Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Focus 1.0 Lt Ecoboost 125Ps Test Sürüşü - Türkiye

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Cem Bey'in tablosuna biraz yeşilleneyim bende. :) Tabiki her motoru kullanmadığım için tüketimler tahmini oluyor. Ama mantığım çerçevesinde şöyle bir tablo oluşturdum.

yakt.jpg

Not: Günlük kullandığım parkur ve şehir dışında yaptığım sürate göre yakaladığım/yakalayabileceğim ortalamalar

Engin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tecrübem bunu gösteriyor: (istanbul abartmadan)

Şehir dışında ise hız kurallarına uyarak dizelcileri yine biraz hızlı tuttum..Onlar uçar kaçar ya ondan :zha:

Ortalama bir ailenin yapacağı km zaten istediğim gibi değişmedim.

ScreenShot2012-07-24at12523PM.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben deki focus 2.5 almış olmasaydım alırddım 180pslik binerdim basmazdım ama gerektiğindede basardım:D yine kullandığım aracımla aynı ortalamayı tuttururdum sonucda şuan 142 ps 280 civarı tork alıyorum ve ortalama 6,7 ve 7,2 arasında değişiyor benzinli motorda motor hafif o avantajla sakin kullanımlarda aşırıya kaçmazdı yakıt ama dizelde motor ağır ne dersen de yakıyor yeri gelince sadece kendimce bi fikir işde :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.0 motorla 1300 kg kasayı Çift Turboyla kaldırmaya çalışıyorsan o motorun az yakacağını da iddia edebilirsin..

Cift turbo olurmu len bunda silindir basina bir tane turbo var. Yani toplamda 4 tane turbo var arabada.. Daha ne yapsinlar senin icin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herşeyden önce bu motorun altında türk mühendis imzası var. Tebrik etmek lazım. Öncü olmuşlar risk almışlar. Rakipleri bile böyle değerlendirip alkışlıyor. Biz eksik bulmada ustayız.

Banane abijim muhendisinin Turk ya da japon olmasindan? Ben urune bakarim. Birakin artik bu ucuz hamaset mesajlarini

Ben sahsi fikrimi yazayim. Bence dag fare dogurmustur. Eger gercekten bu alet sehiricinde oyle 8-9 litrelere falan cikacaksa hicbir espirisi kalmaz. bana bu motora sahip arabayi aldirabilmelerinin tek nedeni yakit ekonomisi olabilirdi. E ben 1.6 benzinli mondeo ile bile sabah ve aksam kopru trafigini cekmek kaydi ile 8.5-9 litre tuketirken kalkip 3 silindirli makineye sahip 6 ileri vites kutulu ve daha hafif bir aracla (250-300 kg farktan bahsediyoruz) bundan 2-3 lt altini vaad edemiyorsa kusura bakmasinlar o motor ekonomik falan degil demektir. Kaldi ki atmosferik motordan da yaklasik 2 bin lira daha pahali olmasina ragmen..

Herkes yuksek tork demis te yuksek dediginiz tork 170 nm. Atmosferikte de zaten 160 nm vardi. 10 nm mi olayimiz? Aman eksik oluversin bence hic sorun degil. Overboost ta gelen 200 nm beni cok fazla ilgilendirmiyor. Ayda kac defa tapa gaz pedali zemine yapistirdinizi dusunup overboost konusunu oyle acin.

Eger 1.6 atmosferik ile yan yana satma hatasini yaparlarsa kimse bu aleti almaz. Sahsen ben almam. Ki ben bu konudaki (downsizing) stratejilerinin cok dogru oldugunu da dusunmuyorum acikcasi. Bu motoru fiestaya koy satarsin, Ka ya koy satarsin, ama 50 bin lira para verecek adama satamazsin. En azindan o adam ben isem satamazsin. Bu bir on yargimidir? Eveeet. Ancak rasyonel temele dayandirilmis olan bir onyargidir. Kendini ispatlamis, sorunsuz, daha ucuz , bakim maliyeti gorece daha dusuk olan bir atmosferik motor varken ben bu riski almam. 1 litre az yaksaydi, 100 hp olup fiestada olsaydi buyuk ihtimalle ciddi olarak dusunurdum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mühendis olayını duygusal olarak yazdım tabiki banane de..

159 nm'yi 4000 devirde alıryorken.

170 nm'yi 1400 devirde alıyorsun.

Mondeo istanbul'da 8.5 - 9.0 tüketiyorsa!!! bu motor aynı güzergah da çok rahat 6.5 litre'yi tutturur.. al sana 3 litre fark :zha:

Buarada 2013 Ocak sonrası 100 ps 1.0T powershift Fiesta satışta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Boşuna tartışıyorsunuz. Otosana veya bir bayiye rica edin. Bir tane 1.0T test aracı bana verdirin. 1 hafta gidip geleyim yaklaşık 300-350 km yol yapacağım.

Ne yaktığını söyleyeyim size :)

Şehir içi küçük ekonomi arabalarına göre karşılaştırayım Fiesta MkVI 1.4i, mazda 2 1.3 ve honda jazz 1.3 e göre nasıl tüketiyor söyleyeyim.

Öyle ya bu arabada alt sınıfın ekonomi modelleri civarında bir ekonomi bekliyoruz.

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.