Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yaz Geldi - Lastik Hava Kontrollerini Yaptınız Mı ? Uygun Değerler Neler?

Önerilen Mesajlar

Bugün kontrol etmeye gittim ki PO güzel sistem getirmiş. :claps:

2 lastik 32, biri 33 biri 28 çıktı :D Hep uygun gördüğüm 32-32'yi uyguladım. :yeah: (205/55 R16) kitabın önerisi 31.

Basıncı ayarlıyorsunuz; fazla ise kendi azaltıyor, az ise zaten görevi olan havayı basıyor.

IMG_2006-1.jpg

Şimdi gelelim uygun lastik basıncı değerlerine:

2.1 bar = 31 psi

2.2 bar = 32 psi

2.3 bar = 33 psi

4.2 bar = 61 psi (Mini Stepne)

Focus I

post-1-0-18297800-1340978804_thumb.png

Focus II

post-1-0-10106800-1340978797_thumb.png

Focus III

post-1-0-02113800-1340978799_thumb.png

Mini Stepne

post-1-0-05271900-1340979856_thumb.png

Ağırlığa göre ayarlanması gereken değerler sürücü kapı eşiklerinde yer almaktadır. :)

Not: Dizel araç sahipleri 3 kişiye kadar sürüşlerde önleri birazdaha yüksek tutması tavsiye edilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastik hava basınç ayarlamasında önemli olan araç ve lastikler soğukken ayar yapmak malum. Ancak bana en yakın yer 4-5km mesafede. haliyle gittiğimde lastikler özellikle yazın hafifçe ısınmış oluyor. Bir basınçölçer almayı düşünüyorum. Bu arada ben her zaman 4lastiğide 33 ayarlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hava basınçları konusunda titizleniyoruz ya, kontrol edin bakın her hava saati ayrı bir telden çalıyor ve kesinlikle bir standart yok. Bana ABD'den hediye gelen oldukça pahalı elektronik bir alet var, karşılaştırdığım hemen hiçbiri ile örtüşmüyor neredeyse, diyeceğim o ki ± 1 - 2 psi mutlaka oynar. Hatta bazen fark 4 - 5 psi düzeylerine çıkıyor.

Hangi cihazı referans alıp kalibre edeceğimi de bilemedim bugüne kadar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hava basınçları konusunda titizleniyoruz ya, kontrol edin bakın her hava saati ayrı bir telden çalıyor ve kesinlikle bir standart yok. Bana ABD'den hediye gelen oldukça pahalı elektronik bir alet var, karşılaştırdığım hemen hiçbiri ile örtüşmüyor neredeyse, diyeceğim o ki ± 1 - 2 psi mutlaka oynar. Hatta bazen fark 4 - 5 psi düzeylerine çıkıyor.

Bende o yüzden bir ölçüm cihazı düşünüyorum ama kalibrasyon işlemi tamamen soru işareti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen Cem bey, balıkesirde aynı benzin firmasında gün içerisinde yaptığım 2 ölçümdede 31psi ayarlamama rağmen diğer firmada makina 36 psi gösterdi :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lastiklere basılan hafif gaz-sanırım nitrojen-bunun faydası veya zararı var mıdır?servisin görüşü nedir soran oldu mu?yakıt azalır falan diyorlar ama ne kadar saglıklı olur,yol tutuşu,ön takımlar,lastıkler vb aksamlarda sıkıntı oluşturma durumu var mıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamam Yakubum senimi kıracam yarin 8 lastikte 32 olur.. :)

ama daha fazla artırmam...gelişi bu kurtarmıyor yoksa dükkan senin biliyorsun..... :P :P

Yok abi kalsın 31 :) yaz geldi zaten kendiside şişer yolda. Ben 32 sanmıştım verisini.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Yok abi kalsın 31 :) yaz geldi zaten kendiside şişer yolda. Ben 32 sanmıştım verisini.

Konuyu hortlatmış olacağım ama bu güne kadar kitabı baz ( 31-31 ) alıyordum; geçen yine forumda bir yerde 32(ön)-33(arka) okudum, az önce değiştirdim... Hata mı ettim? Tipo için de olası değere göre aynı şekilde (önler arkadan az eksik ) kullanıyordum ( kulaktan dolma bilgi )... Kış için 31-31 mi yapayım yoksa 32-33 iyi midir? 31-31 gözüme biraz inik de gözüküyor bu arada...

Ahmet Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.