Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ucuz Akaryakit İçin Önemli Gelişme!!!

Samet Daz

Önerilen Mesajlar

Dogrudur olabilir, yanlis hatirliyor olabilirim. Gecmis zaman.. Ha 1.20 ha 1.60.. Bence ikisi arasinda rakamsal anlamda cok fark yok.

https://twitter.com/selobjk/status/301573006470291456/photo/1

geçenlerde de şöyle bir benzin faturası görmüştüm twitterda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk halkında büyük ölçüde öğrenilmiş çaresizlik durumu hakim.

Merak edenlere: 

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/psikoloji/depresyon.htm

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=42938

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk mesajda bahsedilen raporların benim gözümde hiç bir geçerliliği yok. Şöyle ki yurt dışına bir şeylerin ucuz ya da pahalı satılıyor olması kar amacından çok cari açıkla ilgilidir diye düşünmeden edemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk mesajda bahsedilen raporların benim gözümde hiç bir geçerliliği yok. Şöyle ki yurt dışına bir şeylerin ucuz ya da pahalı satılıyor olması kar amacından çok cari açıkla ilgilidir diye düşünmeden edemiyorum.

Ekonomiden pek anlamam, bu ne demek şimdi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekonomiden pek anlamam, bu ne demek şimdi?

Bu sorunun arkasından önce yazdığım mesajı didikledim. :D Yanlış bir şey mi yazdım acaba diye.

Hani yurt dışına ucuza satılan benzini,  ( 

Yurtiçinde litresi 4.84 liradan satılamayan benzinTüpraş tarafından litresi 1 TL civarında fiyatla ihraç edilmektedir.
) ülke içinde daha uygun fiyata satılırsa daha fazla vergi kazancı elde ederiz diye öngörülen raporlar varya, o raporları dikkate alacaklarını sanmıyorum. Yurtdışına satılan benzin (ne kadardır, kaç milyon dolar getirir bilmem ama) ihracat rakamları içerisine girer diye düşünüyorum. Sonuç olarak cari açığın bir miktar da olsa küçülmesini sağlar.

Yoksa yanılıyor muyum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maliyeti ne olursa olsun yurt dışından gelecek döviz girdisine bakılır.Ümit'in dediği gibi ithalat-ihracat arasında ki fark çok cılız olsa bile kısmen kapatılabiliyor mu ona bakılır.Yani yurt içinde ki para nasıl olsa benim, dışarıdan ne kadar para ülkeye giriş yaparsa o kadar iyi anlayışı var.Özetle; halkın menfaatini düşünmeyen egoist bir ekonomik denge politikası... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maliyeti ne olursa olsun yurt dışından gelecek döviz girdisine bakılır.Ümit'in dediği gibi ithalat-ihracat arasında ki fark çok cılız olsa bile kısmen kapatılabiliyor mu ona bakılır.Yani yurt içinde ki para nasıl olsa benim, dışarıdan ne kadar para ülkeye giriş yaparsa o kadar iyi anlayışı var.Özetle; halkın menfaatini düşünmeyen egoist bir ekonomik denge politikası... 

Devlet bizim için mi var ? Yoksa biz devlet için mi varız ? :)  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Devlet bizim için mi var ? Yoksa biz devlet için mi varız ? :)

Bence her ikisi de değil. Devlet, millet var diye var. 

Sizce ?

Olması gereken elbette ki devletin millet için varolmasıdır. Ancak şu an her ne kadar nutuklar atılırsa atılsın millet devlet için var, eski tabular nedense yıkılamıyor bu ülkede....Örnek mi ? En bariz örneğini zaten tartışıyoruz, akaryakıtı milletine 5 TL'ye dışarıya 1 TL'ye satan düşünce sadece milletin devlet için varolduğunun en somut delilidir.

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence her ikisi de değil. Devlet, millet var diye var. 

Geçen gün Mertol Bey yazmıştı. Herşey satıldı, özelleşti. Yol paralı,köprü paralı, su paralı, elektrik paralı  yani vergiler yol su elektrik olarak dönmüyor :) %50si vergi olan arabanın yakıtının da %50si vergi, ama yolları kapatıp otobüs yolu yapıyorlar? Vergiyi veren benim. Üstelik vergi ödeyip mal aldığım paranın zaten son kuruşuna kadar gelir vergisi olarak bordro üzerinden vergisini ödemişim :) Tapuya gidiyorsun bir kağıdı içerden çıkarıp vermek paralı, en ufak noter kağıtı 50TL vs vs.

