Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3'te Shell Fulllsave Kullanılabilirmi ?

cem aksoy

Soru

geçen world cardın BP den 4x100 tl lik yakıt alana 50 tl puan hediye kampanyası ilgimi çekti. tamda ankara yolculuğuna denk gelmişti. ilk 100tl yi doldurdum. dönüşte ankara sungurlu yolunda 1 tane bp yok. demekki banka olayı çözmüş. bp yi bullamayacağımızı anlayınca kampanya yapıvermiş. bende hay böyle kampanyanın diyerekten en sonunda da shell den mazot aldım. shellde bir full force var birde full save vardı. ekonomik olan full save'i koyun dedim fullettim. aldığımdan beri opet kullanmıştım. ancak fullsave de sanki aracın performansı daha iyi gibime geldi.

aynı olay opettede var biri ekonomi, biri performans yakıtı. ekonomi yakıtını f3 lerde kullansak bir zararı varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
ben kesinlikle yaşadığım şehirdeki opet firmasından dolayı opet alamıyorum..zaten böle zorlamaya da iyi gözle bakamıyorum..yaşadığım şehirde petrol ofisinin yıllardır iyi bir imajı olduğu firma var ve hiç sorun yaşamadım ve opettense bana göre benim için en iyisi bu :)

Kesinlikle. Daha önce çok yazdık ama tekrar olsun, en önemlisi istasyon kalitesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
ben kesinlikle yaşadığım şehirdeki opet firmasından dolayı opet alamıyorum..zaten böle zorlamaya da iyi gözle bakamıyorum..yaşadığım şehirde petrol ofisinin yıllardır iyi bir imajı olduğu firma var ve hiç sorun yaşamadım ve opettense bana göre benim için en iyisi bu :)

gerçekten manisadaki petrol ofisi çok disiplinli ve güzel çalışıyor. büyük olasılıkla reklam gibi olmasın ama zorlu holdinge ait olan petrol ofisi sanırım. tatile giderken her zaman uğrarız benzin almayız ama olsun tesis güzel :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bir sürü insan yazdığınızı beğenmiş, demek sorun bende. forum diline alışamamışım anlaşılan.

iyi forumlar

sorun yok sorun yok rahat olun.. ;)

ford daha doğrusu koç bu konuda müşterilerini şartlandırıyor. Depo kapağını açtığınızda opet ultra force kullanın yazıyor. otomatikmen insan içkilleniyor.

hatırladığıma göre bizim araçlar euro 5 motor. acaba eco force veya full save euro4 veya daha önceki motorlar içinmi sorusunu akla getiriyor. Aslında benim öğrenmek istediğim buydu?

Arkadasim aracin emisyonu yakita gore asimetrik olarak degismez. Zaten araclarda DPF den tutunda her cevrimde 3-5 kez puskurtme gibi bir suru teknoloji kullaniliyor ve sonrasinda egzost gazi tekrar olculup gerekirse duzeltme yapiliyor. Kalkip cakma mazot ya da 10 numara yag falan koymadiginiz surece oyle ciddi bir sorun yasamazsiniz. Zaten Turkiyede 50 ppm uzeri mazot satilmasi resmen yasak. 500 ppm alti yakitin euro diesel olarak adlandirildigini dusunurseniz eger mazotu aldiginiz istasyon uckagitci degilse sorun yasamazsiniz. Opet in yakiti digerlerinden daha iyi falanda degil. Delikanli olsunlarda once kac ppm yakiti hangi isimle sattiklarini websitelerinden acikca yayinlasinlar. Bilelim bizde 50 ppm mi yoksa 10 ppm mi satiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aslında fullsave almamın nedenlerinden biriside gerçekten bu tip yakıtlarda yakıt tasarrufu oluyormu sorusunun cevabını bulmaktı. ilk 13000 km opetin ultraforce unu kullanmıştım. Bu yakıt ile 100 km de 0,4 lt fazla yakmış buna görede yol bilgisayarını kalibre etmiştim. kalibrasyondan sonra (Yaklaşık 10.000 km yeni kalibrasyona göre kullanmışım) yol bilgisayarı ve istasyondaki değerler tamamıyla birbirlerini tutuyordu. yazımın başında anlattığım üzere uzun yolda birazda zorunluluktan fulsave aldım, ilk depoda istasyon ve yol bilgisayarı arasında bir farklılık yoktu. Ancak 2. fullememde 

yol bilgisayarında yapılan yol 773 km ortalama tüketim 5,6 lt/100km

istasyon değerleri alınan yakıt 42 lt

buradan hesapladığımızda 5,43 lt/100km

buradan fullsave in 0,17 lt/100km tasarrufu yol bilgisayarı ve istasyon değerleri ile ispatlanmış oldu.

bunun üzerine yol bilgisayarını tekrar kalibre ederek birazcık daha mutlu oldum.

cem aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Uygun fiyatlı eco mazotlar, kamyonlar, servis araçları, ticari araçlar,taksiler vs için.

