Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

41 dakika önce, Mehmet Gün said:

ikinci sorumda şu bu arabalara ilk yağ dolumu burdamı yapılıyor yoksa fabrikadamı.

Fabrikada dolum yapılıyorsa şuan içindeki yağ 0-30 burda yapılıyorsa 5-30 doğrumu.

- İlk dolum Castrol tarafınca fabrikada yapılıyor.

- Spec.belirleyen ülke (konuştuğumuz vak'a da Türkiye) ne isterse (teknik onay var ise...) o yağ konuyor.

- İlk dolum 5w30 / Castrol 

- Biz de servislerde 5w30 onaylı yağlar ile (Castrol - Mobil - Opet - Fmy vb.) devam ediyoruz. 

Avrupa'dan gelen araçlara tek müdahalemiz (daha önce de yazmıştım) yağ kapaklarında "Castrol" reklamı var ise (kapağın üzerine sarı renk baskı yapıyorlar ... Ford bu araçta Castrol yağ tavsiye eder ... ya da onun gibi bir şeydi, kesin hatırlamıyorum) o kapağı çıkarıp -yazısız / reklamsız- kapak takmaktan ibaret. 

29 dakika önce, Murat Kavuk said:

Ford'un iç yazışmaları nasıl gelişiyor bilmiyorum. 

... mümkün olduğunda kısa :)

Örnek :

- XYZ ... kılavuzlarda yanlışlık yapmışız / Saygılarımla

Cevap Mail'i - Offf, örnek yollarmısın? / Best Regards

- Yolladım / Saygılarımla

Cevap Mail'i - Tamam, EU ile görüşüp gerekli müdahaleyi yapıyorum / Best Regards

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Kaan Yagizer said:

- İlk dolum Castrol tarafınca fabrikada yapılıyor.

- Spec.belirleyen ülke (konuştuğumuz vak'a da Türkiye) ne isterse (teknik onay var ise...) o yağ konuyor.

- İlk dolum 5w30 / Castrol

- Biz de servislerde 5w30 onaylı yağlar ile (Castrol - Mobil - Opet - Fmy vb.) devam ediyoruz.

Avrupa'dan gelen araçlara tek müdahalemiz (daha önce de yazmıştım) yağ kapaklarında "Castrol" reklamı var ise (kapağın üzerine sarı renk baskı yapıyorlar ... Ford bu araçta Castrol yağ tavsiye eder ... ya da onun gibi bir şeydi, kesin hatırlamıyorum) o kapağı çıkarıp -yazısız / reklamsız- kapak takmaktan ibaret.

... mümkün olduğunda kısa :)

Örnek :

- XYZ ... kılavuzlarda yanlışlık yapmışız / Saygılarımla

Cevap Mail'i - Offf, örnek yollarmısın? / Best Regards

- Yolladım / Saygılarımla

Cevap Mail'i - Tamam, EU ile görüşüp gerekli müdahaleyi yapıyorum / Best Regards

5-30 için teknik onay yokki. Mecbur kalırsanız diyor. Ordaki dolumda mecburiyet nerde. Anlaşılan bize yine üçüncü dünya ülkesi muamelesi çekiyorlar. Milyonlarca dolar argeye harca motoru iyileştirmeye çalış sonra motor için en önemli şey konusunda "yav bişey olmaz bu arabalar Türklere gidiyor fazla yakmış, çabuk aşınmış önemli değil" diyor. Benim anladığım bu.

İddia ediyorum bu araba 5-30 yağla Ford'un taahhüt ettiği ne tüketim miktarını nede emisyon değerlerini tuturabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Mehmet Gün said:

Kaan bey bu durumda 5-30 yerine mobil 1 0-30 kullanmak daha iyi değilmi.

.... bu notu görmemişim :)  pardon, pardon.

Mehmet bey tabi ki Mobil1 kullanırsınız, o konuda çekince / sorun yok ... ancak Mobil1 pahalı (neredeyse iki kat) 5w30 normal/ortalama bir sürücünün gereksinimlerini rahatlıkla karşılıyor ... 5w30 koyalım/koyun derken -cebinizi- düşünüyoruz ... yoksa tabi ki Mobil1 kullanabilirsiniz.

Şimdi, Mehmet Gün said:

5-30 için teknik onay yokki.

...var efendim "Ford WSS-M2C913-C" keyword'ü kullanırsanız şartname / spec tanımı vs. bilgilerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 dakika önce, Mehmet Gün said:

İddia ediyorum bu araba 5-30 yağla Ford'un taahhüt ettiği ne tüketim miktarını nede emisyon değerlerini tuturabilir.

