Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Peugeot 308 Test Sürüşü - Sürüş İzlenimi - Video Ve Fotoğraflı

Önerilen Mesajlar

2014 Yılının Otomobili Seçilen 308'i test ettim. Buyrunuz...

Öncelikle Peugeot'un Levent'deki bayiisi EFE Otomotiv'e, Satış Danışmanı Banu Hanım'a ve Müşteri İliş. Sorm. Mine Hanım'a teşekkürlerimi iletiyorum, çok ilgilendiler sağolsunlar  :claps: 
yazdığım içeriği buraya da aktarıyorum;

DİZEL OTOMATİK İÇİN: 

5K ve SW olarak sunulan 308 şıklık ve kaliteyi bir arada sunuyor.
PSA’nın yeni EMP2 platformunu kullanan 308, uzunluk olarak daha kısa fakat bagaj alanı daha büyük :yeah: :yeah:> 
Bu yeni yapı ile 140 kg'a (donanıma bağlı) kadar  hafiflik elde edilmiş.Bunun sonucunda daha fazla performans ve daha az yakıt tüketimi elde edilmiş.
Ülkemizde giriş modeli 1.200cc benzinli ve 82 beygir'e sahip bir diğer benzinli modelinde ise turbo besleme mevcut bu da 1.600cc 156 beygir'e sahip. Ortalama 5.0-5.8 lt tüketiyor. Dizelde ise 92 ve 115 beygir olmak üzere 2 seçenek mevcut. Ortalama 3.7-3.8 lt tüketiyor. 
Şuan sadece manuel olarak satışa çıktı motorlar, ilerleyen aylarda otomatik versiyonları da eklenecek.

Fiyat konusunda ise şuan lansman olduğu için özel bir kampanya yok, fakat bayii kar oranını sıfırlayarak (söylenen)indirim yapıyor, aktarıyorum; (ŞİMDİ almak isteyenler için bunlar ilerde ne olur bilinmez.)

Baz model 1.2vti 48.750 tl
Baz model 1.6 hdi 92 ps 57,500 tl
Orta model 1.6 hdi 92 ps 60,950 tl
Orta model 1.6 hdi 115 ps 63,000 tl
Üst model 1.6 hdi 115 ps 67,900 tl
Üst model 1.6 turbo 156 ps 64,000 tl

Bence fiyatlar bu ortama göre çok iyi

Biraz daha donanımdan bahsetmek istiyorum sonuçta araba yeni ve tanımak lazım; (Çok yoğun opsiyon listesi var hepsi tek kalem)

Başlıca dikkat çeken standart donanımları;
Esp,Perde Hava Yastıkları,C.C.,Bluetooth,Led gündüz farları

Üst donanıma eklenebilen opsiyonlar;
Kör nokta uyarı s.,Çarpışma riski uyarı s.,Acil durum otomatik frenleme s.,Deri döşeme,Masajlı Ön koltuklar,Elektrikli Sürücü Koltuğu,Isıtmalı Ön koltuklar, Dinamik Hız Sabitleme ve LCD ekran(gösterge arası) ,Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma,220V güç çıkışı, Navigasyon,Geri görüş kamerası,Panaromik cam tavan ve elektrikli perdesi,18'' alaşım jantlar.

İç döşeme rengi (açık-koyu) ise tamamen şansınıza ne gelirse bir standart'ı yok. (DERİ hariç) 

Gelelim Sürüşüne

Araç son dönemdeki klasik özelliklere sahip ama alışma evresi yok denilecek kadar az. Pedallar yumuşak, direksiyon yumuşaktan hallice ve maalesef hissiz ama kullanması keyifli. Vites geçişleri güzel çok kemikli değil ama.Aracın ses seviyesi normal, sesli değil.Rüzgar sesi 120'den sonra biraz başlıyor, devamını ve yüksek hızda motor sesine birşey diyemiyorum. Genel olarak motor seside mevcut ama rahatsız etmiyor.

Yol tutuşuna çok birşey demek istemiyorum çünkü uzun ve detaylı sürüş olmadı ama küçük hamlede esp devreye girdi video'da göreceksiniz yer de ıslak sayılır unutmayalım. Özellikle darbe emişlerinde çok memnun kalamadım bana C4'ü hatırlattı, arkalar sesli çalışıyor yine kasis geçişlerinde arkası kopuyor. Düz gidişi ve frenleri de güzel.

