Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Aynen dediginiz gibi... ford'un önerdiği 913c standardı zaten acea c spesifikasyonuna denk değil... gariplik burada... DPF için c onaylı yağ önemli...

Mecbur A5/B5 kullanacağız ford istiyor diye... ama bu yağlar daha ucuz her zaman... ucuz etin yahnisi aklına takılıyor işte...

Sonra fiyat vermeye gelince bindiriyorlarda bindiriyorlar  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yetkili servis castrol ve mobil yag kullandigini soyluyor ama varilden doldurulup aracin motoruna koyuluyor. Neden 4 lt. Lik siselerde degilde acik yag? Herhangi bir kalite farki var midir ikisi arasinda?

Açık yağ servisler için çok daha ekonomik... Ancak bize 4lt'lik ambalajlı fiyattan daha pahalıya satıyorlar orası ayrı... Servis kazığı her zaman aynı :)

Sonra fiyat vermeye gelince bindiriyorlarda bindiriyorlar  :)

Aynen öyle...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yağ konusunda porşe ne kullanıyorsa o markayı kullanırım castrol fason üretim.

servis motocraft kullanıyor 5w-30 olanı bile su gibi ben güvenmiyorum serviste değiştirtmiyorum nasıl olsa garanti bitti, yağ filtresi ualabileceğim yerde olsa evde de değiştiririm.

Sezer Mira tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

servis motocraft kullanıyor 5w-30 olanı bile su gibi ben güvenmiyorum serviste değiştirtmiyorum nasıl olsa garanti bitti, yağ filtresi ualabileceğim yerde olsa evde de değiştiririm.

Ne kullanıyorsunuz yağ olarak? Liquimoly nasıl sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış yapmış olursunuz...

Motorların yapısal özellikleri ve çalışma koşulları farklılık göstereceğinden üreticinin aracı için önerdiği standartın dışında çıkmak size fayda sağlamaz.

Hatta yanlış seçimler zarar bile verebilir.

Bu bir...

Castrol BP tarafından 2000 yılında satın alınmış dünyanın önde gelen motor yağı üreticilerinden biridir. 

Fason üretim yapabilir ama kendisi fason üretim değildir. 

Bu iki...

5W-30 yağa bir bakışta su gibi diyecek kadar deneyimli ve bilgili olmanızı da gıpta ile okudum. Bu da üç...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne kullanıyorsunuz yağ olarak? Liquimoly nasıl sizce?

Mobilin aracımın k. kitapçığındaki speclere uyan yağını kullanıyorum

Yanlış yapmış olursunuz...

Motorların yapısal özellikleri ve çalışma koşulları farklılık göstereceğinden üreticinin aracı için önerdiği standartın dışında çıkmak size fayda sağlamaz.

Hatta yanlış seçimler zarar bile verebilir.

Bu bir...

Castrol BP tarafından 2000 yılında satın alınmış dünyanın önde gelen motor yağı üreticilerinden biridir. 

Fason üretim yapabilir ama kendisi fason üretim değildir. 

Bu iki...

5W-30 yağa bir bakışta su gibi diyecek kadar deneyimli ve bilgili olmanızı da gıpta ile okudum. Bu da üç...

Cem bey yanlış anlaşılmış tabiki viskosite ve diğer specleri karşılayan bir yağ alıyorum tam sentetik.

Casrol edge bile yarı sentetik, servisin koyduğu motcraft ta yarı sentetik

5w-30 motocraft yağı geçen sene koydurdum serviste ben çıkan yağın kalitesine bakarım konanın değil yağ boşaltımında inceledim tamam araç sıcakken daha da inceliyor ama mobil onu kadar visikosite düşürmüyor o yağ yani motocraft nasıl o viskositede motor yağlıyor enteresan bunun tek avantajı var soğuk havadaki etkisi. Mobilden vaz geçmem zaten diğer herhangi bir yağdan aynı specte daha pahalı mobil. Araçlarımız turbolu bir turbo 4 bin tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mobilin aracımın k. kitapçığındaki speclere uyan yağını kullanıyorum

Cem bey yanlış anlaşılmış tabiki viskosite ve diğer specleri karşılayan bir yağ alıyorum tam sentetik.

