Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

Ahmet A.

Önerilen Mesajlar

daha da düşecektir hem arabanın rodaj süresi doldukça hemde siz ekonomik kullanmaya alıştıkça daha düşer ,aracı çok aşırı  zorlamazsanız uzun yolda orta performanslı kullanımda 6 litreyi geçeceğini sanmıyorum .ş.içi de eğer uygun vitesi seçer ekonomik kullanırsanız fazla zorlamazsanız aracı 6.5 litreyi geçmez ..Ha sürekli yüksek devirde hızlı giderseniz de 7-8 litre yakarsınız ..Dizeli de böyle kullansanız o da 6,5-7,5 yakar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizin tüketim değerleriniz 1.6 182 ps  ecoboost focusun verileriyle aynı sayılır bu kadar tüketimi ancak 1.6 182 ps focus yapar...sizin araç birde fiestaymış daha az yakması lazım ya araçta bişey var yada aracı çok yüksek devirde kullanıyorsunuz yoksa bu kadar kesinlikle yakmaz .uzun yolda 100-120 arası 4.5 litre ş.içi de 6 civarı yakması lazım eğer bunu yakmıyorsa yukarda yazdığım 2 seçenekten biri geçerli

hocam en sonunda telefonu koyacam direksiyonun bir kenarına çekecem 100 km boyunca nereye nasıl gittiğimi valla satış yapılan yerle görüştüm onlar da bana ne dese begenirsiniz 6.9 kullandığın araç için çok ideal bir yakıt sonuçta benzinli kullanıryorsun vs. dediler ve 7000 km den sonra biraz daha düşecek ilk bakımdan sonra anlarsın düşüş olduğunu vs. dediler bende diyorumki onlara sizin verileriniz sehir içinde 5.9 idi karma 5.5 idi ben 6.9 dan düşemedim aşşa en düşük yakıtım 6.5 ne yapacağımı şaşırdım bana göre cok nazik kullanıyorum aracı belki bazen düşük devirde vites attığım oluyor oda gaza fazla basmamak için yani :) bunun haricinde şehir dışına 11 km yolculuk yapıyorum her gun gidiş ve geliş bu esnada hep 90 km hız veya 85 87 km arası devirimde hep 2000 gibi devir motor ısıtma işini pek yapamıyorum o ayrı bazen 1 2 dakika bazense hiç ısıtmadan yola cıkıyorum bunun haricinde 100 km nin üstüne pek çıktıgımda olmuyor çok nadir

Bence araca tam olarak uyum sağlamamışsınız, ben focusta şehir içinde 7 litreyi hiç görmedim. Hızlanırken gaza çok hafif basmanız gerek, Tüketimi düşürmeniz için ani yapılan herşeyden kaçınmalısınız. İlerideki trafik lambasının kırmızı yandığını görünce 200 metre geriden gaza basmayı bırakmalısınız. Hem yavaşlarken benzin yakmamış olursunuz hem de ışık belki yeşile döner durmamış olursunuz :) uzatmayayım buna benzer az yakma taktiklerini de bi deneyin.

