Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Mk3 MCA Far Değişimi Nasıl Yapılır? (2014 ve üzeri)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Beyler benim bir sorunum var. 

Bu farlar değiştikten 2-3 ay sonra ben gittim sözümona %130 fazla philips xtreme vision ampul alıp taktım.

Çok uyanık olduğumdan anca bu kış yeni farkettim ki arabadaki far yükseklik ayarı çalışmıyor.

Yöneticilerimiz sağolsun kargalar bokunu yemeden yollara döküldüğümüz için karanlıkta ışıksız yolda kontrol ediyorum:  0da da 4 te de aynı hiç bir değişiklik yok. Oysa farın aydınlatma alanının yakınlaşıp uzaklaşması gerekiyor. 

Acaba ben ampulleri değiştirirken bir hata mı yaptım. Yoksa far değişiminde,  LEDli ampul gelince yükseklik ayarı gitti mi ?   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Yoksa far değişiminde,

Far değişiminde gitmemiştir, gitse fark ederdin abi :P Senden kaçmaz Bir ampülü değişip denesene bi, biri oynayıp biri duruyor mu yerinde merak ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

Beyler benim bir sorunum var. 

Bu farlar değiştikten 2-3 ay sonra ben gittim sözümona %130 fazla philips xtreme vision ampul alıp taktım.

Çok uyanık olduğumdan anca bu kış yeni farkettim ki arabadaki far yükseklik ayarı çalışmıyor.

Yöneticilerimiz sağolsun kargalar bokunu yemeden yollara döküldüğümüz için karanlıkta ışıksız yolda kontrol ediyorum:  0da da 4 te de aynı hiç bir değişiklik yok. Oysa farın aydınlatma alanının yakınlaşıp uzaklaşması gerekiyor. 

Acaba ben ampulleri değiştirirken bir hata mı yaptım. Yoksa far değişiminde,  LEDli ampul gelince yükseklik ayarı gitti mi ?   

Abi ampül değişimiyle deaktif olması zor. Bir duvara yanaşıp denedin mi far çizgisi yukarı aşağı oynaması lazım. Sen farları değiştirdiğinde kontrol etmişmiydin abi. Çalışıyormuydu önceden?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

Abi ampül değişimiyle deaktif olması zor. Bir duvara yanaşıp denedin mi far çizgisi yukarı aşağı oynaması lazım. Sen farları değiştirdiğinde kontrol etmişmiydin abi. Çalışıyormuydu önceden?

Benimki de çalışmıyor sanki? Yaza zaten değişirim diye pek sallamadım ama ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Niye çalışmasın canım :D Sürmeli led'li far olup far yükseklik ayarı olmayan araba yok yani bozuk değilse olmama ihtimali yok. Ampüller vs ellenmedi hiç kutudan çıktı arabaya girdi.

Yahu soket pin sıralamaları farklı olabilir dimi. Eğer daha önce de çalışmıyorsa ve yeni farkediyorsa diye sordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Yahu soket pin sıralamaları farklı olabilir dimi. Eğer daha önce de çalışmıyorsa ve yeni farkediyorsa diye sordum.

Peki. Ben bahsimi ampül'e veya yuvaya oturup oturmamasına verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Peki. Ben bahsimi ampül'e veya yuvaya oturup oturmamasına verdim.

Bence yükseklik ayarı çalışıyor. Ama duvara yaklaşıp bakmadığımızda yükselme alçalma farkedilmeyebiliyor. Cenk abinin yaşadığı sorun yükseklik ayarından değil katılıyorum sana. Ampül yuvaya otursada oturmasada yükseklik ayarını kaldırıp indirdiğinde çizgi değişir. Ampül oturmadıysa far ayarı çok dengesiz olur aydınlatma alamaz. Sonuç itibariyle far aydınlatması yetersizse sana katılıyorum ampül oturmamıştır. Yükseklik ayarı da bu sebeple ayar değiştirildiğinde farkedilmiyor bozuk gibi görünüyordur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle ne far değiştikten sonra ne de ben ampul değiştikten sonra hiç kontrol etmedim. 

Arabayı ilk aldığımda orjinal halde çalışıyordu. Düz yolda da karanlıkta anlaşılır yavv çalışığ çalışmadığı. 

Yine de bu akşam karanlıkta duvarda deneyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

Bence yükseklik ayarı çalışıyor. Ama duvara yaklaşıp bakmadığımızda yükselme alçalma farkedilmeyebiliyor. Cenk abinin yaşadığı sorun yükseklik ayarından değil katılıyorum sana. Ampül yuvaya otursada oturmasada yükseklik ayarını kaldırıp indirdiğinde çizgi değişir. Ampül oturmadıysa far ayarı çok dengesiz olur aydınlatma alamaz. Sonuç itibariyle far aydınlatması yetersizse sana katılıyorum ampül oturmamıştır. Yükseklik ayarı da bu sebeple ayar değiştirildiğinde farkedilmiyor bozuk gibi görünüyordur.

Abi far motorunun çalıştığı sesinden çok bariz belli.

@Yakup Çağatay

Benim burada anlamadığım bir olay var. Bu DTRL ayarlarında RH Symmetry muhabbeti. Şimdi bizde bu ayar  "02 - Always dipped light except in Pos p"'de ayarlı. Bu ışığın kısıklığıyla mı yoksa far yüksekliğiyle mi alakalı acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

Kesinlikle ne far değiştikten sonra ne de ben ampul değiştikten sonra hiç kontrol etmedim. 

Arabayı ilk aldığımda orjinal halde çalışıyordu. Düz yolda da karanlıkta anlaşılır yavv çalışığ çalışmadığı. 

Yine de bu akşam karanlıkta duvarda deneyeceğim. 

Abi  faz çizgisi net olmalı

Bu far ampülünün normal olduğu far çizgisi. Tam olarak bu olmasa da buna yakın görüntü almalısın

a2.jpg

Bu ampülün oturmadığı haldeki far çizgisi.Buna birebir aynısı vardır diyemem ama yukardakinden çok farklı olduğunu görürsün abi.

a1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ha bir de şunu ekleyeyim Headlights Type bizde " 02 - Halogen lights with adjustre" da ayarlı bu sanırım yükseklikle ilgili. Ancak DTRL olan araçta farklı. Bununla alakalı da olabilir.

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Semih O. yazdı:

Benim burada anlamadığım bir olay var. Bu DTRL ayarlarında RH Symmetry muhabbeti. Şimdi bizde bu ayar  "02 - Always dipped light except in Pos p"'de ayarlı. Bu ışığın kısıklığıyla mı yoksa far yüksekliğiyle mi alakalı acaba.

Bu sağ simetri olayı yapınca kısıp-açma yaptı. Diğer ayarlarda sürekli kısık veya güçlü (şuan unuttum blog'da yazmıştım) yanıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus Mk3 MCA Far Değişimi Nasıl Yapılır? (2014 ve üzeri) olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.