Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

Altında kalmadığı sürece sorun yok, yani maliyeti arttırır o kadar, yük indeksinin talep edilenden yüksek olmasının hiç bir zararı olmaz bundan başka.
Genel bilgi adına yazdım yine de...

Bu arada 215/55-16 için 93, 205/55-16 için 91 olabilir yük indeksi. Alman tescillerinde böyle geçiyor. 

Peki yük endeksi arttıkça kauçuğun sertlik miktarında artış olmaz mı?

Edit: Nokian WR D3 modelinin karlı zeminde yokuşta durduktan sonra kalkamadığı söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? WR D4'de böyle bir sorun var mıdır?

Mertcan Ateş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Edit: Nokian WR D3 modelinin karlı zeminde yokuşta durduktan sonra kalkamadığı söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? WR D4'de böyle bir sorun var mıdır?

Hocam ben WR D3 ü kullandım ve mükemmel bir lastik,daha önce hakkında şöyle bir yorum yapmıştım

http://www.focusclubtr.com/topic/5880-kış-lastiği-için-önerileriniz-nelerdir/?do=findComment&comment=320038

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle şehir efsanelerini nerelerden buluyorsunuz bilemedim...
Yük endeksi arttıkça lastik duvar yapısı ağırlığa göre değişir ve kalınlığı göreceli artar, ama bunlar sizin muhtemelen endişelendiğiniz konforsuz lastik sınıfına girmesi anlamına gelmez.

Herhangi bir kış lastiğinin durduğu yerden kalkamaması diye özel bir durum olamaz. Kış lastikleri de fizik kuralları ile sınırlıdır ve elbette tutunmanın yetersiz kalacağı durumlar olabilir. Ancak böyle anlar lastiğin genel karakteri olarak nitelendirilemez. 

Bu kadar kılı kırk yararsanız hayat çekilmez olur benden söylemesi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle şehir efsanelerini nerelerden buluyorsunuz bilemedim...Yük endeksi arttıkça lastik duvar yapısı ağırlığa göre değişir ve kalınlığı göreceli artar, ama bunlar sizin muhtemelen endişelendiğiniz konforsuz lastik sınıfına girmesi anlamına gelmez.

Herhangi bir kış lastiğinin durduğu yerden kalkamaması diye özel bir durum olamaz. Kış lastikleri de fizik kuralları ile sınırlıdır ve elbette tutunmanın yetersiz kalacağı durumlar olabilir. Ancak böyle anlar lastiğin genel karakteri olarak nitelendirilemez. 

Bu kadar kılı kırk yararsanız hayat çekilmez olur benden söylemesi. 

Bu akşam Goodyear bayiisine gittim. Bu sene UG 9 205/55 R16 91H lastiğin gelmeyeceğini söylediler. İstediğim ebatta 2015 üretim tarihli UG 8'ler varmış. Aynı bayii Nokian'da satıyor. WR D3 modelinin çabuk aşındığını söylediler. Oturduğum konum itibari ile senede 1 haftadan fazla kar yerde kalmaz. Son seçenek olarak Continental TS 850 kalıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yei kış lastiği, goodyear ultragrip gen-1, sonbahar dan itibaren 38 çeşit ebatla çıkacak..

ilk testler çok iyi, ayrıntılı test yazısı gelecekmiş..

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Goodyear-UltraGrip-Performance-Gen-1-Preview.html

