Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Şehiriçi Hız Sınırlarında Yeni Düzenleme

Önerilen Mesajlar

421319558080.jpg

Emniyet Genel Müdürlüğü, şehir içinde hız sınırının arttırılmasına olanak sağlayacak düzenleme yaptı.

Karayolları Trafik Kanunu, motorlu araçların cins ve kullanma amacına göre sürülebileceği en fazla hız sınırını, şehirler arası çift yönlü karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda da 120 kilometreyi geçmemek üzere yönetmelikte belirlenmesini ön görüyor.

Karayolları Trafik Yönetmeliği ile yerleşim yerleri içindeki hız limitleri 50 kilometre olarak belirlenmiş ve Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ile il trafik komisyonlarına yerleşim yerleri içindeki hız limitlerini 20 kilometreye kadar artırma yetkisi verilmişti. UKOME ile il trafik komisyonları, birçok şehir içi ana yolda hız sınırını 20 kilometre arttırarak 70 kilometreye çıkarmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, yerleşim yerleri içerisindeki trafik sıkışıklığını azaltmak ve akıcılığı sağlamak amacıyla diğer ülkelerde olduğu gibi şehir içinde bulunan ve şehirler arası yolların standartlarına sahip olan bölünmüş karayollarında hız sınırının arttırılmasına olanak sağlayan düzenleme hazırladı.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra UKOME veya il trafik komisyonlarınca karar alınması halinde yerleşim yeri içindeki bölünmüş yollarda hız sınırı 70 kilometreden 80 kilometreye çıkarılabilecek.

(SABAH)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hız limitlerinin arttırılmasından ziyade hangi araçların bu hız limitlerine uyması gerektiği konusunda düzenleme yapılması lazım.

Örneğin 1995 modelden önceki araçların hiz limitleri farklı sonrakiler farklı olabilir.

Atıyorum 1978 model r 12 otobanda 120 ile gidebilecekken 2012 model Turneo connect gidemiyor. Şimdi hangisi güvenli ki,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben en çok 30 tabelalarına gıcığım. Bisikletle biraz zorlasam 20yi geçiyor zaten. Arabayla hangi viteste gideceğim? Yollarda da nerede limitin ne olduğu hiç belli değil bölünmüş yol diyorsun adam durduruyor şehir içi deyip cezayı veriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla pek ilgisi yok ama kullanma kitabında tabela tanıma özelliğinden söz ediliyor. Hız tabelalarını tanıyıp hız ayarlama veya başka bir özellik var mı bu araçlarda....

R12 ile Dobloyu karşılaştırmaya bile gerek yok.

Aynı Dobloyu ticare kaydettirirsen hız sınırı başka hususi kaydettirirsen başka...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hız tabelası tanıma sistemi yeni volvo s40 larda var, focus un yurtdışı versiyonlarında var burayı bilmiyorum..

sistem tabelayı görüp navigasyon ekranına taşıyor, hızınız o tabeladaki hızı geçince bip sesi ile uyarılıyorsunuz..

ama Türkiye de hız sınırı 110 a çıkan yerlerde bile 90 tabelası duran yollar var, konyada 70 tabelaları konalı 1 ay olmadı..veya bir yerde 70

varken 100 metre ilerde hala eski 50 tabelası duruyordu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 olan yerlerde yaya riski olduğu için o hız sınırı var ve haklı ve normal bulduğum tek hız sınırı o. Tabi uymaya da çalıştığım. 

30 km altında arabamız bile otomatik durabiliyor  bildiğiniz üzere :D

Bana kalsa her sürücü yeteneği ve kabiliyetine göre ehliyet alıp ona göre hız sınırına uymalı :sofeer:  :kıhkıh: .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 olan yerlerde yaya riski olduğu için o hız sınırı var ve haklı ve normal bulduğum tek hız sınırı o. Tabi uymaya da çalıştığım. 30 km altında arabamız bile otomatik durabiliyor bildiğiniz üzere :D Bana kalsa her sürücü yeteneği ve kabiliyetine göre ehliyet alıp ona göre hız sınırına uymalı :sofeer::kıhkıh: .
Sarayburnu'nda yaya mı var? Akıllarına gelen yere tabela koyuyorlar. Yarın öbür gün kaza olsa biz tabela koymuştuk derler vs vs. Dediğim yer ıslak zeminde kayabilir ama 30 ile odun koysan döner. 70 falan deseler anlarım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hız tabelası tanıma sistemi yeni volvo s40 larda var, focus un yurtdışı versiyonlarında var burayı bilmiyorum.. sistem tabelayı görüp navigasyon ekranına taşıyor, hızınız o tabeladaki hızı geçince bip sesi ile uyarılıyorsunuz.. ama Türkiye de hız sınırı 110 a çıkan yerlerde bile 90 tabelası duran yollar var, konyada 70 tabelaları konalı 1 ay olmadı..veya bir yerde 70 varken 100 metre ilerde hala eski 50 tabelası duruyordu..
Bölünmüş yolun heryeri 110 değil yer yer 90a düşüyor. Sonrasında 90in bittiğini gösteren tabelaya kadar sınır 90.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bölünmüş yolun heryeri 110 değil yer yer 90a düşüyor. Sonrasında 90in bittiğini gösteren tabelaya kadar sınır 90.

Ben yollarda hiç 110 yazan tabela görmedim. Fotoğrafını çekip burada paylaşabilecek var mı? :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bölünmüş yolun heryeri 110 değil yer yer 90a düşüyor. Sonrasında 90in bittiğini gösteren tabelaya kadar sınır 90. Ben yollarda hiç 110 yazan tabela görmedim. Fotoğrafını çekip burada paylaşabilecek var mı? :)
Aksi belirtilmedigi sürece bölünmüş yollarda 110
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.