Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar Merhabalar,

Aracımı henüz yeni aldığımdan yakıt tüketimi konusunda hiç bir fikrim yok. Elimde şehir içi ve şehir dışı kullanım olmak üzere 2 farklı veri var. Sizlerle paylaşıp fikilerinizi almak istedim.

1) Geçen hafta içi salı günü aracımı teslim almıştım, C.tesine kadar tamamı şehir içi olmak üzere 55 km yol yapmıştım ( Ort hız 11 km ) ve yol bilgisayarı 7.7 lt/ 100km gibi bir değer gösteriyordu. ( Şehir içi )

2) Dün'de Gaziantep'ten Adanaya gidip gelmem gerekti. Satış temsilcisinin ilk 500 km motoru fazla zorlamayın dediği için 2500 devir'in üstüne hiç çıkmadım. Bu devir bandında 6.viteste en fazla 140 km hızla gittim. Toplam yaptığım yol 490 km ve aracımın toplam km'si 550 km'ye ulaştı :) Giderken 3 kişi, dönüşte 4 kişiydik. Adana ile Gaziantep arasındaki rakım farkı 850 ve yolda acayip rüzgar vardı. Bagajda full doluydu. Ortalama tüketim YB'de 5.5 lt/100 km olarak gözükmekte. ( Ort hız 110 km) ( Şehir dışı )

Sizce bu veriler daha düşer mi? Yoksa bu verilere yatıp kalkıp dua'mı etmeli :pist: ( Aracım 115 hp'lik versiyon )

Bunlar daha çok düşer. İlk değeri göz önünde bulundurmayın çünkü 55 km baya bi az :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4.3üde gördüm ya (gaziemir-karşıyaka) daha da çok yakıyor demem :D

ondan önceside izmir içi(ağırlıklı olarak karşıyaka-basınsitesi) içinde gerek çevre yolu gerek dur kalk trafikli karma ortalama

268km 37km/h ort hız YB 5.4 pompa 5.5 

ocak içinde 542tl yakıta vermişim o ayrı konu :(

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizce bu veriler daha düşer mi? Yoksa bu verilere yatıp kalkıp dua'mı etmeli 

Şehir içi 6-6,5 L/100km ± %20, şehirlerarası 5-5,5L/100km ± %20şeklinde düşünmek lazım.

Yerine göre düşebilir de çıkabilir de, yol, yük, kullanım koşulları, bakım durumu, lastik basınçları vb. pek çok faktör tüketimi etkiler, kimi zaman olumlu şaşkınlıklar, kimi zamansa sevimsiz değerlerin ortaya çıkması söz konusu olabilir.

±1L için kafa yormaya gerek yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 bin bakimi sonrasi yakit duser diye bi husnu kuruntum olmustu lakin birsey degismedi uzun yolda binbir sabirla 90-100 civari seyrettim 4.4 yakti. Fabrika verisi olan 3.7yi daha tutturamadim sanirim tutmayacakta en iyisi her zamanki gibi dip gaz gitmek sanirim . Fabrika verisini tutturan arkadaslar nasil yapiyor merak ediyorum paylasirlarsa sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 bin bakimi sonrasi yakit duser diye bi husnu kuruntum olmustu lakin birsey degismedi uzun yolda binbir sabirla 90-100 civari seyrettim 4.4 yakti. Fabrika verisi olan 3.7yi daha tutturamadim sanirim tutmayacakta en iyisi her zamanki gibi dip gaz gitmek sanirim . Fabrika verisini tutturan arkadaslar nasil yapiyor merak ediyorum paylasirlarsa sevinirim.

Gittiğiniz yol düz müydü ? Rakım gittiğiniz yolda yükseldi mi azaldı mı ?hava durumunu nasıldı ve kışlık lastikler mi takılıydı bunların hepsi tüketimi etkiler :) bu arada 4.4 bence güzel bir değer

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fabrika verisini tutturan arkadaslar nasil yapiyor merak ediyorum paylasirlarsa sevinirim.

Göz atın ve neden kolay mumkün olmadığını görün:

Kalibrasyon nedir?Nasıl yapılır?

Öncelikle depo hesabı ile sağlamasını yapmak lazım, sonra:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

depo testinde yakıt ortalaması 6,5 lt çıktı.

0,6 litrelik fark normal mi?

Mondeo gibi bir arabada  6,5 lt? Helal olsun. Elime en son Mondeo geçtiğinde Mersin forum un önünden Adana hastahaneler kavşağındaki evime gidişim 25 dk idi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.