Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yaz Geldi - Lastik Hava Kontrollerini Yaptınız Mı ? Uygun Değerler Neler?

Önerilen Mesajlar

10 dakika önce, Egemen Yılmaz said:

Bu basınçlar çok kafama takılıyor şimdi bayrama gidicez 3 kişiyiz ama bagajda dolumsu olucak aşırı değil azda değil ama ortanin biraz üstü 33 33 az gelir 36-41 de çok uçuk 34-36 iyimidir ?

3 kişiye kadar normal yük sizi anlatıyor. 33-31 iyidir ellemeye gerek yok. :yeah: Hadi bilemedin 1-2 psi orantılı arttırılabilir.

Bagaj ciddi yüklü değilse arka tarafı bu denli arttırmak iyi değil.

Fazlası

http://anasayfa.focusclubtr.com/ford-focus-mk2-dogru-lastik-basinci-2005-2011/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba. 

Araç: 2015 model Focus Benzinli, sedan, lastik ebatları: 205/55 R16

Aracımın lastiklerinin havasını kontrol ettim ve 4 lastiğin ortalama 24-25 psi'lerde olduğunu görünce normal değerleri nedir diye kullanım kılavuzuna baktım (aşağıda eklediğim fotoda) 205/55 R16 için 3 bar olarak belirtilmiş, Ancak sitede araştırma yapınca Yakup Çağatay üstadımın aşağıdaki değerleri paylaşmış olduğunu gördüm. Buna göre 2.1 bar ile 3 bar arasında epey bir fark var. 

On 28.06.2012 at 20:25, Yakup Çağatay said:

2.1 bar = 31 psi

2.2 bar = 32 psi

2.3 bar = 33 psi

4.2 bar = 61 psi (Mini Stepne)

Focus III

Screen Shot 2012-06-29 at 5.01.30 PM.png

Mini Stepne

Screen Shot 2012-06-29 at 5.22.20 PM.png

Bunun yanında OPET istasyonunun hava pompasının altında ise (aşağıdaki 2. görsel) 205/55 R16 lastik için 36 psi değerini görünce büsbütün aklım karıştı, Öncelikle Yakup Çağatay üstadıma soruyorum, bu değerlerden hangisini kullanacağım ve aracın lastiklerine kaç psi'lik bir hava basmam gerekiyor.

Teşekkür ederim. 

20160730_114718.jpg

20160730_114828.jpg

Kubilay İstanbullu tarafından düzenlendi
düzeltme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Kubilay İstanbullu said:

Aracın lastik ebatları: 205/55 R16. Aracımın lastiklerinin havasını kontrol ettim ve 4 lastiğin ortalama 24-25 psi'lerde olduğunu görünce normal değerleri nedir diye kullanım kılavuzuna baktım (aşağıda eklediğim fotoda) 205/55 R16 için 3 bar olarak belirtilmiş, Ancak sitede araştırma yapınca Yakup Çağatay üstadımın aşağıdaki değerleri paylaşmış olduğunu gördüm. Buna göre 2.1 bar ile 3 bar arasında epey bir fark var. 

Merhaba yukarda verdiğiniz (kitapçıktaki) doğru fakat TAM BOY yedek lastik için geçerli. Örnek veriyorum sizin 17'' veya 18'' lastikli focusunuz var yedek lastiğiniz ise 205/55 R16 işte bu durumda siz bu lastiği istenilen basınç altında şişirmeniz gerekiyor.

Benim ilk mesajda verdiğim değerler doğrudur hocam, kılavuzda da bir sonraki sayfada yazması gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay said:

Merhaba yukarda verdiğiniz (kitapçıktaki) doğru fakat TAM BOY yedek lastik için geçerli. Örnek veriyorum sizin 17'' veya 18'' lastikli focusunuz var yedek lastiğiniz ise 205/55 R16 işte bu durumda siz bu lastiği istenilen basınç altında şişirmeniz gerekiyor.

Benim ilk mesajda verdiğim değerler doğrudur hocam, kılavuzda da bir sonraki sayfada yazması gerekir.

Yakup üstadım hemen dönüş yaptığın için teşekkür ederim.

