Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2015 Ford Mondeo 1.5 Ecoboost 160 Ps 6 Ileri Otomatik Test - Sürüş İzlenimi - İnceleme

Önerilen Mesajlar

Herkes çift kavramadan bahsediyor ben hala konuyu kavrayamadım ki....

...şöyle (basitçe) anlatayım üstad.

Şimdi diyelim ki bir vida sıkacaksın, doğal olarak sana tornavida lazım. (en azından teoride...neden dersen kaşık ağzı ile vida sıkanı da gördüm)  seçeneklerine bakıyorsun ...

Tornavida.jpg

diyelim ki tornavida almak için gittiğin nalbur'da önüne iki seçenek koydular. Normal Tornavida ve Şarjlı Tornavida ... gene diyelim ki ilk tornavida Torq Konvertörli Otomatik Şanzıman, tornavida'nın başına ne gelir? Ya kaybedersin ... ya da ağzını bozarsın ... ağzını bozarsan gidip taşa tutar, gene kullanırsın ... gelelim ikinci seçenek'e ... o da modern dünyanın şarjlı tornavida'sı ... tamam teknolojik ama sıkıntıları da yok değil, şarj'ı bitiyor, bataryası bozuluyor, içindeki motor sargı yakıyor vs.vs.  Olmaz deme ... şarjlı tornavidaların kötü bir -kullanım- istatistiği var, inanmıyorsan şarjlı tornavida kullanıcılarına sor, onlar sana yana yakıla anlatsın  :)

Biz diyoruz ki "Tevfik abi, al sana normal tornavida ... bu işini görür, seni mutsuz etmez" ...tamam belki vida sıkarken azıcık kolun yorulur ama o kadar, arkadaşlar da diyor ki "Neden Tevfik abi'ye şarjlı tornavida taktim etmediniz? ...tornavida'sı şarjlı olsaydı Tevfik abi o vida'yı çok daha çabuk sıkardı." 

Binersin kuZu'nun sırtına ... kullanırsın ... normal tornavida işini görüyor ise ne ala? Emrin başımız üzerine ... yok bana Şarjlı Tornavida ver ... dersen ... bizde o tip (sıkıntı yaratabilecek) şarjlı tornavida yok ... bizim nalbur müşterilerine sonradan mahçup olmayı hiç sevmiyor. O nedenle çok ısrar edersen sana profesyonel tip (yani ağır hizmet'e uygun) tornavida (hemi de tornavida'nın kralı) veriyoruz.

gsr-18-v-ec-te-34502.jpg

Tornavida'nın yerine A/T şanzıman, şarjlı tornavida'nın yerine DSG'yi ve ağır hizmet'e uygun dediğim Pro.Bosch'un yerine de bizim kullandığımız ıslak Powershift'i koy ... olay / tartışma / talep edilen ama olmaz denen beklenti bu yani (teknik detaylardan uzak ve sade anlatımı ile... ) 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...şöyle (basitçe) anlatayım üstad.

Şimdi diyelim ki bir vida sıkacaksın, doğal olarak sana tornavida lazım. (en azından teoride...neden dersen kaşık ağzı ile vida sıkanı da gördüm)  seçeneklerine bakıyorsun ...

Tornavida.jpg

diyelim ki tornavida almak için gittiğin nalbur'da önüne iki seçenek koydular. Normal Tornavida ve Şarjlı Tornavida ... gene diyelim ki ilk tornavida Torq Konvertörli Otomatik Şanzıman, tornavida'nın başına ne gelir? Ya kaybedersin ... ya da ağzını bozarsın ... ağzını bozarsan gidip taşa tutar, gene kullanırsın ... gelelim ikinci seçenek'e ... o da modern dünyanın şarjlı tornavida'sı ... tamam teknolojik ama sıkıntıları da yok değil, şarj'ı bitiyor, bataryası bozuluyor, içindeki motor sargı yakıyor vs.vs.  Olmaz deme ... şarjlı tornavidaların kötü bir -kullanım- istatistiği var, inanmıyorsan şarjlı tornavida kullanıcılarına sor, onlar sana yana yakıla anlatsın   :)

Biz diyoruz ki "Tevfik abi, al sana normal tornavida ... bu işini görür, seni mutsuz etmez" ...tamam belki vida sıkarken azıcık kolun yorulur ama o kadar, arkadaşlar da diyor ki "Neden Tevfik abi'ye şarjlı tornavida taktim etmediniz? ...tornavida'sı şarjlı olsaydı Tevfik abi o vida'yı çok daha çabuk sıkardı." 

