Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Aracında Tekno Paket Olan Arkadaşlardan Fikir Bekliyorum

Özer Öztürk

Soru

Aracında tekno paket olan forumdaşların fikir ve görüşlerine ihtiyacım var.

Ben bu aracı sırf bu özelliklerinden dolayı almak istiyorum diyebilirim.

Özellikle şehir içi güvenlik ve kör nokta uyarısına ihtiyaç duyuyorum.

Şerit takip o kadar önemli değil (oto park hiç gerekli değil) adaptif hız zaten kaldırılmış...

Kör nokta uyarısı gerçekten işe yarar bir özellik mi?

Şehir içi güvenlik (oto fren) anlatıldığı kadar sağlıklı işleyen bir sistem mi?

Paketteki diğer özellikler hakkında da kullanımla ilgili görüş verirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

aktif şehir içi güvenlik bence çok mantıklı değil çünkü;

çarpışmayı tamamen engellemek için aradaki hız farkının 15km/h nin altında olması gerekiyor buda çok düşük bir hız bence ne kadar süre bu hızda seyrediyoruz ki?

devreye girmesi içinde hızın 30km/h nin altında olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bazende can sıkıcı olabiliyor. Kazaya sebebiyet bile olabilir :) kor nokta sadece burda en iyisi, sonradan takilabilirmi acaba ?

Ben araştırmıştım. Orijinal veya başka bir şekilde takılabilen parça şeklinde yok şimdilik.

Sadece şöyle bir teori kurmuştum. İki sensörlü park sensörü alıp arka tamponun yan uçlarına birer tane takmayı düşündüm. Dikiz aynasına da ekranını takıp kullanılabilir diye düşünüyordum.

Şimdi tekrar baktım çıkmış. Takılabiliyor her araca...

http://www.ebay.com/itm/BLIS-Blind-Spot-Sensor-for-Car-Safe-Driving-Osram-Chips-/160952732539?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item257987cb7b&vxp=mtr

Bu da benim düşündüğüm sistemin hayata geçirilmiş hazır kiti. Bu daha kullanışlı ama ultrasonik. (Diğeri lazer idi). Bir araç algıladığında aynadaki led ile uyarı veriyor, sinyal verildiğinde ise sesle uyarıyormuş.

http://www.ebay.com/itm/Vehicle-Back-Up-Alarms-Blind-Spot-Assist-Sensor-for-Hyundai-11-Azera-HG-/251240248675?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a7f15f563&vxp=mtr

Özer Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence şehir içi güvenlik çok istisnai durumlarda işe yarayacak bir donanım. Sanırım eski teknoloji, bunun gelişmişleri ciddi frenleme yapıp iş görüyor. Fakat 30km ye kadar 15 km sürat farkıyla devreye girmesi falan çok anlamlı değil. Bir gün belki işe yarar ama ben hiç devreye sokamadım yol şartlarında. Birde yüksek araçlarda çalışmıyordu sanırım yani çok şartlı durumlarda devreye giriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vallahi benim hanım geçen akşam okul çıkışı heyecanla geldi bana; sabah okulun bahçesine arabayı parkederken araç kendiliğinden fren yapıp durdu , ben normalde o mazı ağaçlarına burnunu sokardım aracın .) diye anlattı... o özelliği kullanma şerefine erişmiş, işe yarıyormuş yani!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence şehir içi güvenlik çok istisnai durumlarda işe yarayacak bir donanım. Sanırım eski teknoloji, bunun gelişmişleri ciddi frenleme yapıp iş görüyor. Fakat 30km ye kadar 15 km sürat farkıyla devreye girmesi falan çok anlamlı değil. Bir gün belki işe yarar ama ben hiç devreye sokamadım yol şartlarında. Birde yüksek araçlarda çalışmıyordu sanırım yani çok şartlı durumlarda devreye giriyor.

Eski teknoloji kısmına benim de aklım takılıyor. Yıllar önce VW passatlarda vardı diye hatırlıyorum. Hem oto park hem şiçi güvenlik. Sonra kaldırıldı. Şimdi sadece Touregte var diye kalmış aklımda.

Vallahi benim hanım geçen akşam okul çıkışı heyecanla geldi bana; sabah okulun bahçesine arabayı parkederken araç kendiliğinden fren yapıp durdu , ben normalde o mazı ağaçlarına burnunu sokardım aracın .) diye anlattı... o özelliği kullanma şerefine erişmiş, işe yarıyormuş yani!

Peki sistemden devre dışı bırakılıyormuş ama şöyle daha pratik göğüste bir düğmesi filan yok mu. Yani öne çok yanaşmak isteyince nasıl oluyor.

