Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2015 Ford Mondeo 1.5 Ecoboost 160 Ps 6 Ileri Otomatik Test - Sürüş İzlenimi - İnceleme

Önerilen Mesajlar

Dün ben de kullandım aracı.Aracın içine bindiğimde sanki dünyayla iletişimim kesildi.185 lik ben küçücük kaldım içinde.Koltukları Focustan sonra bariz rahat geldi.Sanki yolları yarıp gidecekmişim gibİ hissettim.Hemen bi uzun yol yapma isteği oluştu bende.Ekranı, malzeme kalitesini beğendim.Kasislerden geçerken çok tok geçiyor araba.Fakat aynı gün Vw Ccnin de test sürüşünü yaptım.Dsgnin vites geçişleri Mondeodan çok daha iyi.Ayrıca kullandığım Mondeonun ortalama yakıt tüketimi 17 lt görünüyordu.Çok korkutucu bir tüketim.elbette test aracı olmasının etkisi var ama şehiriçinde 10 litrenin altına düşmez gibi geliyor bana.Bu aracın şehiriçi yakıt tüketimi 8 litre felan olsa (en azından fabrika verisi) ciddi ciddi düşünebilirim.Fakat  yılda 25000 km yapan bana biraz çok gelir yakıt masrafı.Bu arada satış temsilcisi nisan ayında %3lük bir zam geleceğini söyledi haberiniz ola.

ufuk özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni yavruya nihayet kavuştuk

Yakup hocam iç mekan fotoları ve yakut rengi fotolardan alıntılar yapıp,alıntı kaynağını belirtmek suretiyle donanımhaberde açtığım mondeo konusunda paylaştım,emeğiniz için çok teşekkür ederim,konuyu inceleyip uygun bulmazsanız kaldırabilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup hocam iç mekan fotoları ve yakut rengi fotolardan alıntılar yapıp,alıntı kaynağını belirtmek suretiyle donanımhaberde açtığım mondeo konusunda paylaştım,emeğiniz için çok teşekkür ederim,konuyu inceleyip uygun bulmazsanız kaldırabilirim

İstediğinizi yapabilirsiniz, fakat bu tür şeylerde alıntı yapıldığı belirtilmesi (adresi ile) uygun olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup abi dün bu yazını okuduktan ve inceleme videonu izledikten sonra en yakın arkadaşlarımdan birisiyle Mondeo'yu test etmek için Adana Otokoç bayisine uğradık. Benim de ufak tefek görüşlerimi aktarmamda sakınca yoktur umarım.

Öncelikle arabanın dış görüntüsünü ve iç tasarımını çok beğenerek gittiğimi söylemem lazım. Test arabası olarak 1.5 Ecoboost 160 hp Titanium otomatik vites olan model vardı. Hoş mavi bir renkti sanırım derin mavi olarak geçiyor. Araçta sunroof ve kör nokta uyarı sistemi vardı, led farlardan tam emin olmamakla birlikte bütün opsiyonlar üzerinde gibi duruyordu. 

Arabayı çok beğendim. Motor beklediğimi verecek kadar iyiydi genel olarak spor modda kullandım gidişi çok güzel fakat otomatik vites, gerçekten kötü. Powershifti neden kullanmıyorlar? Çünkü bu vitesin 1>2 ve 2>3 geçişleri sarsıntılı geldi, ayrıca spor modda bile geçişler yavaş kalıyor, kulakçık emirlerine 1-1.5 saniye sonra cevap veriyor. Bu motorun başarısını gölgelemiş buldum. En azından manuel vites bence seçenek olarak olsa kullanması da zevkli olurdu diye düşünüyorum.

Yakıt tüketimi açısından bir sorum var. Şimdi testin başında göstergedeki "Yakıt ekonomisi" menüsü altında olan tüketimi sıfırlamak için "Ok" tuşuna basılı tuttum ve sıfırladı. Neredeyse tüm test boyunca arabayı zorlamama rağmen bayiye girdiğimizde tüketim 5.3 lt/100 km görünüyordu. Ben inanmadım çünkü mümkün değil :D Başka bir menüde ise ortalama tüketim 7.8 lt/100 km görünüyordu. Bu daha gerçekçi geldi ama defalarca test arabası kullanmış birisi olarak bu bile benzinli araba için oldukça düşük :) Acaba yanlış yerlere mi baktım yoksa benim kullandığım arabanın tüketimi hiç söylenilen gibi 10 litrenin üzerinde görünmüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@H.Furkan, Öncelikle teşekkürler, hiç sorun yok istediğin gibi yazıp çizebilirsin.

PS neden kullanmıyorlar; bilemiyorum ama bu daha sorunsuz olacağı için çok da büyütecek olay değil çünkü eskisi gibi değil şanzıman çok hızlılara bakmayan biri anlamaz bile neyse. Gelecek nesilde yeni ps ile belki revize edilir bilemiyorum.

Yol bilgisayar menüsü bunda biraz farklı 2 tane sadece tüketim gösteren yer var; 1 tanede farklı tüketim gösteren yer var toplu olarak.

