Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Sağ Aks Keçesinden Yağ Kaçağı

Kubilay Yıldırımbayazıt

Soru

aracımda aldığım günden beri devam eden bir sıkıntı bu. sağ aks in şanzımana takıldığı yerden sürekli yağ kaçağı var damlatma şeklinde.şanzıman yağı eksiltecek seviyede.yetkili serviste 5 kez aks keçesi 1 kez sağ aks komple 1 kezde aks bilyasını tutan köprü değişti. en son 15000 bakımında işlem gördü halen devam etmekte yetkili servise başvurdum ve şu an aracın iş kartı açık durumda.tekay diye yardım bölümüne yazı yazıldı form gönderildi gerekli tsb uygulandı sonuç yine olumsuz maalesef.

otosandan ya sorunumun giderilmesini yada aracın yenisini talep ettim bekliyorum. garanti şartlarına göre yasal yollardan yeni araç yada bedel iadesi alma hakkım varmış avukat arkadaşlar bu şekilde söylüyor. bu sorunu yaşayan ve çözüm bulan arkadaşlar varmı? merak ediyorum. birde bbenim araçtan başka 4 tane f3 de 1 de cmax de gördüm aynı sorunu sadece gittiğim serviste. eminim herkes benim gibi aracın altını da kontrol etmiyordur. bana özel bir durum mu yoksa genel bir sorun mu onuda bilmiyorum. 0 km araçtan yararlanamaz duruma geldim. araçtan soğudum. 0 km aracın şanzıman yağına bakarak binmek çok acı benim için. yardımcı olanalara şimdiden teşekkürler.araç 2011 model 11 aylık ve 16 000 km de.

saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

o da benim şansım ozan

şimdi benim arabada  da sıkıntı kalmadı

keçe haricinde de araba beni üzmedi

polyannacılık gibi oldu

aman üzmesin abi, sorunların çözülmesi hepimiz için sevindirici.

önemli olan sorunların varlığı değil, var olan sorunların sıkıntısızca uzamadan çözülmesi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı sorun bende de vardı araç 9500 km aks keçesi değişti 1 lt yağ eklendi bu arada araba hiç bir uyarı vermedi güya elektronik iyiki servise gitmişim gitmesek şanzıman elimizde kalacaktı ondan sonra uğraş garantiden değiştirmeye ya garantisi bitmiş olsaydı işte o zaman yandık şimdi değiş hesapta bir daha değişecek bir daha tabi sonraki değişimler garanti bittikten sonra olacak her ay arabanın altından bakacaz acaba yağ kaçırıyormu bakmasak şanzıman elimizde kalacak çünkü istersen bakma yani parayla rezil olmaktan başka birşey değil benim için babamın 88 model reno 9 u var 270000 km onda bu sorun yok araba 5 senedir onda dağ bayır orman çok bozuk yollardan gidiyor valla ben açıkçası bu sorun yüzünden soğudum araçtan bu km araçta aks yağ kaçağı olması fordun kalitesini ortaya koyuyor ucuz ucuz dandik parçalarla arba üretimi yapıyor ama makyaj iyi reklam iyi böyle araba satıyor bu arada arabanın direksiyon kutusundan ön takımından aracın içinden farklı noktalardan ses geliyor nasıl 0 km araç bu anlamadım tam bir rezalet bir daha asla ne kendim Ford marka araç alırım nede eşe dosta akrabaya aldırırım ben yandım bari onlar yanmasın biraz ver yansın oldu ama arkadaşlar dost acı ama doğru söyler taktir sizlerin ben kendi görüşlerimi söyledim..

Tuncay Tunca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

tam bir rezalet bir daha asla ne kendim Ford marka araç alırım nede eşe dosta akrabaya aldırırım ben yandım bari onlar yanmasın biraz ver yansın oldu ama arkadaşlar dost acı ama doğru söyler taktir sizlerin ben kendi görüşlerimi söyledim..

Böyle algılamanıza üzüldüm. Hani "gidip eski bir Renault 9 alın ve keyfini çıkarın o zaman" diyesi geliyor insanın.  

Şaka bir yana Ford'u savunmak amacı ile değil de denge sağlamak adına bir-iki yorum:

1. Malzeme kusurları nedeniyle zorluk yaşanması hemen her üreticinin başına gelen ve dolaylı olarak kullanıcıyı da etkileyen bir durum. En basit örneği kabul edilemeyecek düzeyde yüksek arıza oranı ile yine de peynir ekmek gibi satan VW grubunun DSG şanzımanları.

2. Aks keçesi sorunu nedeniyle kaçan yağ normal bakım aralığında asla şanzıman arızasına neden olacak düzeyde olmaz. Ayrıca soruna yöneiik kalıcı tedbir de alındı, kalıcı mağduriyet oranı son derece düşüktür.

3. Trim sesleri busınıfta iyi kötü her araçta var. Bunlar kullanıcının duyarlılığı nispetinde durumdan soruna taşınabiliyor. Gerçekten belirgin ve rahatsız edici bir ses varsa yetkili servis bunu gidermekle yükümlüdür, gideremiyorsa Otosan'a başvuru yolu açıktır. Süreç sevimsiz olabilir ama çözüm üretilir.