Arkadaslar su anda lastik bayine geldim, bu lastiği onerdiler, tanidiklara sordum gelmisken taktirayim diyorum. Tanesi 340 tl. Sizce de uygun mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim orijinal ebat 215/55/16 idi cem abi Tekrar ediyorum kış için 205/55-16 tercih edin, edin, edin didi ben de 205/55/16 aldım.1 ekimde lastiği teslim aldım.ankarada yaklaşık 7-8 bayiye gittim bunlar conti ts850 -alpine 5 -ug9 .12 adet kışlıl lastik için fiyatlar aldım.ug9 almak için ayın 1.de gittiğimde adam lastiği gösterdi fakat iade oluncak dedi.fiyat 230 tl ug 8 verelim dedi oda 220 olur.conti bayisi toyo ile kumho önerdi daha bakmadım başka bayiye.micheline alpine 5 t serisi 6-7 bayii 300-320 tl arası dedi ben h serisi 1 yerde buldum uygun fiyata 260 tl den h serisi aldım.h serisi en düşük 340 tl fiyat verildi.oda ekim 1 zammı dahilinde.aldığım lastik 2015 temmuz yani 2815 üretimi.ankarada 2 bayi hariç ne yazikki meşhur bayilerde ilgi alaka 0.foto verimmi :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar su anda lastik bayine geldim, bu lastiği onerdiler, tanidiklara sordum gelmisken taktirayim diyorum. Tanesi 340 tl. Sizce de uygun mudur?

300-310 a kadar inebilirlerse iyi olur..  orjinal ebat için..

ben 205-60-16 aldım 240 dı sanırım.. 3 kış kullandığım 205-60-16 yıda 180 civarına saydılar, 4 lastiğe 775 tl verdim..

205-55 iyi ama kasislere biraz sert vuruyor, salıncaklarım değiştiği için bu ebattan tırstım.. daha yüksek olan 60 yanağı seçtim..

yeni gen-1 oldukça iyi bir lastik yorumlara göre.. gy ın kış lastikleri her zaman iyi olmuştur..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300-310 a kadar inebilirlerse iyi olur..  orjinal ebat için..

ben 205-60-16 aldım 240 dı sanırım.. 3 kış kullandığım 205-60-16 yıda 180 civarına saydılar, 4 lastiğe 775 tl verdim..

205-55 iyi ama kasislere biraz sert vuruyor, salıncaklarım değiştiği için bu ebattan tırstım.. daha yüksek olan 60 yanağı seçtim..

yeni gen-1 oldukça iyi bir lastik yorumlara göre.. gy ın kış lastikleri her zaman iyi olmuştur..

Fiyat olarak bir kurus inmedi once. Sonra toplamda 1360 tl yerine 1350 tl duz yaptirdik zorla. Anlaştık, arac kaldirildi, lastikler sokuldu. Bu arada ben odemeyi yaptim kartla. Sonra beklemeye basladik, "ne oldu?" dedim, bir iki mirin kirindan sonra "elimizde kalmamis, arastiriyoruz" dediler.

Sonra bulamadilar ve "fabrikadan siparis edecegiz, sali gunu takalim" dediler. Mecburen kabul ettim. Mahcub olduklari icin 100 tl yakit ceki vereceklerini soylediler. Kendi lastiklerimi taktim, geri dondum.

Gen-1'in deseni cok hosuma gitti. Insaallah, sali gunu taktirip kendisinden de memnun kalirim.

Lastikler sokulunce merak ettigim lastik basinc sensorunu fotografladim.

20151017_151423.jpg

20151017_151357.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Volkan Bey ekonomik gitmek istiyorsanız Falken seçeneğini özellikle belirtmiştim.

Başka yere bakmayın ve alın.

Kullanıcı yorumları bazında (İngiltere'den)

Petlas petlas.thumb.JPG.8883f2c10067ed480749a344a5dd3c54.JPG

Falken falken.thumb.JPG.0cb7f1341a69d7069ee73d0824776ffe.JPG

Kış lastiği kullanıp da hangi marka ve model olursa olsun beğenmeyene ben pek rastlamadım, nedenine gelince kar ve buzda yaz lastiğine oranla alışılmadık bir tutunma sağlıyorlar, en kötüsü bile. Ancak lastik gerçek yüzünü kuruda gösteriyor, hem yol tutuş hem de aşınma açısından sorunlar o zaman ortaya çıkıyor. Bu nedenle bireysel izlenimlere çok itibar etmemek lazım, ya da örneklem geniş tutulmalı (benim yuklarıda şematik olarak verdiğim gibi),

i-cept evo ise sorun yaşamayacağınız ortalamanın biraz üstü performansı olan bir lastiktir. Diğer modelleriyle ilgili bilgim yok. 

