Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2014 Makyajlı Ford Focus İncelemesi - Test Sürüşü - Dikine Park - Fotoğraf & Video

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Abicim güzel diyorsun da. Bu iş böyle yapılıyor olabilir ama acaba o adamların kafası nasıl.  Bugün focus 5dr+4dr satışları golf+jetta ve astra HB+sedan şatışlarının çok gerisinde. Acaba fiyatlandırma hatalı olabilir mi ? Sorumuz bu. 

Cengom alıntı yaptığın yazımda ürün ve fiyat konumlandırmanın nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım.  O basit formüle bir kere daha göz atarsan -Firma Stratejisi- diye bir kalem göreceksin. Senin altını çizdiğin noktanın cevabı formülün o kısmında yatıyor.

...şöyle anlatmaya çalışayım. (aslında çok uzun hikaye ama....)

Örnek verdiğin araçlar ithal geliyor, yani onların kaynak fiyatları Ford Avrupa tarafınca belirleniyor. (ya da VW'in fiyatı VW Avrupa tarafınca veriliyor) ...yani hesabı yapmaya başladığında elinde Ford Almanya'dan gelen bir kaynak fiyatı zaten var ve bu rakama etki edemiyorsun.

Diyelim ki sen Ford Türkiye'sin ve fiyatlandırma yapmaya hazırlanıyorsun ... kaynak fiyatı hakkında konuşmak üzere Almanya'yı aradın.

Cenk - Ya Gustav, kardeşim ... acaip geçirmişsin gene. Focus MCA'nın fiyatı ne be abicim? Sizin köyde insaf durağı yok mu?

Gustav - Cengom, iki gözüm ... nasıl indirim yapayım? Ford Avrupa bok gibi zarar ediyor. Amerika bütün Ar-Ge'yi üzerimize yıktı, dünya çapında sattığı malın tüm Ar-Ge yükünü bize yaptırıyor ama bize bunun karşılığında bütçe vermiyor. Sana indirim yapayım ama nasıl yapayım? Param yok ki...

Cenk - Gustavım ciğerparem ... adamlar VW'yi nasıl benden ucuza mal ediyor peki?

Gustav - Cengom, canımın içi. VW'in Çin'de dört tane fabrikası var, bizim yarı fiyatımıza mal imal ediyor ve çevresel etkileri falan sallamadan üretim yapıyorlar. O malları bütün uzak doğu'ya satıyorlar hem de Euro3 motorlar kullanıyorlar. Orada bok gibi para kazanıyor, bu paranın bir kısmını da Avrupa'da ki ve Amerika'da ki fiyatları subvanse etmeye kullanıyorlar.

Cenk - Sonuçta olay bize patlıyor yani...

Gustav - .... yani... sen söyledin işte. Kurtarsa dükkan senin valla billa.

Cenk - Peki

...sonra Cenk indirim talebi karşılığında aldığı cevap ile grup yönetimine gidiyor diyelim (tamaman farazi konuşuyoruz yani...)

Cenk - Patron...indirim istedim,zarar ediyoruz diye indirim vermediler. Siz kar ediyorsunuz... siz Focus'un fiyatını destekleyin dediler.

Patron - xxxxtirsinler, gavurun malını ben niye sübvanse edecekmişim? Kar ediyorsak biz zaten ortağız, benim ettiğim karın aynısını onlar da ediyor.

Cenk - ne yapalı patron?

Patron - Hiç bir şey yapma. Gavurun verdiği fiyatı aynen uygula. Çok satıp zarar edeceğime, az satarım ... öz satarım. Sübvanse edeceksem kendi ürettiğim malın fiyatını aşağı çekerim, Almanın malına cebimden para harcamam.

Cenk - peki patron.

...sonra Cenk fiyatlandırma toplantısına girer.

Cenk - Arkadaşlar Ford Avrupa'nın verdiği kaynak fiyatını aynen formüle yerleştiriyoruz. Onlardan indirim talep etmeyi sürdüreceğiz,verirlerse ne ala. Vermezlerse böyle devam edelim.

Personel - Ama pazar payı kaybederiz.

Cenk - Mümkündür.

Personel - Ama birinciliği yitiririz.

Cenk - 12 yıldır birinciyiz, biraz da başkaları birinci olsun.

Personel - Ama pazar payımız ufalır.

Cenk - Yönetimin kararı bu şekilde, devam edelim lütfen.