... tutturuyoruz efendim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonuç olarak ben tatmin olmadım :D 

Ford avrupaya 0-30 verip bize 5-30 veriyorsa bu kabul edilebilir değil. FORDun yaptığı ayıp. 

Ford tüm dünyaya 0-30 veriyor bizimkiler hayır bize gelende 5-30 var diye yalan söylüyorsa bu da Otosanın ayıbı. 

Ford isteyene 0-30 isteyene isteyene 5-30 veriyor bu fark o kadar önemli değilse bu da FORDun ayıbı o zaman kılavuzu 0-30 bulamazsan 5-30 şeklinde değil direk olarak 0-30 veya 5-30 (hangisi varsa ondan devam) gibisinden yazmalıydı. 

Ben bakımda eğer bulursam kendim 5-30 Magnatec veya Motul yağ götürüp kullandırtacağım.

Son olarak 1.5 tdci orjinali 75 bg bizimki 120 bg . 120 düşük görünebilir ama o hacimdeki bir dizel motor için fena bir güç değil dolayısıyla performans araçları için olan yağı kullanması normal :D:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk said:

BJ bekliyorsan havanı alırsın :)

Şimdi, H. Cenk said:

Ben bakımda eğer bulursam kendim 5-30 Magnatec veya Motul yağ götürüp kullandırtacağım

.. motul'u bilmiyorum ama Magnatec 5w30'un 913-C onayı var, tabi ki kullanabilirsin.

2 dakika önce, H. Cenk said:

120 düşük görünebilir ama o hacimdeki bir dizel motor için fena bir güç değil dolayısıyla performans araçları için olan yağı kullanması normal :D:D

...120beygir tabi ki "sağlam" ama o hesapta kaputun altındaki beygirler dışında devir / sıkıştırma oranı / torq ve segment kullanım alışkanlıkları gibi bambaşka parametreler de söz konusu ... -aile aracına- 5w30 yeter, ama performans makinasına 0w30 koyalım! ..diye boşuna söylenmiyor Cengom. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

45 dakika önce, H. Cenk said:

Ford avrupaya 0-30 verip bize 5-30 veriyorsa bu kabul edilebilir değil. FORDun yaptığı ayıp. 

Ford tüm dünyaya 0-30 veriyor bizimkiler hayır bize gelende 5-30 var diye yalan söylüyorsa bu da Otosanın ayıbı. 

Ford isteyene 0-30 isteyene isteyene 5-30 veriyor bu fark o kadar önemli değilse bu da FORDun ayıbı o zaman kılavuzu 0-30 bulamazsan 5-30 şeklinde değil direk olarak 0-30 veya 5-30 (hangisi varsa ondan devam) gibisinden yazmalıydı. 

Ben bakımda eğer bulursam kendim 5-30 Magnatec veya Motul yağ götürüp kullandırtacağım.

Son olarak 1.5 tdci orjinali 75 bg bizimki 120 bg . 120 düşük görünebilir ama o hacimdeki bir dizel motor için fena bir güç değil dolayısıyla performans araçları için olan yağı kullanması normal :D:D

Aynen katılıyorum. Ayrıca ford EU burdaki ford'un dediğini yapıp 5-30 koyuyorsa ikisininde yaptığı etik değil. Bende yağ değişiminde 0-30 mobil 1 koyacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Mehmet Gün said:

Aynen katılıyorum. Ayrıca ford EU burdaki ford'un dediğini yapıp 5-30 koyuyorsa ikisininde yaptığı etik değil. Bende yağ değişiminde 0-30 mobil 1 koyacağım.

Ben onu koymam işte. Fordun WSS-M2C950-A specini karşılamayan hiç bir 0-30 yağı koymam. 

Bence  spec , yağın 0-30 olmasından daha önemli. 

Bu speci karşılayan 2 yağ ilk sayfada verilen castrol magnatec ve motul 

H. Cenk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

..peki neden inat ediyor, ayak diretiyor 0w30 kullanmıyoruz? (bkn.manyak mıyız?)

İki ürün var elinizde ... birbirlerine inanlımaz yakın kimyasal içerik'e sahipler, ikisi de onaylı, ikisi de benzer makinalarda + benzer testlerde fabrika tolerans değerlerinde sonuç veriyor.  Peki neden 5w30 konusunda ısrar ediyoruz?

...cevap çok basit.

- Maliyet

...bize maliyet değil ama , size maliyet.

