Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ucuz Akaryakit İçin Önemli Gelişme!!!

Samet Daz

Önerilen Mesajlar

Adamlar, depremde geçici vergi bindirimi yaptılar, aradan yıllar geçmiş sözüm ona geçici vergiyi kazıklarla sağlamlaştırıp kalıcı hale getirdiler.Hakikaten usandırdılar, verginin vergisi mi olurmuş ama bizde maalesef oluyor.Yok efendim % şu kadar ÖTV, % şu kadar KDV, şu kadar katkı payı vs vs, insanın midesi kabarıyor artık. Demek bizlerde buna müstehakız ki bunlar başımıza geliyor, yarın kontak kapatma protestosu yapılsın bakalım ne kadar insan uyacak? Koyun sürüsü gibiyiz nereye sürseler oraya, tepkisiz ruh gibi bir toplum olduk gitti vesselam. :dont:

Düşsün düşsün.. :D Ecoboost aldık canım gezelim ferah ferah.. :D

Evet  :) Ama unutma şu anki benzinliler içinde en hesaplısı EB zaten :yeah:  

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Senden cok cocuk yapmani istemelerinin nedeni zaten kolelestirecek yeni bedenlere ihtiyac duyuyor olmalari.. Kopek gibi ure ki onlar daha rahat somurebilsinler.. 3 te yetmez 5 tane, 5 te yetmez 7 tane.. 

Köpek gibi değil adam gibi, sahip olduğu bütün değerleri para ile ifade etmeye kalkmayan ve insana kıymet veren nesiller yetiştirmeyi beceren ana babalara sahip olursak, bu ülkede ne kölelik olur ne burjuvazi, birileri ille emekçi olur ancak insan gibi muamele görür, hakkını alır ama bunun adı kölelik olmaz. Düzenin sömürü üzerine kurulu olmasında mesele köpek gibi üreyip ürememe çözümüyle izah edilemez, şahsen benim inandığım din de zaten üreyip çoğalmayı emreder. Ama daha önce insan olmanın gereğinden bahseder. İnsan yetiştirmeye kafa yormalı düşünceleri hadım etme sanatına değil... İnsan yetiştirmekten;  tarlalara embriyo ekip yıllık rekolte ve kota hesaplarıyla insan yetiştirmeyi kasdetmiyorum, rasyonel düşünmek bu değildir.

Konuya gelecek olursak;

Bu mevzu uzundur akaryakıt piyasasının gündeminde ve benzin ile mazot'un fiyatlarının yaklaşmasından sıklıkla bahsediliyor ki bence gayet mantıklı;

piyasada doğuracağı sonuçlar ise; astronomik dizel-benzinli motor fiyat farkları sanırım birbirine biraz daha yaklaşıcaktır. Eğer LPG de de düzenleme yapılırsa sonradan yapılan LPG kiti popüler ve pahalı olmaktan uzaklaşacaktır.

A.Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Raporda yazılanlar doğru ise, ki genelde bizim sömürme-sömürülme ilkelerimize uygun görünüyor, teklif çok doğru ve kesinlikle uygulanması gerekir nitelikte.

Ancak seçim dönemine yaklaşırken LPG'deki artışın ve mazotun cazibesini kaybetmesinin göreceği tepki benzindeki ucuzlamanın göreceği ilgiyi kat kat aşacağından hükümetin popülist yaklaşımına hiç uymayacaktır. Ayrıca akaryakıt ithal ve ihracında menfaat sağlayan birilerinin de işinin bozulmasına göz yumulmak istenmez.

Yani umarım yanılıyorumdur ama bu bana çok nafile muhabbet geliyor maalesef.

Kaldı ki bu işin doğru ve mantıklı olması bile Türkiye'de yapılmaması için yeterli neden değil midir?

