Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

F3- Servisinize Yazılımınızı Güncelletin Ücretsiz..

Muammer DEMİR

Önerilen Mesajlar

Olur tabi ki fakat acele etme, 15 bin'de hepsini yapacaklar..Dert değil

geçen hafta aracım ilk bakıma girdi. özellikle belirtmeme rağmen 3 adet güncelleme yapılmadı. sebebini sorunca "henüz elimize ulaşmadı, ağ bağlantılarında sorun var o yüzden yükleyemiyoruz" dediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

22/12/12 tarihinde Ford Bozkurt ta güncelleme işlemlerimi yaptırdım.

3 adet güncelleme görünüyordu. Öncelikle tüm değerleri sıfırlıyorlar ve sonra yeni yazılımı atıyor ve test sürüşünde önce araba tekliyor ve sonra yazılım neticesinde düzeliyor.

Bozkurt Ahmet Usta yardımcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta yıllık bakımda güncelleme yaptılar.6 modüle güncelleme gelmiş.en uzun süren Sony ses sistemine ait olandı.3 saat sürdü. Başteknisyen arkadaş başka araç olsa uğraşmazdım dedi.Güncellemeden sonra belirgin olarak farkettiğim bagaj kapağının artık açma tuşuna bastığımda hemen açılması.Göstergeyi değiştirdiğimiz için güncelleme yapmıyor.Araca tanımlı değil çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta yıllık bakımda güncelleme yaptılar.6 modüle güncelleme gelmiş.en uzun süren Sony ses sistemine ait olandı.3 saat sürdü. Başteknisyen arkadaş başka araç olsa uğraşmazdım dedi.Güncellemeden sonra belirgin olarak farkettiğim bagaj kapağının artık açma tuşuna bastığımda hemen açılması.Göstergeyi değiştirdiğimiz için güncelleme yapmıyor.Araca tanımlı değil çıkıyor.

???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala sınırlı sayıdaki IDS sayısının benim arabama çıkan güncellemeyi teknisyenin keyfine bırakmasını kabullenemiyorum malesef. 

İlla detaylı araştırıp güncelleme bildirilerini bulup print edip Otosan'a mı şikayet etmek lazım. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 5 ay sonra...

Etise baktığımızda takılı modüller kısmında anahtarsız giriş modülü de görünüyor acaba araçta mevcut ama aktif değilmi

Anahtarsız çalıştırma olanlarda bu modül var. Diğer bir ifadeyle anahtarsız çalıştırma ile modülleri ortak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşin mutfak kısmını size anlatayım. Masaya oturup yemeği lüP ediyorsunuz ama o öğün nasıl pişiyor? :)

Öncelikle servisin elinde kabiliyetli bir IDS cihazı olması lazım.  http://www.motorcraftservice.com/vdirs/wds/diagnosticsites/ids/mcs/   ...diagnoz cihazı deyip geçmeyin, onu şarj ve upgrade eden totem'i, ara kabloları ile falan acaip pahalı ekipmandan bahsediyoruz. Bir IDS seti'ni sıfırdan kuruyorsanız yan parçaları, totemi, lisansı falan derken sıfır focus fiyatı ödüyorsunuz.  Ama IDS olmaz ise olmaz... hele ki bizim araçlarda.

...istediğin kadar iyi mekaniker ol, her şeyi düzgün yap ... hala IDS'e ihtiyacın var. Aracın arıza kodlarına bakacaksın, var ise sileceksin vs.vs. Yağ bakımına giren araç için bile IDS lazım (Ford'un check list'i gereği) Yani acaip -meşgul- olan cihazı 2-3 saatlik bir büyük yazılım yenilemesi için isteyen kişiye servis'te gözlerini kısarak bakıyorlar.

Ama o iş için de (upgrade) IDS lazım ... ee? Nasıl olacak peki?

Çare belli ... paraya kıyacak ve ikinci IDS'i alacaksın.  Patron isyan edecek, finansman dişlerini gıcırdatacak ama iş düzgün yürüsün istiyorsan paŞalar gibi lahanaları doğrayacaksın.