(bu hikaye tamamen kurmacadır, gerçek kişi ve kurumlar ile yakından - uzaktan ilgisi yoktur... var sa da tesadüftür,kısmettir ... altında bir şey aranmamalıdır)

...yani fiyatlarda -Yanlışlık- yok Cengom, hiç bir yanlışlık yok. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada yıllardır Ford kompakt sınıfta dizel otomatiği niye yok sayar, bununla ilgilide farazi bir hikayen var mı Kaansan ?

var abi... ama tamamen farazi tabi ki.

Diyelim ki Cem Boneval Ford Avrupa'nın yöneticisi ve bayi teşkilatı eldeki dizel+otomatik seçeneğinden hazzetmediği için bir arayış içinde. Ne yapar Cem? Bu işi bilenlere gider ... o kim? Zaten istenen nitelikteki şanzımanı BMW ve Mercedes'e üreten Getrag'tan randevu ister. Randevu verilir, çay ve futbol geyiği sonrası konu açılır.

Cem- Herr Getrag, bana dizel motorlarımla kullanacağım düzgün bir otomatik şanzıman lazım. Ama VW'ye verdiğin şanzımanı istemem, müşteri şikayeti çekecek havada değilim. Var mı bana göre bişi?

Herr Getrag - Var,biraz elden geçmeli ama var. Kaç şanzıman istiyorsun peki?

Cem - Yılda en az 800.000 adet alacağım, en fazla da 1.100.000 adet.

H.G - Çokmuş be!

Cem - Ayrıca opsiyon isteyeceğim, en az bir yıl önceden belirtmek kaydı ile %5 yıllık adet arttırımı isteme hakkım olsun.

H.G - Kaç para vereceksin peki?

Cem - Şanzıman başı sana 700Euro öderim.

H.G - Kurtarmaz ki ... ama şöyle olur. Benim Belçika fabrikasına yeni bir kanat yapmam lazım. Sen bana ilk iki yıl alacağın şanzımanın parasını peşin öde. Yuvarlak hesap altı milyar avro ver ... ben fabrikayı yapayım ve parayı sana şanzıman ile geri ödeyeyim.

Cem - O kadar peşin param yok. Sana beşyüz milyon avro vereyim sen de bana şanzımanları 650'den ver.

H.G - Yok .. şöyle olur...

Pazarlık sürer, sürer, sürer. Son gelinen nokta da anlaşma "Bir buçuk milyar avro peşin ödeme ve borç bitene kadar şanzıman başı 680 avro birim fiyatı, borç bitince de 720 avro normal bedel" şeklinde bağlanır (tabi ki hala farazi konuşuyoruz) ... anlaşma yönetim kuruluna gider.

Dönemim farazi CEO'su anlaşmayı görünce atarlanır. -Ulan benim arka bahçemde kullandığım çim biçme motorundan büyük olmayan bir şey için bunca para ödenir mi? Hadi bizim orada satabilecek olsak neyse ... satamayız ki!- sonra ekler -Bunlara vereceğimiz peşin paranın yarısına biz kendi şanzımanımızı geliştiririz...xxxxtirsinler-

Böylece Ford Avrupa Herr Getrag ile anlaşamaz, Herr Getrag fabrikasını büyütemez ve kendi halinde Mercedes ve BMW'ye çalışmayı sürdürür. Ford kendine özel şanzıman geliştirmeye başlar. Dünya krize girer, Amerika boku yer... şanzıman projesi gecikir ... o gün saçmalayan Amerikalı kazma işten atılır ama bir kere karar alındığı için (farazi) Ar-ge işi sürer...sürer...sürer.

Sonunda Ford-Avrupa işi bitirir. Bu arada Ford kendisine yeni bir strateji ve slogan bulmuştur "One Ford" yani artık o kazmanın ön göremediği şey gerçekleşmiş ve ufak cc'li araçlar Amerika pazarına çıkmaya başlamış ve küçük dizel motorlar tüm dünyada popülerlik kazanmaktadır.

Sene 2015 olur, Herr Getrag ile Cem'in yaptığı farazi konuşmanın üzerinden neredeyse on beş yıl geçmiş ve kazma Amerikalının yediği halt ancak temizlenmiştir. Zamanında Herr Getrag'tan esirgenen paranın çok daha fazlası alınan yanlış karar ile kaybedilmiştir. Zararın neresinden dönülse kardır, iş birliği yapmak ve kazan-kazan motto'su ile çalışmak farz'dır ama bazıları bunu çok geç öğrenmiştir.

...tabi ki bu hikaye'de farazidir. Benzerlikler tesadüften ibarettir.  http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Nasser

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi biz halimizden memnunuz!

Cenk Türkiye ben Avrupa Ford'un başındayız...

Farazi de olsa, size de abalıya vurmak kaldı...