Benim aracımın yedek lastiğinin üzerinde T125/90 R16 yazıyor ve 4 lastiğin üzerinde de 205/55 R16 yazıyor. Kitapçığın arka sayfalarında da daha düşük değerli bar değerlerini göremedim. Kısacası ben bu lastiklere kaç psi hava basmam gerekiyor. Ayrıca opet istasyonunda değerler neden farklıdır? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

T125/90 R16 : ... psi

205/55 R16   : ... psi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 28 June 2012 at 20:25, Yakup Çağatay said:

Focus III

Screen Shot 2012-06-29 at 5.01.30 PM.png

Mini Stepne

Screen Shot 2012-06-29 at 5.22.20 PM.png

31 ps ve 61 ps

--1 dakika sonra eklendi--
9 dakika önce, Kubilay İstanbullu said:

Ayrıca opet istasyonunda değerler neden farklıdır? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

T125/90 R16 : ... psi  61

205/55 R16   : ... psi  31

Opet, genel bir değer verir, yanlış değildir uygulayabilirsiniz. Araçtan araca değişmesi doğaldır kimi aracın ön ağırlığı fazladır bu sebeple önü daha çok basınç ister gibi gibi.

Fabrikanın tavsiyesi en güvenli şekilde yol aldırmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Yakup Çağatay said:

31 ps ve 61 ps

--1 dakika sonra eklendi--

Opet, genel bir değer verir, yanlış değildir uygulayabilirsiniz. Araçtan araca değişmesi doğaldır kimi aracın ön ağırlığı fazladır bu sebeple önü daha çok basınç ister gibi gibi.

Fabrikanın tavsiyesi en güvenli şekilde yol aldırmak.

Teşekkürler üstadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Arkadaşlar focus mk3 aracımın lastik havasına petrolde elektronik bir makinadan bakmıştım ama güvenemiyorum sizce lastikçiye mi güvenmeliyim makinaya mı.Bir de 32 psa hava lastikler için iyi midir ? Hayırlı günler olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 minutes ago, Burhan Başdoğan said:

Arkadaşlar focus mk3 aracımın lastik havasına petrolde elektronik bir makinadan bakmıştım ama güvenemiyorum sizce lastikçiye mi güvenmeliyim makinaya mı.Bir de 32 psa hava lastikler için iyi midir ? Hayırlı günler olsun

Benzinliklerdeki hava makinalari ve gostergeleri mutemadi kalibrasyonsuz olur. Lastikcilerdeki analog gostergeler daha duzgun sonuc uretebilir. O aletlerde zamanla kalibrasyon istiyordur sanirim. Fakat benzinliklerdekinden daha iyi durumda oldugunu tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

bir arkadas demişki arac yük altindayken basinc ayrlamasi unutulan unsur

kapida;yüklü iken önler 35 arkalar 41 yapin diyor

ben arac bosken bu degerlere ayarladim 

dogrusu bumudur ?

yoksa araci yukledikten sonrami  o degerler girilecek kafam karisti

4,5 kisi ve dolu bagaj icin bana 41 arka fazla gibi geldi hatta kendimi sabun üstünde gibi hissettem tek sürerken,kuru asfaltta yeni lastiklerle kizakladi felan 

dogrusu bosken yuklu gibi ayarlayip sonrami yuklemek?

tesekkurler simdiden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yükledikten sonra ayarlamanız daha doğru olur, sonrasında eskiye döndürürsünüz. 

--0 dakika sonra eklendi--
4 dakika önce, Serkan Uyanık yazdı:

bir arkadas demişki arac yük altindayken basinc ayrlamasi unutulan unsur

kapida;yüklü iken önler 35 arkalar 41 yapin diyor

ben arac bosken bu degerlere ayarladim 

dogrusu bumudur ?

yoksa araci yukledikten sonrami  o degerler girilecek kafam karisti

4,5 kisi ve dolu bagaj icin bana 41 arka fazla gibi geldi hatta kendimi sabun üstünde gibi hissettem tek sürerken,kuru asfaltta yeni lastiklerle kizakladi felan 

dogrusu bosken yuklu gibi ayarlayip sonrami yuklemek?

tesekkurler simdiden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam önce/sonra olması önemli değil. Uzun yola çıkmadan yani lastik soğuk iken yüklü veya yüksüz hangi koşulda gidecekseniz o şekilde ayarlayın. Sizin sürüşünüze uygun değilse biraz daha az basınç uygulayabilirsiniz hiç sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
22 dakika önce, Burak Özkaya yazdı:

İyi akşamlar 2011 focus 2 aracımın kapısında böyle bir etiket var bunların anlamını bilen varsa yardımcı olabilir mi

Bu konuyu ve bu linki inceleyebilirsiniz

https://anasayfa.focusclubtr.com/ford-focus-mk2-dogru-lastik-basinci-2005-2011/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.