Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Sahibinin Elinde Kalmayan Otomobiller...

Serdar yaman

Önerilen Mesajlar

Sahibinden satılanlarla galeriden satılanları ayırarak bu istatistiği verse daha mantıklı olurdu bence.

Detay düşünürsek de: favorilerimde aracını satmış görünüp aynı aracı bir kaç gün sonra tekrar ilana koyan da var. Milletimizin teknolojiye pek alışmamış olduğu gerçeği bu bilgiler ile genelleme yapmamızı engelliyor bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

focusla megane at başı gider belki megane burun farkı öne çıkar diye düşünüyordum ancak adetler de yazılmamış. bu sıralamada meganenı üst sıralara çıkartan c sınıfı arayıp da pek parası olmayanlar için megane bir fırsat.  dengine getirirsen 20 binin altında corsa parasına megane alırsın.

focusun satışına gelince geçen ay aracı satışa çıkartmıştım, ilan yayınlandıktan tam 1 saat içinde araba satılıyordu. ev pazarlığım bozulduğu için satmaktan vaz geçtim ve apar topar ilanı kaldırdım. az kalsın elimdeki arabayı kaptırıyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba saglam kaliteli iyi bir arabaysa 2. Eli de iyi oluyorsa megane in 2. Eli iyi olduguna gore megane saglam kaliteli iyi bir araba mi oluyor merak ettim simdi... Hani o da plastik ve teneke sinifina giriyor ya....

onu Yakup un cevabına istinaden yazdım yani sıfırı satılan iyi bir aracın neden 2. eli düşündürücü olsun ki ..focus sağlam kaliteli bir araçsa 2. el de neden kötü olsun ki ona karşılık olarak yazdım..megane nın saglam olduğu için yazmadım...... 2.elde veya sıfır çok satılması bir aracın sağlam kaliteli olduğunu veya iyi olduğunu göstermez ben Yakup focusun 2.eli düşündürücü demiş onun için yazdım öyle .yani bir araba iyiyse 2.ele düşünce kötü mü olacak gibisinden demek için yazdım..yoksa dacia da sıfır olarak iyi satan bir marka aynı şekilde rano ama arabanın sağlamlık ve kalitesi düşündürücüdür !!!

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkide F2 leri satıp,sıfır F3 alıyorlardır memnuniyetten.ikinci el satış rakamları birçok yöne çekilelir. Öyle araçlar varki az yakmasına, sağlam olmasına, dolu olmasına vede hatasız olmasına karşın zor satılıyor. Pert olunca kaskonun bile 50.000 ödeme yaptığı aracı, ikinci elde 45.000 e satılmıyor. Ama Focus,Golf,Jetta,Fiesta pek öyle değil. Araç temiz olsun emsallerine göre ucuz olsun anında satılıyor. Çünkü talep fazla. Alıcı hem ucuza hem temiz(emsallerine göre) bulunca alıyor bu tür araçları. Sıfır Ford al kullan 6 ay 10.000 km yol yap, sıfır fiyatından %10 ucuza satılıyor. Volkswagende işler öyle değil. Sıra hikayesi var ve euroya bağlı olduğu için siparişten sonra euro artınca passatını 10.000 lira kâr ile satan akrabam var. Hemde sıra beklemedi, kapora yakan bir kişiye getirilen aracı aldı. Şans işi, hayırlısı be gülüm

O nasıl oluyor? Kasko zaten sözde 2.el degerini ödüyor. Yani satmaya kalksan satacagindan daha düşük bedel oduyorken 45000 e satilmayan arabaya 50000 nasıl ödüyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir arabanin cok satiliyor olmasi sizcede sikintili bir durum degilmi? Sifir satis adetleri ile orantili olsa daha iyi olurdu bence.. Bardagin bos tarafindan bakarsak focus alanlar memnun olmuyor demekki ki uzun sure kullanmayip satiyorlar mantigi da kurulabilir.. 

