Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hangisi Araç Daha Mantıklı Olur ? Focus 3 & Octavia

M Sait Epçaçan

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar.

2010 Focus Titanium kullanmaktayım. Yeni araba almayı düşünüyorum. Seçenek olarak Focus 3 ilk sırada.

Jetta Golf ve Octavia yı inceledim.

Jetta 1.6 TDI Highline Manuel istediğim donanımlarla 74.000 TL,

Golf 1.6 TDI Highline Bluemotion Manuel 65.000 TL, 

Octavia 1.6 TDI Elegance Manuel + Bluetooth ile 63.500 TL. 

Focus 3 ise babamın halen kullanmakta olduğu araç ve çok iyi tanıyorum ve seviyorum bu arabayı. Titanium kasaya ek olarak Smart Paket ve Tekno Paket ilave ederek almayı düşünüyorum.

Focus 1.6 TDCI Titanium Manuel + Smart Paket + Tekno Paket 65.000 TL

Jettayı fiyat nedeniyle eledim.

Golf'ü 2 gün önce test ettim içi çok şık, donanım olarak çok iyi ama arabayı sürerken kendimi bu arabaya fazla gelmiş gibi hissettim. Daha küçük vücutlu insanların kullanması gereken bir araç olduğu hissine kapıldım :) Ayrıca bağaj da küçük tabi.

Golf Highline Bluemotion donanımlarına linkten ulaşabilirsiniz. http://binekarac.vw.com.tr/yeni-golf-donanim.aspx

Octavia'yı dün inceledim. 1.5 saat boyunca sürüş testi, yerinde incelemeler falan bakmadığım yeri kalmadı heralde. Öncelikle sürüş hoşuma gitti diyebilirim. Motoru Focus kadar canlı gelmedi ama ben daha konfurluyum der gibiydi araç. Arkadan görünüşü ve direksiyon simidi dışında görsel beğenmediğim yeri yok gibi, Bağajı aşırı büyük ve kullanışlı. Arka diz mesafeleri çok geniş, donanım olarak da baya iyi bir araç ama bluetooth un dahil olmadığını öğrenince baya şaşırdım.

Octavia Elegance donanımına linkten ulaşabilirsiniz. http://www.octavia.com.tr/donanim.html

VW grubundaki tüm araçlarda anahtarsız çalıştırmanın en üst paketlerde dahi standart olmaması beni şaşırttı.

Sonuç olarak VW grubundaki bu araçları ilk defa test ettim. Motorları hakkında pek bilgim yok. 2006'dan beri ailecek Focus ve Mondeo kullanırız ve çok memnunuz.

Bir değişiklik yapıp bu araçlardan birine yönelmeli miyim ? Yoksa bildiğimden şaşmamalı mıyım ? Ayrıca tavsiye edeceğiniz donanım ve fiyat olarak bu seviylerde başka araç var mıdır ?

Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zor seçim. Aklımdan geçenler.

Tekno paket almadan Focus paket daha mantıklı bence. 

Octavia ikinci el değeri soru işareti. Onun haricinde alınası araç. 

Octavia D sınıfına yaklaşan boyutları ile daha konforlu, sanki uzun yol konfor aracı gibi. Focus gerisinde kalmaz ama genel olarak Focus daha dinamik, sportif ayarlı sanırım. 

22 yaşında Octavia kullanılmaz bencileyin. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kötülemek için kesinlikle söylemiyorum Octavia önceden beri sevdiğim bir araçtır.

Dün sabah yolda gördüm arkamdan geldi; öndeki DRL ledler resmen sanayide yapılmış şahine takılmış derme çatma ledler gibi görünüyordu. resim bulup eklemeye çalışayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam Focus ile Octavia yı kıyaslamam. Kıyaslamama nedenim tamamen tasarımı. Siz ise arkadan görünüşü dışında beğenmediğiniz bir bölümü olmadığından bahsetmişsiniz. Bana göre ise tasarımsal anlamda beğenmediğim bir çok yeri var.