Malzeme - İşçilik - Kullanım - Özet

Malzemeleri gayet iyi, işçilikte sorun göremedim fakat bazı yerler daha iyi olabilir, ama çok önemsiz şeyler.

Ergonomi olarak tek sorun koltuk ayar kolunun çok geride kalmış diyebilirim. 

Kapı kapama tokluğu almanlar gibi değil ama atasına göre çok çok iyi.

Genel anlamda araç olması gerektiği gibi olmuş, eskisine göre çok rahat sınıf atlamış diyebilirim.

Fakat bana göre hiç bir konuda benchmark olamamış; ciddi rakipleri olan Golf,Focus ve Astra'nın üzerinde bir otomobil değil.

Fiyatına göre iyi araba :)

Videolarla Peugeot 308

Bu video sürüş izlenimini içerir

Bu video multi-media özelliklerini içerir

Fotoğraflarla Peugeot 308

Dış Mekan

Tasarım olarak bazı güçlü rakipleri ile benzer çizgiler görmekteyim, genel olarak çekici tarzı var; fakat kimlik konusunda emin değilim henüz.

IMG_4017-1.jpg

IMG_4016-1.jpg

IMG_4015.jpg

IMG_4062.jpg

IMG_4065.jpg

Şimdi Dışardan Detaylara İnelim

Meşhur LED'ler

IMG_4018-1.jpg

IMG_4019-1.jpg

Aslan'ım

IMG_4020.jpg

IMG_4021-1.jpg

IMG_4022-1.jpg

Kromaj sadece üst donanım ile gelmekte

IMG_4023-1.jpg

IMG_4024-1.jpg

Ayna altı aydınlatma da led kullanılmış

IMG_4029-1.jpg

IMG_4030-1.jpg

Aero dinami düzenlemeleri

IMG_4063.jpg

Yine aracın dışında led'e rastlıyoruz.

IMG_4064.jpg

Orta donanım dış görünüş

Bu donanımda ise kol dayama olması ford'un örnek alması gerektiğini gösterir nitelikte.Basit de olsa konulmalı.

Foto bulanık ama eklemek istedim önünü merak eden olacaktır.

IMG_4082.jpg

IMG_4108.jpg

Alt Donanım dış görünüş

Ne kadar alt donanımda olsa kapı kolları,aynaları ve jant hariç ucuz görünüm yok.

IMG_4100.jpg

IMG_4101.jpg

Test Aracı

Bu renk çok yakışmış..

IMG_4109.jpg

IMG_4094.jpg

IMG_4096.jpg

IMG_4098.jpg

İç Mekan

Konsol üstü tamamen yumuşak malzemeye sahip, kaliteli :)
IMG_4028-1.jpg

Canlı panel.

IMG_4038-1.jpg

Direksiyon maalesef ufak - NOT: Uygun oturma pozisyonu ile göstergeler çok rahat okunur durumda -

IMG_4039-1.jpg

Buradaki top hızlı hareket için çok iyi.

IMG_4040-1.jpg

IMG_4043-1.jpg

Keşke bazı kontrol elemanları burada da yer alsaydı.

IMG_4044-1.jpg

IMG_4045-1.jpg

Malzemelerde sıkıntı gözükmüyor, gayet iyi. Detaylarda boş verilmiş bir durum yok. Konsol altı ve kol dayama altları bu sınıfın vazgeçilmezi sert plastik.

IMG_4046-1.jpg

Kapı üstleri ön tarafta yumuşak kaplanmış ama göğüs gibi değil bir tabaka düşünün.Arka kısımlarda ise bu durum sadece üst donanım için geçerli diğer modellerde sert plastik ile karşılaşıyoruz.

Torpido'yu çekmeyi unuttum fakat golf gibi değil normal plastik kaplı normal görünümlü. 

