Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Aracim ile toplamda 550 km yaptım.tamamı sehir ici. Kısa mesafeler arası kullanım.ortalama hızım 19 gösteriyor. Ortalama yakıt tüketimi 11.2 lt/100 km . Benden fazla yakanı yoktur herhalde. Bu arada araç powershift :) Olabilir, olmayadabilir... Kısa mesafe, soğuk hava => soğuk motor, dur kalk trafik, otomatik vites, yeni araç, alışmamış gaz ayağı, hepsi bu olumsuzluğu davet eder. Zamanla bu değeri 9,5-10'a indirirsiniz.
Umarım dediğiniz gibi olur.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...
  • Yanıt 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aracımı 11 ocakta teslim aldım .1.6 4k benzinli manuel 125 ps .Bayi çıkışı depoyu doldurdum..Tüketim değerlerine hiç bakmadım ama 1/4 yakıt kaldı 280 km yol yapmışım ankara şehir içi.Umarım böyle devam etmez. :) Ayrıca arabayı sıkıştırmadım bile...

Alper Ermiş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımı 11 ocakta teslim aldım .1.6 4k benzinli manuel 125 ps .Bayi çıkışı depoyu doldurdum..Tüketim değerlerine hiç bakmadım ama 1/4 yakıt kaldı 280 km yol yapmışım ankara şehir içi.Umarım böyle devam etmez. :) Ayrıca arabayı sıkıştırmadım bile...

Umarım devam etmez ama beklentilerinizi çok da yüksek tutmayın bence 1.6 125 ps lik aynı arabalardan çok farklı tüketim değerleri yakalayanlar var mesela ben sehir içi 9 lt altını göremedim vites değişim uyarılarına uymama rağmen.Birde ankara istanbul gibi şehirlerde yaşayıp şehir içi 7.5 lt görenler var 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umarım devam etmez ama beklentilerinizi çok da yüksek tutmayın bence 1.6 125 ps lik aynı arabalardan çok farklı tüketim değerleri yakalayanlar var mesela ben sehir içi 9 lt altını göremedim vites değişim uyarılarına uymama rağmen.Birde ankara istanbul gibi şehirlerde yaşayıp şehir içi 7.5 lt görenler var 

Haklısınız değişken rakamlar söz konusu.Hepsini geçtim bu araba 11 litre yaksa ki yakmaz benim kullanımımla bir depoyla 500 km gitmesi lazım.Ben 1 depoyla 400 km yapacak gibiyim.Araca kesinlikle yüklenmiyorum.Anlamadım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Henüz 900 km'de olan 1.6i Ti-Vct f3; genelde şehir içi kullanımda, 12 lt/100 km ortalama değer gösteriyor. Vites atma yönergesine oldukça uyuyorum ( Eco Mode 5 yaprak gösteriyor çoğunlukla ), ani hızlanma ve frenleme yapmamaya çalışıyorum ( İstanbul'da mümkün olduğunca tabi )

Bir kaç kez şehir dışında cruise control ile 90 km sabit hızda 5.2 gibi anlık değerler gördüm ama o zaman bile ortalamam 10 lt'nin altına düşmedi hiç.

Bu, düşük km'den mi kaynaklanıyordur? Ortalama kaç km'de 8 - 9 lt yakıt tüketimi beklemeliyim? Deneyimlerinize dayanarak fikir verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Henüz 900 km'de olan 1.6i Ti-Vct f3; genelde şehir içi kullanımda, 12 lt/100 km ortalama değer gösteriyor. Vites atma yönergesine oldukça uyuyorum ( Eco Mode 5 yaprak gösteriyor çoğunlukla ), ani hızlanma ve frenleme yapmamaya çalışıyorum ( İstanbul'da mümkün olduğunca tabi )

Bir kaç kez şehir dışında cruise control ile 90 km sabit hızda 5.2 gibi anlık değerler gördüm ama o zaman bile ortalamam 10 lt'nin altına düşmedi hiç.

Bu, düşük km'den mi kaynaklanıyordur? Ortalama kaç km'de 8 - 9 lt yakıt tüketimi beklemeliyim? Deneyimlerinize dayanarak fikir verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Benim şu anda ortalamam 8.5 lt.

Yaz günlerinde ise 7-7.5 lt ortama vardı.

