Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2014 Makyajlı Ford Focus İncelemesi - Test Sürüşü - Dikine Park - Fotoğraf & Video

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Bir kaç konu hakkında ekleme yapmak istiyorum.

- Lastikler : Cem Boneval üstadımızın da belirttiği gibi 205" bize ait bir seçim değil. Avrupanın genelinde bu lastik kullanılıyor, sizlerin de bildiği gibi 205 = 20,5cm ve 215'te 21,5cm taban genişliği anlamında. Yol tutuşunu ve fren performansını tehlikye atmadan kullanılan görece daha dar taban (...ki burada 1cm'den bahsediyoruz) daha az yakıt tüketmek + çevreyi daha az kirletmek demek (ıslak/kaygan zeminde sağlanan pozitif yol tutuştan bahsetmiyorum bile) 55 yanak olayına gelince gene bildiğiniz gibi yanak ölçüsü lastik yanak yüksekliğinin tabana göre yüzdesi şeklinde hesaplanır. Yani 205/55 dediğimizde 20,5 santim tabanın %55'i yanak yüksekliğinden bahsediyoruz. (112,75mm) , benzer hesabı 215/50 için yaparsak bulacağımız rakam da 107,5mm olur (fark : 5,25mm) ... biraz fazla rakam ile kafanızı şişirmiş olabilirim, müyendisler böyledir işte :)  ...yeniden özür.

205 taban kullanılması doğru, çünkü bu sınıfın standardı şu anda 205. Ama burada bir sorun var. 215/55 'den 205/55 ye geçiliyor. Yani lastik çapımız 11 mm küçülüyor. Aracın diğer ölçüleri değişmediyse ki değişmemiş görünüyor, doğal olarak yeni lastikler bu arabada daha fazla çamurluk boşluğu yaratıyor ve daha küçükmüş gibi duruyor. İşte bu da biraz göz tırmalıyor bu saatten sonra :) Ama bu yanlış karar değil, potansiyel müşterilerin çok büyük çoğunluğu bunu bilmeyecek bile.

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

205 taban kullanılması doğru, çünkü bu sınıfın standardı şu anda 205. Ama burada bir sorun var. 215/55 'den 205/55 ye geçiliyor. Yani lastik çapımız 11 mm küçülüyor. Aracın diğer ölçüleri değişmediyse ki değişmemiş görünüyor, doğal olarak yeni lastikler bu arabada daha fazla çamurluk boşluğu yaratıyor ve daha küçükmüş gibi duruyor. İşte bu da biraz göz tırmalıyor bu saatten sonra :) Ama bu yanlış karar değil, potansiyel müşterilerin çok büyük çoğunluğu bunu bilmeyecek bile.

Aslında çok da fark yok,en azından matematiksel olarak. 

Lastik.png

ama bahsettiğiniz türden bir algı tabi ki hala söz konusu olabilir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu seçim konfor/güvenlik/tüketim kaygıları ile yapılmış ve gene belirttiğim gibi standart sunulan jant modeli ve/veya lastik ölçülerinde değişim talep ediliyor ise araç teslimi öncesinde makul bir fark ile başka dizayn ya da lastik/jant ölçüsüne geçilebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün dayanamayıp  ford bayisine öğle arası uğradım ve çok sevdiğim müşteri temsilcisi arkadaşımla öğle yemeği karşılığında yeni focusu test ettim, insanın tanıdığı olunca iyi oluyormuş plakasız yola çıktık allahtan kimse durdurmadı  : ))) araçta estetik ve çizimlerde çok bariz bir değişiklik yok diyebilirim sadece ön tarafı oda göreceli bir kavram ben açıkcası beğendim, şeker kırmızı yakışıyor, jantlar ise güzellik açısından değil ama kesinlikle bir önceki titanium janlara nazaran temizlenmesi kolay ama kesinlikle arka çamurluk aralığı hiç hoş durmuyor onu belirteyim , içinde ise mat plastiklerin kullanılması güzel olmuş ama sadelik kiminin hoşuna gitmeyebilir benim hoşuma gitti, koltuklar ise bir önceki kasa ile hiç bir farkı yok sadece kumaş deseni ve biraz da yan destekler sert oda yeni olduğu içinmi bilmem ,  sürüş performansı ise benim test ettiğim bu araç 1,6 115 ps manuel olan araçtı yine söylemem gereken viraj performansı eskisini aratmıyor ancak esp daha erken devreye giriyor , anti patinaj ise yine kütür kütür sesler , dizeldeki ses performansı ise çok fazla olmamış çok az bir ses kaybı yaşanmış, plastiklerden hiç ses gelmiyor diyebilirim ancak kapılar da hoparlörlere ses fazla gelince yine cızlamaya devam yani anlayacağımız sadece makyaj yemiş gibi duruyor, fiyatlar sitede açıklanmasına rağmen kesin fiyatlar yarın ellerinde olacakmış şu an satış yapılmıyor

5RPpLL.jpg

WrBWg8.jpg

NbaYlX.jpg

lzJB3J.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 3.5 almanın güncel kasa kullanmaktan başka artısı yok desek yanlış demiş olmayız aydın bey

Tabiki olur. 2014 model focus'da günceldi zaten. Yapılan mekanik geliştirmeler vb şeyleri unutursanız ayrı mesele. Olay sadece görünen şeylerden ibaret değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaan bey benim f3 te 215 lastik var bu cantlara 205 lastik uyumlu olurmu acaba

Konunun açıldığı yer doğru değil.

Forumda bir çok kez bu  soruya cevap da verildi.

Kaan Bey gelene kadar ben cevaplayayım.

Sorunsuz bir şekilde uyar janta, ancak ebad farkından dolayı (çap 11 mm, çevre 34 mm daha az) hız göstergesi ve km sayacı %1.6 fazla gösterir, Lastik ebadını serviste ayarlatırsanız o sorun da kalmaz. 

lastik.jpg

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.