Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

Motor sanki daha güçsüz gibi geliyor. Fabrika yağı yerine aftermarket yağ yüzünden mi böyle hissediyorum yoksa sadece psikolojik mi bilemedim. Tüketim de arttı barizen en az 0,5 litre

Yağdan olma ihtimali sıfıra çok yakın.

Tüketimin artışı mevsimsel etkenlerden kaynaklanabilir.

Bir de ECU'nun öğrendiklerini silmekte yarar var bence. 

Psikolojik olma olasılığı da var ama düşük sanki...

Şimdi, Mehmet Gün yazdı:

Yağdandır. Zaten farklı yağ kullanılması halinde bunların olacağı kitapçıkta yazıyor.

Yağ tercihine gereğinden fazla anlam yüklüyorsunuz.

Defalarca yazdım. Ford kendine özgü bir politika ile motorlarını düşük HTHS değeri olan yağlarla çalışacak şekilde imal ediyor. Bu da düşük emisyon demek. Tek bir araçta devede kulak kalsa da onbinlerce aracın kümülatif değerine baktığınızda (zorunlu) çevreci bir profil çizmiş oluyorsunuz. Ve bu tuhaf bir şekilde kimi ülkelerde önemli. 

0W ile 5W yağ arasındaki performans farkı -30 derecelerde belirgin olacaktır, eğer aracınızı sıklıkla bu ısılarda kullanıyorsanız 0W-30 yağ edinmek için uğraşın, yoksa kendinizi huzursuz etmeyin. 

Çok daha önemli sorunlarımız var hayatta...

Not: Koskoca firma niye yıllardır düzgün bir kullanım kılavuzu oluşturmayı beceremedi sorusuna verecek cevabım yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ağustos sonundaki bakımdan sonra arabadan eskisi kadar memnun değilim.  Ne bileyim hiç vites düşürmesini hissetmezdim şimdi şlap diye yığılıp vites küçültüyor. Motor sanki daha güçsüz gibi geliyor. Fabrika yağı yerine aftermarket yağ yüzünden mi böyle hissediyorum yoksa sadece psikolojik mi bilemedim. 

EDİT: Tüketim de arttı barizen en az 0,5 litre

Yakıt aldigin yeri değiştirsen. Ne yersel oyuz diye bir laf vardı.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Merhabalar;

Aracımın ilk yıl bakımı geldiği için şöyle bir servis foruma bakarkan bu konuya denk geldim ve açıkçası okuduklarımdan sonra birazcık canım sıkıldı. Akabinde Ford Türkiye ile iletişime geçtim ve konu ile ilgili olarak aldığım cevaptan sonra servisi de aradım, yedek parça sorumlusu ile görüştüm...

Sanıyorum ben bir şeyi kaçırıyorum...

Bana her iki taraftan gelen yanıtta da ellerinde Castrol 0w30 motor yağı olduğunu ilettiler. 

Ford Otosan sadece mondeo modeli için zorunlu 0w30 olduğunu, diğer araçlar için ise 5w30'un alternatif olarak kullanılabileceğini iletti.

Görüştüğüm servis yetkilisi ise, aynı cevaba ek olarak, ellerinde varil olarak 5w30 olduğunu ve açıktan koymanın daha ekonomik olması ile bu yağın da Ford Otosan standardında "kullanılabilir" kabul edilmesi nedeniyle tercih ettiklerini aktardı. Ayrıca siz isterseniz ve servis kaydı açılırken belirtirseniz, sizin için 0w30 alarak (anladığım kadarıyla perakende satılan ürün gibi mesela 5L alınıyor) o yağ lkullanılır, fakat bu yağ daha maliyetlidir dedi...

Benim bu forumda okuduklarımdan sanki TR de hiç Castrol 0w30 yağ yokmuş gibi anladım...

Acaba burada bahsedilen 0w30'un farklı bir model ya da versiyonu mu? knouyu servise gitmeden netleştirmek istediğim için desteklerinizi rica edeceğim....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Merhabalar,

Forumda ilk mesajım olacak ve eski konuyu yeniden canlandırmak gibi olacak ama bir kaç sorum var. '13 fiesta 1.5tdci aracımın yıllık bakımını yaptırmak istiyorum. Benden önceki sahibi Mobil fe 3000 motor yağı kullanmış. Şu anda Ford yedek parçacılarının bir çoğu ekteki Motorcraft markalı 5w-30 yağı öneriyor. Bu yağ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
IMG_1382-800x800.jpg.7ecfe1cee24f9c38fb9952974fc6f4a5.jpg

Ben olaya biraz titizlenip Motul 8100 Eco-clean 0W-30 koydurmak istiyorum. Bir çok yerde motor sesinde bile azalma olduğuyla alakalı kullanıcı yorumu okudum ne kadar doğrudur bilmiyorum. Yoksa Castrol mu koydurmalıyım ? 30-40 tl uygun olmasından ziyade motor için en iyisini istiyorum.

597a75e20958d_Adsz.png.6c5555c801872b7732f4754eccf6f9b6.png

GökhanYıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford'un önerisi WSS-M2C950-A şartnamesini karşılayan 0W-30 yağ yönünde.