IMG_4025-1.jpg

Kromajlar kaliteli gözüküyor - Mat görünüm kalite algısını yükseltiyor -

IMG_4026-1.jpg

Unutmadan Kumandası bu şekilde - Anahtarsız giriş ile -
IMG_4027-1.jpg

Baz donanım gösteleri - küçük ekran-

IMG_4105.jpg

Baz donanım iç mekan

IMG_4102.jpg

IMG_4103.jpg

IMG_4106.jpg

Kumandalar daha iyi olabilir mesela bu tür bazı detaylarda güçlü rakiplerinden biraz gerideler ama corolla gibi japondan çok iyi :)

< :)< :)< :))IMG_4031-1.jpg

İçerde esp off ve donanıma bağlı olarak start-stop off düğmeleri var

IMG_4032-1.jpg

Direksiyon iç-üstü sert plastik ile kaplı derinlerde deri kaplama var

IMG_4036-1.jpg

IMG_4038-1.jpg

Burada bardaklık görüyorsunuz ama iyi bakın birazdan göremeyeceksiniz

IMG_4048-1.jpg

Çünkü katlandı içine :)

IMG_4049-1.jpg

Bakın altında ne var :)

IMG_4051.jpg

Kol dayama çok geniş değil

IMG_4052-1.jpg

IMG_4053-1.jpg

Diz mesafesi sınıf ortalamalarında hiçbir sığmama sorunu yok.Diz,baş,ön, arka...

IMG_4054.jpg

Çok garip yerde bulunan arka aydınlatma

IMG_4056-1.jpg

Arka kol dayama

IMG_4057.jpg

IMG_4058.jpg

Üst donanım'a opsiyonel 220v

IMG_4059-1.jpg

IMG_4060-1.jpg

IMG_4061.jpg

Güzel detay

IMG_4066.jpg

Bagajda yalıtım malzemesi kullanılmış. Güzel.

IMG_4067.jpg

IMG_4068.jpg

Bagaj oldukça geniş

IMG_4072.jpg

IMG_4073.jpg

Buradaki ip elastik yapılmış, üst bölmeye eşya koymayı severiz bu haliyle aç kapa yaparak ağırlıkdan dolayı ip'in özellik yitirmesi bence olası.Daha sonra sarkma yapabilir.Ne gerek vardı buna anlamadım..

IMG_4074.jpg

IMG_4075.jpg

İçerde led yerine normal ampül görüyoruz, bagaj ve ayak aydınlatmalarında

IMG_4076.jpg

İleri-geri hareketli kol dayama

IMG_4077.jpg

Üst donanım koltuğu

IMG_4078.jpg

Orta donanım koltuğu

IMG_4079.jpg

Üst olmayan donanımda arka kapı

IMG_4080.jpg

Prizsiz kol dayama arkası

IMG_4081.jpg

BONUS TEST ARACI İÇİ - yukarda dediğim gibi iç döşeme rengi şansınıza ama genelde renk'e zıt geliyormuş.

Cam tavanı

IMG_4088.jpg

Kontrol Mekanizması

IMG_4089.jpg

IMG_4090.jpg

IMG_4091.jpg

IMG_4092.jpg

IMG_4093.jpg

IMG_4099.jpg

FocusClubTr.com Sundu!

Devamında Görüşmek Üzere...

Teşekkürler

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim şahsi görüşüm.... Gereksiz pahalı, 407'de kullandığı criuse control kolunu kullanmaya devam ediyor , yenilenmesi gerekirdi, Denon malesef başarılı bi ses sistemi değil... Klima ayrı kontrolleri ayrı olsa daha iyi olurdu.. Dokunmatik çok fazla ve dikkat dağıtıcı ;) Ön yüzü çok şık, ama sevemedim :) Emeğine sağlık güzel bi test omuş :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emeğinize sağlık , tek kelimeleyle MÜKEMMEL bir inceleme olmuş. Araç için şahsi düşüncem, dış görüntü çok iyi ama Focus 3.5'un yanında geçemez. İç dizayn , bagaj genişliği vs. çok güzel. Videoyu izlerken kafama takılan , klimayla uğraşırken bir an kaza yapabilme ihtimali. Her şeyi o ekrana bağlamak çok saçma geldi. En azından Klimayı dijital yapıp ekrandan ayırabilirlerdi diye düşünüyorum. Aracı doldurduğunuz zaman 82-83 bin TL'leri buluyor , o kadar para vercek olduktan sonra şahsen F3.5 beklerdim.

Alan kişileri memnun eder inşallah, alanlara Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Patrona ayrıntılı incelemesinden dolayı çok teşekkürler.

Arabayı bugün kendi çapımda inceleme imkanım oldu. Opsiyonlu ses sistemi çok güzel. Test sürüşüne gittiğimde şu an arabamda dinlediğim baslı cdmi takıp tam karşılaştırma yapabilirim. Cam tavan arabanın için çok ferah gösteriyor. Focusta olsaydı kesin alırdım. Direksiyon çok küçülmüş garip duruyor. Arabayı genelde sakin kullanan biri olarak yol tutuşundan ziyade konforunu merak ediyorum. Test edip karşılaştırmam gerek.