Opet,shell , PO hepsinde var. Setan sayısı düşük. Focus 3 115hp araçta basarsınız gaza araba gitmez moraliniz bozulur. Motorun sesi değişir. Hatta araç gitmiyor diye daha fazla gaza basıp depoyu daha çabuk bitirirsiniz. Motorun verimini düşürürsünüz. Verimi düşürmek de iyi değil. Ekonomi motorlarında zaten performans düşük olduğu için mesela 1.6 90hp focus yada 1.8 ford connect 90hp gibi araçlarda kullanmak daha mantıklı. ( ki ben şirket aracı connect'te bile kullanmıyorum)

Shell GT(üst düzey yakıt gerçekten) ile depoyu doldurun aradaki farkı anlarsınız zaten. 

Sorunun cevabı bulaşmayın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün Sarıyere gitmem icap etti ve acele etmem lazimdi. Yakit ışığım bir onceki gun yanmisti ve 70 km gosteriyordu Avcilardan Sariyere gittim aklimdan çikmia donus yolunda bir baktimki kalan mesafe 15 km. Maslaktaki Opete girmek zorunda kaldim. İlk defa Shell dışından yakıt aldım bakalim değişiklik hissedecekmiyim

kalan mesafe 0 yazdığında bile normal kullanımda 50km yol yaparsınız ben benzinli araçta 0km yazdığında 30km yol yaptım daha da 3litre falan benzin vardı.dizelde ise 0km yazdıktan sonra 50km den fazla da yapabilirsiniz
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Uygun fiyatlı eco mazotlar, kamyonlar, servis araçları, ticari araçlar,taksiler vs için.

Opet,shell , PO hepsinde var. Setan sayısı düşük. Focus 3 115hp araçta basarsınız gaza araba gitmez moraliniz bozulur. Motorun sesi değişir. Hatta araç gitmiyor diye daha fazla gaza basıp depoyu daha çabuk bitirirsiniz. Motorun verimini düşürürsünüz. Verimi düşürmek de iyi değil. Ekonomi motorlarında zaten performans düşük olduğu için mesela 1.6 90hp focus yada 1.8 ford connect 90hp gibi araçlarda kullanmak daha mantıklı. ( ki ben şirket aracı connect'te bile kullanmıyorum)

Shell GT(üst düzey yakıt gerçekten) ile depoyu doldurun aradaki farkı anlarsınız zaten. 

Sorunun cevabı bulaşmayın derim.

performans olarak çok büyük düşüşün olmadığını düşünüyorum. ancak setan sayısı benimde kafama takılıyor. firmaların internet sitesine girdiğimizde setan sayısı ile ilgili veriler mevcut değil veya ben bulamadım. ford dada zaten focus 3 te şu setan sayılı yakıtı kullanın diye bir şey de demiyor ancak en590 yakıtını kullanınız diyor. shellin internet sitesinde fulsavein ts en590 standardında ollduğu ifade ediliyor. bu nedenle standardı karşıladını düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

performans olarak çok büyük düşüşün olmadığını düşünüyorum. ancak setan sayısı benimde kafama takılıyor. firmaların internet sitesine girdiğimizde setan sayısı ile ilgili veriler mevcut değil veya ben bulamadım. ford dada zaten focus 3 te şu setan sayılı yakıtı kullanın diye bir şey de demiyor ancak en590 yakıtını kullanınız diyor. shellin internet sitesinde fulsavein ts en590 standardında ollduğu ifade ediliyor. bu nedenle standardı karşıladını düşünüyorum.

Evet söylediğiniz gibi setan sayılarını yazmıyorlar. Kısaca minimum standartlara uygundur yazıları var ancak net değerler yok. Bir tanesi %100 dana eti , diğeri %30 hindi %70dana gibi bir şey :) yani iş görür karnınız doyar ama...üçkağıt var sadece yakıt ekonomisi sunduğu avantajı anlatılıyor, dezavantajlar anlatılmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende aynı konuda tereddüt içindeyim,opet kullanım zorunluğu beni çok kasıyor .

opet kullanma zorunlulugunuzun nedenını anlayamadım.. opet koç un oldugu için kendi araçlarında önerme gibi saçmalıklarla kafa karıştırıyorlar..aracımn daha 1,5 yıl garantısı var ve sadece bp kullanıyorum.arasıda shell de aldıgım oluyor..5,8 tuketıyorum şehir içi.. içiniz rahat olsun.yol halı bu yakıt bitti opet mı arayacagız..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben Shell Gtl kullanıyorum. İstanbul içi son depoda 6.06 yaktım. Yol bilgisayarı 5.8 gösteriyordu. Güncelleme sonrası 0.5lt civarı düşme oldu sanıyorum. Yol hep ayni fakat trafik yoğunluğu değiştiğinden kesin konuşmak zor. Arabada 18bini geçti. O da etkili olabilir bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.