IDS'i totem'e taktığınız zaman başlıyor şarj etmeye + IDS'in yazılımlarını kontrole ... çünkü siz onu terk ettiğinizde o Köln ile konuşma başlatıyor ve önce kendi üzerinde yazılım eksiği var mı? Ona bakıyor (var ise otomatik yükleme başlatıyor) sonra aracınız geldiğinde onu IDS'e bağlıyoruz. Sistem yazılım güncellemelerini FSA / Önemli / Düşük Önemli olarak kontrol edip etiketliyor ... elektrikçinin, formen ya da kıdemli usta'nın system check'i başlatması (arıza kodlarına bakmak için bunu her durumda yapması lazım) yeterli.

Araç multitask çalışıyor, güncellemeleri arka planda yaparken bir yandan arıza kodlarını ve olası arıza nedenlerini kontrol ediyor. Örnek siz ateşleme kesintisi notu gereği 3.buji'yi kontrol ederken o arkada cam motoru sıkıştırma modülünün yazılımını güncelliyor. Eğer gerek var ise "beni toteme bağla ve 15143/1564 referans numaralı CD'yi yükle" türünden komutları veriyor. Kendi kısıtlı hafızasında tutamadığı/tutmadığı yazılımları on-line veya cd üzerinden alıp araca yüklüyor.

...kimi yazılımlar komple format ve ECU'nun sıfırdan yüklenmesini gerektiriyor ki onlar tam ızdırap  :(   ...ama yapacak bir şey yok. Bir yandan acılı türkü söylerken diğer yandan oturup bekliyor ve IDS'in verdiği talimatları uyguluyorsunuz "kontağı birinci pozisyona getir...bekle" yarım saat sonra "kontağı kapat" gibi gibi.

Servisin kapısına bir son kullanıcı dayanıp "hacı şu benim kuZu'ya bi baksana bea!" dendiğinde o serviste bir adet IDS cihazı varsa elemanlar direkt kıvırıyor (bkn.işi fenasi halde yokuşa sürmek) araç zaten servis için gelmiş ise sıyırma şansı yok ... IDS'e bakılacak (bkn.seveseve) ama aksi durumda IDS zaten dolu olduğundan...

dansoz.gif

... siz anladınız  :)

Servis sizi tanıyorsa, suyu yokuş yukarı bile akıtırlar ... ama aksi bir durumda IDS'i sadece güncelleme için kullanmak elemanlara -angarya- ve performans kaybı gibi geliyor (...ki bence yanılıyorlar) sonuçta onlar da sattıkları adam/saat üzerinden kendi amirlerine hesap veriyorlar.

...tabi bu mazaret değil.  Güncelleme varsa yapılmalı. (bkn.katılıyorum)  Sadece işin arka planını bilin istedim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki garanti bittikten sonra da servisten yazılım güncelleme talep edilebilir mi?

...bakım için aracınızı servise götürdüğünüzde olası hata kodlarının silinmesi ve yazılım güncellemelerinin yapılması yetkili servisin check list'in de zaten var. o işlemler yapılmadan ve sisteme onayları girilmeden aracın bakımı tamam sayılmaz.

Yani garantisi bitmiş olsa dahi araç yetkili servise periyodik bakım için gidiyorsa cevap : evet

... garantim bitti, bakımlarımı sanayide yaptırıyorum. servis'e gitsem güncellemelerimi yaparlar mı?  cevap : kime gittiğinize bağlı. Sonuçta bakımlarınızı yetkili servis yapmamış, talebinizi "duymazdan" gelebilirler.  

Aklı başında bir servis -garanti- dışı da olsa bu tür bir talebi çevirmez ... ama yasal / ticari zorunluluk olmadığı için herkesin adına konuşmak abes ile iştigal sınırları içinde kalacaktır. 

...aklınızdan tüketici kanunu gereği 10 yıl hizmet verme zorunluluğu geçebilir.  Preemptive strike :) tadında cevaplayayım. Bu zorunluluk yetkili servislerden hizmet alındığı durumda geçerli. Yani tüketici kalkıp "ben bakımımı dışarıda yaptırırım, servis işin elektronik kısmını çözsün" derse ... servis ona en fazla çay ısmarlar.  :kıhkıh:

Bizim orada "neka ekmek oka köfte" derler :naughty:  bu da öyle bir hesap işte. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.