Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

ODD'nin ÖTV Sıfırlansın Talebi

ANIL Ö.

Önerilen Mesajlar

6 saat önce, Cem Boneval yazdı:
  • Cep telefonlarında ÖTV artışı
  • Alkollü içeceklerde ÖTV artışı
  • ÖTV Kanunu IV Sayılı Liste'de yer alan ürünlerde oran artışı ve listeye yeni ürünlerin eklenmesi. Örneğin, evde bira yapım  kiti, drone, bilgisayar oyunu ve konsolu, tablet, tütün sarma aparatları, lüks çanta, ayakkabı, giyim eşyası ve benzeri ürünler
  • Yurtdışından getirilen telefon harcının 1.000 liranın üstüne çıkarılması 
  • Damga vergisi oran ve maktu artışı
  • Bir defaya mahsus Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Ek Gayrimenkul Vergisi
  • Ekonomik Denge Vergisi tanımlanması
  • Hizmet sektöründe yoğun denetimler
  • Trafik cezalarının yoğunlaşması

Ayrıca kamu harcamalarına yönelik olası tedbirler:

• Emekli ikramiyelerine taksit
  • 3600 göstergenin ertelenmesi
  • İşsizlik Fonu'nun daha yoğun amaç dışı kullanımı
  • Sınırlı maaş artışları
  • Kamuya az personel alımı
  • Çalışanları zorunlu tasarrufa yönelten düzenlemeler
  • Kamusal hizmetlerde vatandaştan daha fazla katılım bedeli

Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl' e saygılar ? 

--3 dakika sonra eklendi--

Otokoç Genel Müdürü açıklama yapmış. Yazının bir kısmını alıntılıyorum.

''ODD'nin açıkladığı sadece ÖTV desteği önerisi tek başına sektöre etki yapmaz, mutlaka başka önlemlerde alınması gerek" 

Hükümetin üzerinde otomotiv sektörüne destek vermesi konusunda bir baskı söz konusu sanırım. Her an herşeye hazırlıklı olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl' e saygılar ? 

Kaynak belirtmeyi untumuşum, hatırlatma için teşekkürler.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/nur-topu-gibi-yeni-vergilere-hazir-olun-5200522/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

34 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Kaynak belirtmeyi untumuşum, hatırlatma için teşekkürler.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/nur-topu-gibi-yeni-vergilere-hazir-olun-5200522/

Demek istediğim buydu... ÖTV falan kalkmaz, aksine ottan boktan vergisi alınmaya başlanacak. Az kaldı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Demek istediğim buydu... ÖTV falan kalkmaz, aksine ottan boktan vergisi alınmaya başlanacak. Az kaldı

Geçmiş yıllarda otomotiv sektörünü bir nebze canlandırmak amacıyla ÖTV oranında dönemsel olarak indirimler yaşanmıştı. Tamamen sıfırlanmasını beklemek hayalcilik olur ama bir düzenleme olacağı kanaatindeyim. Neticede sektör çok ciddi anlamda daralma dönemi yaşıyor. Halk, refahı için bir talepte bulunduğunda siyasiler bunu pek sallamıyor ama burda devreye büyük oyuncular girdi. Talep eden ODD olunca göz ardı edileceğini düşünmüyor, üyelerini aşağıya link olarak bırakıyorum ? 

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/sortial.aspxsp_table=Tk_2837_Distributors&sp_primary=distributor_id&sp_fields=,name,telephone,fax,web,address&sp_language=0&sp_table_extra

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, ANIL Ö. yazdı:

Yine indirime gidilirse bir miktar daha firmalar denetlenmeli çünkü devletin yaptığı indirimi kendilerine yontuyorlar.%15 lik indirim erimiş gitmiş durumda şuan.

Öncelikle müdahale edemez devlet o zaman serbest piyasaya kalmaz. İkincisi firma niye daha az satacağı şekle çeksin durumu. Mutlaka sübvanse ettiği şeyi eritiyordur. Her firmayı şahsen kontrol etmiyorum hepsi için böyledir diyemem ama hiç sanmıyorum böyle yapacaklarını. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

keşke indirim olsada yenilesek focusları

Keşke...

Ama arkadaş cahilce bir video çekmiş gerçekten. ÖTV'nin mevcut halini almasındaki amaçlardan önemli olan, vergi geliri elde etmekten çok ithal mal karşılığında dövize dönüşen TL'yi sübvanse etmek. İthal edersen bedelini ödersin diyor, bir anlamda tüketmeyin diyor.

