Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Motul özellikle Fransa'da çok sevilen ve kullanılan bi yağ markası.

Kaliteli üretim yapar.

8100 serisi de modern motorlar için geliştirilmiş ve Ford'un güncel standartlarını karşılıyor.

Sonuçta iyi bir seçim, ama

1. %10 yakıt tasarrufu hayal, olsa olsa %1 olur

2. Yarış tipi lafı da amacını aşmış, satış sloganı olabilir ancak

3. Fiyatı pahalı, fiyat farkına değer bir kalite farkı var mıdır? Çok kuşkuluyum... Yine de tercih edilebilir.

Gerçek yarış yağı budur: http://www.hepsiburada.com/liste/motul-300v-power-racing-5w30-tam-sentetik-motor-yaris-yagi-3367a/productDetails.aspx?productId=otctn3367a&categoryId=26005

Ürün çok kaliteli ancak deterjan katkısı olmadığından uzun süreli gündelik kullanım için maalesef pek uygun değil.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motul özellikle Fransa'da çok sevilen ve kullanılan bi yağ markası.

Kaliteli üretim yapar.

8100 serisi de modern motorlar için geliştirilmiş ve Ford'un güncel standartlarını karşılıyor.

Sonuçta iyi bir seçim, ama

1. %10 yakıt tasarrufu hayal, olsa olsa %1 olur

2. Yarış tipi lafı da amacını aşmış, satış sloganı olabilir ancak

3. Fiyatı pahalı, fiyat farkına değer bir kalite farkı var mıdır? Çok kuşkuluyum... Yine de tercih edilebilir.

Gerçek yarış yağı budur: http://www.hepsiburada.com/liste/motul-300v-power-racing-5w30-tam-sentetik-motor-yaris-yagi-3367a/productDetails.aspx?productId=otctn3367a&categoryId=26005

Ürün çok kaliteli ancak deterjan katkısı olmadığından uzun süreli gündelik kullanım için maalesef pek uygun değil.  

değerli yorumunuz içim teşekkür ederim geriye 3 marka kalıyor castrol magnatec 5w-30-mobil super 3000 x1 formula fe 5w-30-Elf Evolution SXR 5W-30 Motor Yağı bunlardan birini kullanacağız.elf yağı 2006 1.4 fiesta da kullandık ilk yağdan itibaren bir depoda 70-80 km fazla yol yaptı araç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

değerli yorumunuz içim teşekkür ederim geriye 3 marka kalıyor castrol magnatec 5w-30-mobil super 3000 x1 formula fe 5w-30-Elf Evolution SXR 5W-30 Motor Yağı bunlardan birini kullanacağız.elf yağı 2006 1.4 fiesta da kullandık ilk yağdan itibaren bir depoda 70-80 km fazla yol yaptı araç

Son cümlem 8100 serisi için değil, 300V için geçerli.

Yani Motul 8100 kullanabilirsiniz rahatkıla.
Fiesta'daki menzil artışını yağa bağlamak yanlış olur, bakım, yol ve kullanım şartları etkilemiştir.
Hiçbir yağın %10  tasarruf sağlaması mümkün değildir. Net ve kesin...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iyi akşamlar çok yakın bi arkadaşıma 2011 focus 1,6 tdcı collectıon aldık ve motor yağını değiştirmek istiyoruz ben kendim 2005 benzinli focus 1,6 sahibiyim ve castrol magnatec 5w-30 a1 kullanıyorum. yukarıda yazılanlar ışığında arkadaşın dizel arabasında da aynı yağı kullanabilir miyiz diye tekrardan sormak istedim ilginize şimdiden teşekkürler :)

Ahmet Refik İnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

2001 model ford focus trend 2.0 aracım var.2 ay oldu alalı,aracın yağını değiştircem fakat yağ konusunda hiç bir bilgim yok.Burdaki resme göre 5W/30 almam gerekiyor fakat mobil1 sitesinde hangi yağı kullanmam gerektiği bölümünde ise 0w/40 gösteriyor hangisini almam daha doğru olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzmanlık sorusu soracağım...

2013 model C-Max Titanium X 1.6 TDCi aracım var. Yağ değiştireceğim... Kitapçığa göre A5/B5 spesifikasyonlu bir yağ öneriliyor. Ancak bu araçlarda DPF yok mu? ACEA'ya göre DPF olan araçlarda C2/C3/C4 spesifikasyonlu yağlar tavsiye ediliyor. Kafam karıştı... niye ford A5/B5 yağ öneriyor? Spesifikasyonlarla çelişmiyor mu? Yardım lütfen...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzmanlık sorusu soracağım...

2013 model C-Max Titanium X 1.6 TDCi aracım var. Yağ değiştireceğim... Kitapçığa göre A5/B5 spesifikasyonlu bir yağ öneriliyor. Ancak bu araçlarda DPF yok mu? ACEA'ya göre DPF olan araçlarda C2/C3/C4 spesifikasyonlu yağlar tavsiye ediliyor. Kafam karıştı... niye ford A5/B5 yağ öneriyor? Spesifikasyonlarla çelişmiyor mu? Yardım lütfen...

A5/B5 yağları bütün dizel motorlarda ekonomiklik için kullanılan yağlardır, bahsettiğiniz C1 C2 C3 yağları ise düşük viskozitede çalışılabilecek ve performans için kullanılan yağlarıdır. Yani her motor için kullanılmayabilir. Ama kullanılmak istenirse mutlaka yetkili servislerde onay alınması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A5/B5 yağları bütün dizel motorlarda ekonomiklik için kullanılan yağlardır, bahsettiğiniz C1 C2 C3 yağları ise düşük viskozitede çalışılabilecek ve performans için kullanılan yağlarıdır. Yani her motor için kullanılmayabilir. Ama kullanılmak istenirse mutlaka yetkili servislerde onay alınması gerekir.

ACEA'da C1-2-3-4 onaylı yağların DPF yada TWC olan modellerde kullanılması gerektiği yazıyor. C onaylı yağlar daha pahalıdır her zaman...

Benim anlamadığım; niye tüm markalar C onaylı yağları DPF'li araçlar için tavsiye ederken, Ford bunu önermiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ACEA'da C1-2-3-4 onaylı yağların DPF yada TWC olan modellerde kullanılması gerektiği yazıyor. C onaylı yağlar daha pahalıdır her zaman...

Benim anlamadığım; niye tüm markalar C onaylı yağları DPF'li araçlar için tavsiye ederken, Ford bunu önermiyor?

Kullanma kılavuzuna baktığımda fordun belirttiği yağ ACEA B Şartnamesinimi C Şartnamesinimi karşılıyor bilemedim ama devamında önerilen yağ bulunamazsa a5/b5 özelliklerini karşılayan yağ konulmalıdır diyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullanma kılavuzuna baktığımda fordun belirttiği yağ ACEA B Şartnamesinimi C Şartnamesinimi karşılıyor bilemedim ama devamında önerilen yağ bulunamazsa a5/b5 özelliklerini karşılayan yağ konulmalıdır diyor.

Aynen dediginiz gibi... ford'un önerdiği 913c standardı zaten acea c spesifikasyonuna denk değil... gariplik burada... DPF için c onaylı yağ önemli...

Mecbur A5/B5 kullanacağız ford istiyor diye... ama bu yağlar daha ucuz her zaman... ucuz etin yahnisi aklına takılıyor işte...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.