Golf mü, Octavia mı derseniz kesinlikle Golf derim.

Octavia mı, Focus mu derseniz kesinlikle Focus derim.

Focus mu, Golf mü derseniz işler değişir. Kafam karışır.

Temelde bir çok donanım farkı olsada Highline donanımlı Golf 65,800 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Bu da insanlarda Highline donanımlı Golf ile Titanium donanımlı Focus'un üç aşağı beş yukarı aynı rakamlara satıldı ön yargısını oluşturuyor. Ancak sizin bahsettiğiniz Titanium + Smart + Tekno paketler ile satılan Focus'ta sunulan teknolojik özelliklerden bazıları belki bir iki üst segmentte bile sunulmuyor. Şu durumda donanım nedeniyle Focus benim açımdan daha ağır basıyor.

Buna karşılık Golf'ün ise tabiri caizze "Reşat altını" gibi hiç değer kaybetmiyor. Bu gün 65,000 tl ye aldığınız golfü bir ay sonra 64,000 TL ye satma imkanınız varken Focus'ta durum böyle değil.

Ben bu gün bu segmentte bir araç alacak olsam ve otomatik vitesli olmayacak olsa kesinlikle yine Focus alırım. Ancak şu an itibariyle dizel-otomatik vitesli bir araç istediğim için Golf'e daha sıcak bakardım galiba.

Benim açımdan sonuç 

Focus : 1 - 1 : Golf

Donanım işi ise o anki psikolojime bağlı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zor seçim. Aklımdan geçenler.

Tekno paket almadan Focus paket daha mantıklı bence.

Octavia ikinci el değeri soru işareti. Onun haricinde alınası araç.

Octavia D sınıfına yaklaşan boyutları ile daha konforlu, sanki uzun yol konfor aracı gibi. Focus gerisinde kalmaz ama genel olarak Focus daha dinamik, sportif ayarlı sanırım.

22 yaşında Octavia kullanılmaz bencileyin. :)

Tekno paketsiz almayi dusunmuyorum engin bey cunku kadrandaki o ateri ekranina benzeyen sey hosuma gitmiyor :) tabi sadece bu degil tekno pakete dahil olan herseyi hakkini vererek kullacagimi biliyorum. Ozellikle surekli Konya Adana arasi gidip geliyorum yolculuklar gece oluyor, bazen uyukladigim oluyor :) bu noktada focusun tekno paketi is gorur diye dusunuyorum. Olmazsa olmaz degil tabi ama tercih focus olursa tekno paket dahil olmali.

Octavia'nin ne ikinci eli ne de servisi hakkinda hic bilgim yok. Konfor konusunda arac ici hacim olarak focustan onde ama yolda nasil olur bilemiyorum. Focusun koltuklari cok rahat ve ses izolasyonu gayet iyi.

Yas 22 biraz gencim evet :) focus al otur yerine,dediginizi duyar gibiyim.

Degerli yorumunuz icin cok tesekkur ederim.

kötülemek için kesinlikle söylemiyorum Octavia önceden beri sevdiğim bir araçtır.

Dün sabah yolda gördüm arkamdan geldi; öndeki DRL ledler resmen sanayide yapılmış şahine takılmış derme çatma ledler gibi görünüyordu. resim bulup eklemeye çalışayım.

Ben ledleri yakıp karşıdan bakmadım ama farları genel itibariyle şık görünüyordu. Bugün yine Adana'ya gidicem ama dönüşte gidip canlı canlı bakayım :)

Tercihim Golf-Focus olurdu.

Ufuk bey ikisini birden nasıl alaım.. :) tek tercih kullanıp yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Octavia'nin ne ikinci eli ne de servisi hakkinda hic bilgim yok. Konfor konusunda arac ici hacim olarak focustan onde ama yolda nasil olur bilemiyorum. Focusun koltuklari cok rahat ve ses izolasyonu gayet iyi.