Türkiye'de kredi piyasasının hali belli, borçlandığımız parayı da yurtdışı piyasalardan maliyeti ve rizikosu karşılığında alıyoruz. Olası bir ÖTV indiriminde, ikinci el piyasası da mahvolur ve yeni araç almak için borçlanma koşullarında hiçbir değişiklik yok. Aksine böyle bir gelişme daha kötüye götürür. Olmayan parayla ne kredisi vereceğiz, bunu nasıl geriye toplayacağız?

Otomotiv piyasasının canlanmasının Türkiye'ye getirisi enflasyon, cari açık ve daha yüksek döviz kuru olur, başka da bir işe yaramaz. Ha bu durumda piyasa batsın mı? Bana göre  ÖTV'nin sıfırlanması çok çok zor. Bu süreç teşviklerle sürer ve ayakta kalanlar yoluna devam eder.  Sektörün üretim tarafını ayakta tutan etken zaten büyük oranda ihracat.

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Boş dualara amin demeyin.

Hala durumun ciddiyetinin farkına varmakta zorlanıyoruz sanırım. 

Eski araçlarımızı  ikame edebilmenin başarı sayılacağı günlere doğru gidiyoruz. 

Moral bozmayayım diyorum ama, gerçekleri de görmezden gelmemek lazım. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vergi indiriminin amacı daha fazla vergi toplamaktır. Basitçe bu. Devlet sadece arabalardan vergi almıyor ki, onu satandan alıyor, orada çalışana sağlanan istihtamdan da alıyor vs. Satılmazsa isterse yüzde 1000 vergi koysun, ne faydası var. Dengeyi bulmak zorunda. Daha çok kazanacağını düşünürse, sıfır ötv de olur, kdv nesine yetmiyor.

Ama ben de umutsuzlardanım. Enflasyonu düşüreceğim diye marketlere kar cezası kesen mantıktan ne bekleyebilirsin ki. Döndü döndü, hareket alanı sıfırlandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 hours ago, Cem Boneval said:

Boş dualara amin demeyin.

Hala durumun ciddiyetinin farkına varmakta zorlanıyoruz sanırım. 

Eski araçlarımızı  ikame edebilmenin başarı sayılacağı günlere doğru gidiyoruz. 

Moral bozmayayım diyorum ama, gerçekleri de görmezden gelmemek lazım. 

Cem bey'e katılıyorum, winter is coming....

Politikaya bulaşmadan ekonomi konuşamadığımız bir ülkede yaşadığımız için fazla girmiyorum konuya lakin ODD nin Başkanı tarafindan dile getirilen ÖTV sıfırlansın söylemi talihsiz bir açıklamadır.. Otomotiv çok değişkenli bir sektördür..  0 araç satışını hareketlendirmek için (olup olmayacağı ayri konu) diğer  unsurları yok varsaymak basiretsizlik olur.. 2. Elde 20 milyonu askin araç var bu ülkede örneğin. Sektörden birisi olarak bırakın sıfırlamayı, tatlı tatlı artış olmasını bile bekleyebiliriz diyorum.. Zam beklentisi, alım yapmayı düşünen ve bunun finansmanını sağlamis olan tüketici icin öne çekme sebebidir keza.  

Su anda bayilerde ve özellikle de filo şirketlerinde kiralamadan dönen epey bir 2. El var onların erimesi, suların durulmasi lazim...

0 satışının önündeki ana engel ÖTV değil.

- Faizler  yüksek (kabul etseniz dahi bankalar kredi vermede nazlaniyorlar),

-  Mevduat faizleri de alım yapmak yerine enflasyona yenilmemeyi sağladığı için alim yapabilecek olan da bekliyor 

- 1990 ları hatırlayın, ayda 2 zam gelirdi,  faizler hep %2 nin üstündeydi,  sıraya girip araba alınırdı.  Geldiği günkü fiyattan hem de. Enflasyonist ortamda iş yapmayı unuttu bir kesim,  bir kesim de hiç yaşamadığı için zaten bilmiyor

- Reel olarak hepimiz fakirleştik

- Vergilerle oynandığı,  hurda vs teşvikleri gündemde olduğu zamanlarda takas fiyatı cazip olamiyor malesef.  Bu da makası açıyor... 

Arabalar pahali degil, biz fakirleştik... 

Örnek orta sınıf bir otomobil bu ülkede senelerdir 22-25 bin USD bandindadir, hala da öyle...  

Can Sümer tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşünün ki ÖTV sıfırlanmış bir ortamda araç satışlarının artması dış borcumuzu arttırmaktan başka bir işe yaramaz. 

Çok daha vahim bir tabloyu yansıtayım: Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, dünyada gıda fiyatları martta yıllık yüzde 3.6 düşerken, Türkiye'nin Mart ayı yıllık gıda enflasyonu yüzde 29.77.

Fakirleştiğimizi anlatmanın daha etkili bir yolu var mı?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.