Ahh anahtarsız giriş ahh. Çok rahat bir şey. Makyajlı focusta kesin olmalı. :yeah:

Benzer donanımda bir focusla 10 bin lira bir fark olduğunu düşünürsek son zamlardan sonra fiyatı gayet makul.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlatınca sanki iyi gibi geliyor insana ama ben bu arabayı nedense pek sevemedim. 

307 ilk çıktığında çok ilgimi çekmişti, 308 de de bir Peugeot havası vardı ama bu biraz "Alamancı" olmuş gibi geliyor. 

İç mekan konusunda zirve yapmış bir aracın sahibi olarak bunun iç mekan tasarımını hiç beğenmedim. Göstergeler ve direksiyon belki işlevsel olabilir ama gerçekten zevksiz. Ben olsam piyasanın en çok satan segmentinde yarışacak bir araçta bu denli radikal bir değişiklik yapmazdım. (iç mekan konusunda) Ne de denerdim bu tasarımı, Pug 107-1007 gibi şeylerde denenebilirdi. 208 de de buna benziyor ama bunun ki kadar abes gelmemişti o benim gözüme. 

İç mekan kalitesi (Görüntü itibariyle) oldukça iyi duruyor. metal aksamlar ciddi hoş durmuş. Focus'taki gibi "ucundan azıcık" kullanmamışlar metal materyalleri... 

Müzik sitemi konusunda iyi ya da kötü özel bir markayla çalışmanın da imaja olumlu katkıda bulunacağını düşünüyorum. 

Ve dikkatimi çeken önemli bir ayrıntı, koltuk arkasındaki ve koltuk kenarlarındaki dikişler Focus a göre oldukça ince ve başarılı. Fransızların bu konuda iyiler zaten. 

İlaveten Yakup'a testleri için teşekkür ediyorum. Hem detaylı, hem de hoş testler yapıyor. Sıkılmadan aracı incelemiş gibi oluyorsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada bi ekleme yapmak istedim full led farlar bizim klasik farlara göre baya baya fark yapmış. Xenonlu focuslara göre karşılaştıramam çünkü karanlıkla focusun içine oturup xenon aydınlatmasını görmedim ama 308 in çok net bir aydınlatması var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

golf olmaya çalışan bir model daha izledik; ki bence başarısız......

ama bu sınıfta başarıya, golf olmaya çalışarak değil de kendi olarak ulaşan tek model bence focus

özellikle bunu focus 3 de zirveye taşıdığını, birçok konuda da golf ü geçtiğini düşünüyorum,

pazarlamada en önemli eksik, gerek dizelde gerek EB da bizi PS şanzımanla buluşturmamasıdır ki; herhalde focus 3.5 ila bu eksiklik de giderilecek gibi,

şu cam tavan işini ben seviyorum focusa da koysalar ne olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Detaylı inceleme ve anlatım için teşekkürler, kendimiz bakmış kadar olduk :)

Biraz daha ucuz olmalıydı diye düşünüyorum.  

Bu araba default torsiyon , golfün 1.4 122 ve üstünde en azından bağımsız var. Hadi 1.2 82 ve 1.6 d 95lerde gerek yok diyelim ama THP 156ya bari bağımsız koysalardı. 

Bir de nedir bu Fransızlara özel yengeç kıskacı şekilli stoplar. İğreniyorum valla. Sadece budget arabası olursa düşünürüm ki değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eline sağlık Yakup. 

Ben hala dış tasarım olarak pek beğendim diyemem ama iç tasarım güzel bence. Zaten Pejo'da iç tasarımlar fena değildir. 

Fakat bu direksiyon genelde küçük ve spor gibi düşünsem de biraz aşırı küçük geldi. Kullanımda nasıl olur bilemiyorum. Az bir hareketle çok dönecek gibi sanki

Kalitesi genel olarak artmış sanki aracın. 

Cam tavan çok seviyorum bu arada. 

Bir de Pejo yu sevmeme nedenim genel olarak çıkardıkları mekanik ve elektronik sorunlar. 

Bir de en üst donanımda dahi koltuk kumaşı biraz garip geldi, kaşe kumaş gibi gözüküyor sanki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.