Binersin kuZu'nun sırtına ... kullanırsın ... normal tornavida işini görüyor ise ne ala? Emrin başımız üzerine ... yok bana Şarjlı Tornavida ver ... dersen ... bizde o tip (sıkıntı yaratabilecek) şarjlı tornavida yok ... bizim nalbur müşterilerine sonradan mahçup olmayı hiç sevmiyor. O nedenle çok ısrar edersen sana profesyonel tip (yani ağır hizmet'e uygun) tornavida (hemi de tornavida'nın kralı) veriyoruz.

gsr-18-v-ec-te-34502.jpg

Tornavida'nın yerine A/T şanzıman, şarjlı tornavida'nın yerine DSG'yi ve ağır hizmet'e uygun dediğim Pro.Bosch'un yerine de bizim kullandığımız ıslak Powershift'i koy ... olay / tartışma / talep edilen ama olmaz denen beklenti bu yani (teknik detaylardan uzak ve sade anlatımı ile... ) 

Sağol Patron güzel açıklamışsın emeğine sağlık teşekkür ederim. İşin şakasıydı kavrayamamak çünkü 3-4 yıl önce forumda varsa tüm otomatik vites tiplerinin anlatıldığı ve forum üyelerinden bu konudaki bilgileri yer alan bir köşemizde vardı. Sormak istediğim ise sıkı rakipleri olan  Mondeo gibi kalıplı arabada siz araba satıcısı ve üretimle ilgili mutlak bilgilere bizlerden çok önce ulaştığınız için bu konudaki feedback leri biliyorsunuzdur. Sizce eksik yönü nedir dersem tamamlayacak cümleniz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Powershift şanzımanını gayet başarılı buldum. Yokuştaki kalkışlarını denemediğim için bilemiyorum ama düz yolda vites değiştirme hızı yeterli seviyede. Bana göre Mondeo'nun tek sıkıntısı arka tavanın alçak olması. Focusta arkada oturmam daha rahat iken bu konforu üst sınf araç olmasına rağmen Mondeo'da bulamadım. Ön taraf gayet ergonomik olmuş. Sony sisteminin piano black olmaması bana göre bir artıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yalnız Mondeo'da ps yok. (2.0 tdci)

Buarada yeni bilgi.

İlk mesajda belirttiğim tek eksiği benim gözümde tabi. Motor Değişiyor!

Haziran Ay'ı itibarı ile Eu6 motor siparişi başlıyor Temmuz teslimatı böyle olacak yani.Yaklaşık bin lira zam.

Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haziran Ay'ı itibarı ile Eu6 motor siparişi başlıyor Temmuz teslimatı böyle olacak yani.Yaklaşık bin lira zam.

Bütün bu hengame bin lira içinmiydi :D 

@Kaan Yagizer, 1.5 Ecoboost'un tork dayanımı nedir (evladiyelik dediniz ya), misal bu arabayı alsak buna şöyle güzel bir Superchips yapsak (henüz hazır yazılımları yok bu araç için) 195 PS, 300 Nm. olsa motor özelliklede şanzıman ne der, siz ne dersiniz bu işlerde usta olarak ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizce eksik yönü nedir dersem tamamlayacak cümleniz var mı?

Bence Mondeo'da 1,5TDCI + PS şanzıman seçeneği olmalıydı , ince stepne olmalıydı + elektrikli koltuk (deri döşemeden ayrı) sipariş edilebilmeliydi.