Bu bağlamda Motul isteneni karşılıyor ve kaliteli bir yağ. Sorun bu özellikte yağların 170 TL mertbesinde olması.

Ancak Ford WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan 5W-30 yağın kullanımını da serbest bırakmış.

Yani zararı dokunmaz. Ekonomi yağmak isteyenin tercihi olabilir. 

6 saat önce, GökhanYıldız yazdı:

ziyade motor için en iyisini istiyorum.

diyorsanız Motul'dan şaşmayın. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford'un önerisi WSS-M2C950-A şartnamesini karşılayan 0W-30 yağ yönünde.
Bu bağlamda Motul isteneni karşılıyor ve kaliteli bir yağ. Sorun bu özellikte yağların 170 TL mertbesinde olması.
Ancak Ford WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan 5W-30 yağın kullanımını da serbest bırakmış.
Yani zararı dokunmaz. Ekonomi yağmak isteyenin tercihi olabilir. 
diyorsanız Motul'dan şaşmayın. 

Cem abi liqui moly nin yağları hakkında ne düşünüyorsun? Bende arabama hem motul kullanıyorum ama. Arada liqui moly ye de bakmıyor değilim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Ogün Özemre yazdı:

Cem abi liqui moly nin yağları hakkında ne düşünüyorsun?

Ben üretici koşullarını karşıladıktan ve bakım aralıklarını uyduktan sonra her yağın yeterli olduğunu düşünüyorum.

O tüketimi azıcık azaltıyor, bu birazcık sessiz çalıştırıyor, şu motor ömrünü uzatıyor gibi herhangi bir somut ve nesnel kanıta dayanmayan ifadelerin de anlamlı olmadığı inancındayım.

Yağ testlerini yapan kuruluşlarda da hem kriterler çok net değil, hem de motor ömrüne etkisini nesnel bir biçimde ölçebilmiş bildiğim çalışma yok. 

Konunun bu kadar tartışmaya açık olması ve kanaatler uçuşması da bu nedenle. 

Çok sayıda değişik incelemeye baktım, çoğunda premium marka ürünleri ile ucuz yağlar arasında çok ciddi ve çarpıcı bir fark yok. 

Böyle bakınca tek kriter üretici koşullarını karşılaması kalıyor. 

Sonrasında pazarlama stratejileri devreye giriyor, o motorsporlarında başarılı, bu Alman üretimi, şu ilk tam sentetik yağ üreticisi gibi argümanlarla akıl çeliniyor.

Soruya dönersek Liqui Moly Almanya'da bilen, sevilen ve önem verilen bir üretici, aynı şey Fransa'da Motul için söylenebilir, ya da global ölçekte Castrol ve/veya Mobil için.

Hepsinin kullanımı arzulanan sonucu verecektir, seçim ise zevk ve keyif meselesidir.

Ben hangisini ucuz bulursam onu kullanıyorum, Castrol de koyarım, Liqui Moly de, Motul da. Şu anda Fiesta'da Motul, Focus'a LM var örneğin.  

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman Motulden devam. Teşekkürler abicim. 

Bu arada geçen yağ değişimimde Motul eco energy 5-30 kullanmıştım. filtrelerim aynı marka yine. Bu sefer X-clean FE kullandım. Motulun FE serilerinde yakıt ekonomisi iddası var. Her gün aynı yoldan aynı hızlarda aynı şekilde işe gidip geliyorum. Obd den torque pro ile takip ediyorum. 13 km lik yol boyunca yaktığım yakıt miktarını gösteriyor. Bakım öncesi 0,8lt iken bakım sonrası 0,7 lt oldu. Yol bilgisayarı ortalamam da şu anda 5,1 gösteriyor. Çok kafayı takmıyorum 10 lira 20 lira için. Yakıt parasını iş yerim karşılıyor. Yağın üzerinde yazan tutuyor mu tutmuyormu onu kontrol ediyorum kendimce.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi liqui moly nin yağları hakkında ne düşünüyorsun? Bende arabama hem motul kullanıyorum ama. Arada liqui moly ye de bakmıyor değilim.

Aynı soruyu bende sormayı düşünüyordum[emoji16]teşekkürler

Castrol de koyarım, Liqui Moly de, Motul da. Şu anda Fiesta'da Motul, Focus'a LM var örneğin.  

Liqui Moly Sonaxın bana yıllar önce önerdiği markaydı kullanmaya korkmuştum. Bu ana kadar 5w30 castrol ve mobil hariç yağ kullanmadım bende. her ne kadar yağ konusunda senin kadar bilgi birikimim olmasada bu konuda tartışsakta hep şartnamelere uyan yağlar kullandım. Ama mobil1 0w30 fuel economy deneyeceğim bundan sonra.

Birde LM yağın (ford şartlarını sağlayan) ismini öğrenebilir miyim linkte olabilir abi. LM ile birlikte ceratec seramikli katkı da önermişlerdi bana bu konudaki fikrini de merak etmiyor değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.