Octavia en ideal az kullanılmış ikinci el alınırsa sıfırda ki değer kaybı azalır.  

Focus yerine Golf'te olur. Kullanım zevki ve donanım olarak Focus öndedir sanıyorum. Golf alınmaz kimse demez zaten sanıyorum. Ama övüle övüle anlatılan iç mekan kalitesini ben pek anlayamıyorum. Bana pek üstün gelmiyor. (highline farklı olabilir) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeterince incelemişsiniz zaten, bence hangisi içinize siniyorsa onu alın.

Benim açımdan:

Jetta'ya o para hayatta verilmez.

VAG grubunun 1.6TDI motoru biraz naftalin kokulu olsa da oldukça ekonomik olabilen ve kendini kanıtlamış bir motor, modern olmaktan uzak olsa da bizim piyasa bit pazarı usulü çalıştığından iş görür.

Golf aralarında en olgun araç olur. Değer kaybının az olması da bonusu. Ancak HB ve siz sedan alışkanlığındasınız anladığım kadarı ile.

Octavia ise sadece iç hacim ve bagaj nedeniyle cazip olur, o da Skoda için pahalı.

Focus öncelikle sürüş zevki için araba kullananlara hitap eder.

Ben mi?

Hiçbirini almazdım, gider 52.000 TL'ye Seat Leon Style TDI alırdım, daha da fazla para vermem arabaya...

Focus alacak olsam da 1.0 EB Titanium HB alırdım 50.000'e, belki biraz hovardalık edesim tutarsa Smart + Sport paketli sipariş verirdim. Gene 55.000 civarına gelirdi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam Focus ile Octavia yı kıyaslamam. Kıyaslamama nedenim tamamen tasarımı. Siz ise arkadan görünüşü dışında beğenmediğiniz bir bölümü olmadığından bahsetmişsiniz. Bana göre ise tasarımsal anlamda beğenmediğim bir çok yeri var.

Golf mü, Octavia mı derseniz kesinlikle Golf derim.

Octavia mı, Focus mu derseniz kesinlikle Focus derim.

Focus mu, Golf mü derseniz işler değişir. Kafam karışır.

Temelde bir çok donanım farkı olsada Highline donanımlı Golf 65,800 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Bu da insanlarda Highline donanımlı Golf ile Titanium donanımlı Focus'un üç aşağı beş yukarı aynı rakamlara satıldı ön yargısını oluşturuyor. Ancak sizin bahsettiğiniz Titanium + Smart + Tekno paketler ile satılan Focus'ta sunulan teknolojik özelliklerden bazıları belki bir iki üst segmentte bile sunulmuyor. Şu durumda donanım nedeniyle Focus benim açımdan daha ağır basıyor.

Buna karşılık Golf'ün ise tabiri caizze "Reşat altını" gibi hiç değer kaybetmiyor. Bu gün 65,000 tl ye aldığınız golfü bir ay sonra 64,000 TL ye satma imkanınız varken Focus'ta durum böyle değil.

Ben bu gün bu segmentte bir araç alacak olsam ve otomatik vitesli olmayacak olsa kesinlikle yine Focus alırım. Ancak şu an itibariyle dizel-otomatik vitesli bir araç istediğim için Golf'e daha sıcak bakardım galiba.

Benim açımdan sonuç 

Focus : 1 - 1 : Golf

Donanım işi ise o anki psikolojime bağlı :D

Focus C segmenti bir araç, Octavia'nın ise D segmenti olduğunu söyledi satıcı.