A.Acar'a katılıyorum, ülkemizde "birey" olma hak ve özgürlüklerini anlayıp bunlar için doğru mücadele etmeye öğrenemediğimiz sürece daha çok sömürülürüz. Teba olmak ve ulufe beklentisinin ötesine geçememekten ibaret sosyal yapı başka türlü değişmez. Birileri yağmalıyor, diğerleri de yağmadan pay kapmaya çalışıyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olağan dışı şeyleri kanıksar toplum olduktan sonra sırtımızdan semerimiz, sömürenimiz eksik olmaz.Sadece bu hükümet değil (bu hükümeti savunacak değilim) evveliyatından gelen kronik sorunumuz bu. Adam öldü gitti arkasından rahmet okumak geçmiyor içimden. Öyle ucuz kahramanlıklarla, sözde demokrat olmakla, duayen siyasetçi (dinozor) olmakla, onun bunun peşinden koşturmakla, ona buna inandırmakla, dediğim dedik demekle milletin ne karnı doydu ne de huzuru oldu. Yazık ki böyle devam edip gidecek :ranting2:

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hatırlıyorumda yaklaşık 1 yıl önce ingiltereden ithal bakanımız "efendim 10 yıldır biz akaryakıt vergilerine zam yapmadık. Bakın aslında ucuz bu benzin" söylemlerinde bulunuyordu. İyi de sayın bakanım sizin vergi artışına gitmenize ne hacet? Zaten pompa fiyatlarının sürekli artışı aynı zamanda 1 lt yakıtında otomatik olarak KDV sini arttırmıyor mu?

Geçen hafta okulda yine yakıt fiyatlarından bahsederken bir hocamız, siz onu bırakın biz artık saman ithal eder hale geldik deyince. Onun sebebi ülkemizdeki koyun popülasyonunun gün geçtikçe artmış olasından kaynaklandığını söyledim.

Ha, bir de varsayalım ki oldu yukarıda bahsedildiği gibi bir düzenleme. Ben adım gibi eminim ki akaryakıt firmaları hızla artan ham petrol fiyatlarını bahane ederek ve nasıl olsa bunlar 5 tl ye de psikolojik olarak alıştılar fikriyle hızla aradaki farkı kapatırlar. Hatırlarsınız, simit vb gibi gıdalarda KDV oranı düşürülmüştü. Bunun fiyatlara yansıdığını gören oldumu aranızda? Pırlanta alanlardan bahsetmiyorum bak :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

meşhur bakanımızın hesabı şu, bir kere dinlemiştim..hesap doğru gibi ama çok komik çünkü birçok vergiye enflasyon kadar artış yapılırken akaryakıt vergisine çok daha fazla zam yapılıyor..işte bakanımızın akıl almaz hesabı..sallama rakamlarla örnek vereceğim..

yıl

2010 benzin 1 tl + vergi 1 tl  : toplam 2 tl..

2011 benzin 1.5 tl + vergi 1 tl : toplam 2.5 tl..  oldu mu şimdi geçen yıl vergi 1 tl iken benzinde 1 tl idi..benzin yurtdışı artışlarla 1.5 tl ye çıktı vergi 1 tl de kaldı o zaman vergininde 1.5 tl olması lazım..vergiye 50 krş zam yapılır ve;

benzin 1.5 tl + vergi 1.5 tl : toplam 3 tl..ne oldu..enflasyonun %8 olduğu iddia edilen ülkede benzin e 1 yıl içinde %50 zam yapılmış oldu, çünü varil fiyatı arttı, döviz arttı vb.. (vergiye de %50 zam yapılmış oldu ama mtv ye, trafik cezalarına enflasyon kadar %8 zam yapılmıştı.. bunun adına işime gelen zam diyoruz)  halbuki verginin 1 tl den , 1.08 tl ye çıkması lazımdı diğer vergi artışlarına paralel olarak..benzinin litresininde 2.58 olması gerekirdi..

bakanımızın hesabı bu şekilde..petrol ün varil fiyatı düşşe bile vergiye yine enflasyon kadar zam yapar bu seferde bu hesap işine gelir..1 e 1 oranını bozar kısaca..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

meşhur bakanımızın hesabı şu, bir kere dinlemiştim..hesap doğru gibi ama çok komik çünkü birçok vergiye enflasyon kadar artış yapılırken akaryakıt vergisine çok daha fazla zam yapılıyor..işte bakanımızın akıl almaz hesabı..sallama rakamlarla örnek vereceğim..

yıl

2010 benzin 1 tl + vergi 1 tl  : toplam 2 tl..

