Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Seyir Halindeyken Silecek Suyunun Yan Camlardan Içeri Dolması!

Halil İ.

Soru

aslında başlık yeterince ayrıntılı oldu ama kısaca tekrar edeyim, seyir halinde iken ön camı temizlemek için silecek ve su'yu çalıştırdığımda silecek etkisi ile birlikte bütün su önYan pencerelerden camlar açıksa eğer full aracın içine giriyor, camları kapatmak gerekiyor mutlaka. hatta ilk kez fark ettiğim için geçen gün su, cam açıp kapatma , aynayı düzeltme otomatiğinin tuşlarının üzerine döküldü hep. bu arada silecek suyu direkt gelmiyor silecekler camdaki suyu saha Sola çektikten sonra orada yoğunlaşan su araç seyir halinde iken içeri giriyor. araç park halinde iken sıkıntı yok. fotoğraf yüklüyorum şimdi...

LPD70J.jpg

Halil İ. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Şimdi bu işin cılkı çıkıncaya kadar konuşulur, daha önceki benzer başlıklarda olduğu gibi 10-12 sayfa falan tartışılır.

Tartışana kadar az miktar su sıksanızda camdan içeri su girmese, yahu dahada olmadı kapatsanız camınızı olmaz mı?

Ha yok feedback olarak ford'a iletirseniz eyvallah tabi.

iyi de abi form'ların amacı da bu değilmi zaten, maksat muhabbet olsun aynı zamanda da işte derdine bi çözüm bulunsun, ne kadar çok konuşulursa da bir o kadar yararlı olur. yoksa o zaman sadece soru cevap bölümü kurulsun, bir kişi sorsun bir kişi cevaplasın muhabbet hiç uzamasın. :-D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

iyi de abi form'ların amacı da bu değilmi zaten, maksat muhabbet olsun aynı zamanda da işte derdine bi çözüm bulunsun, ne kadar çok konuşulursa da bir o kadar yararlı olur. yoksa o zaman sadece soru cevap bölümü kurulsun, bir kişi sorsun bir kişi cevaplasın muhabbet hiç uzamasın. :-D

Vallahi dünyada veya arabamızda okadar çok takacağımız şey varken bu biraz basit kaçıyor sanki. Tabiki tartışılırda olay üzerinde akademik çalışma yapmıyorsanız sanki cevap "evet cam açıken su içeri geliyor" kadar basit olmalı.

Mesela

Nasıl güvenli kullanırız.

Nasıl yakıt tasarrufu sağlanır.

Yedek parçalar / Garanti süreçleri

Vs vs gibi çok daha can alıcı konularda konuşabiliriz sanki.

Ha olay goygoysa vuralım kendimizi Genel Sohbet-7 'ye :)  Muhabbet diyorsun ama seni orada sanırım hiç görmedim ben. ;)

Not: "ne kadar çok konuşulursa da bir o kadar yararlı olur." değil "nekadar çok bilgi olursa okadar faydalı olur" demek sanırım daha doğru olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Düşününce; Silecekleri çalıştırmak için önce camları kapatmak çok basit ve kolay bir olay.. Ama basit bi silecekleri çalıştırmak için camları kapatmak mecburiyetinde olmak bence kötü bir durum!

Bir de ayarlanmış gibi su direk cam otomatiğinin üzerine akıyor, yarın o düğmelerde bir sorun olunca da sıvı teması derlerse vay halime :-D

Halil İ. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Seyir halinde cam açık gitmek tüketim ve gürültü arttırır. Kapalı gezmeniz tavsiye edilir.

Birşeyleri iyi yapmak için bu tür aerodinami unsurlarını es geçemiyorsunuz haliyle herşey normal yapıldığında sorun olmaz.

Kolay gelsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Somut bir çözümü yok demekki. Çoğunlukla cam açık gezen biri olarak, gürültü pek derdim değil, tüketime yaptığı etkiye gelene kadar etkiyen çok şey var, müzik dinliyorsam da teorik olarak daha güvenli dışarı ile iletişimimi arttırdığı için, çözümü olmaması bence sinir bozucu.

Sonradan uygulanabilen, ön camın yanındaki fitilin değişimi gibi bir şeyler olsa şimdiye kadar belirtilirdi diye tahmin ediyorum. 

