Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

Ahmet A.

Önerilen Mesajlar

Araba modeli : Ford Focus Trend-x 4k beyaz.1.0 ecoboost

Arkadaşlar, iyi akşamlar konuya uzun zamandır birşeyler yazılmamış ama bende arabamı yeni aldım, kasım 2013 teslim aldım. şuan 300 km'de. genelde şehiriçinde kullanıyrum. şuanki 100km de 8.3lt gösteriyor. acaba bir sorun mu var? genelde herkes 6-7 lt arası değerler yazmış. birde şuan kış şartları malum. bulunduğum yer maraş. acaba sizlerden yorum alsam, bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. bir de km arttıkça yakıt tüketimi düşer mi? herkese şimdiden çok teşekkürler.

Merak etmeyin sorun yoktur.

Değişik nedenler sayılabilir:

1. Erken dönemde arabaya alışana kadar ekonomik kullanma zordur.
  2. Sürücüden sürücüye kullanma tarzı farklılık gösterir, kimi ekonomik gider, kimi hızlı ve agresif kullanmayı sever.
  3. Turbo motorlu araçlarda düşük devirlerde ve gaza yumuşak basarak gitmek ekonomiyi kolaylaştırır, vites değişim komutlarına uyun.
  4. YB verileri rel tüketimi yansıtmıyor olabilir, depoyu tam doldurun, bitirince bir kez daha tam doldurun ve aldığı litreyi katettiğiniz yolun km cinsinden 1/100'üne bölerek hesaplayarak sağlamasını yapın YB değerlerinin. Tabii doldurduğunuzda tüm değerleri sıfırlamanız da gerekli. 
  5. Genelde kimse çok tükettiği zaman değil de az tüketmeyi başardığı zaman yazar, her yazılanı kıstas almayın.
  6. Yol, trafik, iklim koşulları tüketimi etkiler
  7. Benzinli motorlarda tüketim zamanla pek azalmıyor, gerçekleşirse de azalma genelde sürücünün aracı daha iyi hakim olmasına bağlı oluyor. Dizellerde %5 civarında bir düşüş 5000 km ve sonrasında beklenebilir.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, iyi akşamlar konuya uzun zamandır birşeyler yazılmamış ama bende arabamı yeni aldım, kasım 2013 teslim aldım. şuan 300 km'de. genelde şehiriçinde kullanıyrum. şuanki 100km de 8.3lt gösteriyor. acaba bir sorun mu var? genelde herkes 6-7 lt arası değerler yazmış. birde şuan kış şartları malum. bulunduğum yer maraş. acaba sizlerden yorum alsam, bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. bir de km arttıkça yakıt tüketimi düşer mi? herkese şimdiden çok teşekkürler.

şu aralar bilemem ama mayıs itibari ile 7 litrenin altına düşürmeniz lazım..2000-2250 vites değiştirme, 1500-1750 arası sürüş için ideal dir.

özellikle sabah soğukken tırmanırsanız, sonradan inseniz bile soğukken çıkarken çok tüketecektir..

ilk kalkış yazın 15 lt iken kışın bu -15 lerde 45 litrelere çıkıyor. sakin kullanmaya alışın..zamanla alışırsınız.

birde ev-iş arası kullanılıyorsa, motordan verim alma adına mesafenin 4-5 km den az olmaması lazım..2-3 km lik mesafede kışın motor ısınmadan işe varırsınız.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu aralar bilemem ama mayıs itibari ile 7 litrenin altına düşürmeniz lazım..2000-2250 vites değiştirme, 1500-1750 arası sürüş için ideal dir.

özellikle sabah soğukken tırmanırsanız, sonradan inseniz bile soğukken çıkarken çok tüketecektir..

ilk kalkış yazın 15 lt iken kışın bu -15 lerde 45 litrelere çıkıyor. sakin kullanmaya alışın..zamanla alışırsınız.

birde ev-iş arası kullanılıyorsa, motordan verim alma adına mesafenin 4-5 km den az olmaması lazım..2-3 km lik mesafede kışın motor ısınmadan işe varırsınız.

Aracınız yeni olduğu için bunun dışında Kış şartlarında dolayı ve sürekli ş.içi kısa mesafe kullanıyorsanız eğer aracınızın bu tüketimi normal çünkü dizel araçlar bile 1.6 dizel focus mesela  kışın sürekli ş.içi kullanımda 7.5 litre falan yakıyor ...Mesela arkadaş  dizel c max ile kışın ş.içi 8-9 litre yakıyor çok soğuk günlerde bence tüketiminiz kış şartları ve ş.içi tüketimden kaynaklanıyor yol bilgisayarı ort. tüketimi sıfırlar ve biraz uzun yol yaparsanız tüketimin 5-6 litrelere düşeceğini göreceksiniz..Dizel olsaydı da aracınız şuan tüketiminin 7 litrenin üzerinde olacağına eminim !

