Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Focus 1.5 Tdci Powershift Test 120 Ps (2015) İnceleme

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Bu araca sahip arkadaşlar yakıt tüketimlerini ve araçta varsa memnun olmadığı ya da şu şöyle olsaydı daha iyi olurdu dediği şeyler nelerdir?  

Buyrun ilgili başlığımız

http://www.focusclubtr.com/topic/9945-focus-3-15-tdci-powershift-yakıt-tüketim-değerleri/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm. 
Ford ailesine yeni katıldım. Niyetim sedan beyaz almaktı ama ellerinde sadece hecbek manyetik gri vardı. Bayram öncesi olduğu ve araçların Ağustos sonu geleceğinden arabasız kalmamak için mecburiyetten aldım hala gözüm sedanlar da. Sizce fazla fark varmı ikisi arasında. Gerçi iyi bir indirim aldım. (82.500-%45=57.000 ötvsiz). Daha önceki aracım Hyundai ix35 idi. Kıyaslanmaz ama yakit masrafına 3 sene zor katlandım. Otomatigin rahatlığı hızlanması yol tutuşu donanım olarak harika. Yakıt tüketimi şehir içi klima sürekli acık 6.4 lt/100km, arabam 1074 km de. daha düşecektir umarım sizce kac km. de düşmeye başlar. 
  Sonradan geri görüş kamerası taktıra bilirmiyim. Saygılar 
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm. 
Ford ailesine yeni katıldım. Niyetim sedan beyaz almaktı ama ellerinde sadece hecbek manyetik gri vardı. Bayram öncesi olduğu ve araçların Ağustos sonu geleceğinden arabasız kalmamak için mecburiyetten aldım hala gözüm sedanlar da. Sizce fazla fark varmı ikisi arasında. Gerçi iyi bir indirim aldım. (82.500-%45=57.000 ötvsiz). Daha önceki aracım Hyundai ix35 idi. Kıyaslanmaz ama yakit masrafına 3 sene zor katlandım. Otomatigin rahatlığı hızlanması yol tutuşu donanım olarak harika. Yakıt tüketimi şehir içi klima sürekli acık 6.4 lt/100km, arabam 1074 km de. daha düşecektir umarım sizce kac km. de düşmeye başlar. 
  Sonradan geri görüş kamerası taktıra bilirmiyim. Saygılar 

Aracınız hayırlı olsun, daha detaylı görüşleriniz ve fotoğraf koymanız için 'benim arabam' bölümüne davet ederek sorunuza geçelim;

Kamera takılır ve hb almanız size sanki eksi gibi yansımış ama öyle düşünmeyin, Focus dediğin HB olur :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup bey umarım doğru yerde soruyorumdur sorumu :) 

arkadaşlar bu 1.5 tdci ps aracınızda keşke şu olmasaydı ya da keşke şu da olsaydı dediğiniz şeyler var mı? Ya da şu özelliği daha iyi olabilirdi gibi? Bir de genel olarak uzun yol ve şehir içi kullanımlarda aracınızdan ne derece memnunsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar selamlar.

Bu aracı satın alan varmıdır ?

Yarın yeni aracımı teslim alacağım Yeni Focus Dizel otomatik Titanium + Sanroff + Bi-Xenon far kullandıktan sonra yorumlarımı yazacağım..,

Var, benim arabam bölümünde bulabilirsiniz sahiplerini. (Yakıt kategorisinde de tüketim bilgileri var) Özetle siteyi takip etmeniz tavsiye edilir :) 

Aracınız hayırlı olsun, bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle herkese merhaba uzun süredir forumu takip ediyorum ama şimdi üye olma nasip oldu 2013 1.6 trend x focusu satıp 1.5 powershift style siparişi verdim muhtemelen cumartesi en geç pazartesi teslim edeceklerini belirttiler .

Benim merak ettiğim style donanımda start-stop olup olmadığı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm.

Kafama takılan bir konu var bizim araçlarda star&stop yani kırmızı ışık da beklerken araç stop ediyor, bu durumda otomatik şanzımanı korumak amaçlı  araç stop da iken vites kolunu N (Boşa) almak gerekiyormu?.

Birde her parktan sonra turboyu korumak amaç araçı soğutmak için rolantide bir süre bekleyip, kontağı kapatmak doğrumu,faydası varmı.?

Saygılar.......................

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şehir içinde kullanılan araç için 30 saniye gereksiz ve uzun bir bekleme süresi. İnatla yazmaya devam edeceğim:

Arabayı çok zorladıysanız 4000-5000 dd civarında uzun süreli kullandıysanız stop etmeden 20-30 saniye beklemelisiniz. Ama sadece ve sadece bu koşulda.

Bir de boşta gaza bastınız motor diyelim 4000 devire yükseldi, rölantiye düşmeden kontağı kapatmayın.

Bunun dışında sakin bir kullanımda geldiniz park ettiniz, özel bir bekleme gerekmez.

