Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Bi-Xenon Montajı

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

bu farlar kombina bir şey almaya gerek yok xenon falan herşey dahil öle söylüyor ama birincisi harika görünüyor arıza lambası yakma derdi de yokmus sök tak diyor ne kadar doğru bilmiyorum ama almayıda düşünmüyor değilim açıkçası....

İyi okursanız uzun farda halojen ampul ile geldiğini kısa farların ise müşterinin tercihine kaldığını, xenon istenirse ayrı bir kit olarak fiyatlandırılabileceğini yazdıklarını fark edersiniz. 

Ayrıca tak - çıkar konusu yuvaya oturur, aynı vidaları kullanırın ötesinde düşünülmemeli, X-Paketlerin devresi farklı, sorunsuz çalışırsa çok iyi ama xenonla çalışmassa da şaşırmamak lazım.

Ben hala maliyetin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...

En son İstanbul'da yaşadığım sorundan sonra röleye bağladığım kondansatör ve diyotu sökmüştüm. Dolayısıyla anlık olarak kapanıp açılma problemi tekrar başlamıştı.

Geceucusu forumunda Servet ve Mehmet abinin yardımlarıyla bağlantıyı tekrar yaptım. Kondansatör boş iken kısa devre gibi davrandığından sapıtmasının normal olduğunu söyledi Servet abi ve şemadaki gibi bir bağlantı gerektiğini yazdı. 2-3 gün oldu bu şekilde kullanıyorum şimdilik bir sıkıntı yok.

Direnç 15ohm çeyrek watt

Kondansatör 680 microfarad 25V

Diyotlar 1N400X (bende 7 vardı onu bağladım 1 bile olsa yeterli)

mini-role_clip_image004_0000_zps70eae25f

Bu arada bu anlık kapanıp açılma sorunu Bende Aydın abide Serhatta var, @Cem Boneval, abi senin yazdığını hatırlamıyorum, sendede varmı yoksa bir şekilde çözüldü mü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar ben bu sıkıntıyı çözdüm serhata da anlatım roleyle şase arasına bi tane kontaktör baglıyoruz oraya lehimlemek gerekiyor ve sıkıntı kalmıyor.
Kontaktor dediğin kondansator mu? Degilse ne? Kaclik? Direk baglayinca baslarda bazen açılmama problemi oldu sonra komple sapitti.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı Olsun. Güle güle kullanın :)

Darısı başıma diyim ama bu konu hakkında pek bi bilgim yok o yüzden sıkı takip ediyorum :)

Sürekli araştırıyorum farların tanesine 250-300 lira diyolar ben bu farları alsam beyinleri yokmus onsuz calısmaz tabi peki tek far alsam beyin temin edebilirmiyim yoksa direk beyinli mi arastırıyım?

Aydın Bey sizin bi konuya verdiginiz cevapta ilan vardı 2150 tl ye siyah zeminli fiyatı far. Siyah zeminli oldugu icin o kadar pahalı sanırım.1500 lira civarıda buldum herseyiyle tam bir sekilde arıza ısıgı yanmadan teslim edebiliriz diye söyleyenler oldu.

Birde merak ettigim bu farlar bi xenon mu yani aynı mercek üzerinden mi uzunlar yanıyor yoksa normal merceksiz farlar gibi uzun kısa ayrı mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya bende xenon taktırmak istiyorum ama hala karar verebilmiş değilim. Benim farlarım Tekno paket oldugundan Orjinal bi-xenon Adaptif taktırmalımıyım ? taktırırsam marka,celvin ne olmalı. Mercekli oldugu için sıkıntı yaratmaz sanırım.Birde Sağa sola Dönme olayında Problem olmaz herhalde değilmi.? bu arada Aydın abi seninde Ozanın da Farları hayırlı olsun Çok güzel görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya bende xenon taktırmak istiyorum ama hala karar verebilmiş değilim. Benim farlarım Tekno paket oldugundan Orjinal bi-xenon Adaptif taktırmalımıyım ? taktırırsam marka,celvin ne olmalı. Mercekli oldugu için sıkıntı yaratmaz sanırım.Birde Sağa sola Dönme olayında Problem olmaz herhalde değilmi.? bu arada Aydın abi seninde Ozanın da Farları hayırlı olsun Çok güzel görünüyor.
Sizin araba F2ymis tapatalkin azizligi pardon :D

Sadece xenon ampul kit alsaniz yeterli zaten mercekli sizinki.