İlk dolum yapan firma nam'ı yürüsün + reklamı olsun diye zaten yağı fabrikaya musluk suyu fiyatına verir. Yani araca fabrikada 0w30 veya 5w30 koymanın arasında "bir kaç euro" fark ya var, ya yok. Ama bakıma geldiğinizde .... :smiley2k:

Örnek : 913-C onaylı Castrol : http://www.hepsiburada.com/castrol-magnatec-5w-30-4-litre-motor-yagi-pm-otm65a021  kabaca 80TL (4lt'lik ambalaj) ama 0w30'a geçince fiyat http://www.hepsiburada.com/castrol-edge-0w30-4-lt-benzinli-dizel-motor-yagi-pm-otm85c055 epey yükseliyor kabaca 134TL (4'lik ambalaj) ... yani litre fiyatı 20TL'den 33,5TL'ye yükseliyor ... focus'a yağ değiştirsen durduk yerde 50-60TL (yaklaşık) fazladan para vereceksiniz. 

...dava bu ... tamamen "duygusal"

not: yağ örnekleri sadece basit fiyat karşılaştırması amaçlı konmuştur, spec / ambalaj / marka vs. elma-elma fiyat karşılaştırması için seçilmiştir. 

"Ben parasını verir XYZ kullanırım!" ... kullanacağınız yağ üretici onaylı ise neden olmasın? Atalarımızın belirttiği gibi -paşa gönül kriteri- , siz bilirsiniz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkesin endişelerini anlayabiliyorum ve kılavuzdaki yada artık her neresi olursa olsun oradaki yanlış yönlendirmelerin olduğuna ve düzeltilmesi gerektiğine tamamen katılıyorum...

Ancaaaak; bir de şöyle bakalım! Eğer ki 5W-30 kullanılabiliyorken -içerik anlamında tolerans değerleri içinde kalıyorken- otosan yada ford gidip 0W-30 koymanız lazım diye diretseydi ve biz serviste daha fazla para vermek zorunda kalsaydık...

offfff vay o otosan ve ford'un haline diyorum... -bknz. bi kerede otosanın yanında olayım be-

Kaan abi sende de ne sabır varmış be :smiley2k:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mert Yürüyen said:

Eğer ki 5W-30 kullanılabiliyorken -içerik anlamında tolerans değerleri içinde kalıyorken- otosan yada ford gidip 0W-30 koymanız lazım diye diretseydi ve biz serviste daha fazla para vermek zorunda kalsaydık...

offfff vay o otosan ve ford'un haline diyorum...

Pekiiiiiiii 5-30 kullanmamızda herhangibir sakınca yokkeeeeen sadece yakıt tasarrufundan başka bir etkisi yokken 1.0 motorlara neden diretiliyor o zaman bu 5-20 denen illet pahalı yakıt.Şimdi senin dediğin gibi vaaaay otosan vay demelimiyim ben de? Daha 3 yıl yetkili serviste bakım yapılacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban said:

Pekiiiiiiii 5-30 kullanmamızda herhangibir sakınca yokkeeeeen sadece yakıt tasarrufundan başka bir etkisi yokken 1.0 motorlara neden diretiliyor o zaman bu 5-20 denen illet pahalı yakıt.Şimdi senin dediğin gibi vaaaay otosan vay demelimiyim ben de? Daha 3 yıl yetkili serviste bakım yapılacak.

tam da denk geldi işte örnek :smiley2k:

"ne haliniz varsa görün" der ve kaçarım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Doğan Kurban 1,0 makinada "ıslak" triger var üstadım. Yani triger kayışın iyice aşağı :) inip arada karteri'de ziyaret ediyor, anlayacağın o makina -nev'i şahsına münhasır- ...yani "pahalı" yağ'a devam. (bkn.kurtarsa tüKKan sizin) 

Not: Sorduğun sorunun cevabını bildiğinin ve sırf -terör- olsun diye :smiley2k: araya saplama yaptığının farkındayım.

6 dakika önce, Mert Yürüyen said:

Kaan abi sende de ne sabır varmış be :smiley2k:

... extra sabırlık bir durum yok, insanlar boşuna huzursuz olmasın ... sonuçta hayatta endişe edecek tonla başka şey var. İşin bizimle alakalı bölümünde sıkıntı olmadığını bilsinler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, H. Cenk said:

Ben onu koymam işte. Fordun WSS-M2C950-A specini karşılamayan hiç bir 0-30 yağı koymam. 

Bence  spec , yağın 0-30 olmasından daha önemli. 

Bu speci karşılayan 2 yağ ilk sayfada verilen castrol magnatec ve motul 

Türkiye'de catrol magnetec 0-30 yağ yok diye biliyorum. Olanlarda WSS-M2C950-A yı karşılamıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.