Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2018 Focus Mk4 Olası Tasarımlar

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Şükrü bey, o kadar yakından bakınca içinin görünmesi normal. Güneşe doğru parketmeyin yine de :) Ön tasarım iyi sizin arabada. O lipler günün modası, her araç bir şekilde uzatıyor orayı (sanırım yakıt tüketimine falan faydası var).

Madem okuyorlarmış, benim de ford'dan bir isteğim var. Elektrikli çocuk kilidi güzel bir şey. Ancak devreden çıkarması çok kolay bu özelliği, bu haliyle unutmak ta çok kolay. En azından göstergede bir yerlerde bir uyarı olması lazım, çocuk kilidi devrede değil diye. Unutuyoruz açtıktan sonra kapamayı, sonra otobanda 120-130 ile giderken pat ekranda bir yazı, "sağ arka kapı açıldı, acele sağa çek.." Heyecan yapıyor insanda..

Manuel olarak arka kapıyı iç kısımdan kapatamıyor musunuz ? Onu kaldırmışlar mı elektronik gelince.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel olarak arka kapıyı iç kısımdan kapatamıyor musunuz ? Onu kaldırmışlar mı elektronik gelince.

Manuel de var galiba. Açıkcası emin değilim, hiç bakmadım. Sorun belki de biraz bize özgü. Şimdi bizde 6 ve 2 yaşlarında iki çocuk var. 6 yaşında olan, ne zaman bir yere gitsek, tutturuyor, kilidi aç, kapıyı ben açacağım diye. Tabi o bunu diyene kadar ben çoktan motoru stop etmiş oluyorum. Senaryo hep aynı. Ben motoru stop ediyorum, arka kapı kilidini iptal ediyorum. Bu aşamadan sonra açılan ilk kapı ile birlikte, arka kapı kilit kontrol devre dışı kalıyor. Yani artık tekrar devreye alma şansım yok. Taki motoru tekrar çalıştırana kadar. Bu da genelde çok daha sonrası oluyor ve biz arka kapı kilidinin devre dışı olduğunu unutuyoruz. Arabayı çalıştırıyoruz, yola çıkıyoruz. 2 yaşında olan arkadaşın canı sıkılıp, kapı koluna asılıyor, biz de gösterge ekranında beliren mesaj ile birlikte uyanıyoruz :) İlginçtir, bu durumu 3-4 defa yaşadık..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel de var galiba. Açıkcası emin değilim, hiç bakmadım. Sorun belki de biraz bize özgü. Şimdi bizde 6 ve 2 yaşlarında iki çocuk var. 6 yaşında olan, ne zaman bir yere gitsek, tutturuyor, kilidi aç, kapıyı ben açacağım diye. Tabi o bunu diyene kadar ben çoktan motoru stop etmiş oluyorum. Senaryo hep aynı. Ben motoru stop ediyorum, arka kapı kilidini iptal ediyorum. Bu aşamadan sonra açılan ilk kapı ile birlikte, arka kapı kilit kontrol devre dışı kalıyor. Yani artık tekrar devreye alma şansım yok. Taki motoru tekrar çalıştırana kadar. Bu da genelde çok daha sonrası oluyor ve biz arka kapı kilidinin devre dışı olduğunu unutuyoruz. Arabayı çalıştırıyoruz, yola çıkıyoruz. 2 yaşında olan arkadaşın canı sıkılıp, kapı koluna asılıyor, biz de gösterge ekranında beliren mesaj ile birlikte uyanıyoruz :) İlginçtir, bu durumu 3-4 defa yaşadık..

Düğmedeki Işığa bakmayı alışkanlık haline getirmek en temizi sanki abi. Vardı diye hatırlıyorum?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğmedeki Işığa bakmayı alışkanlık haline getirmek en temizi sanki abi. Vardı diye hatırlıyorum?

Var evet, focuslardaki cam kilidi ile aynı düğme, bu cam + kapı biliyorsun. Işık yanıyorsa devrede demek ama yine de unutuyor insan, ne bileyim..  :mellow:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İçten yanmalı motor teknolojisinin bitmeye yüz tuttuğu günümüzde daha fazla hp'li ve torklu downsizing motorlar, son derece geliştirilmiş powershift şanzımanlar, elden geçirilmiş direksiyon sistemi ve farklı sürüş modlarında sürüş karakteri değişebilen bir Mk4 o günün şartlarında bizi heyecanlandırır mı?

Tüm bunlara ilaveten standart motor ve şanzıman seçeneklerine awd (4*4) özelliği eklenmesi nasıl olur?

Bakalım lütfedecekler mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm bunlara ilaveten standart motor ve şanzıman seçeneklerine awd (4*4) özelliği eklenmesi nasıl olur?

Alt orta sınıf bir memur arabası tarzına AWD gereksiz bir lüks olur, hiç heveslenmeyelim.