arabanın sıfırıda çok satıyor dolayısıyla 2.el de de çok satılıyor focus, millet yenisini alıyor aracı eskidikçe ..önce focus 1 le başlıyor sonra focus 2 sonra 3. kademe ye atlıyor :) ..focusun 2.elde çok satması hem fiyat konusunda uygun olması hemde focus alanların memnun olmasından kaynaklanıyor bence ..mesela 28 -30 bin liraya alınacak en mantıklı araçlardan birisi focus ama temizini bulması zor biraz..çünkü 2006-2010 yıllarındaki satılan focusların bir kısmı da şirket aracı olduğu için km siyle oynanan sıkıntılı bir çok focus var piyasada onlara da dikkat etmek lazım..2006-2010 yıllarında c segmentinde en çok satan araçların başında geliyordu focus hem hb hem sedan modelini satış adedi olarak ortak sayarsak bu yıllarda c segmentinde en çok satan araç olmuştur..dolayısıyla o zaman satılan araçlar şimdi 2.el olarak piyasada satlıyor o yüzden bence bir orantısızlık yok !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabanın sıfırının çok sattığına ilişkin 2005 sonrasi karşılaştırmalı istatistiki bir veri varmı elimizde yoksa kişisel gözlemmi? 

kişisel gözlem değil bu araba  dergilerinde falan satışlar vardı o zamanlarda hep takip ederdim .focus 2 kasayı.her zaman c segmentinde ilk sıralarda oluyordu hep özellikle focus 2 bunun dışında toyota corolla megane ,civic falan  mesela jetta golf falan o zamanlar şimdiki kadar satılmıyordu ama son yıllarda satışları bayağı arttı.aynı şekilde fiat linea mesela son 2 -3 yıldır fiyatının ucuz olmasından dolayı en çok satan araç ama 2010 dan önce ilk 5te bile yoktu !!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bundan golf6 sahiplerinin arabalarından memnun olduğu ve golf7 ye ihtiyaç duymadıkları ancak focus2 kullanıcılarının focus3 ün daha iyi olduğunu düşündüklerini çıkartabilirmiyiz mesela?

benim gözümde , focus 2.5 ile focus 3 birbirlerine hiç benzemeyen , tamamen farklı iki otomobil ...

golf 6 ila golf 7 ise arabadan hiç anlmayana bir insan farklı olduğunu bile anlamaz , anlayan da arabayı değiştirecek ölçüde bir fark göremediği için değiştirmez , en azından ben öyle yapardım , yeni araba alacaklar alıyordur golf 7'i , golf 6'sı olanlar satıp golf 7 almaz bence gibime geliyor ...

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kişisel gözlem değil bu araba  dergilerinde falan satışlar vardı o zamanlarda hep takip ederdim .focus 2 kasayı.her zaman c segmentinde ilk sıralarda oluyordu hep özellikle focus 2 bunun dışında toyota corolla megane ,civic falan  mesela jetta golf falan o zamanlar şimdiki kadar satılmıyordu ama son yıllarda satışları bayağı arttı.aynı şekilde fiat linea mesela son 2 -3 yıldır fiyatının ucuz olmasından dolayı en çok satan araç ama 2010 dan önce ilk 5te bile yoktu !!!

Tamam işte tam olarak onu sormuştum, rakam varmı elimizde netten falan görüntüleyebileceğimiz? 

benim gözümde , focus 2.5 ile focus 3 birbirlerine hiç benzemeyen , tamamen farklı iki otomobil ...

golf 6 ila golf 7 ise arabadan hiç anlmayana bir insan farklı olduğunu bile anlamaz , anlayan da arabayı değiştirecek ölçüde bir fark göremediği için değiştirmez , en azından ben öyle yapardım , yeni araba alacaklar alıyordur golf 7'i , golf 6'sı olanlar satıp golf 7 almaz bence gibime geliyor ...

Sizin gözünüzde ya da benim gözümde nasıl gözüktüğünden ziyade gerçekte ne olduğu önemlidir bence. focus 2.5 ile focus3 arasında altyapıda ve kullanılan teknolojilerde ne kadar fark varsa golfte de en az onun kadar fark var. Subjektif yorumlar ile bir yere varamayız. He amaç köy kahvesi tadında geyik çevirmekse eyvallah. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizin gözünüzde ya da benim gözümde nasıl gözüktüğünden ziyade gerçekte ne olduğu önemlidir bence.