Bende memnunum arkada ne mantık işliyor bilmek güzel faydasız olsa da. Bu ara yeni kasa Qashqai ye takığım bu arada. Yoksa Focus makyajlı hala digerlerine göre mantıklı gibi duruyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır hikaye neredeyse gerçek kıvamında ve çok keyifli de arada vw a niye kaynak yapılmış

... ya adı üzerinde -hikaye- bu sonuçta, VW'e nieden kaynak yapılmış dersen :) Ford kültürü ile fazla içli dışlı olunca her fırsatta VW'e giydirmeye alışıyor insan. Yoksa VW ve Ford'un ortak hikayesi uzun ... hatta bu iki şirketin bazı projelerde ortak olduğunu biliyormusunuz?  :) Şaka gibi değil mi? 

Mesela Autolatina ... bu şirket VW ve Ford ortaklığının bilinen noktalarından sadece bir tanesi http://en.wikipedia.org/wiki/Autolatina, başka örnek isterseniz Lojistik anlaşması var. VW'nin okyanusyadaki işlerini Ford Avustralya ... daha doğrusu Ford'un Avustralya'da ki alt şirketi hallediyor. Atıyorum Yeni Zellanda'da Golf aracınıza silecek süpürgesi alacak olsanız bunu Çin'de ki fabrika'dan alıp size getiren firma Ford'a ait. vs.vs. 

... gene de Ford Türkiye ve Ford Avrupa'da her fırsatta VW'ye kazıtmak nasıl desem? bir çeşit adet olmuş  :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...sonra Cenk indirim talebi karşılığında aldığı cevap ile grup yönetimine gidiyor diyelim (tamaman farazi konuşuyoruz yani...)

Cenk - Patron...indirim istedim,zarar ediyoruz diye indirim vermediler. Siz kar ediyorsunuz... siz Focus'un fiyatını destekleyin dediler.

Patron - xxxxtirsinler, gavurun malını ben niye sübvanse edecekmişim? Kar ediyorsak biz zaten ortağız, benim ettiğim karın aynısını onlar da ediyor.

Cenk - ne yapalı patron?

Patron - Hiç bir şey yapma. Gavurun verdiği fiyatı aynen uygula. Çok satıp zarar edeceğime, az satarım ... öz satarım. Sübvanse edeceksem kendi ürettiğim malın fiyatını aşağı çekerim, Almanın malına cebimden para harcamam.

Cenk - peki patron.

Bu yaklaşım tabii daha doğru bayii 3 focus 7 courier+transit satarak kazanacağı parayı 2 focus 9 courier+transit ile kazanıyorsa (Otosan da aynı şekilde bunun katları diyelim) onlar açısından sorun yok demektir. Full range bir üretici olmanın iyi tarafı da bu işte. Olan focus sevip alamayanlara ya da tit+x+ zart zurt paket yerine trendx veya style almak zorunda kalana oluyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Meyve veren ağaç taşlanır... Buyur buradan yak! 

VW'nin Çin operasyonuna çok bozuluyor bizim tayfa, o konu zaten şu anda -haksız damping- suçlaması ile Avrupa Komisyonunda ... hemen sonuç çıkmaz ama işin dibinde VW acaip pis bir ceza yerse şaşırmam.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çin'de yatırım yapmak maliyeti düşük tutmak suç mu olmuş? Ha bu biz tüketiciye hiç yansımıyor o ayrı. Ticaretin amacı kar etmek değilmiydi?

AB kurallarına göre mamul mal (emtia) ve/veya yarı mamul ürünlerde ortak fiyat uygulamak (rakiplerin anlaşması) rakipleri silmek için damping yapmak ve tüketiciye istemediği mamülleri bedelsiz olsa dahi vermek yasak.  

Daha yakın zamanda Microfost bu kurallar gereği bir dizi ceza yedi ve AB Ticaret komisyonu ile yaptırımların kalkması için yarım milyar euro'yu aşan miktarda tazminat ödeyerek anlaştı.

VW'in yaptığı ve rakiplerinin -ayar- olduğu şey ne? 

...şöyle. 