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merak etmeyin sorun yoktur.

Değişik nedenler sayılabilir:

1. Erken dönemde arabaya alışana kadar ekonomik kullanma zordur.
  2. Sürücüden sürücüye kullanma tarzı farklılık gösterir, kimi ekonomik gider, kimi hızlı ve agresif kullanmayı sever.
  3. Turbo motorlu araçlarda düşük devirlerde ve gaza yumuşak basarak gitmek ekonomiyi kolaylaştırır, vites değişim komutlarına uyun.
  4. YB verileri rel tüketimi yansıtmıyor olabilir, depoyu tam doldurun, bitirince bir kez daha tam doldurun ve aldığı litreyi katettiğiniz yolun km cinsinden 1/100'üne bölerek hesaplayarak sağlamasını yapın YB değerlerinin. Tabii doldurduğunuzda tüm değerleri sıfırlamanız da gerekli. 
  5. Genelde kimse çok tükettiği zaman değil de az tüketmeyi başardığı zaman yazar, her yazılanı kıstas almayın.
  6. Yol, trafik, iklim koşulları tüketimi etkiler
  7. Benzinli motorlarda tüketim zamanla pek azalmıyor, gerçekleşirse de azalma genelde sürücünün aracı daha iyi hakim olmasına bağlı oluyor. Dizellerde %5 civarında bir düşüş 5000 km ve sonrasında beklenebilir.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın...

Aracınız yeni olduğu için bunun dışında Kış şartlarında dolayı ve sürekli ş.içi kısa mesafe kullanıyorsanız eğer aracınızın bu tüketimi normal çünkü dizel araçlar bile 1.6 dizel focus mesela  kışın sürekli ş.içi kullanımda 7.5 litre falan yakıyor ...Mesela arkadaş  dizel c max ile kışın ş.içi 8-9 litre yakıyor çok soğuk günlerde bence tüketiminiz kış şartları ve ş.içi tüketimden kaynaklanıyor yol bilgisayarı ort. tüketimi sıfırlar ve biraz uzun yol yaparsanız tüketimin 5-6 litrelere düşeceğini göreceksiniz..Dizel olsaydı da aracınız şuan tüketiminin 7 litrenin üzerinde olacağına eminim !

herkese yorumlar için çok teşekkür ederim, mümkün olduğunca aracı sert kullanmıyorum. şehir içi okul ev arası yaklaşık 1,5 km git - gel yapıyorum. hafta içleri. daha uzun yol yapma şansım olmadı. birde dediğiniz gibi kış şartları etkili galiba. inşallah yaz başlangıcı 7lt altına düşerim. yoksa 1.0 motorun çok bir getirisi yok gibi görünüyor. vites değiştirme uyarılarına azami ölçüde uyuyorum. bakalım zaman ne gösterecek. teşekkürler. önerileriniz olursa açığım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese yorumlar için çok teşekkür ederim, mümkün olduğunca aracı sert kullanmıyorum. şehir içi okul ev arası yaklaşık 1,5 km git - gel yapıyorum. hafta içleri. daha uzun yol yapma şansım olmadı. birde dediğiniz gibi kış şartları etkili galiba. inşallah yaz başlangıcı 7lt altına düşerim. yoksa 1.0 motorun çok bir getirisi yok gibi görünüyor. vites değiştirme uyarılarına azami ölçüde uyuyorum. bakalım zaman ne gösterecek. teşekkürler. önerileriniz olursa açığım :)

bu kadar kısa mesafede hem de kış aylarında 8 litre civarı yakmanız normal bence ,1.0 motorun çok bir getirisi olmayacak gibi demişinizde bu şartlarda dizelde kullansanız onunda bi getirisi olmazdı o da 8.2 yakmazdı da 7,5 yakardı ...Dizelle 1000 km de 50 tl az yakardınız ona da fazla vergi verirdiniz birde alırken 8 bin lira fazla verirdiniz bunun dışında ilerde satacağınız zaman dizelde 2.elde daha çok fiyat kaybı oluyor 8bin fazla verip alıyorsak dizeli satarkende 8 bin değilde 5 bin fazlaya satıyoruz  hele km 100bini geçmişse o kadarda satamayız ...Alırken dizele fazla para vermek yerine parayı cebimizde tutsak dizel arabadan daha fazla getirisi olur tabi 1.0 motorla kıyaslarsak bunu ...

