Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Vernik atması ve garanti süresi

Cem Boneval

Soru

Sağ ön çamurlukta 3 x 5 cm'lik bir alanda vernik atmış. Hatırladığım kuş pisliği yok, darbe yok, özel bir kimyasalla yanlış yıkama yok. Yani bence vernik hatası. Ama Otosan boya bozulmasına 3 yıl garanti veriyormuş, bu yüzden başının çaresine bak diyor. Kendilerini ürünün arkasında durma tarzları nedeniyle, ana fabrikayı da vernik katmanı konusundaki titiz işçilikleri için kutluyorum. 

Dert ettiğimden değil de prensip meselesi işte...

boya.jpg.da598cd0cf0e6e4d01035ac2ff21d8b

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
12 dakika önce, H. Cenk said:

Arabaya kuş pislememe ortalama süresi 20 dk . Sonrası kesin yapıştırmış oluyorlar..

Yapışma dert değil Cengom ... yapıştıktan sonra boya üzerinde "kaç saat?" kaldı ... sıkıntı orada yani.

Atıyorum .. Martı gece sıvadı, sabah işe giderken bunu görünce silip atacaksın alameti, atmazsan ... orada kalırsa altında boya - vernik, artık ne varsa başlıyor işlemeye. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Islak mendillerin bazısı alkollü oluyor, ya da değişik kimyasallar içerebiliyor. Kuş kakasına katalizör etkisi yapabilir düşüncesi ile ben ıslak mendil ile silmiyorum. Arabada fıskıyeli su var her daim, onun ile ıslatıp siliyorum.. Emin değilim, belki de gereksiz bir şey yaptığım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Kaan Yagizer said:

Yapışma dert değil Cengom ... yapıştıktan sonra boya üzerinde "kaç saat?" kaldı ... sıkıntı orada yani.

Atıyorum .. Martı gece sıvadı, sabah işe giderken bunu görünce silip atacaksın alameti, atmazsan ... orada kalırsa altında boya - vernik, artık ne varsa başlıyor işlemeye. 

840.jpg

Böye bir durumda ne yapacağız :) otomotiv endüstrisinin kuş pisliğine dayanıklı bir boya geliştirememiş olması ise hayli düşündürücü. En kaliteli, en lüks araba bile bu konuda savunmasız.  Kuşları terbiye etmemiz imkansız olduğuna göre (taklacı güvercinler hariç) otomotiv endüstrisinin asite daha dayanıklı bir boya geliştirmesini beklemekten başka çaremiz yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çevresel nedenler ile sanayi olarak Su Bazlı boyalara geçtik ... mesela biz Basf'in markası Glasurit'in mallarını kullanıyoruz. Sistem gereği boyahane atığımız -gri su- (tuvalet/mutfak bulaşığı seviyesi) kalitesinde ve uçucular (Tiner, Harter vs.) da artık tarih oldu. 

Yani araçları boyarken su kaynaklarını ve tarım alanlarını + genel çevreyi kirletmiyor ... kanseri de tetiklemiyoruz. (en azından tetiklemediğimizi umuyoruz)

Nasıl ki sanayi'de Asbest yasaklandıktan sonra bir takım sıkıntılar yaşandı (örnek:erken biter + ses yapan balatalar) su bazlı boya'da da benzer -minik- dezavantajlar var ... (örnek:daha düşük parlaklık seviyesi) 

...ve evet... su bazlı boya sanayi kirliliğine, demir tozuna, kuş b***na karşı eski seviye boya sistemlerine göre "daha az dayanıklı" 

http://www.refinish.basf.us/90line

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

konya da bazı sokaklar var akşamları kuşlar oralara konuyor, gece konaklaması için 2 kere mecburiyetten park ettim. akşam ayrılırken 30 dak pislik temizlediğimi bilirim.. 50 ml lik kolonya su karışımı kapı cebinde durur, 1 kutuda selpak.. kuş pisliğine acil müdahele edilir, her daim..

yılda 2 kerede cilalarım arabayı, şükür şimdilik sorun yok..

cem abi araban güneşte çok duruyorsa vernik iyice katılaşıyor zamanla ve soyulmaya meğilliği artıyor.. bir taş vuruğu ile başlamış olabilir..

elastikliğini kaybetmemesi veya geciktirmek için cila şart.. bu içlerde yılda 2 deniz kenarında 3 kez olmalı.. çünkü cilalar uv korumasıda yapıyor..

şu an söylenecek en mantıklı şey ise 3-4 yaşındaki arabada bu kadar vernik hassasiyeti olmamalı.. 10 yıl sorunsuz olmalı sıcak ve güneş altındaki metalik arabada..

fırçasız yıkamacıya gidiyor musunuz? adam kirli arabaya sıkıyor köpüğü 2 dak bekleyip duruluyor.. benim arabayı öyle yıkadı yıkamacım, 2. yıkamaya ph kağıdı ile gittim.. ph 12-13..dedim sen benim arabayı elle ve eski deterjanlarla yıka dedim.. o yükseklikte ph yakıyor malum.. ma-fra kendi ürününün kılavuzunda bile bu köpüklerin araba üzerinde 1 dak dan fazla kalmaması yönünde.. niye üretiyorsun kardeşim diye sormak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şöyle bir durumda var abi, arabayı genelde nereye park edyorsun.. park yeri civarında ayna veya cam yansımasına sürekli aynı yerde park edilince maruz kalınabilecek başka araba yada bina var mı?

belki 10 sene önce biladerin pejo 206 sı nın şöför kapısı ayna yansımasından böyle bir durum oluşmuştu..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Mehmet Demir said:

şöyle bir durumda var abi, arabayı genelde nereye park edyorsun.. park yeri civarında ayna veya cam yansımasına sürekli aynı yerde park edilince maruz kalınabilecek başka araba yada bina var mı?

belki 10 sene önce biladerin pejo 206 sı nın şöför kapısı ayna yansımasından böyle bir durum oluşmuştu..

Geleceğe dönüş gibi olmuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.