hankook 205/60 r16 96h winter icept rs w442 xl imiş abi az once baktim lastiklere. Bastan soylemissin zaten diger modelleriyle ilgili bilgim yok diye. Tesekkur ederim ilgin icin abicim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pirelli SottoZero seri II kullanıyorum.Sivasta her türlü karda buzda mondeoyla deneme fırsatım oldu.Lastiklerden ćok memnunum.Çok itaatkar bir lastik.Düşünenlere tavsiye ederim.

Lastik güzel bir lastik, özellikle fiyat / performans olarak en alınası lastik diyebilirim, benim tek olumsuz izlenimim fazla gürültülü oluşuydu, onuda arabaya ses yalıtımı yaparak çözdüm bu lastik sayesinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pirelli SottoZero seri II kullanıyorum.Sivasta her türlü karda buzda mondeoyla deneme fırsatım oldu.Lastiklerden ćok memnunum.Çok itaatkar bir lastik.Düşünenlere tavsiye ederim.

Sen bide onun p zero nero gt sini dene yazlıkta. Pençeleri çıkıyo arabanın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haydi hayırlı olsun, ilk siz denemiş olacaksınız...
Good Year iyi lastik yapıyor, fiyatla barışıksanız sorun olmaz...

18" Janta mı geçsem, şu mu olsa bu mu olsa derken, orijinal ebatta 215 / 60 / R16 Goodyear Ultragrip Performance Gen-1 kışlık lastiklerimizi taktırdık. Bu lastiklerle Ankara'nın kaymak gibi yollarında ortalama 80 km/h hızla yaklaşık 20 km yol yaptım. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Özelikle Bridgestone yazlıklardan sonra yumuşak battaniye gibi geldi lastikler. Yeni olmasının da etkisiyle çok sessiz ve konforlu. Motorun sesini ve titreşimini daha çok hissetmeye başladım yol gürültüsü azalınca.

20151021_145825.thumb.jpg.0b9c45f9ada322

35 psi hava basıldı lastiklere ve araç bilgisayarı "düşük lastik basıncı" uyarısı veriyor. İki ayrı petrol istasyonunda durup ben de tekrar 35 psi bastım. Uyarı vermeye devam ediyor. 37 veya 38 mi basmam gerekir acaba, ne dersiniz? Etiketi bu şekilde:

20151021_154730.thumb.jpg.0dc2e1165beb9f

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18" Janta mı geçsem, şu mu olsa bu mu olsa derken, orijinal ebatta 215 / 60 / R16 Goodyear Ultragrip Performance Gen-1 kışlık lastiklerimizi taktırdık. Bu lastiklerle Ankara'nın kaymak gibi yollarında ortalama 80 km/h hızla yaklaşık 20 km yol yaptım. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Özelikle Bridgestone yazlıklardan sonra yumuşak battaniye gibi geldi lastikler. Yeni olmasının da etkisiyle çok sessiz ve konforlu. Motorun sesini ve titreşimini daha çok hissetmeye başladım yol gürültüsü azalınca.

35 psi hava basıldı lastiklere ve araç bilgisayarı "düşük lastik basıncı" uyarısı veriyor. İki ayrı petrol istasyonunda durup ben de tekrar 35 psi bastım. Uyarı vermeye devam ediyor. 37 veya 38 mi basmam gerekir acaba, ne dersiniz? Etiketi bu şekilde:

35 bile çok benim gözümde.32 candır. Aracın ikaz vermesini engellemek için lastiklerin tamamının basıncından eminseniz araç menüsünden lastik basınç ayarını yeniden kaydetmenin lazım.İkaz kesilir.

Doğan Kurban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.