Buna karşın RS'i AWD olmadan yolda tutamayacaklarını fark etmeleri iyi oldu.  

Değiştirilebilir sürüş karakteri gaz ve direksiyon tepkisi anlamında maliyeti yüksek olmayan bir katkı olur, yine de bu sınıfta stratejinin değişkenlik yerine tutarlılık olması daha olası, iyi tepki veren direksiyon yeterince konforlu ve iyi yol tutan bir süspansiyonla birlikte sunulduğunda değiştirmeye pek de gerek kalmayacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...bence gereksiz olur, bu yorumu yapılamayacağı için değil ama ; ürünün -ana tasarım mantığına- uymayacağı için yapıyorum. Focus aile aracı, ailenin aracı olarak tasarlanıyor/imal ediliyor ... bir subaru gibi niş ürün de değil. 4x4 Focus'u satışa çıkarırlar ama standart kasa da değil, atıyorum RS için bir opsiyon olur o.

Değiştirilebilir sürüş karakteri gaz ve direksiyon tepkisi anlamında maliyeti yüksek olmayan bir katkı olur

... katılıyorum ama senin de belirttiğin gibi temel hedef (focus için) stability/durability/safety ... yoksa (forumda bununla ilgili yazı da var) sport / drift / competition mod yapmak kolay iş. 

İçten yanmalı motor teknolojisinin bitmeye yüz tuttuğu günümüzde daha fazla hp'li ve torklu downsizing motorlar

...katılıyorum + ford'da aynen sizin gibi düşünüyor. 

Yok bu söylem yanlış oldu ... düzelteyim ... sizin fikrinizi paylaşan pek çok kişi var. Bu kişilerin bazıları sizin gibi son kullanıcılar, bir o kadarı da ford içinden ve dışından profesyoneller. Zaten o nedenle ford 1,0EB'yi geliştirmek, genele yaymak adına o kadar çok zaman / para harcıyor. Görünen o ki ufak cc/aşırı besleme formülü içten yanmalı'nın sayfası tamamen kapanana kadar -moda- olmayı sürdürecek.  Zaten biraz da bu nedenle ford üç silindirli 1,0EB motor ile yarışlara katılmaya başlıyor ... amaç herkese "size does not matter" dedirtmek ... (bkn.önemli olan işlev) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz yine de ümitsiz olmayın :)

B platformu üzerine yapılan crossover araçların bazılarında (mokka 1.6 dizel+otomatik+4*4---mazda cx 3 1.5 dizel+otomatik+4*4) bu özellikler sunulmaya başlandı.

Araba üreticileri AWD'nin eskisi kadar lüks olmadığını düşünmeye başlamış olabilirler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz yine de ümitsiz olmayın :)

B platformu üzerine yapılan crossover araçların bazılarında (mokka 1.6 dizel+otomatik+4*4---mazda cx 3 1.5 dizel+otomatik+4*4) bu özellikler sunulmaya başlandı.

Araba üreticileri AWD'nin eskisi kadar lüks olmadığını düşünmeye başlamış olabilirler :)

Adı üzerinde crossover onlar.

Astra ve Mazda 3 de var mı ? yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba üreticileri AWD'nin eskisi kadar lüks olmadığını düşünmeye başlamış olabilirler

AWD pek lüks değil, makul maliyetler ile araçlara eklenebiliyor ... ancak şöyle bir durum var. Mühendis arkadaşlarımız bilir ... sisteme eklenen -hareketli- parçalar arıza olasılığını arttırır. AWD'nin yakıt tüketimini olumsuz etkileyeceği, bakım sürelerini uzatacağı (...işin bu kısmı bizi ilgilendiriyor) vs.vs. karıştırmıyorum bile.

...sonuç : orta ve orta-alt segmentte AWD sunulacaktır (örnek:Ecosport) ama bu segmentin tümüne stndart olarak yayılmayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orta-alt segment kullanıcıları bu özelliği talep ederlerse 100 yıldan fazladır insanlığa hizmet eden bu teknoloji son bir güzellik yapar belki:)

Hem yıllardır önden çekişli olduğu halde içinde bir şaft barındırmayan şaft tünelli araçlara bu sistemi entegre etmek kolayda olur gibi:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orta-alt segment kullanıcıları bu özelliği talep ederlerse 100 yıldan fazladır insanlığa hizmet eden bu teknoloji son bir güzellik yapar belki:)

Hem yıllardır önden çekişli olduğu halde içinde bir şaft barındırmayan şaft tünelli araçlara bu sistemi entegre etmek kolayda olur gibi:)

Şaft tüneli denilen şey boş durduğunda işe yaramadığını düşünen varsa ciddi yanılgı içine girer. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı 2018 Focus Mk4 Olası Tasarımlar olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
Misafir
This topic is now closed to further replies.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.