Casrol edge bile yarı sentetik, servisin koyduğu motcraft ta yarı sentetik

5w-30 motocraft yağı geçen sene koydurdum serviste ben çıkan yağın kalitesine bakarım konanın değil yağ boşaltımında inceledim tamam araç sıcakken daha da inceliyor ama mobil onu kadar visikosite düşürmüyor o yağ yani motocraft nasıl o viskositede motor yağlıyor enteresan bunun tek avantajı var soğuk havadaki etkisi. Mobilden vaz geçmem zaten diğer herhangi bir yağdan aynı specte daha pahalı mobil. Araçlarımız turbolu bir turbo 4 bin tl

Castrol edge tam sentetik bir yağdır... ancak Türkiye'de her nedense Edge'in 913c spesifikasyonunu karşılayan yağı yok.

Castrol'un Türkiye'de 913c spesifikasyonunu karşılayan yağı magnatec 5w-30 A5/B5 ise tam sentetik. Buyurun burada yazıyor; http://magnatec.castrol.com/en/oil-range/castrol-magnatec-5w-30-a1.html

Berk Ş. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

2006 c-max dizel tdci aracın alırken yanında verilen kitapçıktaki motor yağı specleri şunlar:

Ford/Motocraft Formula E SAE 5W-30 wss-m2c913-b niteliğinde olacak diyor nette arayınca üç ürünle karşılaştım en doğrusunu seçemeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim;

1. Birincisi bu; ve ben bunu almayı düşünüyorum daha üstün gibi geldi bana

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89&ref=s

2. İkinci bu sanırım istenen speclere en uygun olanı bu

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-MobilSuper3000X1FE5W301Lt-MOBIL-8&ref=s

3.Üçüncü aslında 2 ile aynı ben şunu anlamıyorum nette neden bu kadar fiyat farkı var sahta yağ hikayesini çok duydum aynı bir yerde diğerinin iki katı, alışveriş yapan var mı nasıl bu yagçarşısı adlı site

http://yagcarsisi.com/asp/product/278/MOBIL-SUPER-3000-X1-FORMULA-FE-5W-30-4-LT

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2006 c-max dizel tdci aracın alırken yanında verilen kitapçıktaki motor yağı specleri şunlar:

Ford/Motocraft Formula E SAE 5W-30 wss-m2c913-b niteliğinde olacak diyor nette arayınca üç ürünle karşılaştım en doğrusunu seçemeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim;

1. Birincisi bu; ve ben bunu almayı düşünüyorum daha üstün gibi geldi bana

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89&ref=s

2. İkinci bu sanırım istenen speclere en uygun olanı bu

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-MobilSuper3000X1FE5W301Lt-MOBIL-8&ref=s

3.Üçüncü aslında 2 ile aynı ben şunu anlamıyorum nette neden bu kadar fiyat farkı var sahta yağ hikayesini çok duydum aynı bir yerde diğerinin iki katı, alışveriş yapan var mı nasıl bu yagçarşısı adlı site

http://yagcarsisi.com/asp/product/278/MOBIL-SUPER-3000-X1-FORMULA-FE-5W-30-4-LT

Bende ESP Formula almayı düşündüm ama spesifikasyonlari karşılamıyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ESP Formula almayı düşündüm ama spesifikasyonlari karşılamıyor.

Hocam 5w-30 olması yetmez mi ona bakarsanız benim speclere en yakın mobil 1 3000 ama onunda bazı spec harfleri tutmuyor. Esp alıp koysak ne olacak o da dizellere konuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam 5w-30 olması yetmez mi ona bakarsanız benim speclere en yakın mobil 1 3000 ama onunda bazı spec harfleri tutmuyor. Esp alıp koysak ne olacak o da dizellere konuyor

sizin araçla benimki farklı sanırım, bana lazım olan WSS-M2C913-C ve http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx# tam olarak karşılıyor. Burada http://www.mobil1.com.tr/hangi-motor-yagi/ford-motor-yagi.aspx geriye doğru olarak B yide karşıladığını yazıyor, sizin aracınız için güncel klavuza bakarsanız belki değişmiştir sizinkide C olmuştur.

Ben enazından garanti kapsamında iken WSS-M2C913-C dışına çıkmayı düşünmüyorum, garantim olmasaydı ESP formula olabilirdi.

edit: şimdi baktım eski cmaxin kullanım klavuzuna WSS-M2C291-A olarak yazılmış dizel için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizin araçla benimki farklı sanırım, bana lazım olan WSS-M2C913-C ve http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx# tam olarak karşılıyor. Burada http://www.mobil1.com.tr/hangi-motor-yagi/ford-motor-yagi.aspx geriye doğru olarak B yide karşıladığını yazıyor, sizin aracınız için güncel klavuza bakarsanız belki değişmiştir sizinkide C olmuştur.