Bunu bi bizim halkımız anlayamadı ya onu anlamıyorum  ne olacak bizim halkın dizel sevdası ? 2. el de dizel fiyatları daha düşük olduğu için az km de dizel araç tercih edilebilir ama ..Sıfırda 8-10 bin tl fark var 2 elde ise fark 4-5 bine kadar düşüyor yeni araçlar için tabi bu 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

slm sizin bahsettiğiniz fiestadan bende de var lakin tüketim degerleri beni pek mutlu edemiyor.(bayram gezisinde ortalamam 900 km yolda 6.5lt) sizden rica etsem sizin komsunuzla konusmak isterim.

telim 0 544 3320081 

hocam mrb bende aracımı yenı aldım 4. ayım ve km 4300 den gidiyor bende hiç 6.5 in altına düşemiyorum aktif sehir içinde 7.2 ye kadar çıktıgı oluyor sehir dısı daha fazla gidiyorum 6.5 6.9 arasında gösteriyor sürekli cok nadir daha uzun gittiğimde 6.2 - 6.5 oluyor ben alırken araba degerlerini bana uzun yolda 4.4 sehir içi 5.9 dediler ama bunların daha ceyregını göremedim sırf bu yüzden ben arabamı zevkli süremiyorum basmaya korkuyorum bu verdiğim degerler 80- 100 km arasındaki degerler cogunlugu 80 90 km ile cogunlukla sabitlemede cıkmıs degerler birde bassam siz düşünün gerisini satıcının demesıne göre 10.000 den sonra ilk bakımdan sonra gözle görülür düşüş olacakmıs suanda 2013 kullanan kişiler varsa fiesta lütfen cevap versinler bu mesajima özellikle 10.000 üstünden giden arabasını 0 alan kişilerle görüşmek isterim ilk aldıklarında yakıt ne ıdı 10 binden sonra ne oldu atıyorum ben suanda 50 tl lik benzinle ortalama 140 km yol gidiyorum sakin kullanımda 100 un ustune cıksam 110km gidiyorum cok fazla yakıt sarf ediyor bu nedenle cok begenerek aldıgım ecoboostumu borcum bittiği an hatta bitmesine 1 ay kala satısa sunacagım böyle ödüllü motor olmaz olsun arabayı surerken zevk almadıktan sonra surekli gaza basarken etrafı dusunmek yerıne yakıtı dusunecegıme satarım kafam rahat bir araba alırım

İncelemenizde fayda olabilir. Ben ne kadar "agresif" kullanırsam kullanayım max. 7.5 ortalama gördüm. Şuanda ş.içi 5.9 ort.  :hmm:

Cem abinin tavsiyelerine en az bir ay uyup gözlem yapmak gerek, hala aynıysa bir sorun vardır....

Sayın Moderatör'üm Aracınız neydi acaba ve kaç km de tam model vs bilgilerini paylaşırmısın 5.9 şehir içinde benım için hayal gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Moderatör'üm Aracınız neydi acaba ve kaç km de tam model vs bilgilerini paylaşırmısın 5.9 şehir içinde benım için hayal gibi

Aracım 2012 Focus Style 4K 1.0EB 125Hp.

Şu anda 26300km'de. 6.5 üstüne çıkmadı tüketim kış aylarında...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam mrb bende aracımı yenı aldım 4. ayım ve km 4300 den gidiyor bende hiç 6.5 in altına düşemiyorum aktif sehir içinde 7.2 ye kadar çıktıgı oluyor sehir dısı daha fazla gidiyorum 6.5 6.9 arasında gösteriyor sürekli cok nadir daha uzun gittiğimde 6.2 - 6.5 oluyor ben alırken araba degerlerini bana uzun yolda 4.4 sehir içi 5.9 dediler ama bunların daha ceyregını göremedim sırf bu yüzden ben arabamı zevkli süremiyorum basmaya korkuyorum bu verdiğim degerler 80- 100 km arasındaki degerler cogunlugu 80 90 km ile cogunlukla sabitlemede cıkmıs degerler birde bassam siz düşünün gerisini satıcının demesıne göre 10.000 den sonra ilk bakımdan sonra gözle görülür düşüş olacakmıs suanda 2013 kullanan kişiler varsa fiesta lütfen cevap versinler bu mesajima özellikle 10.000 üstünden giden arabasını 0 alan kişilerle görüşmek isterim ilk aldıklarında yakıt ne ıdı 10 binden sonra ne oldu atıyorum ben suanda 50 tl lik benzinle ortalama 140 km yol gidiyorum sakin kullanımda 100 un ustune cıksam 110km gidiyorum cok fazla yakıt sarf ediyor bu nedenle cok begenerek aldıgım ecoboostumu borcum bittiği an hatta bitmesine 1 ay kala satısa sunacagım böyle ödüllü motor olmaz olsun arabayı surerken zevk almadıktan sonra surekli gaza basarken etrafı dusunmek yerıne yakıtı dusunecegıme satarım kafam rahat bir araba alırım

