Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Bi-Xenon Montajı

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

1N4007 Servet ben pek anlamıyorum yanlış birşeyde söylüyor olabilirim; Ozan biliyor doğrusunu. Ama benim araba daha önce kısa fardan röleye tetik almazken bu röle bağlantısı ile alıyor.

Kısa devre olmadığı sürece 15-20C lerde gezmesi gerek. Ozan şu mevzuyu bana bir ara çiz ben anlamadım merak ettim hakkaten.

Orjinal pinler yerinde dursun abi, kablosundan ek alarak drlye taktiğin gibi tak.

Ozan kaldığımız yerden devam edelim mi bu gün?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozancım ben yukarıda diyot ile ilgili yanlış birşey söylediysem kusura bakma.

Ben çarşamaba günü bir aksilik olmazsa hem bağlantıyı parklara geçireyim tekrar hemde bu yükseklik ayarına bakayım.

Dün hava kararınca geri dönmedim bağlantıdan artık.

Neden parklara geçirceksin abi? tek diyotmu bağladın?

Kısa devre olmadığı sürece 15-20C lerde gezmesi gerek. Ozan şu mevzuyu bana bir ara çiz ben anlamadım merak ettim hakkaten.

Ozan kaldığımız yerden devam edelim mi bu gün?

bilenlerin tavsiyesine uydum diyelim anladığım kadarıyla açıklıyım. rölenin kontak bacakları arasına ters diyot bağlıyoruz, çünkü röle kapanırken bobindeki elektromanyetik alan azaldığı için bunu korumak üzere ters emk(adı böylemiydi emin değilim) oluşuyor bunu önlemek için var. Bunu öğrendiklerim, rölenin kullanıldığı her yerde bunun olması gerektiğini söylüyor.

Örnek olarakta aydın abide o diyot olmadan sapıtmıştı farlar.

Ben bide tetik aldığımız kabloya doğru diyot koydum bulunsun diye :D

şemadaki kondansatör ve direnci gözardı et onlar başka şey için,

mini-role_clip_image004_0000_zps70eae25f

O değilde şu dönüş farı için kondansatör nerden bulacağız? bende 680mf var ama senin aksine yetmeyeceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilenlerin tavsiyesine uydum diyelim anladığım kadarıyla açıklıyım. rölenin kontak bacakları arasına ters diyot bağlıyoruz, çünkü röle kapanırken bobindeki elektromanyetik alan azaldığı için bunu korumak üzere ters emk(adı böylemiydi emin değilim) oluşuyor bunu önlemek için var. Bunu öğrendiklerim, rölenin kullanıldığı her yerde bunun olması gerektiğini söylüyor.

Örnek olarakta aydın abide o diyot olmadan sapıtmıştı farlar.

Ben bide tetik aldığımız kabloya doğru diyot koydum bulunsun diye :D

şemadaki kondansatör ve direnci gözardı et onlar başka şey için,

mini-role_clip_image004_0000_zps70eae25f

Ok anladım birader, sen söyleyince aklıma geldi Lenz yasasından yola çıkmışın, fakat ters endüksiyon gerilimi sanırım hiçbir zaman bobin geriliminden fazla olmayacağı için(*) ne bobine ne enerji kanynağına gitmeyecektir. Çok kısa bir süre ters polarizasyondan kaynaklı olarak voltaj azalacaktır. Başka bir etkisi de olmayacaktır. Ha bir zararı da yok açıkcası.

Aydın abinin sorsuna geri göndersek, ısınmayacak abi. Göz kapayıp açıncayak kadarki sürede çalışıp kapanacak, bu zamandaki ısı artışını farkedemeyiz bile.

(*): keşke fazla olsaydı sınırsız enerji kaynağımız olurdu :)

İkinci koyduğun diyotun hiçbir fonksiyonu yok. Senin değiminle "Ne gereği var" :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ok anladım birader, sen söyleyince aklıma geldi Lenz yasasından yola çıkmışın, fakat ters endüksiyon gerilimi sanırım hiçbir zaman bobin geriliminden fazla olmayacağı için(*) ne bobine ne enerji kanynağına gitmeyecektir. Çok kısa bir süre ters polarizasyondan kaynaklı olarak voltaj azalacaktır. Başka bir etkisi de olmayacaktır. Ha bir zararı da yok açıkcası.

