Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Karda/buzda Sürüş Teknikleri Bilgiler/öneriler/sorular/videolar

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

.daha önce de başka bir araçla tcs devrede  hafif bir yokuşta kalkmayı denedim araç patinaja düştü fakat stop etme kesinlikle olmadı teker boşa döndü ama çok yavaş boşa döndü,tcs devre dışı olsa daha hızlı boşa dönecekti

Bu mesaj her ikisinin de bir işe yaramadığı düşüncesi oluşturdu bende :D :D :D :D

Valla esp yi ya da tcs yi (aman işte her ikisini) kapatınca mantıksız bir şekilde daha iyi çıkıyor araba,

Çağlar beyin anlatmak istediği; tcs ve esp (artık hangisiyse, bundan sonra sadece esp yazacam, o patinaj önleme sistemi olacak, ) açıkken araç patinaja düştüğünde otomatikmen motor gaz kesecek ve bizim yerimize tekerleklere daha az tork iletecek, ve tekerleklerin karlı-buzlu zemine tutunmasına yardımcı olacak, (Doğru mu Çağlar bey :D )

Ancak esp kapatıldığında araç daha bir ileri gitme isteği içerisinde oluyor. Fakat bir tekerlek buzlu zeminde, diğeri nisbeten daha iyi tutunmanın olduğu karlı zeminde olarak o tcs mi ne zımbırtısı falan açıkken daha iyi tutunma sağlayacağını düşünüyorum, hani o sistem boşa dönen tekerleğe fren uygulayarak torku diğer tekerleğe kaydırmaya yarıyor ya, o yüzden işte :D

Ama direk kaygan zeminde araba zaten tutunamadığı için esp de sürekli sürücünün gaz tepkilerine müdahale ettiği için aracı hareket ettirmek imkansız hale geliyor, yani gitmiyor, esp yi kapattığımda ise gerekli gördüğüm zaman gazı kestiğim için ve gerekli gördüğümde de gaza tekrar bastığım için araba esp nin açık olduğu duruma nazaran daha iyi tutunma ya da gitme hissi veriyor bana.

Hatam olduysa da affola.

(Bu mesajı ben taaa adliyedeyken yazdım, adliyedeki internet su koyverince mesajı gönderemedim, bende e-mail adresime kopyalayıp, evde de bu mesaja olduğu gibi ulaştım. Özenerek de yazmıştım, kıyamadım, gönderdim bende mesajı) :D :D :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu mesaj her ikisinin de bir işe yaramadığı düşüncesi oluşturdu bende :D :D :D :D      

Valla esp yi ya da tcs yi (aman işte her ikisini) kapatınca mantıksız bir şekilde daha iyi çıkıyor araba,

Çağlar beyin anlatmak istediği; tcs ve esp (artık hangisiyse, bundan sonra sadece esp yazacam, o patinaj önleme sistemi olacak, ) açıkken araç patinaja düştüğünde otomatikmen motor gaz kesecek ve bizim yerimize tekerleklere daha az tork iletecek, ve tekerleklerin karlı-buzlu zemine tutunmasına yardımcı olacak, (Doğru mu Çağlar bey :D )

Ancak esp kapatıldığında araç daha bir ileri gitme isteği içerisinde oluyor. Fakat bir tekerlek buzlu zeminde, diğeri nisbeten daha iyi tutunmanın olduğu karlı zeminde olarak o tcs mi ne zımbırtısı falan açıkken daha iyi tutunma sağlayacağını düşünüyorum, hani o sistem boşa dönen tekerleğe fren uygulayarak torku diğer tekerleğe kaydırmaya yarıyor ya, o yüzden işte :D

Ama direk kaygan zeminde araba zaten tutunamadığı için esp de sürekli sürücünün gaz tepkilerine müdahale ettiği için aracı hareket ettirmek imkansız hale geliyor, yani gitmiyor, esp yi kapattığımda ise gerekli gördüğüm zaman gazı kestiğim için ve gerekli gördüğümde de gaza tekrar bastığım için araba esp nin açık olduğu duruma nazaran daha iyi tutunma ya da gitme hissi veriyor bana.

Hatam olduysa da affola.