herkesin gerçeği kendi gözüyle gördüğüdür ... , altında yatan teknolojiyi çok tüketicinin  inceleyeceğini düşünmüyorum , golf 6'sı olan bir adam golf 7'ye geçmesi için gözle görünür büyük değişiklikler olması gerektiğini ve bu konutartışılırken genellikle ; hep aynı araba sıkıltık gibi ibareler kullanılmata ki; konusu geçtiğinde siz bile dile getirmişsinizdir ... bu arada bence çok ta güzel golf 7 ... ama golf 6'da güzel :)

He amaç köy kahvesi tadında geyik çevirmekse eyvallah. 

köylü eski topraksa , üniversiteli yanında cahil kalır  :kıhkıh:

bu arada golf 7 ben çok beğeniyorum yanlış anlaşılmasın :) , ama genel tüketici bakışı olarak ; genelde hep vardırya , senelerdir aynı gözüküyor gibisinden bir algı , onu dile getirdim ...

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O nasıl oluyor? Kasko zaten sözde 2.el degerini ödüyor. Yani satmaya kalksan satacagindan daha düşük bedel oduyorken 45000 e satilmayan arabaya 50000 nasıl ödüyor?

İşte piyasa değerinden bile düşük yazsan satabilmek için, yinede satılmıyor onu demek istedim :) Kasko piyasa değerini veriyoruz diyor ama yedirebildiğine :) Oldukça örnekleri var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabanın sıfırının çok sattığına ilişkin 2005 sonrasi karşılaştırmalı istatistiki bir veri varmı elimizde yoksa kişisel gözlemmi? 

http://otomobil.milliyet.com.tr/2010-da-hangi-otomobil-cok-satti-/otoguncel/haberdetay/11.01.2011/1337987/default.htm

bakın burda 2010 satış rakamları var yani söylediklerimin ispatıdır.. focus hem hb hem sedan olarak sayılırsa c segmentinde 1. sırada satışlarda..

milliyet ten alıntıdır .milliyette arabam com dan almış :)

Arabam.com

En alt segment olan A sınıfında yılın son aylarında atağa kalkan Kia Picanto 577 adetlik satışla yılı birinci sırada tamamladı. Onu Hyundai i10 499 adetlik satışla takip ediyor.

B sınıfı bir rekortmeni de bünyesinde barındırıyor. 2010 yılında 28 bin 667 adet satılan RenaultSymbol bu sonuçla hem segmentinin lideri oldu hem de 2010’da Türkiye’de en çok satılan binek otomobil oldu. Symbol’ün ezeli rakibi Hyundai Accent Era ise 27 bin 386 adetlik satışla yılı ikinci tamamladı.

C sınıfında son ay atak yapan Renault Fluence yılı 24 bin 838 adetlik satışla birinci tamamladı. İkincilikse 22 bin 111 adetlik satışla Toyota Corolla’nın oldu. Üçüncü sıradaki Ford Focus Sedan ise 16 bin 286 adet satıldı. Sıralamamız model ve karoser bazında olmasaydı Focus’un HB modeliyse ulaştığı 10 binin üzerindeki satış rakamıyla Focus ailesinin C sınıfında lider olması kaçınılmazdı.

20110111160344325_sinif1_.jpg

D Sınıfı’nın lideri son birkaç ay güç kaybetse de toplam 9 bin 997 adetlik satışla VW Passat oldu. 7 bin 324 adet satılan Mercedes C Serisi de bu sınıfın başarılı araçlarından birisi.

E Sınıfı tüm yıl boyunca büyük çekişmeye sahne oldu. Ancak kasa değişikliği BMW 5 Serisi’ne çok yaradı. Bu model toplamda ulaştığı 3500 adetlik satışla yılı lider tamamladı. İkincilikse 2356 adet satan Mercedes E Serisi’nin oldu.

F sınıfında son ay 77 adetlik yüksek bir satış rakamı yakalayan BMW 7 Serisi buna karşın yılı 228 adetle ikinci sırada tamamladı. Mercedes S Serisi ise 231 adetlik satışıyla yılın birincisi oldu.

20110111160344419_sinif2_.jpg

focus zamanında çok sayıda satılmış olduğundan dolayı  şimdi de 2.el olarak çok satılıyor sonucuna varabiliriz tabi bu benim düşüncem başkaları farklı düşünüyor olabilir tabiki aracın fiyatı ve bu fiyata alınacak iyi bir seçenek olması da focus 2.el satışlarını artırmıştır.. 

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.