Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Cem Boneval said:

Hangilerini kullanabilirsiniz?

HTHS değeri 3 veya altında olsun ve en azından ACEA A5/B5 stnadartını karşılayacak. 

Bu durumda...

MOTUL 8100 ECO-NERGY 0W-30 (Tam uyumlu)

http://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-eco-nergy-0w-30-5-litre-P60531959

Bu ürün tam uyumlu değil uyumlu olan MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W-30

tavsiye.JPG

Motulun dört adet 0-30 yağı var

motul.JPG

Mehmet Avcı tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval said:

Hangilerini kullanabilirsiniz?

HTHS değeri 3 veya altında olsun ve en azından ACEA A5/B5 standartını karşılayacak. 

Bu durumda...

MOTUL 8100 ECO-NERGY 0W-30 (A5/B5'i karşılıyor ve HTHS 3)

http://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-eco-nergy-0w-30-5-litre-P60531959

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 (Önceki standartları -WSS-M2C913-A/B- karşılıyor, A5/B5'i de ve HTHS 3, yani bence tam uyumlu kabul edilmeli) 

http://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-fuel-economy-0w-30-tam-sentetik-yuksek-performans-P91103910

SHELL HELİX ULTRA A5/B5 0W-30 (Sadece A5/B5 karşılanıyor, HTHS ve standart verilmemiş, zorda kalınırsa kullanılabilir)

http://urun.n11.com/motor-yagi/shell-helix-ultra-a5b5-0w-30-4-litre-P35816414

Kafam karıştı şimdi, MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W-30 spesifikasyonlarını  ACEA C2 yazıyor, A5/B5 yazmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Çağatay Özsoy said:

Kafam karıştı şimdi, MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W-30 spesifikasyonlarını  ACEA C2 yazıyor, A5/B5 yazmıyor.

Haklısınız...

Ama kullanıcı kılavuzu/Ford her iksinin de kullanımına izin veriyor.

Alıntı: "WSS-M2C950-A teknik özelliklerine uygun bir yağ bulunamaması halinde ACEA C2 teknik özelliklerini karşılayan SAE 0W-30 kullanmanız gerekmektedir. WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-30 yağını da kullanabilirsiniz."

ACEA C2'nin A5/B5'ten farkı hem DPF'nin öncelenerek fosfor ve sülfür kökenli sülfatlanmış kül (SAPS diye geçer) oranının hem de HTHS değerinin 2,9 yani göreceli düşük olması. 

Diğer bir deyişle C2 uyumunda DPF ömrü göreceli uzun olur. 

Yine de tekarlamakta yarar var marjinal ve neredeyse teorik değerlerden bahsediyoruz. 

Özetle:

Her iki yağ grubunu da %25'i aşmayacak şekilde birbirine karıştırmak mümkün olduğuna göre kolay erişilebilir 0W-30 WSS-M2C950-A bulana kadar alternatifiyle devam edersiniz. Bir-iki sene içerisinde de orijinal yağ piyasada daha kolay bulunur hale gelir diye umalım. 

İşin komik yanı kılavuz 1.5L Ecoboost için de C2'yi serbest bırakmış. Tabii sehven değilse...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 16 Ocak 2016 Cumartesi at 17:28, Çağatay Özsoy said:

Motul 8100 Eco-clean 0W30 de sadece n11 de yağçarşısı diye bi yerde buldum, ne kadar orjinaldir bilmiyorum.

Aşağıdaki linkde Motul Türkiye Distribütörler i var, ilk ikisinin internet sitesi var, ancak ürünler sayfasında Motul 8100 Eco-clean 0W30 ürünü görünmüyor, talep olmadığından onlarda getirmiyor olabilir, bi konuşmak lazım satış kısmı ile.

https://www.motul.com/tr/tr/contact

Linkini verdiğiniz sitede var görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Mehmet Gün said:

Linkini verdiğiniz sitede var görünüyor.

Verdiğim link Motulun tanıtım sayfası, Mobil ve Castrol gibi,

ben distribütörlerin ürünleri arasında görünmüyor demiştim,

Örneğin:

http://kompet.com.tr/index.php?route=common/home    gibi.

Bu arada daha önce temin eden birisi aldığı satış danışmanın numarasını verdi, ihtiyacınız varsa özelden yazabilirim, yada forum kurallarına uygunsa direk forumdan da paylaşabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 16.01.2016 at 22:28, Doğan Kurban said:

Kaan abi benim kapağı değiştirmemişsin emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngafe5175f72c8cd34dd4b0d5512f07179.jpg

...ahanda, unutmuşuz valla ... :wacko: ... demek ki arada kaçırıyoruz, bir tanesi de sana denk gelmiş. 

- Servis'e gittiğinde çocuklara "PDI'da değiştirmeyi unutmuşsunuz!" diyerek ücretsiz yağ kapağı değişimi talep edebilirsin.

On 16.01.2016 at 10:52, Çağatay Özsoy said:

Her nekadar 5W-30 yağ kullanmayı önersenizde ben şahsım adıma bundan sonra 0W-30 kullanmak istiyorum, bir Ford un yetkilisi olarak size sormak istediğim şu;

Castrol ve Mobil'ciler ile konuyu (geçen hafta) hızlıca konuştum, bu hafta (denk gelirsem) Opet'e de soracağım ... an itibarı ile durum şu :

- Castrol ve Mobil perakende/son kullanıcı için 4lt ambalaj ile Ford spec+onayına sahip yağ ithal etmiyorlar.  

... ithal edecekler mi? ...tabi ki.

- Castrol ve Mobil profesyonel/servisler için dökme ve/veya varil onaylı 0w30 getirmiyor ...

... getirip bize verecekler mi?

Dökme olmasa da varil ile verirler diye düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
On 14.01.2016 at 11:50, Kaan Yagizer said:

... dün konuştuk, akşam konuşmayı sürdürdük ... bu gün ofise döndüğümde de servis mühendisliğinden cevap gelmiş, onu gördüm.

Adsz_6.jpg

Patron , 1.5 ay geçti avrupa departmanından hala cevap gelmemiş mi ?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
4 saat önce, H. Cenk said:

Konu hala netlik kazanmadı mı ?

İlgili Avrupa departmanından cevap gelmemiş mi ? Cevap gelmiş de , bizden gizleniyor mu ? :D:D

Evet bekliyoruz. Bu iletişim çağında kağnı hızında bile bilgi alamıyoruz. İngilter'eye atlı posta bile gönderilseydi şimdiye gelirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

... gelişme var mı diye sordum.

"Çok miktarda ve ayrı noktalardan onay almamız lazım, yazışma yaptık - konuştuk, cevap bekliyoruz. Cevabın daha da gecikeceğe ikna olursak Avrupa'yı beklemeden kılavuzlarda + elektronik ortamda gerekli değişikliği biz devreye sokarız" dendi.

...yani bu başlık altında paylaşılan bilgi doğru, evrak ve elektronik ortamdaki bilgini revize'si için onay bekleniyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.