Bu şekilde belki karşılaştırmamak gerekir belki ama fiyat olarak aynı seviyedeler. Focuslarda canımı en çok sıkan şey arkadaki yolcular için havalandırmanın bulunmaması. Ayaklar için olanı değerlendirmeye almıyorum çünkü toz kaldırıyor araç içinde ve ayakları üşüyen akşama hasta oluyor :) Focus 3 te eksikliğini hissettiğim diğer şeyler soğutucu özelliği bulunmayan minnacık torpido gözü, arka yolcu bölümünde bulunan prizin kaldırılması, ve geniş bagaj hacmi. Bagaj hacmi yedek lastikten ötürü diyeceksiniz ama Focus 3 ün bagaj kapağını kaldıran sistem yükleme alanında serbeste hareket ediyor ve biz buraya eşya koyduğumuzda bagajı kapatmak mümkün olmuyor. Şuanki haliyle bagaj bana yeterli sonuçta çocuğum falan yok ama neden böyle yapmışlar diye düşünmedim değil yani.

Golf görsel ve donanımsal olarak çok iyi olmasına rağmen aracın küçüklüğünü kabullenemedim. sürerken yanımızdan geçenlerden ürktüm ve kendimi araçta bir dev miş gibi hissettim. Yoksa araca laf yok 10 numara...

Seçenek olarak mecburen Focus & Octavia kaldı.. Birisi çıksa sen Golf al beğenmezsen ben parası neyse verir senden alırım sende gider istediğin arabayı alırsın dese gider siparişi veririm 4 ay bekle Allah bekle :)

Golf'ü kıyaslamadan çıkaralım...

Focus & Octavia seçeneğinde SİZCE Neden FOCUS ? Neden Octavia ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evinizde zaten kullanilmakta olan bir focus 3 varmis.Octavia hakkinda bir yorum yapamam hic bir zamanda almiycagim bir arac olacak ama gordugum kadariyla bildigin jetta.Jetta gereksiz pahali.Bence bunlar arasindaki en mantikli secenek cam tavanli xenon`lu golf olur.Boyut olarak focus az bisey buyuk olsada asagi yukari aynilar.Banada golf`un ici daha ferah gelmisti mesela.Isin ozu ben olsam focus ve golf arasinda kalirdim.Evde focus oldugundan dolayida golf`u secerdim.Bunlar`in yaninda cok az km yapmis 1.16d bakabilirsiniz.Hacim olarak daha ufaktir ama kullanim zevki olarak mukemmel bir araba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Octavia en ideal az kullanılmış ikinci el alınırsa sıfırda ki değer kaybı azalır.  

Focus yerine Golf'te olur. Kullanım zevki ve donanım olarak Focus öndedir sanıyorum. Golf alınmaz kimse demez zaten sanıyorum. Ama övüle övüle anlatılan iç mekan kalitesini ben pek anlayamıyorum. Bana pek üstün gelmiyor. (highline farklı olabilir) 

İkinci el almayı düşünmüyorum Engin bey. Biraz takıntım var sağından solundan ses gelince kim bilir eski sahibi neler yaptı bununla diyorum :) Focus benim tercih sıramda golf'e göre önde çünkü küçücük arabalardan hoşlanmıyorum. Belirtmeyi unuttum Focus Sedan olacak HB değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tekno paketsiz almayi dusunmuyorum engin bey cunku kadrandaki o ateri ekranina benzeyen sey hosuma gitmiyor :) tabi sadece bu degil tekno pakete dahil olan herseyi hakkini vererek kullacagimi biliyorum. Ozellikle surekli Konya Adana arasi gidip geliyorum yolculuklar gece oluyor, bazen uyukladigim oluyor :) bu noktada focusun tekno paketi is gorur diye dusunuyorum. Olmazsa olmaz degil tabi ama tercih focus olursa tekno paket dahil olmali.

Yas 22 biraz gencim evet :) focus al otur yerine,dediginizi duyar gibiyim.

Degerli yorumunuz icin cok tesekkur ederim.