VW pek de uygun olmayan koşullarda ve fabrikasının bulunduğu eyaletin/federal bölgenin yerel hükümetini de işletmeye ortak ederek Çin'de işçi çalıştırıyor, imalat yapıyor. Ne olduğu pek bilinmeyen ama sonuçları gözlemlenebilen anlaşmalar ile Çin için dahi oldukça yerel kaynaklardan ucuza hammadde ve enerji alıyor, imalat sırasında da çevresel koruma ile ilgili hiç bir yönetmeliği sallamıyor. Su bazlı yerine uçucu bazlı boya kullanıyor, E3 ve E2 seviyesinde emisyon değerlerine sahip motorlar ile donatılmış araçları satıyor. AB yönetmeliğine göre bir Avrupa şirketi birlik dışında bile imalat yapıyor olsa (mesela Türkiye) en fazla geçerli emisyon değerlerinin bir altındaki spec ile donatışmış motorlar kullanabilir. (örnek:şu an geçerli emisyon norm'u e5 olduğuna göre en fazla e4 yapabilir.) 

VW buna karşı o motorları kendisinin yapmadığı ... Fanjin'den motorları sandık ile aldıklarını söylüyor ama bakıyorsun o fabrikanın da lider hissesi VW'nin (geri kalan hisseler de Çin'li parti üyelerinin, kodamanların vs.) bunun gibi başka örnekler de var. Söz gelimi asbestli malzeme kullanımı (AB'de yasak) atık yağların toplanmaması ve geri dönüşüm yapılmaması (AB'de yasak) vs.vs.vs

yukarıda saydığım konular ile birlikte VW'nin Çin'deki faaliyetleri (yanlış bilmiyorsam yaklaşık 200+ madde) inceleme altında. 

Sonuçta VW grubu (orada Audi'de imal ediyorlar) Çin'de büyük para kazanıyor.  Bu parayı Avrupa'ya getirmekte de sakınca görmüyor (bu yasal) paranın bir kısmını Avrupa'da tedarikçilerine ödüyor (yasal) , reklam faaliyetlerinde harcıyor (yasal) , Ar-ge yapıyor (yasal) ve kalan miktarı da -pazarlama geliştirme faaliyetleri- adı altında harcıyor. (işte ip burada kopuyor)

AB komserleri diyor ki (ve rakipler de...) Ey VW sen bu parayı pazarlama faaliyetlerine ayırdığını söylüyorsun ama aslında bu bütçe kalemini damping için (yasa dışı) yani fabrikandan çıkan malı rakiplerinden pazar payı kapmak adına maliyetlerinin altına satmak ve ettiğin zararı karşılamak için harcıyorsun. Rakiplerinin benzer bir gücü yok, dolayısı ile haksız rekabet yapıyorsun.

VW'de buna karşı diyor ki ... Ben ortaklarıma karşı sorumluyum, ortaklarım bütçe yapılırken hazinemin bir kısmını pazar payı elde etmek için çarçur etmeme ses çıkarmıyor. Size ne?

...yani VW pazar payı elde etmek adına -zarar ederek- araç sattığını gizlemiyor, tam tersine bununla övünüyor. Söz gelimi bir Bugatti Venom satıldığında VW grubu 1.000.000 Euro para kaybediyor (araç başına) Porsche 9xx serisinde bu zarar miktarı ise 70.000 ile 200.000 Euro arasında (araç başına)

Yani halen süren soruşturmaların nedeni, gereği (kabaca) bu ... tabi size burada yarım sayfa da özetlediğim hikaye on binlerce sayfalık dava dosyası halinde ve VW grubu kendisini teknik uzmanlar, mali müşavirler ve avukatlar ordusu ile savunuyor. Sırf bu amaç ile hukuk departmanlarını Brüksel'e taşıdılar diyeyim ... gerisini siz tahmin edin.

Bence sonuçta kaybedecekler, neden derseniz özellikle (Çin'de bile olsa) VW'nin işçilerine dayattığı kötü çalışma koşulları + kirli üretim taktikleri onlara karşı bir kamuoyu oluşturuyor. Bunun onlarda farkında ve son iki yıldır görece de olsa Çin'de ki çalışma koşullarını iyileştirmeye çalışıyorlar.

Sonuçta bekleyecek ve hep birlikte göreceğiz... bakalım bu kavga'dan para mı galip çıkacak, yoksa etik değerler mi? 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun vade de para galip çıkar gibi geliyor. Tabii orası Türkiye değil. Detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler.

Bu arada rakiplerden pahalı veya aynı para olmasına rağmen araç başı zarar ediyorlarsa hakikaten çok kaliteli araçlar olmalı bunlar [emoji74]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni focus sedanin arkasını astra sedana benzeten tek benmiyim ? ve ilk kez focusun iç görüntüsü karmaşık görünmüyor ön ızgara ve yeni sis farlari çok hoşuma gitti yeni renkler ve jant seçenekleride süper bence c segmentinin satış rekoru kiracak arabalarindan birisi vallahi çok beğendim bizim focusdan soğudum iyice :D

Emeklerine sağlık Yakup abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.