Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ev Sinema Sistemi, Blue Ray Dvd Konusunda Yardım/fikir/bilgi Ricası.

Önerilen Mesajlar

Daha önce konusunu açtığım ev sinema sistemi DVDleri okumuyor. Diğer tüm fonksiyonları mükemmelen çalışıyor.

Servis  dünya para istiyor tamire (bence kafayı temizleseler düzelecek ya neyse) 

Şimdi ben bunla DVD veya blueray izlemek için söyle iki yöntem düşündüm . BUnlar uygulanabilir mi ?

1) 150 TLye satılan blue ray dvd ler var. Mesela pilipis bdp2180. Bunun arkasında HDMI out çıkışı var. Bunu LG ev sinema sisteminin HDMI in girişine bağlasam. Görüntüyü tv ye ev sinema sistemi tarafından gönderip, sesi de ev sinema sisteminden alabilir miyim ?   Böyle bir uygulama olabilir mi ? Resimdeki hdmi in girişi.. 

10060-rear2.jpg

2) Ev sinema sisteminin arka paneli şöyle . 5+1 hoparlörler bu şekilde bağlanıyor. Arka çıkışı böyle olan bir dvd player veya blue ray bulup LG nin merkez ünitesini kaldırıp onu koyabilir miyim (Bu biraz mantıksız geldi bana  gerçi) 

10060-rear1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cenk hocam şu  resimde görünen optical  çıkışının aynısı televizyonunuzda da var mı ?

eğer ki varsa hiç ona buna bağlamanıza gerek yok

5  10 liraya satılan opticalkablo muydu neydi ondan alırsanız sorununuz hallolacaktır

alacağım dediğiniz 150 liralık bluray oynatıcının görüntüsünü tv nize hdmı yoluyla aktarın

tv nizde görüntüyü alabiliyorsanız tv ayarlarınızdan ses ayarlarını seçin ve ses sistemi veya harici hoparlör hangisi ise seçiminizi ona göre yapın ve  seyre devam edin :)

anlatabildim mi bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hdmi üzerinden ses ve görüntü aktarılır. Başka birşeye gerek olmaması lazım.

Engin abi öyle de bazı cihazlarda  ( ses sistemlerinden bahsediyorum ) sesi sadece kendi bluray  yada dvd oynatıcından verdiği zaman kullanabiliyor  

en azından benim makina öyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

normalde haklısınız, bazı makinalar hdmi den sadece görüntü aktarıyor, ama hdmi in varsa seside çözmesi lazım.. kılavuzunu okumak lazım..

1. seçenek gerçekleşir..

yeni bd player hdmi out dan, lg hdm in e bağlarsınız. lg hdmi out zaten tv ye bağlıdır. sesi lg çözer, görüntüyü lg üzerinden geçirip tv ye aktarmış olur.

madem bd çalar alacaksınız. almadan önce 2 şey deneyebilirsiniz.

1- cd okuma kafası temizleme cd leri var solüsyonlu onlardan alın, temizleyin. işe yaramazsa

2- sökün lg kasasının üst panelini, kulak pamuğu ve saf su ile siz temizleyin.

olmadı yeni bluray çalarınız hayırlı olsun.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@taner eviş

Maalesef eski bir plazma optik çıkışı yok. Şu an tv sesini tv nin stereo out çıkışından ESSne yollayıp oradan ses alıyorum. Aslında uydu alıcının stereo ses çıkışı var. Bunu direk ESSne gönderince olmuyor ama tv ye sesi yollayıp tv den ESSne gönderince oluyor.  

Hımm 2. seçeneği eledik. Sesinden memnunuz. 

Peki ben blueray i alıp HDMI ile tv ye görüntü yollasam (nasıl olsa tv nin sesi kapalı) , sesi de optik kablo ile LG ana üniteye yollayıp sesi oradan alsam da olur değil mi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hımm 2. seçeneği eledik. Sesinden memnunuz. 

