Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Ön takımlardan ses geliyor.

Ahmet Meşe

Soru

Herkese selamlar.

Foruma yeni üye oldum. Focus III ümü Eylül de Bursa dan aldım. Focus III trend 1.6 125 hp. Param ancak buna yetti. Bazen bir üst donanım olan style alsamıdım acaba diye de hayıflanmıyor da değilim. Genel olarak arabamdan memnunum ancak bozuk yollarda ve kasislerde ön takımlardan çok ses geliyor sanki. Lüleburgazda yaşıyorum burada yollar berbat ötesi. Normal yollarda pek fazla bi ses sorunu yok aslında ama bozuk yollarda çok tıkırdıyo sanki.

Bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan cevap ve yorum beliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Dün gece Ford Otosan'a ön takımlardan gelen ses ile ilgili mail attım. 

Durumdan bahsettim, bir çok Focus 3 kullanıcının bu sorunu yaşadığından bahsettim. 

Üyelerimizden Erzurumlu bir arkadaşımızın bu sorunu hallettiğinden, ancak nasıl hallettiği konusunda bir şey söylemediğinden ( sorunu hallettiğini yazdı, ancak bir daha foruma gelmedi malesef) bahsettim. 

Talep olarak ise bu konunun araştırılmasını, Erzurum Servisi ile irtibata geçilip Focus 3 ile ilgili bu tür bir soruna çözüm bulup bulmadıklarının ve çözüm bulmuşlar ise nasıl bir yöntem uyguladıklarının araştırılmasını ve bana bilgi verilmesini istedim.

Bu gün öğlen saatlerinde aradılar. 

Ford Otosan'ın bu tür bir uygulaması olmadığını, (araştırıp bilgi vermek gibi) istersem kendimin Erzurum servisini arayıp bilgi isteyebileceğimi söylediler. Bende bu konu hakkında aradığımda aracınızı getirin, bakalım şeklinde cevap alacağımı, Kastamonu'da ikamet ettiğimden Erzurum'a gitmemin mümkün olmadığını söyledim. Yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi. Bende vaktim de olmadığından çok üstelemedim. Bu sorunu halletmek lazım. Ben artık çok rahatsız olmaya başladım.

Geçen gün arkadaşımın Fluence ini kullandım. Focus'tan hem daha sessiz (yol sesi konusunda) hem de ön takımla ilgili herhangi bir tıkırtı yok. Ancak nasıl bir koltuksa o belim ağrıdı, Gaza basmayı da unuttuğum için artık, arkadaşın arabasında da cc olmadığı için ayağım uyuştu. :D 

Sorunun çözümüne yönelik fikirleri olan var mı? 

Ben kesinlikle direksiyon kutusuyla ilgili olmadığını düşünüyorum. Tamamen ön takımdan geliyor. Direksiyon kutusunu değiştirip çözüm bulamayanlar vardı forumda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim aracımdan da genel olarak hafif bozuk yollarda bu tür  takur tukur sesler geliyor bende sorunun  sadece direksiyon kutusundan olmadığını düşünüyorum.aynı yolu opel corsa ile gidiyorum ne tıkırtı ne ses var !!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Renault modellerini pek bilemiyorum, birkaç kez kullandığım Fluence ve Megane III lerde ses yoktu ama araçlar çok yeniydiler, bunun dışında 2004 de Laguna II m vardı ve ses konusunda her manada başarısızdı, yerli üretim Fiat lar bu konuda çok iyi.

Annemin Palio su vardı sıfır amortisör sesi - sıfır iç mekan tıkırtısı, bahsettiğim Laguna dan inip Palio ya binince sevinsem mi üzülsem mi bilemezdim!