Ben enazından garanti kapsamında iken WSS-M2C913-C dışına çıkmayı düşünmüyorum, garantim olmasaydı ESP formula olabilirdi.

edit: şimdi baktım eski cmaxin kullanım klavuzuna WSS-M2C291-A olarak yazılmış dizel için.

Ozan bey bendeki kılavuz aracı alırken verilen forddaki pdf kılavuzu indirmedim bende sizin baktığınız kılavuzdan farklı olarak WSS-M2C913-B yazıyor kafam çok karıştı, mobil hiç bir sitede yok castrolden baktım aracım için castrol magnatec professionel öneriyor,ayrıca aldığım sitede yağın tarihinin geçmediğini nerden bileceğim. Bir diğer konu ben geçen yaz haziran gibi değiştirdim yağı bir yılda toplam 2000 anca yapmışımdır, hemen değiştirmeli miyim biraz daha dursa sıkıntı olur mu. Yağı kokladım çok noröal kokusunda bozuldukça pis koktuğu söylenir. Bilen varsa yazarsa sevinirim

Sanırım  buldum burada açıklamalarda tam anlamıyla doğru specler var hatta ford diye belirtmiş

http://www.kliksa.com/urun/castrol-magnatec-65a021-5w-30-4-lt-motor-yagi/902077707

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağı kokladım çok noröal kokusunda bozuldukça pis koktuğu söylenir. Bilen varsa yazarsa sevinirim

Yağın ömrünü tamamladığı parmak arasında sıvazlanarak, gözle rengine ve bulanıklığına bakarak, koklanarak veya tadılarak  A N L A Ş I L M A Z.

Viskozite, yüzey direnci, nem oranı ve bilmediğim pek çok laboratuvar testi ile durumu ortaya konulabilir.

Zaten kullanım ömrü de bu tür testlerden sonra belirlenmiş ve önerilmiştir.

Katedilen yol az olduğu takdirde bir yıl süre önerilmektedir. 

Bu süreyi aşarsanız yetersiz yağlanmaya bağlı çabuk yıpranma ve hatta arıza oluşma oranı yükselecektir.

Garanti kapsamında değilse aracınız bir-iki aylık gecikme göze alınabilir, hele ki araç yoğun kullanılmıyorsa, ama bunun için de mantıklı bir neden olmalı. 

Üreticinin önerdiği özelliklere gelince, genelde belirtilen standart eskiye doğu uyumludur, yani şu sıralarda güncel olan WSS-M2C913-C standartı bir yağ eski üretim araçlarda, aynı serinin B veya A serisi yerine kullanılabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağın ömrünü tamamladığı parmak arasında sıvazlanarak, gözle rengine ve bulanıklığına bakarak, koklanarak veya tadılarak  A N L A Ş I L M A Z.

Viskozite, yüzey direnci, nem oranı ve bilmediğim pek çok laboratuvar testi ile durumu ortaya konulabilir.

Zaten kullanım ömrü de bu tür testlerden sonra belirlenmiş ve önerilmiştir.

Katedilen yol az olduğu takdirde bir yıl süre önerilmektedir. 

Bu süreyi aşarsanız yetersiz yağlanmaya bağlı çabuk yıpranma ve hatta arıza oluşma oranı yükselecektir.

Garanti kapsamında değilse aracınız bir-iki aylık gecikme göze alınabilir, hele ki araç yoğun kullanılmıyorsa, ama bunun için de mantıklı bir neden olmalı. 

Üreticinin önerdiği özelliklere gelince, genelde belirtilen standart eskiye doğu uyumludur, yani şu sıralarda güncel olan WSS-M2C913-C standartı bir yağ eski üretim araçlarda, aynı serinin B veya A serisi yerine kullanılabilir. 

abi kızacağını tahmin ediyorum ancak yinede sormadan geçemeyeceğim :D

Mobilin ford spesifikasyonlarını sağlayan yağı Mobil Super 3000 X1 FE 5W-30 ancak Mobil 1 ESP Formula 5W-30 iyi yağ olarak geçiyor ve tavsiye ediliyor, ford spesifikasyonlarını karşılamıyor, nedendir? Yinede bu yağı kullanmak daha iyi olur mu?

edit: Bu başlıkta bu konu konuşulmuş

Edit: biraz daha araştırıp iyice kafamı karıştırdım. ESP formula özellikle DPFli araçlar için öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.