Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

@, pek katılmıyorum. Ben Antalya'da eski aracımla kayağa gittiğim için Aralık - Mart sonu arası kış lastiği kullanırdım. Burada hava soğuk olmasa bile yağışta ve ısı düştüğünde kuruda belirgin yol tutuşta düzelme yaşatırdı. Ayrıca dört kış kullanmama rağmen diş derinliği 5-6 mm dolaylarında idi. Yani çabuk yıpranma teorin benden destek almaz. Ayrıca yaz lastiklerinin de ömrünü %30 civarında uzatıyorsun, bu bağlamda ekstra masraf oluşturduğunu düşünmek ne kadar doğru bilemiyorum. Hele ki kış lastiği yokluğunda oluşan maddi hasarlı kazalar ve bedensel yaralanmalar da eklenirse bence uygulama doğru. Alışacağız zamanla. Kâr amaçları yoktur diyemem ama haksız kazanç olduğunu da söyleyemem.

ben balıkesirde yaşıyorum araba tekirdağ plaka..tekirdağ listede...ben ne yapayım şimdi?

Benzer espriler yapıldı, olaki kafası karışmış bir kişi varsa bile diye hangi il sınırlarındaysan o ildeki uygulama geçerli doğal olarak diye yazayım. 

adece iten yada çeken lastiğe taksak vır vır ederlermi acaba

Bilemem ama sürüş güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturur...

en iyi lastık bence brigistone LM32

Burada da vurguyu "bence"de tutmakta yarar var. Herkes kullandığının iyi olduğuna inanıyor ya da inanmak istiyor...

Karda normal lastiğe göre en kötü kış lastiğinin bile performansı belirgin iyi olduğu için böyle bir izlenim de yanlış ve şaşırtıcı değil.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sıralar reklamlar dönüyor bridgestone un türkiye ye geliş yıldönümü imiş 20. yıl mı 30. yıl mı ne ise kısaca indirim var..

bu hafta 2 arkadaş aldı gerçektende lastikte 15-25  tl civarı ucuz diğer markalardan..

4 205-55-16 790 tl..

4 185-60-15 560 tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uygun mu dur ug8  205 55 16 T91 4 adet 790 aldım 

Makul fiyat ug8 için. Hepsişurada da 199 lira tanesi, lastikçilerde ise 210-230 arası.

Ekonomik bişey isteyen olursa, goodyear ın polonya üretimi debica marka lastikleri var. Tanesi 150 lira 205/55/16 için. Ben onu kullanıyorum bir arkadaş tavsiye etti ikimizde çok memnunuz, fiyatına göre gayet başarılı bir lastik. Ha birde yine goodyear üretimi sawa marka var aynı ölçüler için adet fiyatı 170-175 lira civar. Kalite olarak debica ile ug8 arasında olduğunu söylüyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üç gün de yollar tıkansın ne olacak.

Tıkanmakla kalsa iyi, kayıp sağa sola çarpanları ne yapacağız.

bunu Mertol abinin forumda yazmıştım geçen gün,

uygulama yerinde bence ancak benim mantığım biraz karışık.

açıklamaya çalışayım.

yerde kar buz yokken hava soğuk olsa bile yazlık lastikle trafiğe çıkmaya karşı değilim, yani kar yağmıyorsa veya büyük ihtimalle yağmayacaksa böyle bir denetleme yapılmasına karşıyım.

Ama etrafta kar buz varken direk trafikten men edilmeli ve en ağır ceza kesilmeli.

bu arada geçen sene ekim gibi almıştım ug8 205 55 16 740tl, f2,5 trend 5 kollu saç jant + kapakları 150tl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sadece iten yada çeken lastiğe taksak vır vır ederlermi acaba ... bizim araçlar önden çeker olduğu için öne 2 tane kar lastiği taksak polisten yırtabilirmiyim acaba ? 