hocam kırmızı ışığı gördüğümde yolum müsayit olduğu ilk anda yavaştan frene basıyorum ve cogunlukla gun ıcınde 11 12 km uzun yol gittiğim için yolun durumuna göre cogunlukla 85 90 arası hız sabitliyorum ve ani hızlanma çok nadir yapıyorum sehir içinde trafıgın durumuna göre aralardan kaçmak ıcın bazen yani benım kendımde gördüğüm eksi yanlardan biri motoru hiç ısıtmıyorum direk bindiğimde çalıstırıp gidiyorum etkısı varsa bunun vardır dıye dusunuyorum yada aracda bi sıkıntı bilemedim yani .)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bugüne kadar araç bilgisayarındaki yoncaları görmemiştim geçen baktım trabzon için 7.7 idi. Sonra araç vites uyarılarına uymaya başladım 2 yonca yanar duruma geldi 7.5 gördü. Demekki daha iyi bir kullanımda 7.0'ı rahat düşerim gibi geliyor bana malum trabzonda yokuş oldukça fazla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam en sonunda telefonu koyacam direksiyonun bir kenarına çekecem 100 km boyunca nereye nasıl gittiğimi valla satış yapılan yerle görüştüm onlar da bana ne dese begenirsiniz 6.9 kullandığın araç için çok ideal bir yakıt sonuçta benzinli kullanıryorsun vs. dediler ve 7000 km den sonra biraz daha düşecek ilk bakımdan sonra anlarsın düşüş olduğunu vs. dediler bende diyorumki onlara sizin verileriniz sehir içinde 5.9 idi karma 5.5 idi ben 6.9 dan düşemedim aşşa en düşük yakıtım 6.5 ne yapacağımı şaşırdım bana göre cok nazik kullanıyorum aracı belki bazen düşük devirde vites attığım oluyor oda gaza fazla basmamak için yani :) bunun haricinde şehir dışına 11 km yolculuk yapıyorum her gun gidiş ve geliş bu esnada hep 90 km hız veya 85 87 km arası devirimde hep 2000 gibi devir motor ısıtma işini pek yapamıyorum o ayrı bazen 1 2 dakika bazense hiç ısıtmadan yola cıkıyorum bunun haricinde 100 km nin üstüne pek çıktıgımda olmuyor çok nadir

hocam kırmızı ışığı gördüğümde yolum müsayit olduğu ilk anda yavaştan frene basıyorum ve cogunlukla gun ıcınde 11 12 km uzun yol gittiğim için yolun durumuna göre cogunlukla 85 90 arası hız sabitliyorum ve ani hızlanma çok nadir yapıyorum sehir içinde trafıgın durumuna göre aralardan kaçmak ıcın bazen yani benım kendımde gördüğüm eksi yanlardan biri motoru hiç ısıtmıyorum direk bindiğimde çalıstırıp gidiyorum etkısı varsa bunun vardır dıye dusunuyorum yada aracda bi sıkıntı bilemedim yani .)

valla bu kullanımda 5, 5-6ancak yakmasi lazım .ben 1.6 182ps ecoboost la sizin dediğiniz hizlardaki kullanimda en fazla 6- 6.5 yakiyordum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bugüne kadar araç bilgisayarındaki yoncaları görmemiştim geçen baktım trabzon için 7.7 idi. Sonra araç vites uyarılarına uymaya başladım 2 yonca yanar duruma geldi 7.5 gördü. Demekki daha iyi bir kullanımda 7.0'ı rahat düşerim gibi geliyor bana malum trabzonda yokuş oldukça fazla..

hocam trabzonun neresindesin bende trabzondayım cevahirde çalısıyorum her gün erdoğdu cevahir arası 30 km gidiyorum bendede fazla yakıt ama o kadar değil sizin kullanım alıştıkça düşecektir arada sıfırlayın ortalama yakıt tüketimini bende 1.0 eco fiesta var sizinki focus mu ? bu arada yonca demıssın ne demek yonca anlamadım

@Selim Kalfa, depo hesabı yaptın mı?

Bizdeki Fiesta ile ilgili yazdıklarımı okudun mu? 

hocam okudum pek zamanım olmadı öyle bakıp 1 2 cevap atabildim ,

depo hesabı hiç yapamadım bugun yarın onuda yapacam ,

fakat elimden geldiğince kibar kullanıyorum arabamı cogu arkadasım hıc basmıyorsun arabaya dıyor bana mesela

yanı cevre yolunda felan 90 ı pek nadır geçiyorum ışıksız yollarda 2000 devir 90  da gidiyorum şehir içi arabayı zorlamadan vites atarım vs. ama bir yerde demek bi kusurum var yada arabada bi sıkıntı var ki böyle sonuclar elde ediyorum

fiesta kullanan benım gibi yeni almış biri varsa 2013 1.0 trabzon tarzında yerlerde kullanıyorlarsa mesaj atarsa sevınırım suanda ne kadar yakıyorlar merak ediyorum biri paylaşmış zati ondada fazla yakıt

valla bu kullanımda 5, 5-6ancak yakmasi lazım .ben 1.6 182ps ecoboost la sizin dediğiniz hizlardaki kullanimda en fazla 6- 6.5 yakiyordum.

