Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ucuz Akaryakit İçin Önemli Gelişme!!!

Samet Daz

Önerilen Mesajlar

cem aksoy bey in yazdıkları doğrudur. cem abi sizin dediğiniz gibi olsa o zaman tüm benzini ithal etmek gerekir..o zaman ithal petrol işleyerek 1.5 tl ye mal ettiğimiz benzin atıyorum 1.8 tl ye mal olur..artı..artan petrol den elde edilen zift-plastik hammaddesi gibi birçok şeyi daha ithal etmek zorunda kalırız..benzini kaça ihrac ediyoruz bilmiyorum ama elin adamı, bunlar italya ve fransa oluyor ağırlıklı, kaç tl ye benzin ihracı yapıyorsa sizde onun bir miktar altında satarsınız üretim fazlası benzininizi..bizim alıcılarımız başta ırak geliyor.. az gelen dizel ise euro dizel adı altında ithal ediliyor..pahalıya dizel alıp ucuza benzin ihrac ediyoruz.. ilk mesajdaki sendikanın teklifi en mantıklısı ama bu da hükümetin işine gelmiyor..lpg 3.37 ye çıkarsa millet benzine döner bu seferde lpg fazlası ortaya çıkar..yada tam yetebilir çünkü dizel gibi lpg de ithal ediliyor..çünkü fakir ülkemde millet lpg taktıracağı araç alıyor..doğalgaz tam yaygınlaşmadığı için hala tüp kullanılıyor..vb..işte deniyor ki hollanda da şurada burada lpg li araç teşvik ediliyor..tabi edilir..yukarıdaki yazılanlardaki mantık..alırsınız petrol ü 100 ton, 11 ton lpg üretir hollanda yada ingiltere..ee tüp kalkmış ortadan, her yerde doğal gaz, ne olacak bu lpg..otomobilllere yaktırırsınız..mesele bu..yada sübvanse edersiniz sanayide kullandırırsınız..

üretilen bir şekilde tüketilmezde havaya salınırsa, mesela lpg, çıkan her litre petrolün bir maliyeti var..o tutar benzin ve motorine biner şimdikinden en az %10-15 fazla öderiz.. ha 5 lira ha 5.5 lira diye düşünebiliriz ama, sineğin yağını çıkaran dünya ticaret zihniyeti var. bizim otomobil üreticilerinin bile her geçen yıl  modelden 3-5 tl lik parça çaldıklarını düşünürsek..

neyse bunlar yazmakla bitmez.. iyi akşamlar herkese..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon da tüketim fazlası olarak nitelendirilen bu benzin hiç ithal edilmese cari açığa önlem olmaz mı?

Pahalı alacaksın, işleyeceksin sonra da ucuza satacaksın, sonra buna da ülkeye döviz getirdim diyeceksin.

Aklım kıt, böyle şeyleri anlamakta hep zorlanmışımdır.  

estağfurullah hocam. muhakkakki bu konuda bilginiz oldukça fazladır. şimdi fazla açıklayıcı olup bir kontra almayalım sizden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen gün Mertol Bey yazmıştı. Herşey satıldı, özelleşti. Yol paralı,köprü paralı, su paralı, elektrik paralı yani vergiler yol su elektrik olarak dönmüyor

Şu kısım bana uymuyor. Nedeni ise verdiğim vergiler bana yol olarak son zamanlarda bol bol geri geldi. Şimdilerde ise uzun zamandır Kastamonu'nun ve Kastamonuluların hayali olan Havaalanı ve Ilgaz Tüneli, İnebolu Limanı (125 yılda bitti.)  gibi projeler hayata geçti/geçmek üzere. Dahası Küre Dağı geçidi, Devrekani-Yaralıgöz-Oyrak geçidi gibi zor geçitlere de tünel ihaleleri yapılmış/yapılacak, projeleri hazır şeklinde söylentiler var. Yani verdiğim vergi bana yol, tünel, liman, havaalanı olarak geri dönmekte şu an için. Ancak bunlar vergilerin bu kadar abartılı olmasını haklı çıkartmaz tabiki. Sizin ifadenizle %50 si vergi olan arabanın %50 si vergi olan yakıt ile kullanılması bir nevi sömürülmek pek tabi. Buna bir diyeceğim yok. Ancak ülkenin buna ihtiyacı varsa ben seve seve vergimi vermeyi kabul ediyorum. Verdiğim her kuruş vergiden ülkem, geleceğim ve dahası çocuklarımın geleceği adına mutlu da oluyorum. Fakat benim asıl sorunum devletin vergi toplama sistemiyle. Benden aldığım bir sakızın vergisini alan devlet, kuyumcudan kilolarca altın alandan çok cüz-i bir miktar vergi almakta... Yine muhasebeci tanıdıkları, arkadaşları vs olanlardan duyduğumuz bir çok şey var. Örneğin adam çocuğuna aldığı bezi şirkete masraf olarak göstermekte...  Ya da ne bileyim, vergiden kaçmak için sürekli şirketi adına araba falan alanlar etrafımızda yok değil...  Hal böyle olunca (çok afederek söylüyorum) "ulan ben keriz miyim?" diyesim geliyor kendi kendime. Yok vergi barışıymış. Devlet vergisini düzgün tahsil ettiği vatandaşını küstürmüş ki ne vergi barışından bahsediyorsun.