Dediğim gibi ben değil elektronik üzerine iş yapanların tavsiyesine uydum, adaşın dersem kim olduğunu anlarsın heralde :P Röle olan heryerde şart olduğunu söylüyor. Dediğim gibi araçta bundan etkilendi, 2 bağlantı arasında başka bir fark yok çünkü. 

İkinci koyduğun diyotun hiçbir fonksiyonu yok. Senin değiminle "Ne gereği var"

kondansatörü çıkardığımız durumda evet ama fazla diyot göz çıkarmaz :D 

bide

"O değilde şu dönüş farı için kondansatör nerden bulacağız? bende 680mf var ama senin aksine yetmeyeceğini düşünüyorum."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özür dilerim, park değil (Şuanda parkta, Mertol'un yöntemi ile tetikli) kısaya alıcam dün hava kararınca tekrar söküp almadım kısaya.

Tek diyot var bende şuanda 85-86 arasındaki öyle doladım ben o bacaklara diyotu lehim yapmadım.Zaten yok lehim aletim :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özür dilerim, park değil (Şuanda parkta, Mertol'un yöntemi ile tetikli) kısaya alıcam dün hava kararınca tekrar söküp almadım kısaya.

Tek diyot var bende şuanda 85-86 arasındaki öyle doladım ben o bacaklara diyotu lehim yapmadım.Zaten yok lehim aletim :)

kabloya dola abi daha kolay olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kabloya dola abi daha kolay olur.

Tamam. Yarın hem kısalara alayım tetik işini hemde diyotu daha güzel bağlıyayım.

Ben direnç ve kondansatörün yerini de anladım sonunda yukarıdaki şemadan :)

O direnç ve kondansatör ısınıyor mu peki Ozan?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamam. Yarın hem kısalara alayım tetik işini hemde diyotu daha güzel bağlıyayım.

Ben direnç ve kondansatörün yerini de anladım sonunda yukarıdaki şemadan :)

O direnç ve kondansatör ısınıyor mu peki Ozan?

bu şemada ısınmaz abi. onlarda anlık çalışıyor. ama gerek olmayacak zaten :)

sadece parkların titremesini engellemek için direnç koyabiliriz, onlar biraz ısınır ama elle tutulacak seviyeyi geçmez.

40ohm, enaz 20watt direnç lazım onun içinde 2 tane. Banada alırsan 4 tane :D

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu şemada ısınmaz abi. onlarda anlık çalışıyor. ama gerek olmayacak zaten :)

sadece parkların titremesini engellemek için direnç koyabiliriz, onlar biraz ısınır ama elle tutulacak seviyeyi geçmez.

40ohm, enaz 20watt direnç lazım onun içinde 2 tane. Banada alırsan 4 tane :D

Hee evet ya asıl ledler titriyor diye parklara çevirdim ben tetiği.

Tamam alayım Ozan.

Sadece bu dirençlerimi alıcam şimdi ben başka birşey lazım mı?

Liste ver hem benim için hem kendin için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başka birşey yok abi toplam 4 tane direnç. dirençlerde parkla şase arasında bağlanacak abi. yalnız bu düşünce teorik açıkçası ama direnç maliyetini düşününce denemek lazım.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başka birşey yok abi toplam 4 tane direnç. dirençlerde parkla şase arasında bağlanacak abi. yalnız bu düşünce teorik açıkçası ama direnç maliyetini düşününce denemek lazım.

Bunu ne için deniyoruz kırpma için mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hicbisey anlamiyorum he okudum ama :D

Bu arada ilk calistirmada Ledlerin titremesi bende de var motor isinip rolanti oturunca geciyor.

Buarada donus farlarini sislere baglamak isteyen biri vardi onun icin bir video cektimde kimdi hatirlayamadim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.