1.5 Ecoboost'un tork dayanımı nedir (evladiyelik dediniz ya)

Üstad üst sınırı bilmiyorum ama 2,0 Ecoboost Modeo'da (...ve Fusion'da) aynı şanzıman (Minör aktarma oranı değişiklikleri ile) aynı şanzımanı kullanıyor diyeyim, gerisini sen düşün.   :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Test sürüşü yaptım ve aracı genel olarak çok beğendim sınıfının ihtiyacı olan konforu kesinlikle veriyor. Yalnız aklıma takılan şu her ne kadar yanımdaki yetkili kabul etmese de d modunda gaza hızlanmak için biraz bastığımda biraz bekleyip sonra cevap veriyor ve motor sesi kabine girmeye başlıyor sanki spor modda gibi. Spor modda ise her hangi bir sorun yok gaz tepkisi anında. Şanzımanın bu halini beğenmediğimi söylemeliyim. Vites geçişleri, ivmelenmesi, vites düşürmeler benim için gayet iyi daha hızlısını aramam şahsen genel olarak çok beğendim şanzımanı ve aracı ama d modundaki bu bekleyip düşünme olayı canımı sıktı ne yalan söyliyim. Bu benim 1,5 ecoboost otomatik planlarımın değişmesine sebep oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Test sürüşü yaptım ve aracı genel olarak çok beğendim sınıfının ihtiyacı olan konforu kesinlikle veriyor. Yalnız aklıma takılan şu her ne kadar yanımdaki yetkili kabul etmese de d modunda gaza hızlanmak için biraz bastığımda biraz bekleyip sonra cevap veriyor ve motor sesi kabine girmeye başlıyor sanki spor modda gibi. Spor modda ise her hangi bir sorun yok gaz tepkisi anında. Şanzımanın bu halini beğenmediğimi söylemeliyim. Vites geçişleri, ivmelenmesi, vites düşürmeler benim için gayet iyi daha hızlısını aramam şahsen genel olarak çok beğendim şanzımanı ve aracı ama d modundaki bu bekleyip düşünme olayı canımı sıktı ne yalan söyliyim. Bu benim 1,5 ecoboost otomatik planlarımın değişmesine sebep oldu.

Söyledikleriniz D ve S'nin işini doğal şekilde yaptığını göstermiyor mu? Neresi sorunlu ? D'de S gibi giderse S neden var diye sormanız gerekmez mi?

Buradaki en önemli sorunsal şu; ne ile kıyaslayarak yavaş denmesi. İnsan gibi kullanan kimseyi üzecek bir durumu yok bunu aylardır söylüyorum zaten öyle gidecek gibi; alıp kullanan kişilerin yorumları bu sav'ı doğrulayabilir ancak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söyledikleriniz D ve S'nin işini doğal şekilde yaptığını göstermiyor mu? Neresi sorunlu ? D'de S gibi giderse S neden var diye sormanız gerekmez mi?

Buradaki en önemli sorunsal şu; ne ile kıyaslayarak yavaş denmesi. İnsan gibi kullanan kimseyi üzecek bir durumu yok bunu aylardır söylüyorum zaten öyle gidecek gibi; alıp kullanan kişilerin yorumları bu sav'ı doğrulayabilir ancak.

Şunu anlatmaya çalışıyorum; d modda giderken gazdan ayağımı çektim tekrar gaz pedalına bastığımda yaklaşık 3 sn kadar hiç bir tepki yok sonrasında turbo açıp birden ivmeleniyor ve ben gaz pedalını aynı konumda tutarken yapıyor bunu. Hani tepki vermedi diye daha fazla pedala bassam atlamasını anlarım da durup durup bir den sanki o gecikmeyi kapatır gibi ivmelenmesini beğenmedim. Ayrıca dizel otomatik s60, bir çok dsg araç ve hatta 2000 opel astra kullandım bu kadar geç tepki veren şanzıman ilk kez kullanıyorum. 

Ek olarak ben hep insan gibi kullanırım trafikte, benim kişisel olarak yaptığım yoruma bu denli sert karşılık vermek neden?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.