Özer Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şehiriçi güvenlik benim 2 defa işime yaradı.Birisinde dalgın dalgın yandaki alışveriş merkezine bakıyordum.Tabi bi yandan yavaş yavaş gidiyorum öndeki araba durmuş tabi ben sağ tarafa doğru baktığımdan görmedim öndekinin durduğunu.Kırat otomatik frenle beni durdurdu.2.sinde ise yavaş giden İstanbul trafiğinden sıkıldım tampon tampona gittiğim aracı şöyle sağından yapıştırıp geçeyim dedim.Öndeki aracın sağına doğru hızlıca çıktım haliyle sağ önü göremiyorsunuz önüme araç çıkınca bizim Kırat  kontrolü ele aldı.Yani işe yarıyor gibi.

ufuk özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neden işe yaramasınlar ? Adı üzerinde biri city safe yani amacına uygun isimle satılıyor :) diğeri kör nokta eğer bu tür sürüş tarzı ile sürüyorsanız tercih edilebilir.Ben çok dikkatliyim bana birşey olmaz diyenlere uygun değil bunlar :) adı üstünde sürücü destek paketi... Desteğe ihtiyaç duyanlar veya güvenliğini düşünenler için unutmayın bir olay başınıza geldiğinden bu son olay da olabilir hiç yaşanmaması yaşanmayacak anlamına da gelmez.. Cebiniz uygun ise alın yoksa almayın diyeyim bari.. 

kolay gelsin ayrıca sitemizin eklediği / çektiği videolara göz atmakta ve forumda arama yapmakta fayda var.. Örneklerini vs anlatan çok kişi oldu. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kılavuzlarda hep ne yazar, biraz da üretici üzerinden sorumluluğu atmak için, hele abd gibi ülkelerde miyonlarca dolar tazminat ödememek için;

arabanızda bu özellik var fakat bu sizin araba sürmedeki dikkat etmeniz gereken durumları (sorumluluğunuzu) azaltmaz. yani, sistem olurda çalışmazsa veya siz güvenip rahat sürerek başka olumsuzluklara sebebiyet verebilirsiniz..sonucu..

bilader focus 2.5 una sonradan park sensörü taktırdı.. geri geri park ederken arkası yüksek  bir 50 nc ye yanaşırken sensör ötmediği için arka stop kırıldı ve stopun olduğu yerden sacı büküldü..sonuçta tamir oldu ama sensöre fazla güvenmesinin cezasını çekti..

bende style paket var..arka sensörler 180 cm..önler 80 cm..yanlar 50 cm de algılıyor veya bip liyor diyelim..sistem zaten 10 km/s in altında çalışıyor. sizi ister istemez yavaş park etmeye zorluyor. bu iyi birşey. alış veriş merkezlerinde ise arabanın burnunu sürekli ötene kadar duvara yanaştırıyorum. otomatik park ise benim gibi sürekli otoprakları kullananın işine yaramıyor..

bu demek değil ki hiç yaramayacak, tekno pakette elbette bir gün işe yarayabilir, ama bir arkdaşın dediği gibi kazayada sebep verebilir..arkadan çarpan olabilir mesela.

kör nokta uyarı sistemide sizin sola bakma sorumluluğunuzu azaltmaz(kılavuz tabiriyle :)  )..sola bakacaksam ne gerek var, o zaman.. ha olurda bakmayı unutacağınız bir anda sistem düzgün çalışıp sizi uyarabilir, ve kazadan kurtarabilir.

kadere inanmak lazım..insanlar dalıp gittikleri için gerek yaya iken gerekse araçta oldukça fazla kaza yaşanabiliyor. neyin ne getireceği belli olmuyor.

ek paketlerle çıkacak fiyata rağmen, ben focus alırdım deniyorsa, paranın yettiği en iyi focus u almakta fayda var..ben kendi adıma sadece zenon far ı gereksiz buluyorum..o da zaten x paketteydi sanırım..tekno ve smart beraber veriliyor..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olması iyi bir şey ama çok sınırlı kullanımı var. Bunun gelişmişi Volvo ve Mercedes' de var. Mevcut hali var mı var'dan öteye geçmiyor. 30kmye kadar önde giden araçla 15km fark olacak, denk geldiği durumlar olabilir elbette ama sınırlı. Bana ilk nesil sistemi Focus'lar da kullanmışlar gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün şartlarında 60bin üstüne Focus almamak lazım gibi geliyor.

Paramın yettiği sıfırı almak yerine temiz 2012 bulursam tercih edeceğim ama üst donanımlar pek satılmadığından ikinci eli yok. Bir de dikkatimi çeken hep HB var. Ben sedan istiyorum.

Ortalık trend, style dolu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.