hocam ilk almak ıstedıgım araba o idi zati 1.6 focus eco su yakıttan korktum almadım onu ya bölgeden kaynaklı yada sürüşten kaynaklı bilmiyorum ama 1.6 focusla sız o kadar az yakıyorsanız super birşey bu yani

benım ortalama hızda 30 32 / h gösteriyor yaktıgım yakıt ortada bi depo hesabı yapmadım onuda bugun yarın yapacam ama aldıgımdan beri verilerim 6.2 ye çok nadir 30 km lik uzun yolda düştü hiç durmadıgım zamanlarda ondan hariç hep 6.5 ve üstü 7 arası

yada ortalamayı ilk sıfırlıyorum ya :D o anda hep düşük gösteriyor çok mutlu oluyorum uzun yolda özellikle 4.5 5.0 gösteriyor :D devamlı oynar halde oldugunda yanı ama tabi normal yükselişe geçtiğinde birden çıkıyor yavas yavas ve 6.2 ve ustunde seyrediyor

İki kişinin yakıt kıyaslaması çok gereksiz geliyor bana.

Kardeşim yakıt kıyaslayan kişiler arasındayım sanırım da gereksiz olan şey neydi anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkesin sürüş tarzı ve kullanım koşulları bir değil ve bu değişimler turbo besleme ile sapma oranları çok arttı haliye x kişisinin ne tükettiği diğerleri için bir anlam ifade etmiyor. Yoğun bir tablo gerekir bunun içinde doğru web siteleri mevcut yurt dışı kaynaklı ki onlar da çok doğru olmuyor. Sizin yapmanız gereken şey ekonomik olmak isiyorsanız o sürüşü öğrenmektir. Daha da ilerisi olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkesin sürüş tarzı ve kullanım koşulları bir değil ve bu değişimler turbo besleme ile sapma oranları çok arttı haliye x kişisinin ne tükettiği diğerleri için bir anlam ifade etmiyor. Yoğun bir tablo gerekir bunun içinde doğru web siteleri mevcut yurt dışı kaynaklı ki onlar da çok doğru olmuyor. Sizin yapmanız gereken şey ekonomik olmak isiyorsanız o sürüşü öğrenmektir. Daha da ilerisi olmayacaktır.

Kendim için konuşuyorum, ne tükettiğimi anlatmaya çalışmıyorumki.

Benim anlatmak istediğim yaktığım bir yakıt ortalaması var bunu burada bulunan ecoboost yakıt tüketim değerleri sayfasında yazıp ve kullanım tarzımı paylaşıp kıyaslama yapmak ve eksik yanım varmı yanlışımız mı var yada araçta bir sıkıntımı var bunu bulmak sayfamızın amacıda bu olsa gerek tabiki sürüşten sürüşe değişir o ayrı bir mevzu ama her neyse yorumlarımız ve sorularımız yanlışsa düzeltiriz sonuçta yönetici sizsiniz iyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim anlatmak istediğim yaktığım bir yakıt ortalaması var bunu burada bulunan ecoboost yakıt tüketim değerleri sayfasında yazıp ve kullanım tarzımı paylaşıp kıyaslama yapmak ve eksik yanım varmı yanlışımız mı var yada araçta bir sıkıntımı var bunu bulmak sayfamızın amacıda bu olsa gerek tabiki sürüşten sürüşe değişir o ayrı bir mevzu ama her neyse yorumlarımız ve sorularımız yanlışsa düzeltiriz sonuçta yönetici sizsiniz iyi günler

tabiki hepimizin kullanım tarzı farklı burda ortalama kullanım hızlarımızı belirtmişiz ona göre tüketim değerlerimizi belirtip arkadaşa bilgi vermeye çalışıyoruz