Peki ben blueray i alıp HDMI ile tv ye görüntü yollasam (nasıl olsa tv nin sesi kapalı) , sesi de optik kablo ile LG ana üniteye yollayıp sesi oradan alsam da olur değil mi ? 

Aldığın alet bunu destekliyorsa olur abi. Bilgisayarda hoparlör ya da kulaklık seçerkenki gibi ses çıkışını optik çıkış olarak seçebiliyorsan teoride sorunsuz çalışmalı.

Ama bildiğim kadarıyla çoğu dvd player'da bu yok. Bluray'lerde olabilir tabiki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aldığın alet bunu destekliyorsa olur abi. Bilgisayarda hoparlör ya da kulaklık seçerkenki gibi ses çıkışını optik çıkış olarak seçebiliyorsan teoride sorunsuz çalışmalı.

Ama bildiğim kadarıyla çoğu dvd player'da bu yok. Bluray'lerde olabilir tabiki.

Pilips bdp 2180de optik çıkış var ve 150 TL 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Önce bilgisayarı kullanmayı denedim. Tamam DVDleri oynatıyor ama ortada bilgisayar çirkin duruyor bağla çöz bir sürü işlem beğenmedim bu seçeneği eledim. 

Sonra LG ana üniteyi söktüm kafayı temizleyeyim diye . Okuyucu zaten böyle ayna gbi bir housing içinde onu açmaya cesaret edemedim o aynamsı camımsı şeyi temizledim. Bir değişiklik olmadı yine disc takınca no disc diyor.

BR player alayım dedim ona da cimrilik ettim :)

Derken istenmeyen son seçeneği uyguladım :)  Oturma odasına gittim bütün ağlamalara sızlamalara rağmen PS3ü küçük tv den ayırıp salona getirdim . Görüntüyü HDMI ile tv ye,  sesi optik kablo ile LG ESS sistemine bağladım ve sonuç mükemmel..... diyeceğim ama gene değil. Çünkü tv 4k veya full HD değil 720 çözünürlüklü. Ayrıca bu evin salonu geniş olduğundan arka hoparlörlerin kabloları çirkin oluyor diye bağlayamamıştım.

Hd ready ve (5-2)+1 ESS ile akşam Hobbit 1 i izledik biraz.. Mükemmel değil ama yine de güzel oldu :)

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstanbulu pek bilmem ama elektronikçilerin olduğu bir sokak vardır illaki. Burdaki tamircilere götürün dvd okuyucusunu düzeltsin eli değmişken fanların etrafınıda temizlesin falan hatta. Vereceğiniz 30-40tl bir para olur.

Ben olsam açar içini temizler kapatırım. Ekstra cihaz alıp seri bağlamak pek bi akıl karı olmaz herhalde.

Not: Diski taktığınızda önce okumaya çalışıp ardından no disc diyorsa eğer okuyucu kafa, yok okumadan direk no disk diyorsa disk var/yok sensöründe problem var demektir.

Not2: Ucuz etin yahnisi elektronikte LG, Beyaz eşyada Vestel, Arabada Dacia. Kendiniz ekip biçmişiniz hocam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Not: Diski taktığınızda önce okumaya çalışıp ardından no disc diyorsa eğer okuyucu kafa, yok okumadan direk no disk diyorsa disk var/yok sensöründe problem var demektir.

Not2: Ucuz etin yahnisi elektronikte LG, Beyaz eşyada Vestel, Arabada Dacia. Kendiniz ekip biçmişiniz hocam :)

Doğru söylüyorsun..

Diski takınca diski okumaya çalışmıyor direkman no disc diyor..

demek ki adamlar haklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bu aralar LG NB5540 ile yine LG'nin SoundPlate'i var onlara bakıyorum..

Bilgisi olan var mı?

http://www.gold.com.tr/lg-nb5540-bluetooth-soundbar-320w-4-1-ev-sinema-sistemi_u

http://www.gold.com.tr/lg-lap340-soundplate-bluetooth-tv-alti-sinema-sistemi_u

Gönlüm SoundBar'dan yana ama diğernin de TV'nin altında duruyor oluşu cezbetti..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.