Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Sahibinin Elinde Kalmayan Otomobiller...

Serdar yaman

Önerilen Mesajlar

Sahibinden.com'dan yapılan açıklamaya göre, 2013'ün ilk üç ayında satılan veya kiralanan vasıta sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17 artış gösterdi.

Bu dönem içinde Sahibinden.com aracılığıyla 347 bin 373 adet vasıta yeni kullanıcılarıyla buluştu. İlan sayısında da 2013 yılı ocak-şubat ve mart aylarında geçen yıla oranla yüzde 26 büyümeyle toplam 1 milyon 887 bin 642 adet vasıta ilanının girildiği sahibinden.com'da, her 23 saniyede 1, saatte 160 ve günde 3 bin 859 adet vasıta satıldı veya kiralandı.
İşte ençok satan markalar ve modelleri:
1.sahibinden.com aracılığıyla 2013'ün ilk çeyreğinde en çok satılan model ortalama 28 bin 500 lira değerindeki Ford Focus oldu.
2.Ford Focus'u, ortalama 23 bin 500 lira ile Renault Megane izledi.
3. sırada ortalama 24 bin 500 lira ile Opel Astra yer aldı.
4. sırayı ise 23 bin 100 lira ile Toyota Corolla aldı.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

golfun listede olmamasına çok şaşırdım. corolla ise aurisle birlikte düşünülürse daha yukarıda olurmuydu acaba.

golf için bende çok şaşırdım sanki alan ömürlük biniyor :D

Serdar yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Golf çok değer kaybetmediği düşünülerek yüksek fiyatla satıldığı için satışı fazla olmuyor demek ki... Geçen sene araba almadan önce 2. el golf de bakıyordum; bazı ilanlarda sıfır fiyatıyla aynı fiyatı 15 bin kmde ki araçlara istiyorlardı; hatta birisi sıfır fiyatından da fazla istiyordu; arayıp sorduğumuzda " sıfırı 4 ay beklersin, bunu hemen alırsın " demişti...

Yok ya Focus'un 2. El'i düşündürücü almayın !

Ne demek istediğini anlamadım ben; düşündürücü derken nasıl düşündürücü? Bir de 2. el mi almayalım Focus'u?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok ya Focus'un 2. El'i düşündürücü almayın !

Ne alaka onu anlayamadim? Neden düşündürücü olsun ki sıfıri düşündürücü olmayan markanin 2.eli de düşündürücü degildir, hatta sifir ayarinda 2.el almak musteri icin daha karlidir, ama sıkıntısız arac olmak kaydiyla.gidipte km si dusurulmus pert kayıtlı kazali arac alirsan araştırmadan her markada sıkıntıdan kurtulamazsin araba saglam kaliteli iyi bir arabaysa bunun 2.eli de iyi saglam kalitelidir demektir tabiki.

Galerilerde en cok sattığı modellerin focus ve megane olduğunu söylüyorlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne alaka onu anlayamadim? Neden düşündürücü olsun ki sıfıri düşündürücü olmayan markanin 2.eli de düşündürücü degildir, hatta sifir ayarinda 2.el almak musteri icin daha karlidir, ama sıkıntısız arac olmak kaydiyla.gidipte km si dusurulmus pert kayıtlı kazali arac alirsan araştırmadan her markada sıkıntıdan kurtulamazsin araba saglam kaliteli iyi bir arabaysa bunun 2.eli de iyi saglam kalitelidir demektir tabiki.