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-lastik-kampanyali-jinyu-225-40-18-kis-lastigi-sadece-182-tl-145999129/detay

linkteki lastiklerden alırım heralde , 235 40 18 olunca maalesef ... 

vır vır ederler :D 54 ilden bi tanesinde yasıosn 4 lastik zorunlu diğer illerde ise çeken yada iten tekerlere kış lastiği zorunlu 1 nisana kadar ama söyle bi durum daha var polis isterse 4 lastiktede kış lastiğini zorunlu tutabilir 2 teker 4 teker kıs lastiği takacak die bişe yazmıyor sadece yayınlanan yazıda 54 ilde 4 lastik takma zorunlulugu olacagı yazıo diger illerle alakalı bişe yok yani polisn insiyatifine kalmıs ki sen istanbulda yasıyosun en cok denetimin olacagı il :D

Rıdvan Kargın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@, pek katılmıyorum. Ben Antalya'da eski aracımla kayağa gittiğim için Aralık - Mart sonu arası kış lastiği kullanırdım. Burada hava soğuk olmasa bile yağışta ve ısı düştüğünde kuruda belirgin yol tutuşta düzelme yaşatırdı. Ayrıca dört kış kullanmama rağmen diş derinliği 5-6 mm dolaylarında idi. Yani çabuk yıpranma teorin benden destek almaz. Ayrıca yaz lastiklerinin de ömrünü %30 civarında uzatıyorsun, bu bağlamda ekstra masraf oluşturduğunu düşünmek ne kadar doğru bilemiyorum. Hele ki kış lastiği yokluğunda oluşan maddi hasarlı kazalar ve bedensel yaralanmalar da eklenirse bence uygulama doğru. Alışacağız zamanla. Kâr amaçları yoktur diyemem ama haksız kazanç olduğunu da söyleyemem.

Benzer espriler yapıldı, olaki kafası karışmış bir kişi varsa bile diye hangi il sınırlarındaysan o ildeki uygulama geçerli doğal olarak diye yazayım. 

Bilemem ama sürüş güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturur...

Burada da vurguyu "bence"de tutmakta yarar var. Herkes kullandığının iyi olduğuna inanıyor ya da inanmak istiyor...

Karda normal lastiğe göre en kötü kar lastiğinin bile performansı belirgin iyi olduğu için böyle bir izlenim de yanlış ve şaşırtıcı değil.

Öncelikle kar lastiği tabirini yanlış buluyorum. Kış tipi lastik daha doğru olacaktır. Kış lastiklerinin amacı aslında karda iyi tutunma sağlaması değildir yalnızca. Bunun yanında kullandığımız standart 4 mevsim veya yaz lastiği diye geçen lastikler. 6 7 derece hava sıcaklarının altına indiği zaman yapısı ve hamurları gereği yüksek oranda sertleşecek ve tutunmayı büyük ölçüde değiştirecektir. Kar yağmıyor burada diyipte almaya gerek yok denmesi mantıksız. Şöyle bir örnekleme vereyim; hava sıcaklığı 3 derece olsun zemin kuru olsun. Aynı şartlarda aynı şekilde frenleyerek durulduğunda bariz bir şekilde kış tipi lastik daha önce duracaktır yaz lastiğine veya 4 mevsim lastiğe oranla. Çünkü hamurları farklıdır. Kar için değil soğuk havalar için tasarlanmıştır aslında...

Bu arada en iyi lastiğe gelirsek araştırmalarıma ve kullandığım lastiklere göre söylüyorum tabiki benim şahsi yorumumdur. Ancak şöyle bir durum var brigstone kesinlikle küçümsenecek bir marka değil. Hele hele japon üretimi ise... Saygılarımla....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle kar lastiği tabirini yanlış buluyorum. Kış tipi lastik daha doğru olacaktır

Kesinlikle katılıyorum, dalgınlığıma gelmiş, düzelttim.

Bu arada en iyi lastiğe gelirsek araştırmalarıma ve kullandığım lastiklere göre söylüyorum tabiki benim şahsi yorumumdur. Ancak şöyle bir durum var brigstone kesinlikle küçümsenecek bir marka değil. Hele hele japon üretimi ise... Saygılarımla....

Bridgestone''u hafife almıyorum zaten. Testlerde ilk 13 lastik arasında yer almış hep: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Blizzak-LM32.htm

Ben çekincem az sayıda lastik kullanıp izlenimlerini genel geçer bilgi olarak aktarma ile ilgili...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tıkanmakla kalsa iyi, kayıp sağa sola çarpanları ne yapacağız.

yerde kar buz yokken hava soğuk olsa bile yazlık lastikle trafiğe çıkmaya karşı değilim, yani kar yağmıyorsa veya büyük ihtimalle yağmayacaksa böyle bir denetleme yapılmasına karşıyım.