1.6 ecoboostla ş.içi ekonomik kullanırsanız da 7.5-8 yakarsınız .uzun yolda 80-100 arası kullanımda 5-6 yakıyor 100-140 arasıda 6.5-7 civarı..Eğer siz ş.içi ağırlıklı kullanıyorsanızda tüketiminiz normal ama 80-90 km hızlarda daha fazla ve uzun süre kullanıyorsanız 5-6 arası yakması lazım ..verileriniz pompa fiyatı mı yoksa yol bilgisayarı mı ? ortalama tüketimi sıfırlayıp uzun yol yapın biraz bakalım tüketim ne olacak? 6yı geçmemesi lazım normal kullanımda 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben şahsi fikrimi iletiyorum istediğinizi yazıp paylaşırsınız o beni ilgilendirmez takdir edersiniz ki.. Ben size veya birine söylemedim lafımı.

Neden alındığınızı anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben trabzon beşirlideyim. aracım daha 450km'de. Aracın menülerinde yoncalarla ile belirtilmiş puanlama sistemi mevcut. benim hız ve öngörü 5 üzerinden 5 ama vites değişikliği 5 üzerinden 2. Aracım focus tabiki fiesta focustan daha düşük yakacaktır onunla karşılaştırmamak lazım. şu andan itibaren sadece vites yükseltme uyarılarına uyuyorum 1500 - 1900 devir arası kullanıyorum 2000 - 2500 arası vites değiştiriyorum. Umuyorumki 7.0 görebilirim kısa zaman içinde..

aracı aldığım gün sürmeneye (merkeze yaklaşık 50km) geldim hız sabitleyici ile 88'e sabitledim 6. viteste 5.0 bile görmedi sürekli 4.2 - 4.4 arası oynadı benim focus. Gerçekten etkileyici oldu benim için..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam okudum pek zamanım olmadı öyle bakıp 1 2 cevap atabildim , depo hesabı hiç yapamadım bugun yarın onuda yapacam , fakat elimden geldiğince kibar kullanıyorum arabamı cogu arkadasım hıc basmıyorsun arabaya dıyor bana mesela yanı cevre yolunda felan 90 ı pek nadır geçiyorum ışıksız yollarda 2000 devir 90  da gidiyorum şehir içi arabayı zorlamadan vites atarım vs. ama bir yerde demek bi kusurum var yada arabada bi sıkıntı var ki böyle sonuclar elde ediyorum fiesta kullanan benım gibi yeni almış biri varsa 2013 1.0 trabzon tarzında yerlerde kullanıyorlarsa mesaj atarsa sevınırım suanda ne kadar yakıyorlar merak ediyorum biri paylaşmış zati ondada fazla yakıt

Kullanım koşulları hız falan verilse de çok değişken haliyle ±%10 fark her koşulda normaldir, 

Yakup da bu nedenle yazmış, ben şöyle yapıyorum şunu yakıyorum diye yazsam bile siz size göre aynı şartlarda aynı değeri tutturamayabilirsiniz.

Zaten daha aracınızın kesin ne yaktığı bile bence net değil.

Önerim:

Depoyu tam doldurtun, tüm yol bilgisayarı verilerini sıfırlayın, bitirene kadar kullanın ve tekrar aynı koşullarda doldurtun.

Bir yandan YB değerine bakın diğer yandan "Alınan yakıt / katedilen km'nin yüzde biri" ile depo değerin bulun ve bunu birkaç kez yapın.

İşte gerçek değerlere o zaman kavuşacaksınız.

Gerisi nafile muhabbet...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.