Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Ecoboost Üst Üste 3.kez Dünyanın En İyi Motoru Seçildi - 2014 Yılın Motoru

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

1. Dizel motorlar sıkıştırma patlamalı olduğundan daha yüksek basınç altında çalışırlar, 1.0 EB 10:1 iken 1.6 TDCi 16:1 mesela. Bu da ister istemez motorun daha sağlam yapılasını gerektirir.

abi 1. madde... dizel motor bloğunun sağlamlığı, basınca dayansın(blog çatlamasın) diye benzinli motora göre daha büyük hacimli üretilmesinden kaynaklanmıyor mu? (silindir hacmi değil, gövde)

sizler daha iyi araştırmacısınız bazı verileri kolay buluyorsunuz. yani 1.6 eb ile 1.6 tdci motor kaç kg.. motorun uzun ömürlü oluşu, OK dizel yakıtında özelliğidir ve katkısı vardır, ama daha çok segman ve gömleğe bağlı değil mi? sonuçta rektefe isteyen motorun ömrü bitmiş oluyor, parça arızasından ziyade..

dizel motorların piston, segman ve gömleğide benzinliye göre daha sağlam mı? gövde sağlamlığını bir kenara bırakırsak..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 Yıl üst üste en iyi motor ödülünü kazanan aracımın motorunu ve doğru seçim yaptığım için kendimi de tebrik ediyorum :P  Ancak bu motor yurtdışında ödüllerle tescillenirken, aradan 3 yıl geçmesine rağmen (ödül almaya başladığından bu yana) Türkiye'de halen hakettiği değeri bulamadı.

Aslında bunun sebebi bana göre Otosan, çünkü ben 1.0 Eb aracımdan bahsettiğimde insanların tepkisi "Yok o motor, o kasayı kaldırıyo mu?, Yok gidiyo mu?, Hakkaten ekonomik mi?" gibi sorular soruyorlarsa ve hala 1.0 Ecoboost motorlu araçlara temkinli yaklaşıyorlarsa (hatta yaklaşmıyorlarsa), demek ki yeteri kadar reklam yapılamamış, yeteri kadar insanlara anlatılamamıştır.  :mad:

Sen yeteri kadar anlatamazsan bayi istekte bulunmaz, istekte bulunmazsa sen de yeteri kadar satamazsın bu kadar basit.

İnsanlar aracıma bindiklerinde resmen şok geçiriyolar, ben aracın özelliklerini anlattıkça hayretle dinleyip, imreniyolar. Hatta gözlemlerim sonrasında insanlar, bırak Ecoboost motoru, bence Ford "binek" araç grubunu dahi çok fazla tanımıyorlar.  :blink:

İzlenimlerim sonucunda Focus 1.0 Ecoboost; Yeteri kadar güçlü, ekonomik, hızlı ve konforlu bir araçtır. Alkında şüphesi olan arkadaşlara da tavsiyemdir.  :sofeer:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben forddan dizel anlamında da ödül getirecek bir motor bekliyorum.Bunun üzerinde de çalışıyorlardır bence.Mesela makyajlı kasada gelecek 1.5 dizel ünite şu an kullandıklarımızdan daha iyi olacaktır.

Ford dizelelde de başarılı motorlar uretebilir ve üretiyor da zaten. Bknz 1.5 tdci.

Ancak ford daha akıllıca bir yolda gidiyor. Traktör motorundan sıkılması muhtemel milyonlarca otomobil kullanicisinin ekonomik hatta oldukca ekonomik benzinli motorlar üreterek aklini celebilir.

Ornegin ben su an sıfır otomobil alacqk olsam ve yillik 15 bin km nin altında yol yapacak olsam 1.0 eb den baskasina bakmam. (Otomatik şanzıman olmazsa kesin almam. 1.0 degil 0.1 bile olsa almam ayrı mesele.)

Bu yüzden dizel için fazla fazla yatırıma gerek yok bence. Yap güzel ve ekonomik benzinliyi. Kap pazar payini.

Zaten baska ülkelerde buradaki kadar dizel satılamaz diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford dizelelde de başarılı motorlar uretebilir ve üretiyor da zaten. Bknz 1.5 tdci.

Ancak ford daha akıllıca bir yolda gidiyor. Traktör motorundan sıkılması muhtemel milyonlarca otomobil kullanicisinin ekonomik hatta oldukca ekonomik benzinli motorlar üreterek aklini celebilir.

Ornegin ben su an sıfır otomobil alacqk olsam ve yillik 15 bin km nin altında yol yapacak olsam 1.0 eb den baskasina bakmam. (Otomatik şanzıman olmazsa kesin almam. 1.0 degil 0.1 bile olsa almam ayrı mesele.)

Bu yüzden dizel için fazla fazla yatırıma gerek yok bence. Yap güzel ve ekonomik benzinliyi. Kap pazar payini.

Zaten baska ülkelerde buradaki kadar dizel satılamaz diye düşünüyorum.

sadece ford değil birçok firma benzinli motor geliştirme yarışında.Zaten birçok ülkede dizel sevilmiyor.Ancak bizim gibi ülkelerde durum farklı.Özellikle benim gibi sağlam dizelciler çok .Bende yeniden araç alacak olsam yıllık 5 bin bile yapsam dizel alırım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası ilk başta alırken tereddütteydim.Şuan soranlara bin motor diyince aldığım cevapları o zaman bende veriyordum.Hatta arabamı almadan önce test bile yapmadım.Siparişi verince Van da sahibinden de 1.0 ecoboost ilanı gördüm ve sahibini aradım durumu anlatıp arabayı neden sattığını sordum ve aldığım cevaplarla arabayı almaya kesin karar verdim.Şuan kesinlikle pişman değilim.Hatta motorun üst devirlerdeki sesi çok hoşuma gitmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası ilk başta alırken tereddütteydim.Şuan soranlara bin motor diyince aldığım cevapları o zaman bende veriyordum.Hatta arabamı almadan önce test bile yapmadım.Siparişi verince Van da sahibinden de 1.0 ecoboost ilanı gördüm ve sahibini aradım durumu anlatıp arabayı neden sattığını sordum ve aldığım cevaplarla arabayı almaya kesin karar verdim.Şuan kesinlikle pişman değilim.Hatta motorun üst devirlerdeki sesi çok hoşuma gitmeye başladı.

Doğan bey Van dan aradığınız kişi ben olabilirmiyim acaba. :) Ben de bir ara ilan verdiğimde benim aracıma alıcı olmayıp görüşlerimi soranlar olmuştu.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan bey Van dan aradığınız kişi ben olabilirmiyim acaba. :) Ben de bir ara ilan verdiğimde benim aracıma alıcı olmayıp görüşlerimi soranlar olmuştu.

Valla hatırladığım kadarıyla satılan arabanın tamponu boyalıydı yanlış hatırlamıyorsam. Ekim 2013 de aramıştım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.