Ama etrafta kar buz varken direk trafikten men edilmeli ve en ağır ceza kesilmeli.

Bunda haklısınız benim söylemek istediğim de bu ama yanlış anlaşıldım daha doğrusu ben anlatamadım . Lapa lapa kar yağıyorken yerler buz iken yaz lastiği ile gezilsin demiyorum tabii ki. Ama aralık ayından marta kadar tüm arabalara kış lastiği zorunluluğu getirileceğine valilik kar buz olan günlerde şu andan itibaren yaz lastikli çıkmak yasaklanmıştır demeli ve kar buz geçince de bu yasağı kaldırmalıydı . 

standart 4 mevsim veya yaz lastiği diye geçen lastikler. 6 7 derece hava sıcaklarının altına indiği zaman yapısı ve hamurları gereği yüksek oranda sertleşecek ve tutunmayı büyük ölçüde değiştirecektir. Kar yağmıyor burada diyipte almaya gerek yok denmesi mantıksız. Şöyle bir örnekleme vereyim; hava sıcaklığı 3 derece olsun zemin kuru olsun. Aynı şartlarda aynı şekilde frenleyerek durulduğunda bariz bir şekilde kış tipi lastik daha önce duracaktır yaz lastiğine veya 4 mevsim lastiğe oranla. Çünkü hamurları farklıdır. Kar için değil soğuk havalar için tasarlanmıştır aslında...

Siz bunu denediniz mi ? Bu bir teorik bilgi mi? Bize kış lastiğini satmak isteyen birinin uydurması mı acaba? Mesela acaba adam benim kış lastiğim 

standart yaz lastiğine göre 7 derece altında iyi tutuyor demiş ama standart lastik diye noname bir çin lastiğini kullanmış olabilir mi ? Aynı kış lastiğini acaba aynı markanın bizlerin kullandığı performans lastikleri ile karşılaştırması da var mı ? Siz bir kere dener misiniz yerler kupkuru hava 7 derece altı iken aynı mesafede bir kış bir de yaz lastiğinizle frenajda bir fark var mı ?  

Ben hava 3-5 derece iken kullandığım kış lastiğinin yerler kuru iken yaz lastiğinden bir farkını göremiyorum. Ama bakın yağmurda biraz daha iyi. Karda buzda inanılmaz iyi zaten. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz bunu denediniz mi ? Bu bir teorik bilgi mi? Bize kış lastiğini satmak isteyen birinin uydurması mı acaba? Mesela acaba adam benim kış lastiğim  standart yaz lastiğine göre 7 derece altında iyi tutuyor demiş ama standart lastik diye noname bir çin lastiğini kullanmış olabilir mi ? Aynı kış lastiğini acaba aynı markanın bizlerin kullandığı performans lastikleri ile karşılaştırması da var mı ? Siz bir kere dener misiniz yerler kupkuru hava 7 derece altı iken aynı mesafede bir kış bir de yaz lastiğinizle frenajda bir fark var mı ?   Ben hava 3-5 derece iken kullandığım kış lastiğinin yerler kuru iken yaz lastiğinden bir farkını göremiyorum. Ama bakın yağmurda biraz daha iyi. Karda buzda inanılmaz iyi zaten. 

Ben denedim,hem de Antalya'nın kışında, yani ılıman iklimde, Michelin Pilot Sport, Bridgestone Adrenalin karşısında Lassa Snoways II, yani aslında dudak bükulecek lastik, hemen hiç aramadım yazlıkları, çok sakin kullanmadığımı da biliyorsunuzdur sanırım. Söylenenlerin tümüyle arkasındayım.

Bakınız:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Summer-VS-Winter-tyres-Warm-weather-performance.htm

Sonuçta süreci sadece kara veya buza sınırlamak da mümkün olabilir, bu da o günlerde yaz lastikli araçların trafiğe çıkmaması anlamına gelecektir. Sence ne kadar uygulanabilir bu?