Tüketim düşük çıkmış evet :) Aynı yere baktığına eminsen doğrusu odur. Bir şey diyemiyeceğim buradan :yeah:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim abi asıl ben teşekkür ederim.

Tüketim açısından yani arabada 2 farklı yerde genel olarak görebildiğim en yüksek tüketim 7.8 lt idi yanlış ölçeceğini sanmıyorum bence gayet iyi çıkmış :)

Doğrudur eğer sabit hızlarda ve yüksek hızlarda gittiysen yani çok dur kalk yoksa bu değeri zaten tutturur.  Ben istanbul'da 10.5 ile gezdim diğer illerde bu tüketim rahat düşer :yeah: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Bugün nihayet ve en sonunda :) Eskişehir'liler olarak test aracımıza kavuştuk ama şaka gibi bir olay... test parkuru 1km. gidiş 1 km. aynı yoldan dönüş olarak belirlenmiş  :blink:   yok yok dedim siz bildiğiniz kamera şakası yapıyorsunuz...  Çok fazla radar cezası yedikleri için böyle karar alınmış, sizin ben kararınızı yerim dedim yinede kısa tuttuk ama biraz turladık. Eskişehir'li olanlara şöyle tarif edeyim, Otokoç'tan çıktınız haliyle sağ döndünüz ve o yol sizi doğru çevre yoluna bağlıyor yaklaşık 1 km. sonra çevre yolundaki dönel kavşaktan dönüp tekrar Otokoç'a gitmeniz isteniyor. Bu konuda Eskişehir Otokoç'a diyecek hiç bir laf bulamıyorum ne söylense azdır,  gidip cingar çıkarsan yeridir hatta çıkaranlar da olacaktır. 

Yakup zaten çok detaylı bir inceleme yapmış bunların üzerine bagaj, kumaş, torpida vs.. vs.. gibi çok ayrıntıya girmeden kendi yorumlarımı aktarmak istedim. 

Gelelim (kısacık mesafede yorum ne olacaksa) yorumlarımıza en azından fikir sahibi olduk diyelim, araca ilk bindiğiniz andan itibaren lüx hissi sizi sarıp sarmalıyor (deri koltuk olsa bir premiumlardan hiç farkı kalmayacak) koltukların sarması eski Mondeo'ya göre biraz daha iyi olmuş, yüksek oturma pozisyonuna alışkın olduğumdan koltuğu ayarlamak için kol ile biraz pazu çalıştıktan sonra çalıştırmaya hazırız.

Anahtarsız çalıştırma büyük rahatlık start tuşuna basıyorsunuz o kadar...hayalet gösterge tabir edilen göstergeler harika, aracın çalıştığını anlamanız güç, çok sessiz, direksiyon çok çok yumuşak, park alanından çıkış çok rahat oldu bu sayede hız arttıkça  eskisine oranla daha az sertleşiyor aslında bu hoşuma gitti daha önceki konularda 100 km. hızdan sonra çok fazla sertleştiğini bunun sürüşü biraz zorlaştırdığını belirtmiştik, yeni Mondeo'da böyle bir sorun görmedim, direksiyonu çok başarılı buldum.

Süspansiyon, mevcut Mondeo'mun süspansiyonunu başarılı bulurdum en azından kullandığım bir çok araçtan çok daha başarılıydı ama yeni Mondeo süspansiyon konusunda çağ atlamış, en başarılı bulduğum konu süspansiyon oldu, kasisler, tramvay yolundan atlamalar, yoldaki ufak pürüzleri hissettirmiyor çok beğendim, aşık oldum.

Motor, 2.0 TDCi superchips 170 Ps 240 Nm. bir araç kullanıcısı olarak yorumlayacağım, 160 PS Ecoboost motor alt devirlerde 2.0 motoru hiç aratmıyor önce onu belirteyim, 2.0 TDCi motor bile olsa 1750 dd sonrası tork geliyor o devire kadar ölüsünüz, biz her ne kadar bu açığı Sprintbooster ile kapatsak bile alt devirlerde chipsiz bir 2.0 dizelden daha etkili bir ivmelenme var üst devirlerde 2000 dd'den itibaren patlama yok (dizel burada öne çıkıyor) aynı şekilde istekli bir ivmelenme ile devam ediyor. Çok yüksek bir performans görmedim ama atmosferik bir motora göre oldukça keyifli ve yeterli, beğendim, ilk defa ecoboost motor kullandım sessizliği, performanslı kullanımdaki sesi ve alt devirlerdeki canlılığı ile beklediğimden iyi bir motor diyebilirim, Sonuç olarak 2.0 TDCi den vazgeçip bu motoru alabilirim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hocam ilk mondeo videosundaki 19:15 ten itibaren çalan müziği bir çok ses tanıma programı ile bulmayı denedim,her denemede farklı parça adı çıktı, ve doğru degil , birden hoşuma gitti,iletirsen sevinirim :)

Çünkü müzik değiller bir program içinde yer alan ses fontu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.