Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Cem Boneval yazdı:

Uygun değil. Nedenleri daha önce yeterince yazıldı.

Uygunu bu http://www.hepsiburada.com/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre-p-OTM652072

Üstelik daha da ucuz.

Cem hocam aslında benim de kafam karıştı. Konuyu da detaylı bir şekilde okudum ama görüştüğüm ustalar aracımızda partikül filtresi olması nedeniyle bunu kullanmanın daha mantıklı olduğu yönünde bir fikir oluşturdu. 

Evet Bu yağ Ford'un kriterlerini sağlayan yağ değil ama mantıklı bir açıklamasını da bulamıyorum bir türlü. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Partikül filtresi olan bütün (bu bir genelleme tabi) araçlar buna uygun yağ kullanırken Ford bu konuda farklı düşünüyor ve farklı bir yağ kullanıyor. 

Partikül filtresine uygun yağ kullanmıyor olmasının. Uygun değil demek de belki uygun değil ama işte cahilliğimize verin. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Partikül filtresi olan bütün (bu bir genelleme tabi) araçlar buna uygun yağ kullanırken Ford bu konuda farklı düşünüyor ve farklı bir yağ kullanıyor. 

Daha önce değişik başlıklarda yazdığım gibi Ford farklı bir yol izliyor ve düşük emisyon/tüketim hedefi ile motorlarını düşük HTHS değeri ile çalışacak yağlar kullanacak şekilde tasarlıyor. DPF'yi korumak adına niye SAPS (kül, fosfor, sülfür) değeri düşük yağlara (ACEA C1 veya C2 gibi) öncelik vermediğinin cevabını da burada aramak lazım. 

Tabii eklemek lazım yazdığın yağ kullanılırsa ne olur?

Emisyon devede kulak artabilir, DPF'nin ve motorun ömrü fark edilmeyecek düzeyde uzar, yağ masrafın önemsenmeyecek düzeyde artar. 

Yani bir şey olmaz demeye çalışıyorum.

Ama uygun mu? Değil... :)

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Castrol edge 5-30 öneriyorum [emoji4] 

Mobil 0w 30 Fuel economy denemeli miyim özellikle kış aylarında bilemedim
ti vct Lpg 2011
yakıt ekomisi yapar mı yoksa reklam mı bu Fuel economy i merak ediyorum deneyen var mı?

5w30 mobil 3000 ile motor fazla bağırıyor öncesi böyle değildi içim rahat etmiyor castrol 5w30 edgeye baktım harfler var LL gibi wv grubu içindir yazıyor bizim focusa uygunmudur yada uygunu hangisi siz hangisi koydunuz?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5W-30 yazması yeterli bir değer değil. Kontrol edilmesi gereken şeyler aşağıda yer almaktadır.

1.6 TDCI
Motor Yağı: 
 5W-30 - Şartname WSS-M2C913-C  eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE-5W-30 yağını da kullanabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımın ilk bakımı yaklaştığı için yağ konusunu araştırmaya karar verdim. Servis FMY kullansın istemiyorum. Aracın kullanım kılavuzunda bildiğiniz gibi  0W-30 WSS-M2C950-A Castrol internet sitesinde yağ seçiciyi kullandığımda aracım için Magnetec Professional A5 5W-30 önerdiğini görünce castrol tekniğe mail atarak bu durumu sordum. Verdikleri cevap aynen şöyle;

İlginiz için çok teşekkür ederiz. Araç üreticileri ülkelere göre farklı tavsiyelerde bulunabiliyorlar. Aracınızda kullanabileceğiniz Castrol ürünleri:

Ford M2C950-A                SAE 0W-30         - Castrol Magnatec Professional D 0W-30

Ford M2C913-D                SAE 5W-30         - Castrol Magnatec Professional A5 5W-30

ürünleridir.

Ford Otosan’ın bu araçlar için Türkiye şartları tavsiyesi 5W-30 yağıdır.

Castrol Magnetec Professional D 0W-30 yağ sanırım piyasada bulunmuyor. Sadece EDGE olarak var ancak şartnameyi karşılıyormu bilmiyorum. Bir de acaba servisin işine karışmasam mı diye düşünüyorum,  FMY kullanacaksa kullansın, sonra yağ felan eksiltir.

Erhan Ersöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ standartı karşıladığı sürece sorun olmaz. Garantideki bir araç için servisle bu konuda yüz göz olmaya neden olunacaksa diretilecek bir konu değil. 

Yağ konusu gereğinden fazla meşgul ediyor kafaları. Ayrıca bu başlık altında gına getirecek kadar tartışıldı 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-5w-30-4-lt-motor-yagi-P133703453

2015 focus 1.6 benzinli aracım için yağ ararken linkteki castrolu buldum.Sizce bu yağı kullanabilir miyim.Daha önce fmy kullandım sorun yaşadım o yüzden castrol kullanmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

42 dakika önce, Alper Kultufan yazdı:

http://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-5w-30-4-lt-motor-yagi-P133703453

2015 focus 1.6 benzinli aracım için yağ ararken linkteki castrolu buldum.Sizce bu yağı kullanabilir miyim.Daha önce fmy kullandım sorun yaşadım o yüzden castrol kullanmak istiyorum.

İlk mesajdaki tavsiyeye uyuyor. Yani kullanmamak için bir sebep yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Alper Kultufan yazdı:

Sizce bu yağı kullanabilir miyim.Daha önce fmy kullandım sorun yaşadım o yüzden castrol kullanmak istiyorum.

Bunu kullanın. http://m.n11.com/castrol-magnatec-stop-start-5w-30-a5-4l-motor-yagi-P109747032

FMY ile ne sorun yaşadınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

c max 1.6 ecoboost bir araç aldım, garanti süresi dolu olduğu için aradım yetkili servisi fiyat aldım,  yağ+filtreler+antifiriz bakımını kapsayan periyodik bakım için 550 tl dediler, hangi yağı koyuyorsunuz dedim 0-20 dediler (ya da ben öyle anladım) , aracımı sanayide güvenilir bir ustaya götürdüm, dedim ki servis 0-20 yağ koyuyormuş ondan koyalım, nitekim aracımda yaklaşık 6 bin kmdir bu yağ var 0-20 mobil, bu yağın zararı olur mu? acil değiştirmem gerekir mi? bir sonraki bakımı yazın yaptıracağım ve kışın da aracımı çok kullanmıyorum, 2 ya da 3 bin km kadar olacaktır, beni yaza çıkarır mı yoksa hemen yağını değiştirmeli miyim? saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.