Belki bu 54 ilin kapsamı daraltılabilirdi, mesela kışın ortalama sıcaklığı 7 derece ve altı olan iller denilebilirdi.

Ayrıca süreç sürücülerin dikkatini çekmek için kullanılabilir, denetimler esnek yapılabilir ve karlı/bulu günlere sınırlı tutulabilir. Böylelikle herkes kendi karar verir alıp almamaya, o günlerde trafiğe çıkıp çıkmamaya.

Ama şu kadarını söylemeliyim: Kış lastikleri ile Davraz'a bastırmış tırmanırken "abi gideriz birşey olmaz" diyenlerin tıkadığı yollarda beklemek zorunda kalmaktan hep nefret ettim, ve bu "bir şey olmazcıları"  sopalama isteğime gem vurmakta da bir hayli zorlandım. Yasanın korkutuculuğunu olumlu yönde kullanalım bari... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben denedim,hem de Antalya'nın kışında, yani ılıman iklimde, Michelin Pilot Sport, Bridgestone Adrenalin karşısında Lassa Snoways II, yani aslında dudak bükulecek lastik, hemen hiç aramadım yazlıkları, çok sakin kullanmadığımı da biliyorsunuzdur sanırım. Söylenenlerin tümüyle arkasındayım.

Bakınız:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Summer-VS-Winter-tyres-Warm-weather-performance.htm

Sonuçta süreci sadece kara veya buza sınırlamak da mümkün olabilir, bu da o günlerde yaz lastikli araçların trafiğe çıkmaması anlamına gelecektir. Sence ne kadar uygulanabilir bu?

Belki bu 54 ilin kapsamı daraltılabilirdi, mesela kışın ortalama sıcaklığı 7 derece ve altı olan iller denilebilirdi.

Ayrıca süreç sürücülerin dikkatini çekmek için kullanılabilir, denetimler esnek yapılabilir ve karlı/bulu günlere sınırlı tutulabilir. Böylelikle herkes kendi karar verir alıp almamaya, o günlerde trafiğe çıkıp çıkmamaya.

Ama şu kadarını söylemeliyim: Kış lastikleri ile Davraz'a bastırmış tırmanırken "abi gideriz birşey olmaz" diyenlerin tıkadığı yollarda beklemek zorunda kalmaktan hep nefret ettim, ve bu "bir şey olmazcıları"  sopalama isteğime gem vurmakta da bir hayli zorlandım. Yasanın korkutuculuğunu olumlu yönde kullanalım bari... 

Buna bir itirazım yok ki ben de bunu söylüyorum. Kar buzda kış lastiği barizen üstün , ıslakta biraz daha üstün.

AE de aynısını buluş. Kış lastiği kullanınca bunları hemen farkediyorsun zaten. 

Ama hava 7 derecenin altında yerler kupkuru iken ben bir fark göremiyorum .. Bunu denediz mi ? Bize kış lastiği satanlar 7 derecenin altında kış lastiği daha iyi tutar diyor. Ben de diyorum ki bu o kadar bariz değil . BU bir kandırma olabilir. Kötü bir yaz lastiği ile iyi bir kış lastiği farkı olabilir ama bizim kullandığımız iyi yaz lastikleri ile iyi kış lastikleri arasında bu kadar fark yok gibi diyorum.  

inanılmaz üs

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanki kuruda , yaz günü yollar gidiyorda ; birde kış lastiği çıkardılar... trafik kış lastiği yok diye oluyor :) ...  senede 1 hafta kar yağacak diye lastik alsam 300 tlden 4 tane orta halli , 190 tl'den 4 tane çin malı lastik külliyen zarar ...  Yok efendim kış lastiği daha iyi tutunurmuş bilmemneymiş ; sanki trafik akıyor ; 20 ile giderken kış lastiği tutunsa ne yazar  :)   kar yağınca binerim toplu taşımaya giderim işime , yağmadığı zamanda normal lastiğimle devam ederim ...  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya arkadaş almayan almasın, kış lastiğine bok atmak neyin nesi? açın youtube'dan izleyin yapılan testleri, milyon tane test var.

başlık kış lastiği önerisi, 13 sayfa yazı yazılmış, kış lastiği gerekli midir değil midir yazılarını çıkartsak geriye 2 sayfa öneri kalır belki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.