Bilmem hangi galeri yurt dışından lüks araçları düşük maliyetlerle sahte faturalarla yurda sokmuş, onun peşine düşüyor. Kaç tane araba sokmuş. Kaç lira vergi kaybın olmuş. Tamam bunları da araştır, ama sen ufak yaramı kapatıyorum derken, diğer yandan bıçak böğründen saplanıyor, duymazdan geliyorsun. Vergi rekortmenleri acaba ne kadar düzgün vergi veriyorlar. Herkes yapıyor canım ben kerizmiyim diyen vergi mükellefleri yok mu? Gerçekten almadığı ürünün faturasını alıp, (bunun karşılığında da fatura aldığı şirkete para veriyor, yani al gülüm, ver gülüm, faturayı kesen şirketin kesmesi gereken fatura eksik, fatura alan adamın da faturaya ihtiyacı var, çarkı döndürüyor işte. Yani Özal deyiminin bir çeşidiyle "benim vatandaşım işini biliyor".)

Sonrada biz burada "Ucuz Akaryakıt İçin Önemli Gelişme" başlığı altında yarı fikir alışverişi, yarı siyaset yaparız böyle. Yaptıklarımız hep boşuna, yine söylüyorum, eğer mazotun 4,5 tl den , ya da benzinin 5 tl den satılmasına ihtiyacı varsa ülkenin satılsın. Devlet vergisini de alsın. Bende paşa paşa ödeyeyim. Ama bunu yaparken gidip armatörlere, özel jetleri olan iş adamlarına yakıtı 1 dolardan vermeyeceksin, yine aynı şekilde kuyumcudan milyonluk takılar alan Bülent ablamızdan vergiyi % 1-2 (artık her neyse) alıp, marketten karnını doyurmak için ekmek alan vatandaştan (%18 di) şu an için %8 den almayacaksın. Lafı da uzattık, artık neyse halim çıksın falım. Uysada uydu, uymasa uydu. Diyeceklerim bundan ibaret. Allah sonumuzu hayırlı etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:alsaa: , eskiden ; büyük iş yapanlara mafya çökerdi ...  en azından fakir fukaraya dokunmazlardı , şimdi en büyük mafya hükümet ...  fakir fukara demeden çöktü herkeze ; senden aldığı ile yapıyor yamasına amma , elin oğluna peşkeş çekiyor ...  

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sabahtan cari açık olayından bahsedecektim milleti germeyelim dedim ancak konu da açılmış ortam hazırlanmış. Ülkenin cari açığının en önemli sebebi enerji ithalatıdır. yakıtın pahalı olmasının sebebi cari açığı kontrol altında tutmaktır. Yakıt pahalıysa tüketimi az olur ve daha az ithal edersiniz. ithalat azsa yurt dışına daha az para veririsiniz. Dışarıdan aldığın petrolün türevi olan Benzinin tüketemediğin kısmını 1 tlden dışarı satarsan bu ülkeye para getirirsin. Rafineri sektörün ihracat yapmış olur.

Vatandaşın, 1tl lik fazla benzini daha ucuz alması ile benzin tüketimi artar ve daha çok petrol ithalatı yaparsınız. yani cari açığı arttırır. Cari açık enflasyonu körükler enflasyon da bu ülkedeki herkesi üzer.

birde bu para benim param diyen vatandaşlara şunu söylerim vatandaşın parası bu ülkenin sıcak parasıdır.   O yüzden benzini 1 tlden dahi olsa dışarı satmak ülke adına direk olarak gelir getirici ve karlıdır. benzinin 1 tlden dışarı satılması nedeniyle devletin şu kadar vergi kaybı var demek bir o kadarda gerçekleri yansıtmamaktadır. (Bu şekilde fazla benzini iç piyasaya sunmak ile elde edeceği vergi zaten ülke içindeki sıcak para yani bu ülkenin kendi parasıdır.)