Öyle olmasaydı start-stop motoru bitirmek üzere tasarlanmış olmaz mıydı. Hoş Ford bu konudaki denetimi aşırı abartmış ayrı mesele. 

Zaten kullanım kılavuzunda yazan cümle aynen şu: Motoru yüksek devirde çalışırken kapatmayınız

Sanırım yeterince açık...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, nöbetteyiz herhalde :)

Park süreci manevralı ise zaten bu süre yeter eğer direkt park ediyorsanız birazcık beklemeniz kafidir, (30 sn)

Vitesi N konumuna almayın :) Frene basmanız yeterlidir.

Evet nöbetteydim sizde mi?. Cevap için teşekkürler. D konumunda frene basılı iken araç devamlı ileri  ivmelenmesi söz konusu bu durumda kavramalara ve şanzımana zararı olduğunu duymuştum. Saygılar..

Şehir içinde kullanılan araç için 30 saniye gereksiz ve uzun bir bekleme süresi. İnatla yazmaya devam edeceğim:

Arabayı çok zorladıysanız 4000-5000 dd civarında uzun süreli kullandıysanız stop etmeden 20-30 saniye beklemelisiniz. Ama sadece ve sadece bu koşulda.

Bir de boşta gaza bastınız motor diyelim 4000 devire yükseldi, rölantiye düşmeden kontağı kapatmayın.

Bunun dışında sakin bir kullanımda geldiniz park ettiniz, özel bir bekleme gerekmez.

Öyle olmasaydı start-stop motoru bitirmek üzere tasarlanmış olmaz mıydı. Hoş Ford bu konudaki denetimi aşırı abartmış ayrı mesele. 

Zaten kullanım kılavuzunda yazan cümle aynen şu: Motoru yüksek devirde çalışırken kapatmayınız

Sanırım yeterince açık...

Teşekkürler. Aşırı abartmış derken star stop bazı durumlarda devreye girmiyor ve devrede iken de ( ayağım firende) kendiliğinden çalışıyor bunu mu demek istediniz. Bazen aracı park ettikden sonra ( kontak kapalı)  çok yüksek devirde fan çalışıyor 30-40 saniye sürüyor normal mi. Saygılar..

Murat Bütün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm.

Kafama takılan bir konu var bizim araçlarda star&stop yani kırmızı ışık da beklerken araç stop ediyor, bu durumda otomatik şanzımanı korumak amaçlı  araç stop da iken vites kolunu N (Boşa) almak gerekiyormu?.

Şanzımanı, motoru ve start-stop sistemini tasarlayan aynı firma olduğu için zarar verecek bir şey olsa yazılımsal olarak müsade etmezdi araba.

Start-stop ve otomatik vitesin konforu zaten d'de iken stop etmesi, çok fazla n-d geçişi yapmak da iyi değil, bilhassa kısa süreli beklemelerde.

Evi gözetleme ve uyku nöbeti bizimki :P  Kolay gelsin sizlere.

Trafikte bu şekilde beklemek istiyorsanız bunu 'P' ile yapmanızı tavsiye ederim.
N'yi hayatınızdan çıkartın hatta :P 

Bunun özel bir sebebi var mı?

N ile P'nin tek farkı P konumunda aracın hareket etmesini engelleyen bir tırnakçığın dişlilere geçmesi diye biliyorum. Ben araçtan ayrılmayacaksam hep n konumunu kullanırım, kullanımı rahat olduğu için (mandalsız geçiş).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şanzımanı, motoru ve start-stop sistemini tasarlayan aynı firma olduğu için zarar verecek bir şey olsa yazılımsal olarak müsade etmezdi araba.

Start-stop ve otomatik vitesin konforu zaten d'de iken stop etmesi, çok fazla n-d geçişi yapmak da iyi değil, bilhassa kısa süreli beklemelerde.

Bunun özel bir sebebi var mı?

N ile P'nin tek farkı P konumunda aracın hareket etmesini engelleyen bir tırnakçığın dişlilere geçmesi diye biliyorum. Ben araçtan ayrılmayacaksam hep n konumunu kullanırım, kullanımı rahat olduğu için (mandalsız geçiş).

N'nin anlamı boş vites demektir, boş vites ise sadece aracı çalıştırmak ve stop ettirmek içindir.
P'nin anlamı ise park etmektir yani durmaktır, araç sürüş esnasında N'yi kullanmamanız gerektiği gibi aynı şekilde bu da kullanılmamalıdır mantıken. Yağlama konusuna farklar var.
Sürücünün tamamen park etmesi dışında tek kullanması gereken konum D'dir zaten otomatik vites mantığı bu değil midir? 
Tasarlayan firmanın sizin neyi nasıl (yanlış) kullanacağınızı tahmin edemez :) Sizin aracı durduracağınızı tahmin eder (N ile) sistem ama siz tekrar D yapıp gidersiniz gibi gibi gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.