Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Arkadan gelen aracın selektör yapması

testuser

Önerilen Mesajlar

arka sis en uyuz olduğum olayların başında geliyor eskiden deli gibi taciz ediyordum ama baktım anlamıyorlar bıraktım. eğer benden hızlıysa zaten uzaklaşıp gidiyor, benden yavaşsa ben basıp geçiyorum. Geçtikten sonra arka sisleri bir kaç kere aç kapa yapıyorum belki "anlar" diye ama hiç ümidim yok.

Geçenlerde bi tane jetta açmış gidiyordu ben onu geçiyorum sonra tekrar geçiyor selektör aç kapa filan anlamıyor (yada resmen dalga geçiyor). en son sert bi virajdan sonra görmedim :D ya bi yere girdi yada ciddi olarak tırsıp bıraktı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de var mı ki bu sis dediğiniz olaydan :D @Yakup Çağatay ? bak bir de far denmiş. Neden bunlar bende yok :muha:

@Mert Yürüyen el hareketi yapmak pek doğru olmaz galiba sizin bile diğer sürücüyü ölçüp tarttığınız bir ortamda ama bu konuyu açtığım akşam abimden arabama levye almak gibi bi ricam olmuştu. Nasıl ve nerde kullanacağımı pek bilmesem de :) Ya da ben torpidomda biber gazı falan taşıyayım ne var ne yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de var mı ki bu sis dediğiniz olaydan :D @Yakup Çağatay ? bak bir de far denmiş. Neden bunlar bende yok :muha:

@Mert Yürüyen el hareketi yapmak pek doğru olmaz galiba sizin bile diğer sürücüyü ölçüp tarttığınız bir ortamda ama bu konuyu açtığım akşam abimden arabama levye almak gibi bi ricam olmuştu. Nasıl ve nerde kullanacağımı pek bilmesem de :) Ya da ben torpidomda biber gazı falan taşıyayım ne var ne yok. 

Ben bu kızı tanımıyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Istesekte istemesekte trafikte silah lazim oluyor...

Bir keresinde 3 kişiden dayak yedim. Bir dahasina taammulum yok.Belki çoğu kisi negatif yorum yapacak ama trafikte nelerle kimlerle karşılaşıyoruz herkes biliyor. Bunu kullanmadim. İnşallah gerek olmaz. 

Sopacık.jpg

Sercan Karataş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

500 metre geriden, "Önümden çekil" anlamında arkadan yapılan selektöre ben de uyuz oluyorum. Beni aptal yerine koyuyor, hatta bazen bana küfrediyor gibi geliyor. Sağa geçerim ama, acele etmem, yavaş yavaş, ne zaman sağ taraf komple boşalırsa. Bu arada dibine iyice yanaşanlar olur. O tipler olunca ben de gaz keserim. Mecbur o da yavaşlayacak, isterse gelsin çarpsın (henüz çarpana rastlamadım gerçi) (ama eskisi kadar yapmıyorum bunu, demekki dördüncü aşamaya az kalmış). Kaç defa Almanya otobanlarında araba kullandım. Çoğu 2 şeritli yol, hız limiti de yok. Arkadan 200+ hızla arabalar gelir ama sakince yol vermeni beklerler, selektör görmezsiniz. Biz de Ankaradan yola çıkıp, İstanbula kadar gelip de, "selektörü hiç bırakmam" şeklinde övünen üstün zekalı arkadaşları görüyorum. 

Tabi olayın bir de öteki tarafı var. Sağ taraf boş, Öndeki araç 110 ile ben 120 ile gidiyorum. Tam arkasındayız, mecbur yavaşlıyoruz. Bir süre bekliyorum yol versin diye, ama arkadaşın sol şeridi bırakmak gibi bir niyeti yok. O zaman bir selektör çakıyorum, hemen sağ şeride geçiyor. Demek ki adam selektör bekliyor. Bazı insanlar sanıyor ki, sağ şeritte kamyonlar, sol şeritte otomobiller gider hep. Ama işin doğrusu öyle değil ..

Biraz sonuca bağlar isem, arkadan ısrarla selektör yapmak da, sol şeridi gereksiz işgal etmek de trafik suçudur. Ama insanların %90'ı kuralları bilmiyor maalesef. Bilenlerin de umurunda değil. Trafik polisinin tek bildiği aşırı hıza ceza yazmak. Gerisini kendi içimizde yoğurup, biçimlendiriyoruz.. Yine de olaya güzel tarafından bakmalı. Mısır, Hindistan, Endonezya vs ülkelerden daha iyi bizim trafik :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

@Murat Kavuk dediğin gibi Avrupa yollarında selektör  yapan yok. Çünkü selektör "yol senin geç" demektir. Eğitim şart yani. Ama bizim insanımız yol vermek için bile selektör bekliyor.

İtalya'da otobanda hız yapan süpercar sürücüleri bile selektör yapmıyor ama sol sinyal arka tamponunda seyahat ediyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Murat Kavuk dediğin gibi Avrupa yollarında selektör  yapan yok. Çünkü selektör "yol senin geç" demektir. Eğitim şart yani. Ama bizim insanımız yol vermek için bile selektör bekliyor.
İtalya'da otobanda hız yapan süpercar sürücüleri bile selektör yapmıyor ama sol sinyal arka tamponunda seyahat ediyor :)

1974'ten beri Orta Avrupa'da sık sık araba kullanmışlığım var, özellikle Almanya hiç öyle anlattığınız gibi masum bir yer değil. Tabii Almanya'nın Türkleşmesinin de rolü vardır kuşkusuz, ama şeridi zamanında boşaltmazsanız fena halde uyarılırsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal şartlarda çok hızlı gitmem ve sol şeridi de hızlı gitmediğim zaman  pek  meşgul etmem. Ancak,  sol şeritte seyrederken dibime kadar girirek ısrarla ve iştahla selektör yaparak ölümüne korna çalan  tiplere önce yol verip, çok geçmeden onları dikiz aynamdan bir sinek silüetine dönüşmelerini  izlemek  oldukça keyif verici...  :sofeer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selektör ve korna kullanma huyum yok ancak bu konuda kendimi şanslı hissediyorum, Mondeo geniş gövdesi ve yine büyük gündüz ledlerinin avantajı ile yolu kendine açmasını çok iyi beceriyor, dikiz aynasında görmemeniz imkansız gibi,  sollama prestiji çok yüksek. Genel olarak gündüz ledli araçların hepsinde bu avantaj daha fazla diye düşünüyorum arkadan yaklaşırken daha iyi fark ediliyorsunuz.

Normal şartlarda çok hızlı gitmem ve sol şeridi de hızlı gitmediğim zaman  pek  meşgul etmem. Ancak,  sol şeritte seyrederken dibime kadar girirek ısrarla ve iştahla selektör yaparak ölümüne korna çalan  tiplere önce yol verip, çok geçmeden onları dikiz aynamdan bir sinek silüetine dönüşmelerini  izlemek  oldukça keyif verici...  :sofeer:

Birazcık iddaalı bir cümle olmuş ama aklıma nedense 1.0 Ekobüs @@Doğan ve Atmosferik @Mert geldi. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.