Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

Ben aracı aldığımda üzerinde efficient grip vardı. Yaklaşık 25 bin km civarlarında 1,5 yıl olmuşken aşırı sertleşmeye başladı. Önceden hiç yol sesi duymazken lastiğin yuvarlanma sesi gelmeye başladı. Kuru zemindeki yol tutuşu da bariz bir şekilde azaldı. Efficientgrip performans daha yeni bir model belki bu konularda daha iyidir ama ben bir sonraki tercihimi contiden yana yapmayı düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aracı aldığımda üzerinde efficient grip vardı. Yaklaşık 25 bin km civarlarında 1,5 yıl olmuşken aşırı sertleşmeye başladı. Önceden hiç yol sesi duymazken lastiğin yuvarlanma sesi gelmeye başladı. Kuru zemindeki yol tutuşu da bariz bir şekilde azaldı. Efficientgrip performans daha yeni bir model belki bu konularda daha iyidir ama ben bir sonraki tercihimi contiden yana yapmayı düşünüyorum.

Sözü edilen sürelerde hemen tüm lastikler aynı değişimi gösteriyor, hafiften sertleşme, birazcık gürültüde artış, yol tutuşta bozulma. Dikkat düzeyi ve kullanım tarzına göre kullanıcılar bunu fark ediyor veya etmiyor.

Ben ikidir Conti kullanıyorum. 8 lastiğin 5'i taban bozukluğu nedeniyle değişti Haydi ilk dördü araç üstünde beklemeden oldu, ama sonuncusu? Yani deneyimlerime göre mükemmel lastik daha üretilmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sözü edilen sürelerde hemen tüm lastikler aynı değişimi gösteriyor, hafiften sertleşme, birazcık gürültüde artış, yol tutuşta bozulma. Dikkat düzeyi ve kullanım tarzına göre kullanıcılar bunu fark ediyor veya etmiyor.

Ben ikidir Conti kullanıyorum. 8 lastiğin 5'i taban bozukluğu nedeniyle değişti Haydi ilk dördü araç üstünde beklemeden oldu, ama sonuncusu? Yani deneyimlerime göre mükemmel lastik daha üretilmedi. 

İnsan kullandıkça öğreniyor. Eski araçlarımda 175-185 tabanlı lastikler kullanmıştım ve ilk focusumdaki 185 tabanlı michelin energy saver ile 50 bin km yol yapmıştım. Ancak yol sesi duymamıştım. Tabi 185 tabandan 215 tabana geçince, sertleşen lastiğin çıkardığı yol sesi muhtemelen daha belirgin oluyor. Yavaş yavaş tecrübe ediyoruz.

Contilerde beni cezbeden, testlerdeki iyi sonuçları yanında dişleri bitene kadar ilk günküne yakın bir yol tutuş sağladığının söylenmesi. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu lastik fiyatı ile dikkatimi çekti,(yada petrol fiyatlarında ki düşüş lastiklere yansımaya başlamış) ilgilenlere: yokohoma yeni seri 205-55-16 : 150 tl

http://www.hepsiburada.com/liste/yokohama-205-55-r16-91v-bluearth-ae01-lastik-uretim-yili-2014-/productDetails.aspx?productId=otbyty16103&categoryId=259720

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

100 liraya'da lastik var :)

bu lastik fiyatı ile dikkatimi çekti,(yada petrol fiyatlarında ki düşüş lastiklere yansımaya başlamış) ilgilenlere: yokohoma yeni seri 205-55-16 : 150 tl

http://www.hepsiburada.com/liste/yokohama-205-55-r16-91v-bluearth-ae01-lastik-uretim-yili-2014-/productDetails.aspx?productId=otbyty16103&categoryId=259720

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yokohama/BluEarth-AE01.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mk2,5 focusuma orjinal lastiklerini değiştirme zamanı geldi benim de, herkesin aşağı yukarı istediği kayma, tutma, dayanıklılık, ömür vs özelliklerinin yanında sessizlik biraz daha önemli bende. çünkü bulunduğum il ve civar yollar genelde çakıl asfalt ve ses fazla oluyor haliyle. konunun tüm sayfalarını okudum ve genel olarak tavsiyeler:

• conti sport contact 5
  • conti premium contact 5
  • michelin primacy hp3
  • goodyear efficent grip performans
  • pirelli cinturato p7

yönünde sıralanıyor. fiyat araştırmasında da başlıyorum, önümüzdeki 1-2 hafta içinde halledeceğim. ağırlık contiler yönünde. listeye eklemem gereken marka model varmı? hangileri üzerinde yoğunlaşayım dersiniz :icon_smile_screwy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Erdoğan G.

