Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Şehiriçi Hız Sınırlarında Yeni Düzenleme

Önerilen Mesajlar

Bence ithal edilen ve uretilen tum araclarda hiz sinirlamasi standart olmali.. Max hiz 120 ise buna %10 eklesinler ve araba kac beygir olursa olsun 135 i gecemesin mesela.. Fenni muaynenede bunu kontrol etsinler. Degistirenin ve ya bozanin arabasina el konsun.. Radarla da yakalanirsa falakaya yatirsinlar.. 
Sehiricindeki karisikligin duzeltilmesi sart. Aliaga da 50 km Bergama da 70 km.. Insanin kafasi karisiyor.. Ote yandan Aliaga da da sehrin icine girmiyorsun aslinda.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence ithal edilen ve uretilen tum araclarda hiz sinirlamasi standart olmali.. Max hiz 120 ise buna %10 eklesinler ve araba kac beygir olursa olsun 135 i gecemesin mesela..

Ve bunu sen söylüyorsun... :kıhkıh: 

Pek hız yapmadığım ve 200'ü nadiren geçtiğim için bence bir mahzuru yok, ama o zaman aks oranını da kısaltıp gücü ivmelenme için kullanmakta yarar var.

Trafik işaretlerine gelince...

Maalesef tam bir ilgisizlik ve cehalet örneği.

- Hız sınırlamaları keyfi ve şartlara uygun değil 

- Hız sınırı getirilen yerlerde sınırlamanın bitiş tabelası genelde yok (mesela bölünmüş yolda karşınıza 90 çıkıyor ve bir daha kaldırılmıyor kilmometrelerce)

- Şerit çizgisi sollamaya müsait yerlerde kesintisiz, ağaçlarla virajın görülmediği yerlerde kesintili

- Yönlendirmelere kansanız geldiğiniz yere döneceksiniz

Hal böyle olunca iş ciddiyetini ve inandırıcılığını yitirip görmezden gelmenize neden oluyor.

Ben bir ara ciddi ciddi karayollarında bir merci buldum telefonla sorunu tanımlayıp şikayetçi oluyordum, sonunda sıkıldım.

Bence tüm sürücülerin homurdanma ötesinde sıkıntıları gündeme getireceği bir ortam oluşturulmalı, fikri olan?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sarayburnu'nda yaya mı var? Akıllarına gelen yere tabela koyuyorlar. Yarın öbür gün kaza olsa biz tabela koymuştuk derler vs vs. Dediğim yer ıslak zeminde kayabilir ama 30 ile odun koysan döner. 70 falan deseler anlarım.

Sarayburnu neresi onu bile bilmediğimden bir şey diyemiyorum da bunun sebebi olarak 5-10 kişi bir yerde kaza yaparsa veya ölümlü kaza olursa o yol, kavşak bölgedeki trafik işaretleri değişebilmekte. Bunun mantığını tam anlamadıysam da muhtemelen yol, asfalt yapısı yanlış olduğundan hız sınırında giden biri için bile risk yaratması olabilir. Bence bir şey olursa dava açılmaması için bunlar.

Bence tüm sürücülerin homurdanma ötesinde sıkıntıları gündeme getireceği bir ortam oluşturulmalı, fikri olan?

Sürücülerin çoğunluğunun bana göre minimum yetenek, dikkat ve bilginin altında olduğunu düşündüğümden somut bir sonuç alabileceğimizi düşünmüyorum. Ama bir ara "Ulaştırma Bakanı Olsam" başlıklı bir yazı yazmaya karar vermiştim sürücülerin bu hallerinde bile basit kazaların çoğunluğunu, büyük kazaların bir kısmını ve tekrar kaza yapma potansiyeli olanları da caydırabilecek fikirler vardı diye düşünüyorum.

Ancak pratikte, Türkiye şartlarında imkansız olduğunu bildiğimden vazgeçtim.

Ama böyle bir ortam oluşturulursa faydalı olmak için gereken teorik desteği sonuna kadar vermeye çalışırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal şartlarda yapılabilecekler:

1-Güzel bir isim, slogan bulmak. Mesela Trafikte 10 bin hayat güzel bir slogandı bence. "Emniyet kemeri hayata bağlar" da en başarılılardan biri.

2-İnsanların yol işaretlerindeki yanlışları gönderebileceği muhtemelen forumu da olan bir internet sitesi kurmak.

3-Mümkünse zaman damgası ekleyen ve gps destekli bir mobil aplikasyon yapmak. Hem yanlış bilgi verilme ihtimali azaltır, hem de insanların işini çok kolaylaştırır.

4-Sivil toplum örgütleri ve forumlar ile daha çok insanın katılmasını sağlamak.

Bunları yapmayı zor kılabilecek şeyler:

1-Forumları idare etmek ve yönetmez çok zor, eğer bu forum insanların devlete, kurumlara, birbirlerine hakaret edip durdukları bir yer olursa kimse bizi kaale almaz bence.

2-Spam'ın engellemesi lazım.

Bence web sitesi açıldıktan sonra ilk yapılması gereken bu işe önem veren ve kamooyunda bu işin etkileyeceği ve bu işe destek verecek kitleyi öngören merci/makamların belirlenip, ön görüşme yapılması.

Ekstra olabilecekler:

-Her şehirde seçilecek ve içlerinde fahri trafik müfettişi olan temsilci grupları kurulup, bu grupların yanlışları önem sırasına göre değerlendirip ilgili makam/mevkiye bildirmesi.

Mertol abininki gibi bir fikir üretmem gerekirse:

-Geçmişte alkollü araç kullanmış kişilerin ehliyetleri iade edildikten sonra kullandıkları araçta gps bulundurma zorunluluğu.

-Ehliyet alınmasından itibaren en az ilk yıl kullanılan araca hız limitörü ve hatta mümkünse G kuvveti hesaplayabilen hız limitörü kullanılması.(No Makas!)

-Tüm otobüslere,dolmuşlara toplu taşıma araçlarına hız limitörü konulması.

-Tüm otobüslerin özellikle ön sağ aynasının büyütülüp ileriye alınması. Bugün biri üstüme çıkıyordu yine de yanından geçerken baktığımda adamın aynayı görmesinin imkanı yoktu onun da suçu değil.

-Araba çocuk var yazısının okul servislerindeki dur işareti gibi zorunlu hale getirilmesi. Hatta aktifken ve hız 30 km üzerindeyken arkada yeterli mesafe bırakılmadığında fotoğraf çekip ilgili madde üzerinden otomatik ceza yazılmasını da sonuna kadar desteklerim.

İlk bakışta aklıma bunlar geldi benim. Muhtemelen pek basit ve soyut oldu bunlar ama ufaktan başlamaya çalıştım :)

Hala yetkili bir makamın desteği olmadan hepsinin havada kalacağını düşünüyorum.

Slogan bulunduktan sonra blog olarak başlayıp ardından internet sitesine çevirmek de, küçük bir grup olarak başlayacağımız için daha mantıklı olabilir. Makamlar ile ilgili şikayetleri anonim yapmamız gerekebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.