Jump to content

Alper Sakallı

Üye
 • Toplam İleti

  135
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

26 Poor

Alper Sakallı Hakkında

 • Yaş 32
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 32
 • Şehir:
  İstanbul
 • Arabam:
  '12 Focus 1.0 EB Titanium HB
 • Meslek:
  Uçak Teknisyeni
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

97 profil görüntüleme
 1. Alper Sakallı

  2013 Focus Trend-X Ses Sistemi Soket Şeması

  Çok basit. Tabi ki forumda aratarak --0 dakika sonra eklendi--
 2. Alper Sakallı

  Gauge Menü Ile Yakıt Değişimi ?

  En sağlıklı ölçümü voltmetre/multimetre ile direkt akü kutupbaşından yapmalısınız. Eğer 11.6 ise akü ömrünü tamamlamış demektir.
 3. Alper Sakallı

  C-Max üst Kapak Contası

  Ancak dışarı sızmaları görebilirsiniz. Bu bile fikir verir.
 4. Alper Sakallı

  Gauge Menü Ile Yakıt Değişimi ?

  Düşük. Start&Stop çalışıyor mu?
 5. Alper Sakallı

  Gauge Menü Ile Yakıt Değişimi ?

  Akü kaç yıllık? Sanki bitiyor gibi. 12.4'ün altına düşmesi istenmez. Tabi bu ölçümü yüksüz yapmalısınız. Far, havalandırma vs. kapalı olmalı.
 6. Alper Sakallı

  C-Max üst Kapak Contası

  Plastik aksamlara fazla sıçratmadan balata spreyi ile kapağın kenarlarını ve yağ gördüğünüz yerleri temizleyin ve günlük olarak takip edin. Not: Balata spreyi plastik aksamda renk soldurması yapacağından, eğer plastik yüzeye sıçramış ise lastik parlatıcı ile eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.
 7. Alper Sakallı

  Start-Stop Faydalı Mıdır?

  O zaman müsadenizle Sayın Cem Hocam Start stop olmasa da uzun süreli ışık beklemelerinde ben zaten kontağı kapıyorum. Bu ilk aracımdan beridir böyle. Çevreyi düşünmek için start stop çok gerekli değil diye düşünüyorum, zira her araçta da bu sistem zaten yok. Işıklarda beklerken dediğiniz o kötü kokuyu atmosfere yayanlar kontağı kapatmayanlardır. Üşengeç olup da tuşa basmayan ya da kontağı geri çevirmeyen arkadaşlara da çok kızıyorum. Burada devreye start stop giriyor diyeceksiniz. Öyle değil start stop sadece kullanıcıya giriyor. Yok aküsüydü yok AGM'siydi yok EFB'siysi yok marşıydı, yok kontrol modülüydü ve bunların üretimi esnasında fabrikaların da atıkları... Gerekli durumlarda basıyorum kapanıyor, basıyorum çalışıyor aracım. Üstelik çevreyi düşündüğümüz için de 1.0 benzinli araç aldım. Kıssadan hisse, Çevreye verilen zararın önüne start stop ile motoru stop etmek geçmez. Aracı kullananın devirli-devirsiz, ateşleme ve egzoz sistemi elemanlarının bakımlı-bakımsız kullanımı ile araçta sergilediği toplam tutumu geçer. Start stop bir zarar merkezinden öte değil.
 8. Alper Sakallı

  C-Max üst Kapak Contası

  O halde yağınız eskimiş olabilir. Ancak üst kapak çatlaması ve onun da tepesindeki külbütör kapağının sızdırması sebep olabilir. Enjektör pulları da önemli. Külbütör kapağının sızdırmasını şöyle test edebilirsiniz; araçta ilk marşta egzozdan kirli beyaz duman çıkar. Bunun sebebi Külbütörden sızan motor yağı sübaplardan motor yanma odasına girerek ilk ateşleme esnasında pistona kadar sızmış yağı yakmasıdır. Bu sızıntı aynı zamanda enjektörlerdeki ıslaklığı da açıklayabilir. Üst kapak çatlaması için yazıyorum, genleşme kavanozundaki antifiriz seviyesinde azalma ya da yağlanma olmamalı.
 9. Alper Sakallı

  Start-Stop Faydalı Mıdır?

  Tartışma yok hocam estağfurullah. Fikir var.
 10. Alper Sakallı

  Start-Stop Faydalı Mıdır?

  Tan vaktinde servise yürürken o temiz havada derin derin içime temiz havayı çekerken yanımdan geçen o fosil yakıtlı aracın egzos kokusunu yarım nefeste hissedince nefesimi verip 30 saniye tutuyorum. Mis gibi havayı mahvediyor. Atık gaz salınımı az da olsa çok da olsa bu araçlar artık elektrikli olmalı hocam. Petrol devlerinin dünyayı yönetmesi bitsin artık.
 11. Alper Sakallı

  Start-Stop Faydalı Mıdır?

  Çevreci arkadaşlar elektrikli ya da hidrojenli araçlar alabilir. Fosil yakıtlı araçların üretilmesinden biz sorumlu değiliz biz uygun koşullarda aracını kullanan nihai tüketicileriz. Marş motorunun ve akünün ömründen yiyen bir sistemi niye sevelim start stoplu olup da yüksek devir kullanıp çevreye daha fazla atık gaz salınmasına sebep olan ve start stop olmayan ancak uygun devirde kullanan ve standart bir atık gaz salınımına sebep olan 2 tüketici de atmosferi aynı oranda kirletir. Üstelik her marş basmaya elektrik gerektiği için aküyü dolduran alternatör de güç gerektirerek dönerek V Kayışından bir miktar güç çekecektir bu da zaten yakıt tüketimini ve emisyonu kısmen yükseltecektir. Uzun yol yapan dolu akü ile seyahat edeceği için smart şarj alternatörü boşta döndürecektir bu da daha az emisyon ve yakıt anlamına gelecektir. Umarım elektrikli araçların fiyatı düşer ve menzili ideal kullanma mesafelerine(elektrikli spor arabalar gibi) ulaşırsa o zaman çevreci olmayan arkadaşlara da ulaşmış ve onların da emisyonunu 0'a indirmiş oluruz.
 12. Alper Sakallı

  Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor

  Gazdan yapma ihtimali çok yüksek. Düşük devir ve yüksek devirlerdeki gaz ayarını güzel yapmaları gerek.
 13. Alper Sakallı

  C-Max üst Kapak Contası

  Geçmiş olsun. Aracınızı akşam park ettiniz, sabah marşa basarken tırlama oluyor muydu?
 14. Alper Sakallı

  Focus MK3 Farın Dış Camı Nasıl Sökülür?

  Farı sığacağı büyüklükte bir karton kutuya koyuyorsunuz, kartona da saç kurutma makinesinin ağzı girecek kadar delik açıyorsunuz 10 dakika ısıtıp, cam ile siyah gövde arasındaki far yapıştırıcısının yumuşayıp macun kıvamına gelmesini sağlıyorsunuz. Takarken de saç kurutma değil de ısı tabancası lazım. Kolay gelsin
 15. Alper Sakallı

  Focus 3 Silecek Değişimi

  Depolama koşulları çok etkiler abi. Ömrü zaten 1 kış görene kadar

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.