Bence araca tam olarak uyum sağlamamışsınız, ben focusta şehir içinde 7 litreyi hiç görmedim. Hızlanırken gaza çok hafif basmanız gerek, Tüketimi düşürmeniz için ani yapılan herşeyden kaçınmalısınız. İlerideki trafik lambasının kırmızı yandığını görünce 200 metre geriden gaza basmayı bırakmalısınız. Hem yavaşlarken benzin yakmamış olursunuz hem de ışık belki yeşile döner durmamış olursunuz :) uzatmayayım buna benzer az yakma taktiklerini de bi deneyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizin tüketim değerleriniz 1.6 182 ps  ecoboost focusun verileriyle aynı sayılır bu kadar tüketimi ancak 1.6 182 ps focus yapar...sizin araç birde fiestaymış daha az yakması lazım ya araçta bişey var yada aracı çok yüksek devirde kullanıyorsunuz yoksa bu kadar kesinlikle yakmaz .uzun yolda 100-120 arası 4.5 litre ş.içi de 6 civarı yakması lazım eğer bunu yakmıyorsa yukarda yazdığım 2 seçenekten biri geçerli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostlarım bende motor sesini dinleyip sanırım hata yapanlardanım. fakat genelde vites yükseltme uyarısı çıkınca ve bende uyarsam motor gerçekten çok devir kaybediyor ve toparlamaya başlıyor ondan zaman zaman uymuyorum mesela dik bir yokuş çıkarken 2 ile rahat çıkarken 3 e at diyor. haliyle atınca araba yığılıp kalıyor. Şu an 370km'den gidiyorum ve ortalama tüketim trabzon şartlarında 7.6 ve 7.7 arasında oynuyor.

ek olarak

kırmızı lambayı gördüğümde kesinlikle gaza basmıyorum vites küçülterek lambalara kadar geliyorum.

evden aşağı dik bir yokuş var inerken genelde 2-3 ile iniyorum o an baktıuğımda anlık tüketim 0 gösteriyor.

sizce ek olarak yapmam gereken birşey varmıdır yoksa zamanla bu 7.7 değeri aşağı düşermi?

selamlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostlarım bende motor sesini dinleyip sanırım hata yapanlardanım. fakat genelde vites yükseltme uyarısı çıkınca ve bende uyarsam motor gerçekten çok devir kaybediyor ve toparlamaya başlıyor ondan zaman zaman uymuyorum mesela dik bir yokuş çıkarken 2 ile rahat çıkarken 3 e at diyor. haliyle atınca araba yığılıp kalıyor. Şu an 370km'den gidiyorum ve ortalama tüketim trabzon şartlarında 7.6 ve 7.7 arasında oynuyor.

ek olarak

kırmızı lambayı gördüğümde kesinlikle gaza basmıyorum vites küçülterek lambalara kadar geliyorum.

evden aşağı dik bir yokuş var inerken genelde 2-3 ile iniyorum o an baktıuğımda anlık tüketim 0 gösteriyor.

sizce ek olarak yapmam gereken birşey varmıdır yoksa zamanla bu 7.7 değeri aşağı düşermi?

selamlar..

7.7 çok yüksek değer ben 1.6 182 ps ecoboostla performanslı kullanımda bu değerleri görüyordum sizin bu değeri görmeniz için ş.içi yüksek devirde kullanmanız lazım .birde Işığa kadar vites küçültmek yerine gazdan çekin çok yüksek viteste değilseniz  araba zaten durmaya varana kadar o viteste gidiyor tek tek vites küçültürseniz ışıkta durana kadar daha fazla tüketim olur atıyorum 60 la 4 . viteste gidiyorsunuz kırmızı ışık yandı diyelim gazdan çekin ayağınızı gidebildiği yere kadar gitsin sonra boşa alın ışığa varmış olursunuz zaten tek tek vites küçültürseniz daha fazla tüketim olur birde mümkün olduğunca yüksek viteste gidin arabanın gazı yiyebildiği ölçüde eğer ekonomik gitmek istiyorsanız tabi ha performansa ihtiyacınız olursada düşük viteste sonuna kadar zorlayabilirsiniz tabi bu her zaman olmamalı mesela ani sollamada olabilir yoksa tüketim bir hayli artar .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