Bu ülkede gerçek vergi oranı %60-70 civarıdır sanıyorum. Kazandığınız brüt 1000TL üzerinden nereye ne vergi verdiğinizi kazanırken ve harcarken düşünün.   

Torunlarımız medeni bir ülke, toplum olabilmiş bir toplum, ne işe yaradığının farkında olan bir devlet, teba olmadığının, her seçimde padişah seçmediğinin farkında olan bir halk görür umarım. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olması gereken elbette ki devletin millet için varolmasıdır. Ancak şu an her ne kadar nutuklar atılırsa atılsın millet devlet için var, eski tabular nedense yıkılamıyor bu ülkede....Örnek mi ? En bariz örneğini zaten tartışıyoruz, akaryakıtı milletine 5 TL'ye dışarıya 1 TL'ye satan düşünce sadece milletin devlet için varolduğunun en somut delilidir.

sabahtan cari açık olayından bahsedecektim milleti germeyelim dedim ancak konu da açılmış ortam hazırlanmış. Ülkenin cari açığının en önemli sebebi enerji ithalatıdır. yakıtın pahalı olmasının sebebi cari açığı kontrol altında tutmaktır. Yakıt pahalıysa tüketimi az olur ve daha az ithal edersiniz. ithalat azsa yurt dışına daha az para veririsiniz. Dışarıdan aldığın petrolün türevi olan Benzinin tüketemediğin kısmını 1 tlden dışarı satarsan bu ülkeye para getirirsin. Rafineri sektörün ihracat yapmış olur.

Vatandaşın, 1tl lik fazla benzini daha ucuz alması ile benzin tüketimi artar ve daha çok petrol ithalatı yaparsınız. yani cari açığı arttırır. Cari açık enflasyonu körükler enflasyon da bu ülkedeki herkesi üzer.

birde bu para benim param diyen vatandaşlara şunu söylerim vatandaşın parası bu ülkenin sıcak parasıdır.   O yüzden benzini 1 tlden dahi olsa dışarı satmak ülke adına direk olarak gelir getirici ve karlıdır. benzinin 1 tlden dışarı satılması nedeniyle devletin şu kadar vergi kaybı var demek bir o kadarda gerçekleri yansıtmamaktadır. (Bu şekilde fazla benzini iç piyasaya sunmak ile elde edeceği vergi zaten ülke içindeki sıcak para yani bu ülkenin kendi parasıdır.)

Şimdi bu yönden baktığımızda ve her nekadar yakıt fiyatı beni üzsede devletin sadece arabası olanlar için değilde genel olarak herkes için yaptığı bu uygulama oldukça mantıklı ve doğrudur.

cem aksoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzinin tüketemediğin kısmını 1 tlden dışarı satarsan bu ülkeye para getirirsin.

Pardon da tüketim fazlası olarak nitelendirilen bu benzin hiç ithal edilmese cari açığa önlem olmaz mı?

Pahalı alacaksın, işleyeceksin sonra da ucuza satacaksın, sonra buna da ülkeye döviz getirdim diyeceksin.

Aklım kıt, böyle şeyleri anlamakta hep zorlanmışımdır.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pardon da tüketim fazlası olarak nitelendirilen bu benzin hiç ithal edilmese cari açığa önlem olmaz mı? Pahalı alacaksın, işleyeceksin sonra da ucuza satacaksın, sonra buna da ülkeye döviz getirdim diyeceksin. Aklım kıt, böyle şeyleri anlamakta hep zorlanmışımdır.  

En başta konuşulmuştu sanıyorum ham gelen petrolün işlenmesi ile ilgili bir şey. Mazot üretimi artınca   ham petrol geliyor bir kısmı mazot bir kısmı benzin oluyor.

Edit: Aşağıda yazılmış. 

Çünkü 100 ton ham petrol rafineride işlenince, 43 ton benzin, 18 ton mazot ve 11 ton LPG elde ediliyor. Türkiye'de benzinli araç sayısı azaldıkça, üretilen yüzbinlerce ton benzin rafinerilerin elinde kaldı. Öyle ki, depolarda ham petrol koyacak yer bile kalmadı. Çaresiz kalan Tüpraş, ham petrol yerine işlenmiş mazot ve LPG ithaline başladı. 
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.