Sabri Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

muayeneyi falan yeni yaptırdım sıkıntı olmaz sanırım :) Birde marka marka çeşit çeşit xenon var fiyatı vs 100 tL den falan başlıyor hani özellikle tavsiye edilecek bişi varmı ?

Bence Mtec falan o markalara girmeden biraz paraya kiyip Osram veya Philips alin sahibindende ilanlara bakabilirsiniz 4300K yeterli olacaktir. 4300 uzeri mavilesmeye sonradan morlasmaya basliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün yaklaşık 2 aydır bagajımda gezdirdiğim Mercekli Focus 3 farlarımın montajını yaptırdım.

Bu konuyu aktarmadan önce sırasıyla 4 kişiye özel teşekkürlerimi bildirmek istiyorum;

1-Yakup farları bulmam konusunda bana yardımcı oldu; siyah zeminlileri kaçırdım ama bunlarda güzel :D

2-Orkun G. servisin bile montajı konusunda yapamayız dediği farları takma konusunda bana usta buldu;

3-Cem Boneval; farları taktırmak ile bu iş olmıycak satayım deme aşamasında iken karar alma konusunda yanımda oldu;

4-Mertol Kip; herşeyden önce yardımsever bir kişiliği olduğu için; bunun yanında Mertol'ün hazırladığı montaj klavuzu olmasa bu montaj kesinlikle yapılmazdı kendisine de belirttim bunu. Ayrıca Montaj ile ilgili anlatımı fordist.com sitesinden aldığımı belirtmek isterim.

Hepinize tesekkur ederim.

Öncelikle Orkun'un yönlendirdiği ustaya gittim; farları gösterdim Mertolun montaj konusundaki açıklamalarını okuttum; ne yapacağımızı tek tek konuştuk. Gökhan usta fotoğrafları aldı aracın farlarını söktü ve anlatılanları kafasında kurguladı.

20121201122833.jpg

Durumu anladıktan sonra gerekli parçaları aldık ve montaja başladık.

Mertol'ün anlattıklarını tek tak uyguladık ve farları taktık.

Fakat DRL ler doğru yansa da xenonlar devreye girmedi; küçük küçük çakmaya başladı ve sinyallerde bir garip hale geldi bu durumda.

20121201142000.jpg

Xenonları yakamayınca fara aküden direkt kablo çektik fakat yine yanmadı; bu aşamada ben xenonların arızalı olduğuna kanaat getirmiştim bile :) Ancak usta yılmadı ve xenonda arıza olsa bu çakma işlemini yapmaz şase de sorun var dedi.

Farın kapaklarından içine baktı ve kullandığımız pinlerin farklı olduğunu farketti; önceki montaj işleminde üstten 4. ve alttan 3. pini kullanırken farın 3.pinin alt ve üstünü kullandığını fark etti; bu pinleri kullanınca xenonların yandığını gördük ki ben de derin bir rahatlama oldu :)

Bu pinlere göre soketi ayarladık ve farları yaktık.

20121201150017.jpg

Daha sonra sağ taraf içinde aynı ayarları yaptık soket üstünden ve montaj işlemini bitirdik.

20121201150118.jpg

Montajın bitmiş hali.

20121201152643.jpg

Farlar yanmıyor; DRL ler devrede.

20121201232052.jpg

Farlar yanıyor; DRL ler kısık hale geçiyor.

20121201232013.jpg

Kısa Far arıza uyarısı.

20121201232510-1.jpg

Gece görüntüleri;

20121201232520.jpg

20121201232733.jpg

Aydınlatma çok güzel oldu.

Aracı alırken X paket almadığıma sadece bu farlar için üzülmüştüm; bir nebze olsun bunu gidermiş oldum.

X paket kulanmayan tüm arkadaşlara bu farları tavsiye ederim.

Aydın bey bende sizin gibi zenon alıp taktırtmak istiyorum. Ancak bulunduğum yerde işten anlayan bir elektrikçi yok malesef sizin buradan yönlendirmeniz ve bahsettiğiniz açıklama klavuzu ile bunu yaptırma şansım olabilirmi benim mevcut farlarım düz beyaz yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.