Şimdi bu yönden baktığımızda ve her nekadar yakıt fiyatı beni üzsede devletin sadece arabası olanlar için değilde genel olarak herkes için yaptığı bu uygulama oldukça mantıklı ve doğrudur.

Cem Bey, bu yazdıklarınızı zaten kısa da olsa belirtmeye çalışmıştım fakat her şeyin bir orta yolu bir ara formülü zaten vardır.Ülke ekonomisini ağırlıklı bir piyasa üzerinden nemalanarak ayakta tutmak bence hiç adil değil.Bunun mümkün olan her sektöre alabildiğine eşit bir şekilde yayılması gerekir. Haa çözüm diyecekseniz o da ülkeyi yönetmeye talip olan kişilere soracaksınız eğer ki ben böyle bir şeye talip isem çözümü de üretmem gerekir ki bu onların sorunu.Dışarıdan atıyorum 1,30' alıp 1.80'e mal edilen bir şeyi tekrar dışarı sırf para girdisi sağlamak için 1'e satıp ortalama 40 krş zarar etmek yerine (bu da fazladan dışarı uçan para)  70-80 krş daha aşağısına kendi ülkemde satılması bence daha mantıklıdır.Peki bu ülke kıyamete kadar dünyanın en pahalı yakıtını kullanarak mı ayakta kalacak yoksa başka çareler mi aranacak?. İşte çözülmesi gereken asıl hassas konu bu.Eğer bir tek bizlerle sınırlı kalacak ise varsın olsun çoluk çocuğumuz kurtulsun ama ata-babalarımız gibi boş yere ne biz ne de bizden sonra ki kuşaklarımız heba olsun.Bu ülkede herkes mühendis, doktor, sanayici, tüccar, kamu görevlisi vs vs ayakta durabilmeyi başarabilen, fedakarlıkta bulunabilecek mesleklerde çalışmıyor.Zaten kimse de dışarı 1'e satılıyorsa milletede 1'e verilsin diye bir hak talep etmiyor veya enerji tüketimini çıldırtacak kadar indirim de beklemiyor.Makul seviyede vergi indirimi bekliyor insanlarımız o kadar.Enerji vergileri yüzünden sayısız aç insan perişan olan bir sürü insanımız var çünkü bu durum sadece araç kullananları değil toplumun her kesimini etkiliyor.Ekonomistler yüksek vergi ile ekonomiyi ayakta tutmaya çalışıyorlarsa çok sıradan kişiler bile bu işi aynı yolla becerebilir. Ekonomist ve siyasetçilerin  ekonomi stratejisi buysa memleketim insanının hemen hemen hepsi ilgi alanlarına göre zaten birer ekonomist hiç onlara gerek yok...Neyse bu konu uzadıkça uzaar gider........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evde kullanılan mutfak tüpü lpg değil mi? En son bildiğim iki ay önce 75 TL idi 75/12lt=6.25 TL  lpg'nin litresi iki ay öncesi fiyattı..Peki bu nasıl fiyat politikası Allah aşkına? Arabada kullanılan lpg ile mutfakta ki lpg aynı, peki bu fiyat farkı niye? Kim arabasında kullandığı lpg'yi dikkatinizi çekerim iki ay öncesinin fiyatıyla 6.25'den kullanır? Sadece arabası olanı ilgilendirmiyor bu mesele, aynı durum benzinde ve mazotta da geçerli toplum için.Ben iyi ekonomi yapmanın yolu diye bir şey söylemedim, millet artık her şeyi biliyor ama ne fayda elden bir şey gelmiyor sadece onu demeye getirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Su ekonomistler olmasa bu dunya cok daha huzurlu ve mutlu olur.. Banane cari aciktan kardesim?, ben neden bunu finanse etmek zorundayimki? neden benim emegimle finanse ediyorsun bunu?

Adil gelir paylasimi ve vergilendirme olmadigi surece bu ulkede hicbirseyi cozemezsiniz. Onunda olmasina imkan yok. Bordrolu disinda gelir vergisi odeyen yok gibi birsey. Gidin herhangibir esnafin vergi levhasina bakin bakalim. Devlette bunun uzerine gidemez.. 2-3 milyon bordrolu var ses cikartsa kac yazar? Geride 75 milyon var. 25 milyonu yetip artiyor zaten..

Kapitalizmin bir sonraki evresine gecisin sancilarini yasiyoruz. Yakinda sirketler devletleri esir/satin alacaklar.. Az kaldi..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada siyasete girmek niyetinde değilim, ancak "Türkiye nasıl soyuluyor" diye gugıllayın, bol okuma malzemesi çıkar.