Galerilerde en cok sattığı modellerin focus ve megane olduğunu söylüyorlar

Araba saglam kaliteli iyi bir arabaysa 2. Eli de iyi oluyorsa megane in 2. Eli iyi olduguna gore megane saglam kaliteli iyi bir araba mi oluyor merak ettim simdi... Hani o da plastik ve teneke sinifina giriyor ya....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir arabanin cok satiliyor olmasi sizcede sikintili bir durum degilmi? Sifir satis adetleri ile orantili olsa daha iyi olurdu bence.. Bardagin bos tarafindan bakarsak focus alanlar memnun olmuyor demekki ki uzun sure kullanmayip satiyorlar mantigi da kurulabilir.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkide F2 leri satıp,sıfır F3 alıyorlardır memnuniyetten.ikinci el satış rakamları birçok yöne çekilelir. Öyle araçlar varki az yakmasına, sağlam olmasına, dolu olmasına vede hatasız olmasına karşın zor satılıyor. Pert olunca kaskonun bile 50.000 ödeme yaptığı aracı, ikinci elde 45.000 e satılmıyor. Ama Focus,Golf,Jetta,Fiesta pek öyle değil. Araç temiz olsun emsallerine göre ucuz olsun anında satılıyor. Çünkü talep fazla. Alıcı hem ucuza hem temiz(emsallerine göre) bulunca alıyor bu tür araçları. Sıfır Ford al kullan 6 ay 10.000 km yol yap, sıfır fiyatından %10 ucuza satılıyor. Volkswagende işler öyle değil. Sıra hikayesi var ve euroya bağlı olduğu için siparişten sonra euro artınca passatını 10.000 lira kâr ile satan akrabam var. Hemde sıra beklemedi, kapora yakan bir kişiye getirilen aracı aldı. Şans işi, hayırlısı be gülüm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkide F2 leri satıp,sıfır F3 alıyorlardır memnuniyetten.ikinci el satış rakamları birçok yöne çekilelir. Öyle araçlar varki az yakmasına, sağlam olmasına, dolu olmasına vede hatasız olmasına karşın zor satılıyor. Pert olunca kaskonun bile 50.000 ödeme yaptığı aracı, ikinci elde 45.000 e satılmıyor. Ama Focus,Golf,Jetta,Fiesta pek öyle değil. Araç temiz olsun emsallerine göre ucuz olsun anında satılıyor. Çünkü talep fazla. Alıcı hem ucuza hem temiz(emsallerine göre) bulunca alıyor bu tür araçları. Sıfır Ford al kullan 6 ay 10.000 km yol yap, sıfır fiyatından %10 ucuza satılıyor. Volkswagende işler öyle değil. Sıra hikayesi var ve euroya bağlı olduğu için siparişten sonra euro artınca passatını 10.000 lira kâr ile satan akrabam var. Hemde sıra beklemedi, kapora yakan bir kişiye getirilen aracı aldı. Şans işi, hayırlısı be gülüm

İşte bende aynı şeyi söylüyorum. Neden aynı korelasyonu golf6 yı satıp 7 alanlar içinde yapmıyoruz? Yokmu onlardan? Bundan golf6 sahiplerinin arabalarından memnun olduğu ve golf7 ye ihtiyaç duymadıkları ancak focus2 kullanıcılarının focus3 ün daha iyi olduğunu düşündüklerini çıkartabilirmiyiz mesela?

Bence arabanın çok satılıyor olması değil değerinde ve çabuk satılıyor olması önemli. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir arabanin cok satiliyor olmasi sizcede sikintili bir durum degilmi? Sifir satis adetleri ile orantili olsa daha iyi olurdu bence.. Bardagin bos tarafindan bakarsak focus alanlar memnun olmuyor demekki ki uzun sure kullanmayip satiyorlar mantigi da kurulabilir.. 

Tam bunu yazmayı düşünüyordum ki erken davranmışsın.

Birkaç ekleme:

1. Golf'ün sınıf satış liderliğine soyunması yenidir, ikinci elde satılanların alındığı yıllarda bugünkü kadar yüksek satış rakamlarına sahip değildi.

2. Neresinden bakarsak bakalım eğer satış adetleri yüksekse ürüne güven var ki alınıyor demektir. 

3. Belli bir modelin çok satılıyor olması onun kalitesini göstermez ticari meta olarak başarılı olduğunu gösterir sadece.

4. Önünde sonunda fiyatı alıcı belirler, ikinci el değerlerinde ortalama rakam yerine yıl ve alış fiyatı oranlı bir satış fiyatı verilebilse ikinci el değeri daha doğru değerlendirilebilir.

5. Çok satan araba "Aman satayım da kurtulayım"dan "iyi arabadır hemen alayım"a kadar farklı yaklaşımlar sonucu bu noktaya gelmiş olabilir.

6. Aracı alırken "ikinci elde çok satılıyor" gerçeği ne kadar rahatlatıcı olur yine de karar veremedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.