Ben ledleri yakıp karşıdan bakmadım ama farları genel itibariyle şık görünüyordu. Bugün yine Adana'ya gidicem ama dönüşte gidip canlı canlı bakayım :)

Ufuk bey ikisini birden nasıl alaım.. :) tek tercih kullanıp yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Golf sonrasında focus demek istedim:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeterince incelemişsiniz zaten, bence hangisi içinize siniyorsa onu alın.

Benim açımdan:

Jetta'ya o para hayatta verilmez.

VAG grubunun 1.6TDI motoru biraz naftalin kokulu olsa da oldukça ekonomik olabilen ve kendini kanıtlamış bir motor, modern olmaktan uzak olsa da bizim piyasa bit pazarı usulü çalıştığından iş görür.

Golf aralarında en olgun araç olur. Değer kaybının az olması da bonusu. Ancak HB ve siz sedan alışkanlığındasınız anladığım kadarı ile.

Octavia ise sadece iç hacim ve bagaj nedeniyle cazip olur, o da Skoda için pahalı.

Focus öncelikle sürüş zevki için araba kullananlara hitap eder.

Ben mi?

Hiçbirini almazdım, gider 52.000 TL'ye Seat Leon Style TDI alırdım, daha da fazla para vermem arabaya...

Focus alacak olsam da 1.0 EB Titanium HB alırdım 50.000'e, belki biraz hovardalık edesim tutarsa Smart + Sport paketli sipariş verirdim. Gene 55.000 civarına gelirdi. 

Evet Sedan kullanmayı seviyorum. Golf'e bakarken "daha gencim belki böyle bişey şimdi olmasa da ilerde hoşuma gider" dedim. Seat Leon'u da inceledim fakat o da HB ve Golf kadar hoşuma gitmedi. Ayrıca şekilden şekile girmiş Leon'ları görünce biraz soğudum araçtan.

Focusun sürüş keyfi gerçekten çok iyi.

Arkadaşlar yorumların tamamına bakamadım, İşten çıkıyorum eve geçince okumaya devam edeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus C segmenti bir araç, Octavia'nın ise D segmenti olduğunu söyledi satıcı. Bu şekilde belki karşılaştırmamak gerekir belki ama fiyat olarak aynı seviyedeler. Focuslarda canımı en çok sıkan şey arkadaki yolcular için havalandırmanın bulunmaması. Ayaklar için olanı değerlendirmeye almıyorum çünkü toz kaldırıyor araç içinde ve ayakları üşüyen akşama hasta oluyor Focus 3 te eksikliğini hissettiğim diğer şeyler soğutucu özelliği bulunmayan minnacık torpido gözü, arka yolcu bölümünde bulunan prizin kaldırılması, ve geniş bagaj hacmi. Bagaj hacmi yedek lastikten ötürü diyeceksiniz ama Focus 3 ün bagaj kapağını kaldıran sistem yükleme alanında serbeste hareket ediyor ve biz buraya eşya koyduğumuzda bagajı kapatmak mümkün olmuyor. Şuanki haliyle bagaj bana yeterli sonuçta çocuğum falan yok ama neden böyle yapmışlar diye düşünmedim değil yani.   Golf görsel ve donanımsal olarak çok iyi olmasına rağmen aracın küçüklüğünü kabullenemedim. sürerken yanımızdan geçenlerden ürktüm ve kendimi araçta bir dev miş gibi hissettim. Yoksa araca laf yok 10 numara...   Seçenek olarak mecburen Focus & Octavia kaldı.. Birisi çıksa sen Golf al beğenmezsen ben parası neyse verir senden alırım sende gider istediğin arabayı alırsın dese gider siparişi veririm 4 ay bekle Allah bekle   Golf'ü kıyaslamadan çıkaralım...   Focus & Octavia seçeneğinde SİZCE Neden FOCUS ? Neden Octavia ?

Yukarıda saydığınız olumsuz nedenlerin dışındaki nedenlerden dolayı Focus diyorum o zaman :D :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.