Conti Sport Contact 5 yol tutuşta bu grubun lideri olabilir, muhtemelen de öyledir. 

Ancak bizim gibi genel kullanıcı kitlesi için önemli olan yol tutuş, yakıt tüketimi, ıslak performansı ve lastiğin ömrü. 

Çok fazla yol tutan lastik çok fazla aşınır diye bir genel kabul var. Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bana göre doğru. 

Ve bu genel kabule göre de Sport contactlar çabuk aşınabilir diye düşünüyorum. 

Conti Premium contact 5, Primacy 3 ve Efficient Grip Performance arasında tercih yapardım ben olsam.

Ki ben Goodyear Efficient Grip Performance aldım. Hem testlerdeki başarılı sonuçları, hem de 215/55/16 ebatında yukarıda saydığınız lastikler içinde muazzam uygun fiyata aldığım için tercihimi goodyear dan yana kullandım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• conti sport contact 5
  • conti premium contact 5
  • michelin primacy hp3
  • goodyear efficent grip performans
  • pirelli cinturato p7

yönünde sıralanıyor. fiyat araştırmasında da başlıyorum, önümüzdeki 1-2 hafta içinde halledeceğim. ağırlık contiler yönünde. listeye eklemem gereken marka model varmı? hangileri üzerinde yoğunlaşayım dersiniz :icon_smile_screwy:

Sessizlik kategorisinde Primacy HP3 ve CPC 6 Good Year'den daha başarılıdır.

Ama uzun ömür dediğinizde de tam tersi.

Yine sessizliği ile göz dolduran bir lastik Yokohama BluEarth AE01, ama diğer özelliklerini kefil olacak kadar bilmiyorum. Bknz. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiyatlari bugun aldim, conti pc5, sc5, goodyear efficent grip, michelin hp3 bunlarin hepsi 200er tl. 2014 uretimli ve taksitli fiyatlar.

bir sorum var, eleman yeni ve kampanyali goodyear eagle sport tavsiye etti, 170 tl. Bu model hakkinda bilgi veya tecrubesi olan varmidir acep?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yeni ve kampanyali goodyear eagle sport tavsiye etti, 170 tl.

Türkiye'ye geldiğini bilmiyordum, bir yıldan fazladır özellikle Amerika'da sevilerek kullanılan bir lastik.

En önemli özelliği "dört mevsim" lastiği olması.  

Yani biraz konfordan, biraz sessizlikten ve biraz da ömürden ödün vererek kullanılabilir bir kış performansı sunması.

Genelde kullanıcılar kuru ve ıslakta yol tutuş ve iz sürüşten memnunlar, hatta konfor ve sesten şikayet eden de yok. 

Kış performansı ile ilgili pek yorum yok. 

Yurt dışında da ilginç bir şekilde hesaplı görünüyor. 

Isparta'da denenebilir, ama kefil olamam.

trans.gif

trans.gifEagle_Sport_All_Season_2720.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ki ben Goodyear Efficient Grip Performance aldım. Hem testlerdeki başarılı sonuçları, hem de 215/55/16 ebatında yukarıda saydığınız lastikler içinde muazzam uygun fiyata aldığım için tercihimi goodyear dan yana kullandım. 

:+1:  

Bir haftadır Goodyear Efficient Grip Performance'ı kullanıyorum bende. Bence f/p olarak şuan piyasanın en iyisi. 

215/55/16 4ü'nü 1000TL'ye aldım. Kasislerden artık daha sessiz ve daha yumuşak geçiyorum :)

Yol tutuşu standart bir kullanıcı için zaten çok çok iyi....

Pişman değilim, yine olsa yine alırım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En önemli özelliği "dört mevsim" lastiği olması.

Aslında tam benlik ama burada da aman aman kar yok, ilk defa bu sene biraz yoğun kar oldu, onda da bu anki 60bin lastiklerle bile sıkıntı yaşamadım.

yorum zor bulursunuz fakat 4 mevsim lastiği

evet yorum bulamadım malesef.

Bence f/p olarak şuan piyasanın en iyisi.

goodyear'ın en çok tercih edilen bu zaten, yorumlar da olumlu yönde genelde. f/p olarak da haklsınız, fakat.. diğer seçenekler de aynı fiyat hatta +50 tl olan bir seçenek mesela olumlu bir artısı sebebiyle tarcih edilebilir. totalde +200 tl birçoğumuzu sarsmaz, ve araçtaki en önemli konu olan lastik için tercih edilebilir.

Bundan dolayı, acelem yok, araştırmalara devam ediyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.