4. Aynı şey ön takımlar ve direksiyon kutusu için de geçerli. Ön takımların ses yapmaması lazım! Servis bunu gidermekle yükümlüdür. Direksiyon kutusu ise hafif bir tıkırtı yapabiliyor, ama bunun da rahatsız edici boyutta olmaması gerekir. Yine servise başvurulabilir, ses nedeniyle direksiyon kutusu değiştirilen arkadaşlarımız oldu, değişimden sonra mutlu olanlar olduğu gibi benzer sesin devam ettiğini söyleyenler de vardı. Şahsi kanım direksiyon kutusu sesinin özellikle duymak/hissetmek için çaba göstermediğiniz takdirde dikkat çekmediği yönünde.

Sonuçta arabanın yatak odası sessizliğine olmasını beklemek, hele ki bu sınıfta, boşa umut olur.

Ben yine de Reno 9 derim...  :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet cem bey en azından o yukarıda bahsettiğim sorunların hiç biri 1988 model araçta yok Sinekte ufaktır ama mide bulandırır ilk 0 km aldığım bir araçta böyle şeyler olması beni çok üzdü bir hevesle aldım keşke almasaydım diyorum şimdi garantisi var ya garantisi uzatacağım yada aracı elden çıkaracağım bakalım ne olacak...

Tuncay Tunca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Oncelikle herkese merhabalar.. Aks kecesi ile ilgili sorunu ben de yasadim.. Bir ay once 101 nokta kislik bakim icin araci servise goturdugumde arac vites kutusundan yag kaciriyor dediler.. Sag aks kecesini degistiler.. Degisimden sonra arabayi takip etmeye basladim ve arabanin altinda kurumus yag lekeleri goruyorum son 15 gundur.. Bu yine aks kecesinden yag sizdirdigini mi gosterir? Yani anlaycaginiz kafayi taktim su aks kecesine;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Oncelikle herkese merhabalar.. Aks kecesi ile ilgili sorunu ben de yasadim.. Bir ay once 101 nokta kislik bakim icin araci servise goturdugumde arac vites kutusundan yag kaciriyor dediler.. Sag aks kecesini degistiler.. Degisimden sonra arabayi takip etmeye basladim ve arabanin altinda kurumus yag lekeleri goruyorum son 15 gundur.. Bu yine aks kecesinden yag sizdirdigini mi gosterir? Yani anlaycaginiz kafayi taktim su aks kecesine;)

Tekrar götürüp gösterin, yağ kaçağı sıkıntının habercisi olabilir. (Yağ kaçağıysa tabi)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konular ve arama'dan genel olarak aradım ama konu ve bilgiler bölük börcük olduğu için tam faydalanamadım.Bu Aks körüğü yağ kaçağı veya sorunu diyelim bu sorunun temelli bir çözümü var mı yada oluştu mu?

yada bu soruya cevap veren konuyada eklentide işimi görecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olmadigi sonucuna varmadım.Bu bir kronik sorun mudur?

Ki değişim sonuç veriyor ise.problem yoktur. Ancak değişimi yapılan parça aynı ise ve aynı şartlarda yine aynı şeyleri yaşatması muhtemeldir.

Olabilir belki bir seri sorunudur. Belkide bir tasarım hatası olabilir.

Bu motoru kullanan mazda-peugeot-citroen-Volvo modellerinde de bu sıkıntı var mıdır.Merak ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olmadigi sonucuna varmadım.Bu bir kronik sorun mudur?

Ki değişim sonuç veriyor ise.problem yoktur. Ancak değişimi yapılan parça aynı ise ve aynı şartlarda yine aynı şeyleri yaşatması muhtemeldir.

Olabilir belki bir seri sorunudur. Belkide bir tasarım hatası olabilir.

Bu motoru kullanan mazda-peugeot-citroen-Volvo modellerinde de bu sıkıntı var mıdır.Merak ettim.

Kronik diyerek ne kast ettiğinize göre değişir. 2011-2012lerin çoğunda bu sorun vardı, dediğim gibi değişim sonrası sorun yaşayanlar çok nadir, yeni parça doğru takılırsa tekrar sorun yaşanması düşük ihtimal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konular ve arama'dan genel olarak aradım ama konu ve bilgiler bölük börcük olduğu için tam faydalanamadım.Bu Aks körüğü yağ kaçağı veya sorunu diyelim bu sorunun temelli bir çözümü var mı yada oluştu mu?

yada bu soruya cevap veren konuyada eklentide işimi görecektir.

Bununla ilgili Ford'un teknik servis bülteni var.

TSB 58 2011: iB5 veya B6 şanzıman kullanan Fiesta, Focus, C-Max ve Mondeo'larda motor altında yağ damlaması saptanırsa sağ aks montaj hatasına bağlı aks keçesi bozulması söz konusudur ve yenisi ile değiştirilmelidir.

Bir başka konuda da tartışıldı: 

Özetle

1. Aks keçesi yağ kaçağı göreceli sık rastlanılan bir durum

2. Herhangi bir aksama rutin bakım esnasındaki kontrolü sağlanana kadar zarar verecek bir durum değil.

3. Yetkili servisler bakım sürecinde rutin kontrollerini yapıyorlar.

4. Değişim çoğunlukla yeterli oluyor ama birden fazla değişim gerektiren durumlar da oldu.

5. Takıntı yapmayı gerektirecek bir durum değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.