Suyu yönlendirecek kadar bir ayrodinami değişikliğinin araca herhangi birimizin farkedeceği kadar etki edeceğine hiç inanmıyorum malesef:

FAir = A/2 × Cd × D × v2 with A being the frontal area of the car in m2, Cd being the drag coefficient, D being the density of air (1.29 kg/m3) and v being the velocity in m/sec.

Kaynak: http://www.e31.net/resistance.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yani ön cam yanlarındaki fitiller belki 2mm daha yüksek olsa yada şöyle ortasında yada kenarında 1mm içe doğru bir oluk olsa sorun kalmayacak gibi. Bunu yapmak hiç zor değildir ama Ford'un bunu farketmediğini düşünüyorum, yoksa tereddütsüz gereğini yapardı heralde.

Ben pek ciddiye almam ama bu konuda titiz olanlar için de ; o yan camlardan akan su hemen silinmediği taktirde camlarda bırakacağı leke sorun olabilir diye düşünüyorum. :-D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fitil veya cam çıtaları ile alakası yok, püskürte memeleri hatalı üretilmiş.

Yarımay tarzında püskürtüyor, ortadaki hüzmeler basınçla cama çarparken yanlara dağılanlar bir parabol çizerek cam kenarını aşıyor ve eğik olan cam yüzeyine ya da açıksa içeriye düşüyor.

Özellikle ağızda tortu birikmeye başlarsa (silecek suyu katkısı artıkları gibi) bu durum daha da belirgin hale geliyor.

Temizleyince (ben plastik kürdanla yaptım) biraz düzeliyor ama tamamen yok olmuyor. Daha dar açı ile püsküten meme bulmak ve takmak tek çözüm.

Yenilerde elden geçmiş mi bakmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fitil veya cam çıtaları ile alakası yok, püskürte memeleri hatalı üretilmiş.

Yarımay tarzında püskürtüyor, ortadaki hüzmeler basınçla cama çarparken yanlara dağılanlar bir parabol çizerek cam kenarını aşıyor ve eğik olan cam yüzeyine ya da açıksa içeriye düşüyor.

Özellikle ağızda tortu birikmeye başlarsa (silecek suyu katkısı artıkları gibi) bu durum daha da belirgin hale geliyor.

Temizleyince (ben plastik kürdanla yaptım) biraz düzeliyor ama tamamen yok olmuyor. Daha dar açı ile püsküten meme bulmak ve takmak tek çözüm.

Yenilerde elden geçmiş mi bakmadım

Yok Cem Abi, püskürtme sırasında gelmiyor, püskürtmeden sonra silecekler calismaya başlayınca ikinci yada üçüncü silecek darbesinden sonra eklediğim resimde olduğu gibi bir güzel arabanın içine akıyor.

Araba durduğu yerde bir sorun yok ama seyir halindeyken o aracın ileri doğru yaptığı ivmenin etkisiyle su aşağıya doğru inmiyor ve ikinci üçüncü silmeden sonra oradaki su yoğunluğu haliyle artıyor ve çıtayı aşıp içeri akıyor abi. Saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yok Cem Abi, püskürtme sırasında gelmiyor, püskürtmeden sonra silecekler calismaya başlayınca ikinci yada üçüncü silecek darbesinden sonra eklediğim resimde olduğu gibi bir güzel arabanın içine akıyor.

Araba durduğu yerde bir sorun yok ama seyir halindeyken o aracın ileri doğru yaptığı ivmenin etkisiyle su aşağıya doğru inmiyor ve ikinci üçüncü silmeden sonra oradaki su yoğunluğu haliyle artıyor ve çıtayı aşıp içeri akıyor abi. Saygılar...

Sende öyle, bende böyle...

Silecek silerken hareket halinde değilsem pek sıkıntı yok.

Ama hem sessiz hem aerodinamik araba isteyeceksin hem de cam kenarında kenarlı çıta, pek olacak iş değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Halil aslında bu yaşadığın sorun hiç birimizde yok ama forum olarak bazen, sıkıntı yaşayan arkadaşın içi rahat etsin diye bir kaçımız aynı sorun bendede var diyoruz işte:):):):):):):):):)

Bekir abi adama 2 günde arabayı sattırırsın yapma etme :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Halil aslında bu yaşadığın sorun hiç birimizde yok ama forum olarak bazen, sıkıntı yaşayan arkadaşın içi rahat etsin diye bir kaçımız aynı sorun bendede var diyoruz işte:):):):):):):):):)

Allah razı olsun abi sayenizde satmaktan Son anda vazgeçtim. :-D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.