Şuan Doblo m var o da aynı en derin çukur-sert darbelerde bile altta ve içeride hiç ses yok, üstelik iç mekandaki plastikler muhtemelen daha kötüsünün mümkün olamayacağı seviyede ve basit tırnak - yüzük temaslarından heryer çizik içinde!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Astra da kışın ilk 2-3 km lokurtu gelir sonra kesilirdi, önceki araçlarımda benzer şekilde olduğundan çok önemsemedim ama servis gene de bana iyilik olsun diye 4 amortisörü de değişti.

Şimdi 2-3 km değil 80-100km yol yapmazsam lokurtu geliyor :kıhkıh:  Kardeşimin Corsa sında tık yok :smiley2k:

Sert ayarlı araçların çoğu sesli evet, bu ses son nesil A8 in arka akslarında, 3 serisinde ve yeni A serisinde vs vs de de duyulabilen sesler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim arabadada son günlerde peydah oldu bu ses.

Bir sonraki bakımda amortisörler değişecek bağlantılarıda kontrol ettireyim dikkatlice.

Benim arabadada son günlerde peydah oldu bu ses.

Bir sonraki bakımda amortisörler değişecek bağlantılarıda kontrol ettireyim dikkatlice.

Aynı yaylı yatak gıcırtısı sesleri bendede var çözüm buldularmı acaba

Dediğim seslerse parça değişseniz de soğuk havalarda gene duyulabilir, yaylı yatak gıcırtısı gibi bir ses amortisör bağlantılarında soğuktan sertleşen kauçuğun neden olduğu..

Aynı ses benim araçtanda geliyor yaylı yatak gibi gıcırtılar bu şikayeti nasıl tarif edeceğiz lifte alıp bakıyorlar bişey yok deyip gönderiyorlar teste çıktıklarında sesi duyuyorlar ama

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yok canım aracımı sattın :) ford sanırım çözemiyor bu sorunu

Mesajların tarihlerine, profile vs bakmak lazım bazen..Bunlar bizim kişisel merakımız için değil bu tür soru ve sorunları hemen almak içindir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

üst takozlardan gıcırtı gelmesi görevini tam anlamıyla yerine getiryor demektir yani amörtisör bilyasını sıkıca kavrıyodur,10.000 km sonra takozun lastiği bilya yüzünden ezilmeye başlayınca bu seferde ön düzenden lokurtu geliyo denmeye başlıyacak,bence hiç elleşmeyin, focusu olupta herkez lokurtulardan müzdaripken sizin varsın gıcırtılarınız olsun lokurtunuz  olmasından iyidir ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

üst takozlardan gıcırtı gelmesi görevini tam anlamıyla yerine getiryor demektir yani amörtisör bilyasını sıkıca kavrıyodur,10.000 km sonra takozun lastiği bilya yüzünden ezilmeye başlayınca bu seferde ön düzenden lokurtu geliyo denmeye başlıyacak,bence hiç elleşmeyin, focusu olupta herkez lokurtulardan müzdaripken sizin varsın gıcırtılarınız olsun lokurtunuz  olmasından iyidir ;)

Rot kollarının altındaki delik olan 5tl lik saçma bir kavuçuk değiştirildiğinde fordun ön takım sesi yokolur benim tüm ford tecrübeme göre (fiesta/focus/cmax). Deneme için ilk değiştirilmesi gereken parça bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Rot kollarının altındaki delik olan 5tl lik saçma bir kavuçuk değiştirildiğinde fordun ön takım sesi yokolur benim tüm ford tecrübeme göre (fiesta/focus/cmax). Deneme için ilk değiştirilmesi gereken parça bence.

sanırsam viraj demir lastiklerinden bahsediyosunuz...sanmam 2 takım değiştirmiştim...focus grubunda çözülemeyen başka bir şey var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hazır ön takımla ilgili konu varken başka konu açmak istemedim.

Aracım 13000 km de bakımda servis rot balans ayarına çekme yapmıyorsa yoksa gerek yok dedi.

Rot balans ayarı kaç km de bir yaptırılmalı...

bildiğimden değilde servise katılıyorum, bugune kadar hiç yaptırmadım sorun olmadığı sürece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.