampole inmeye karar verdim. Şarampole iner inmez karşımda bir direk peydah oldu. Bir daha çevirdim direksiyonu ve tarladayım. :D Bilirsiniz Taşköprü'nün sarımsağı meşhurdur. Adam sarımsak dikmek için tarlayı sürmüş, bildiğin pamuk gibi yani tarla. Araba oturdu haliyle, ileri geri falan bir şekilde o oturduğu yerden çıkarttım arabayı, bir şekilde yola çıktım. Arabadan indim, sağında solunda bir şey yok. Yola devam. Tabi her yer çamur sıkışmış, araba beşe geçmiyordu. Zorlaya zorlaya geçirmiştim. :D

3- Europa ile geri geri gelirken arkamdaki demir cismi görmedim. Stop kırıldı, stobun altındaki saç kısım ciddi şekilde büküldü. 

4- Focus ile geri geri gelirken arkamda duran Clio ya çarptım. Arka tampona müdahale edildi. :D

5- Şehir içinde 50 gibi bir hızla sabitlemiş giderken önümdeki arabanın önce sağa dönecekmiş gibi sağa geçmesi ve sinyal vermeden aniden soldan U dönüşü yapmak istemesiyle önüme kırdı. Kenardaki refüjü kurtarır kurtarmaz adamın dönmek istediği yöne bende döndüm ama ikimiz sığamadık. Onun arka çamurluktan vurdum. Benim ön tampon çizildi, çamurluğun uç kısmında da hasar meydana geldi. Hala onun ceremesini çekiyorum. Arabam yok. Boyandı ama ne zaman teslim edecekler bilemiyorum. 

Bunların dışında atlattığım çok ciddi bir kaza var. İki şeritli yolda yokuş yukarı çıkan bir tırı geçmek isterken karşıdan araba gelince olan oldu, Adama vurmayayım diye tırın altına altına girdim utancımdan. :D Sağolsun tırcı kenara çekildi de kurtardık. Yoksa .... :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hazırda vardı :D kendim için yazılmış olduğundan yerler pek birşey ifade etmeyebilir ama özetle böyle :) park ederkenki ufak tıklamaları vs saymıyorum bile :D

Aralık 2006
araç marea
gidiş geliş yolda sola dönüş için sinyal verip durdum karşıdan gelen trafik boşaldıktan sonra arkamı kontrol edip ağır ağır dönüşe başladım, hızla gelen biri duramayıp kayarak sağ arkasıyla sol arkama çarptı ve kaçtı

Temmuz 2009
araç marea
alaçatıdan gelip çeşme istikametine gitmek üzere kavşakta beklerken ışığın yeşil yandığını sanıp(yan yana 2 ışık vardı) kalktım, ılıca istikametinden gelen adama sağ önümle sol önünden çarptım, marea pert oldu.

Nisan 2010
araç punto
forum bornova nın olduğu otoyol kavşağında sanayi istikametinden gelip hastahane tarafına gitmek üzereyken önümdeki araç gitti zannedip arkadan gelen trafiği kontrol ederek yavaş yavaş kalktım, önümdeki araç durmuş çarptım :) farın ayakları kırıldı, çamurluk kastı. astra h nin tampon boyası döküldü.

Kasım 2010
araç punto
bilkent kampüs içinde anayolda kavşaktan geçerken arayoldan gelen taksici sağ önüyle sağ arkamdan çarptım, aslında geldiğini görmüştüm ancak hem yol benim, hemde geçerim düşüncesiyle girdim çamurluktan ve lastikten çarptı, görmediğini söyledi. tramer suçu bana verdi :S kontrolsüz kavşaklarda direk soldaki araca veriyorlar diğer durumları incelemiyorlar...

Şubat 2011
araç cmax
2 şeritli ancak dar bir yol kırmızı ışıkta 1 şerit sola dönüyor 1 şerit düz devam ediyor ancak genelde 1 kişi düzgün yanaşmasa tek şeride düşer yol, bende düz gidicektim bi boşluk bulup sağa yanaştım yanımdada bi kamyon vardı, yeşil yanınca kamyon kasasıyla aynayı kırıp camı çizdi.

Kasım 2012
araç focus
okulda(mssf yolunda lojmanlara doğru) hızla 90 derecelik bir dönüş yapmaya kalktım, baktım dönmeyecek toplamaya çalıştım kaldırıma çıktı. lastik yarıldı alttaki plastikler kırıldı tampon boyandı.

Eylül 2013
araç focus
normalde tek şerit olan ama oldukça geniş yolun daralan yerinde doblo sıkıştırdı, ona çarpmamak için sağa kaçtım yol kenarındaki beton setinden geçince lastik yarıldı jant çizildi.

Aralık 2013
araç focus
realin ordan nizamiye yoluna çıkarken önümdeki araç gitti zannedip arkadan gelen trafiği kontrol ederek yavaş yavaş kalktım, önümdeki araç durmuş çarptım :) tamponda hasar var corsa c nin tampon kırıldı.
Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu nedir ya herkes yardirmis :D

Benim 3 kazam oldu.

1.(2006 C-max Tdci) Maslakta bilen bilir sariyere giderken arka arkaya 300-400 metre araliklarla isiklar vardir. Ilk isiklardan kalktim 2. Isiklarda cift serit yol 3-3 6 araba var bide emniyet seridi var ama boş tabi hizim 60-70 oldu o kirmizida bekleyenlere yaklasirken yesil yandi bende onlar kalkana kadar sagdan emniyet seridinden sıvısirim dedim :) bekleyen bir adamda oyle dusundu heralde hic aynaya bakmadan sağa atti kendini bende ona gümledim :) ilk kazamdi bu. Sol ön aks kirilmisti lastik içeri bakiyordu.

2.(2006 C-max Tdci) Yesilyurtda Polat otelin onunde sinirlerim bozuktu baya - kız meselesi - :D simdi sacma geliyor ama. Işiklarda duruyodum arkamdaki dacia yesil yanar yanmaz sacma bi patiyle birlikte tek serit yolda solladi beni bende hic dusunmeden gaza bastim yagmurluydu hava tumsekte yavasladi ben duramadim tabi :)

3. Ve son ( Kendi arabam :( 2012 Focus Tdci )

Babam annem kardesim Canakkaleye gidiyorduk gunu birlik radarsiz bir alandi 120+130 civariydim ortadaki tretuarlarda agacliydi bir anda kucuk bir kopek cikti sol seride bende araba dolu frene asilamazdim sag seride atladim hemen sag boştu tabi. Kopek geri kaçacagina kosmaya devam etti bende hic bisi yapamadim maalesef carptim :( ceki demiri kapagi uctu tampondaki üçgenlerden biri hafif cikti yerinden birde plaka altinda hava girisi gibi yerler var orasi kirildi 2 yerden. Kopeğe yapacak bir sey yoktu maalesef :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.