2011 benzin 1.5 tl + vergi 1 tl : toplam 2.5 tl..  oldu mu şimdi geçen yıl vergi 1 tl iken benzinde 1 tl idi..benzin yurtdışı artışlarla 1.5 tl ye çıktı vergi 1 tl de kaldı o zaman vergininde 1.5 tl olması lazım..vergiye 50 krş zam yapılır ve;

benzin 1.5 tl + vergi 1.5 tl : toplam 3 tl..ne oldu..enflasyonun %8 olduğu iddia edilen ülkede benzin e 1 yıl içinde %50 zam yapılmış oldu, çünü varil fiyatı arttı, döviz arttı vb.. (vergiye de %50 zam yapılmış oldu ama mtv ye, trafik cezalarına enflasyon kadar %8 zam yapılmıştı.. bunun adına işime gelen zam diyoruz)  halbuki verginin 1 tl den , 1.08 tl ye çıkması lazımdı diğer vergi artışlarına paralel olarak..benzinin litresininde 2.58 olması gerekirdi..

bakanımızın hesabı bu şekilde..petrol ün varil fiyatı düşşe bile vergiye yine enflasyon kadar zam yapar bu seferde bu hesap işine gelir..1 e 1 oranını bozar kısaca..

Güya gelişmekte olan bir ülkeyiz, bizim bakanların dilbazlığının yerine diğer gelişmekte olan ülke bakanlarının işgüzarlığı olsaydı keşke.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Köpek gibi değil adam gibi, sahip olduğu bütün değerleri para ile ifade etmeye kalkmayan ve insana kıymet veren nesiller yetiştirmeyi beceren ana babalara sahip olursak, bu ülkede ne kölelik olur ne burjuvazi, birileri ille emekçi olur ancak insan gibi muamele görür, hakkını alır ama bunun adı kölelik olmaz. Düzenin sömürü üzerine kurulu olmasında mesele köpek gibi üreyip ürememe çözümüyle izah edilemez, şahsen benim inandığım din de zaten üreyip çoğalmayı emreder. Ama daha önce insan olmanın gereğinden bahseder. İnsan yetiştirmeye kafa yormalı düşünceleri hadım etme sanatına değil... İnsan yetiştirmekten;  tarlalara embriyo ekip yıllık rekolte ve kota hesaplarıyla insan yetiştirmeyi kasdetmiyorum, rasyonel düşünmek bu değildir.

Samet eger birey yetistirirsen onlarin isine gelmezki. Onlara kopek gibi ureyip rahat rahat kolelestirebilecekleri insan musfetteleri lazim. Kendi istedigim degil onlarin beklentilerini yazdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşte TABGİS raporundan bazı çarpıcı başlıklar; > Türkiye'de en çok üretilen akaryakıt benzindir. Ancak yüksek fiyatı sebebiyle tüketimi hızla azalıyor. Yurtiçinde litresi 4.84 liradan satılamayan benzinTüpraş tarafından litresi 1 TL civarında fiyatla ihraç edilmektedir. Devlet sadece 2012 yılında 2.4 milyar lira vergi kaybetmiştir. Kaynak İnternet Haberleri.
Bu veri harbiden de böyle mi ? Şayet boyle ise bana 3 liradan satsa daha mantıklı değil mi ? Yoksa bilmediğimiz baska hesaplar da mı var ? Yoksa gercektende bu böyle mi ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aradaki fark vergi.. Mazotun litre maliyeti 1.20 miydi neydi galiba.. Istasyona 3.63 ten geliyor, o da 4 lira civarina satiyordu.. Son zamanlardan sonra ne oldu bilemem..

http://enerjienstitusu.com/2012/10/17/tuprastan-cikan-benzin-157-motorin-ise-159-lira/

geçen sene haberi...

benzin 1.57

mazot 1.59 tl imiş abi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.