Bu global soygun düzenine çanak tutan yönetimler var olduğu sürece -ki başlangıcı 50'lere uzanır- yukarıda yazdığınız açıklamaların ancak minarenin kılıfı olabileceğini düşünürüm...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada siyasete girmek niyetinde değilim, ancak "Türkiye nasıl soyuluyor" diye gugıllayın, bol okuma malzemesi çıkar. Bu global soygun düzenine çanak tutan yönetimler var olduğu sürece -ki başlangıcı 50'lere uzanır- yukarıda yazdığınız açıklamaların ancak minarenin kılıfı olabileceğini düşünürüm...
Açıkçası yıllar geçtikçe demokrasiye olan inanç ve saygımı kaybediyorum. Bilinçsiz kalabalığın tahakkümünden başka birşey değil bu yaşadıklarımız.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Su ekonomistler olmasa bu dunya cok daha huzurlu ve mutlu olur.. Banane cari aciktan kardesim?, ben neden bunu finanse etmek zorundayimki? neden benim emegimle finanse ediyorsun bunu?

Adil gelir paylasimi ve vergilendirme olmadigi surece bu ulkede hicbirseyi cozemezsiniz. Onunda olmasina imkan yok. Bordrolu disinda gelir vergisi odeyen yok gibi birsey. Gidin herhangibir esnafin vergi levhasina bakin bakalim. Devlette bunun uzerine gidemez.. 2-3 milyon bordrolu var ses cikartsa kac yazar? Geride 75 milyon var. 25 milyonu yetip artiyor zaten..

Kapitalizmin bir sonraki evresine gecisin sancilarini yasiyoruz. Yakinda sirketler devletleri esir/satin alacaklar.. Az kaldi..

Biri bordrolu diyerek bana mı seslendi? Abartmaya gerek yok yahu, altı üstü şubat ayı bordromdaki kesinti toplamı 759,90 TL'cik. Yılın 6 ayı boyunca da bunun üstüne 50 TL daha eklemek gerekiyor hepsi bu. Zaten bu kesinti çok az olduğu için satın aldığım her şey için KDV + kimi zaman keyfe keder ÖTV falan da ödüyorum. Her şey daha güzel bir Türkiye için :) Bak unuttum, sağolsun devletim sendika aidatımı da benim yerime ödeyerek bana katkı sağlıyor. Bu sayede gülücük sembolünün renginde sendikacılık sektörü gelişiyor ve hep beraber mutlu oluyoruz. :) Neyse buradan öteye geçmeyeyim. Daha öteye geçersem kesinti yapılacak bir bordromda olmayabilir :)

Murat U. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biri bordrolu diyerek bana mı seslendi? Abartmaya gerek yok yahu, altı üstü şubat ayı bordromdaki kesinti toplamı 759,90 TL'cik. Yılın 6 ayı boyunca da bunun üstüne 50 TL daha eklemek gerekiyor hepsi bu. Zaten bu kesinti çok az olduğu için satın aldığım her şey için KDV + kimi zaman keyfe keder ÖTV falan da ödüyorum. Her şey daha güzel bir Türkiye için :) Bak unuttum, sağolsun devletim sendika aidatımı da benim yerime ödeyerek bana katkı sağlıyor. Bu sayede gülücük sembolünün renginde sendikacılık sektörü gelişiyor ve hep beraber mutlu oluyoruz. :) Neyse buradan öteye geçmeyeyim. Daha öteye geçersem kesinti yapılacak bir bordromda olmayabilir :)

Bence halinize sukredin. Ocak bordromdaki toplam kesinti tutari 3910 lira. Aralik ayindaki ise 6 bin kusur liraydi. Benden vergi SSK cart curt adi altinda (en uyuz oldugum ise pul parasi) Bu kesintiyi yapanlar emekli oldugumda bana 1500-2000 lira arasi maas baglayacaklarini vaadediyorlar. O da 58 yasimdan sonra. Kafadan bi 18 sene daha yolacaklar.. Tabi bana 18 yil daha is verecek bir sirket bulabilirsem.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence halinize sukredin. Ocak bordromdaki toplam kesinti tutari 3910 lira. Aralik ayindaki ise 6 bin kusur liraydi. Benden vergi SSK cart curt adi altinda (en uyuz oldugum ise pul parasi) Bu kesintiyi yapanlar emekli oldugumda bana 1500-2000 lira arasi maas baglayacaklarini vaadediyorlar. O da 58 yasimdan sonra. Kafadan bi 18 sene daha yolacaklar.. Tabi bana 18 yil daha is verecek bir sirket bulabilirsem.. :)

ağlama :)

senin kesintinin yarısını alıyoz biz abicim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.