açıkçası performans istemiyorum araçtan genel olarak memnunum beni fazlasıyla tatmin etti diyebilirim. tek sorunum dediğim gibi yüksek tüketim. ışık görünce vites küçültme olayını uygulayacağım. bunun dışında vites değiştirme ve kullanma için en iyi devir aralıkları nelerdir. fakat üstte mesajların birince ışığı görünce vites küçültün dendi şunda karar kılalım ben 70km 5. viteste gidiyorum ışığı gördüm ve aracı 5 te bırakıyorum devir saati 1000'e gelince aracı boşa alıyorum çünkü altı titreme yapıyor haliyle. şu an için bunu uygulayacağım.

uygulayacağım ek tedbirler varmıdır.

birde evden çıktığımda uzun bir sahil yolu var oraya çıkınca 6 ya kadar çıkıp 85 gibi sabitliyorum hızı bu duurmda anlık tüketim 5.0 bile almıyor hep 4 lerde. bunun yerine örnek veriyorum 70km ile 5. vitese sabitlesem dahamı iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trabzon sakin görünen ama çok sayıda yokuşu ve dar sokakları ile tüketimi arttıran bir şehir. Özellikle yokuş dur kalklarında yakıt harcaması çok artacaktır.

Her iki Trabzon'lu arkadaşa da "olamaz, sizin arabada bir şey var" şeklinde yaklaşanlara ben pek rağbet etmeyin derim bu nedenle. Sizden az tüketenler olabilir, bu aynı değerlere ulaşabileceğiniz anlamına gelmez.

Yol şartları kadar kullanım tarzı da etkili. Yumuşak gaz vermek, olabildiğince az frene ihtiyaç duyacak şekilde öngörülü kullanmak, trafik engellerine viteste kendi akışına bırakarak devri 1000-1200 dolaylarına geldiğinde bir alt vitese atarak, dik yokuş olmadığı sürece vites değişim ikazına uyarak, yokuşlarda ise mümkün olduğu kadar 2500 dd altına düşmeyerek kullanın. Lastik havalarınız doğru olsun.

Ne kadar düşük devirde kullanırsanız o kadar az yakarsınız, 1500 dd altına düşmemek koşulu ile. Daha önce de yazıldı 2000 dd altında bu motor kaportaya vibrasyon yansıtıyor, bu durum motor bağlantısından kaynaklanan bir rezonans ile ilgili ve motora bir zararı yok. Özellikle akan sakin trafikte 1800-2500 dd aralığı son derece uygun.

Ayrıca depoyu tam doldurun, ort.tüketim verisini sıfırlayın, depoyu bitirmeye yakın tekrar aynı şekilde tam doldurarak benzin alıp katettiğiniz km/100'e bölerek depo hesabını yaparak YB sağlamasını da yapın, sapmalar olabilir. Ayrıca aldığınızdan beri sıfırlamadı iseniz güncel tüketimi göstermiyor olabilir.

b]@Selim Kalfa, size satarken söylenen değerler fabrika verileri. Bu değerlere ulaşmak imkansız değil ama oldukça zor, böyle bir beklenti içinde olup keyfinizi kaçırmayın. Ayrıca kim arttıkça önemli oranda düşüş de beklemeyin. Eşim aynı durumdaki aynı aracı kullanıyor ve şu anda şehiriçi tüketimi 6,8L/100km düzeyinde, ben kullanırsam 6,5 olabiliyor, ama altına pek düşmüyor.

Yazdıklarımı yapın bir ay sonra yeniden değerlendirelm...  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şunu sadece merak ettim dediğiniz gibi 2000 deviri aşmadan vitesi atarsam çok sık vites değiştirmiş olmazmıyım? Kendime uygun bir sürüş tekniği arıyorum umarım sayenizde bulacağım.. Yokuş yukarı çıkarken mesela 2. vitese 2500dd yi geçiyor fakat 3'e atıncada araba yığılıp kalıyor yokuşumuz dik olduğu için 2 ile çıkmak daha mantıklı geliyor bana. Trabzon bilen dostlarım için söylüyorum olabildiğince otobandan gelmeye ve hız sabitlewyici ile gelmeye çalışıyorumki şehir içi trafiğine dalmayayım diye. Birde bunun dışında eğer sürekli dur kalk yaptığım bir trafilkte isem start-stopu devreden çıkartıyorumki zırt pırt çalışmasın diye..

unutmadan sorayım focus 3 titanium normal packet için lastik basıncını ne yapmalıyım. Eski focus 2 için 32 vuruyordum ön ve arka bundan ne yapmamı önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.