Ben hiç sizin dediğiniz miktarı görmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence de çok yüksek değerler benim şuan ort. tüketim 7,4  1/3 şehir içi 2/3 sehir dışı ve kış şartları hava bazen eksilerde ..tamamı şehir içiyken ve hava eksilerdeyken 8,9 du biraz şehir dışı yapınca 7,4 düştü ,hatta 7,2 ye düşerdi ama dün 60km sulu karlı yolda gidince benzin tüketimi normal şartlara göre arttı ıslak zemindeki sürtünmeden dolayı.bu tüketim 450 km nin ortalaması  kış şartları ve sabahları eksi derecelerde çalışma ve kullanım.yazın ise geneli uzun yol olursa 7 nin altına çok rahat düşülüyor ..hatta hepsi uzun yol olursa ve 100km hızla giderseniz 6 nın altına bile çok rahat düşersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler.

yaklaşık 2 bin km sonra tüketiminiz muhakkak düşecektir fakat benim aracım 8 binde olmasına rağmen şuan ortalama tüketim şehir içi 9.8 lt. İlk zamanlar bende sizin gördüğünüz değerleri gördüm birde kullanılan mesafenin etkili olduğunu düşünüyorum mesela benim ev iş arası 3 km ve beş tane ışık var en az on defa dur kalk yapıyorum  bazen sorun olduğunu düşündüm fakat şehirler arası yolculuklarımda 5 lt gibi ideal değerler gördüm o yüzden artık takmıyorum  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaklaşık 2 bin km sonra tüketiminiz muhakkak düşecektir fakat benim aracım 8 binde olmasına rağmen şuan ortalama tüketim şehir içi 9.8 lt. İlk zamanlar bende sizin gördüğünüz değerleri gördüm birde kullanılan mesafenin etkili olduğunu düşünüyorum mesela benim ev iş arası 3 km ve beş tane ışık var en az on defa dur kalk yapıyorum  bazen sorun olduğunu düşündüm fakat şehirler arası yolculuklarımda 5 lt gibi ideal değerler gördüm o yüzden artık takmıyorum  

Sanırım biraz da kısa mesafe gitmenin etkisi var; çoğunlukla kısa mesafelere kullanmıyorum ama trafik ve dur-kalk'ta kaldığım da baya oluyor. Sanırım sizinle aynı durumdayım; yazın şehir dışı yaptığımda daha iyi belli olur umarım.

Sıfırlayıp yeniden izleyin.

Bu değer Istanbul için bile yüksek.

Bir defa yaptım ama depoyu çeyreğe düşer düşmez dolduruyorum; depoyu doldurup, sıfırlayıp; ışık yanana kadar yakıt almayacağım ki görebileyim.

Ahmet Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir defa yaptım ama depoyu çeyreğe düşer düşmez dolduruyorum; depoyu doldurup, sıfırlayıp; ışık yanana kadar yakıt almayacağım ki görebileyim.

Çeyrekte doldurmanın önemi yok ki, depo doldurma üzerinden hesaplayacaksan depoyu tümüyle doldurup km'yi sıfırlayacaksın, sonra bitemeye yakın ama en azından yarım deponun altında depoyu tekrar tam doldurtup aldığın benzin miktarını katetmiş olduğun km'nin 100 de birine böleceksin. Genelde tam doldurma standardı olarak pompacıya "ikinci atışta kesin" diye belirtiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çeyrekte doldurmanın önemi yok ki, depo doldurma üzerinden hesaplayacaksan depoyu tümüyle doldurup km'yi sıfırlayacaksın, sonra bitemeye yakın ama en azından yarım deponun altında depoyu tekrar tam doldurtup aldığın benzin miktarını katetmiş olduğun km'nin 100 de birine böleceksin. Genelde tam doldurma standardı olarak pompacıya "ikinci atışta kesin" diye belirtiyorum.

Anladım, deneyeceğim. Bu arada pompacıya ilk atıştan sonra iyice doldur dediğimde, " bunlarda ikinci kez basmıyoruz " demişti bana. Sistemle ilgili bir şeyler de söyledi ama pek anlamadım. Uydurmuş olabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım, deneyeceğim. Bu arada pompacıya ilk atıştan sonra iyice doldur dediğimde, " bunlarda ikinci kez basmıyoruz " demişti bana. Sistemle ilgili bir şeyler de söyledi ama pek anlamadım. Uydurmuş olabilir mi acaba?

Bende bir iki defa duydum ve ilk attığında bıraktırıyorum. Zaten çoğuda biliyor basmıyor.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle: Boğaz dar olduğu için çok çabuk taşma yapıyor, yani, kabardığını görünce keserim deme şansı yok. Ayrıca depo ağzının hemen yanında taşan yakıtın akacağı bir kanal ağzı var, kaportaya bulaşmadan doğrudan aşağı akıyor, bu hem taşmanın fark edilmesini zorlaştırabiliyor hem de beklenmedik bir yerden yakıt akmaya başlayınca pompacıyı da araç sahibini de heyecanlandırıyor. 

İkinci kez atana kadar ibaresi kılavuzda var zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.