(Bu mesajı ben taaa adliyedeyken yazdım, adliyedeki internet su koyverince mesajı gönderemedim, bende e-mail adresime kopyalayıp, evde de bu mesaja olduğu gibi ulaştım. Özenerek de yazmıştım, kıyamadım, gönderdim bende mesajı) :D :D :D

tcs işe yarıyor tabi :)  benim kalktığım yer ancak zincirle yada kar paletiyle kalkılabilecek bir yerdi Ümit Bey ,o yüzden tcs de işe yaramadı ..evet anlatmak istediğimi yazmışınız ilk paragrafta 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hani az daha teknoloji gelişse bu tür sistemler yolun yokuşundan tutun buzuna, karına, kar kalınlığına vs vs her türlü koşuluna bağlı olarak kendi kendini açıp kapatsa veya birşeyler yapsa nasıl olur. Aslında madem koyuyorsun boyle sistemi bari bu sekilde olsun. Çok şey istiyorum değil mi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben 50-60 km hızda 5. vites derken düz yolu kast ediyorum torku yüksek araçta 50-60 km de 5. vıteste çok rahat gidebilir titremeden ,ben kendi aracımda gidiyorum zaten araç kendi diyor 60 dan sonra 5 e tak diye vitesi.. tabiki torku düşük olanda 4.viteste 50.60 km hızla gider .benim demek istediğim yüksek vites te gitmek normal olması gerekenden ...yokuş çıkarkende normal olması gereken vitesten bir üst viteste arabayı stop ettirmeden tabi eğer sizin dediğiniz gibi düşük viteste yüksek devirde kullanırsak tcs de yoksa araçta o zaman yokuşun ortasında kalırsınız ,araç bu şekilde kullanımda patinaja düşer,.karda en son kullanılacak durum düşük vites -yüksek devir... karda tecrübesi olan bunu bilir zaten cem bey de örneklemiş bakın yüksek viteste gidin diye..

vallahi çağlar hocam..benim mantığım şunu anlamıyor.. yokuşu eğer siz 4. vites 50 ile çıkıyorsanız aynı yokuşu buzlu-karlı iken nasıl 50 ile 5. viteste, sizin deyiminizle normalden bir üst viteste çıkacaksınız anlayamadım..stop ettirmeden diyorsun ama, stop etme haline gelirse tepkiniz ne olacak. stop etme haline gelse araba zaten gaz yemez, vites küçültüp gaza bassanız patinaja düşer..tcs patinajı kurtarmaya çalışsa belki araç geri kayacak..vs vs..

her yokuşta birbirinin aynı olmaz gerçide..kar ı-buz u..

neyse ben konyada fazla yokuşla boğuşmuyorum, sadece evime çıkan hafif bir yokuş var, birde okulumun çıkışında.. öyle ciddi dik değil..normal yokuş..bugüne kadar sıkıntım olmadı.. kar lastiksizde kışın araba kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vallahi çağlar hocam..benim mantığım şunu anlamıyor.. yokuşu eğer siz 4. vites 50 ile çıkıyorsanız aynı yokuşu buzlu-karlı iken nasıl 50 ile 5. viteste, sizin deyiminizle normalden bir üst viteste çıkacaksınız anlayamadım..stop ettirmeden diyorsun ama, stop etme haline gelirse tepkiniz ne olacak. stop etme haline gelse araba zaten gaz yemez, vites küçültüp gaza bassanız patinaja düşer..tcs patinajı kurtarmaya çalışsa belki araç geri kayacak..vs vs..

her yokuşta birbirinin aynı olmaz gerçide..kar ı-buz u..

neyse ben konyada fazla yokuşla boğuşmuyorum, sadece evime çıkan hafif bir yokuş var, birde okulumun çıkışında.. öyle ciddi dik değil..normal yokuş..bugüne kadar sıkıntım olmadı.. kar lastiksizde kışın araba kullanmıyorum.

ben 50 ile yokuş çıkıyorum demedim 5. viteste düz yolda 50-60km hızda gitmek karlı yollarda aracın patinaja düşmesini,kaymasını vb . önler diyorum..5.vitestede benim aracım düz yolda 50-60km hızda cok rahat gidiyor...hafif yokuşuda 4. viteste 50-60 km hızda çıkarım..yokuşun durumuna göre vites değişir tabi..benim demek istediğim olay karda normal gittiğimiz vitesten daha yüksek viteste gitmenin işe yarayacağını bellirtmekti  ben bunu diyorum ,50-60 km  hızda 5. viteste  gitme olayını örnek vermek için yazmıştım  yoksa illa 50-60km hızda 5 te gidin demiyorum sizde kendi aracınızın gaz yeme durumuna göre vites seçersiniz yani karda yüksek viteste düşük hızda gidersek  tekerleklere  daha az güç gideceği için patinajı ve kaymayı önler daha rahat tırmanırız yokuşları eğer yokuşu düşük viteste yüksek devirde çıkmaya kalkarsak  patinaja düşer araç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşalar, bu tcs ile ilgili bir soruda benden şimdi.

Görev yaptığım köyden ana yol 12 km ve bu 12km hemen hemen hepsi buzlu. Bende yola çıkmadan önce ana yola inene kadar zincirlerimi takmayı düşünüyorum.

Sizce zincirleri takınca tcsyi kapatmak gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mühim olan üst vitesde aracı düşük devirde tutmak. Vitesin veya hızın önemi yok. O yol durumuna göre değişir zaten. Amaç gaza bastığınızda motorun gazı çok hızlı yiyip lastiklere ani güç göndermemesi. Aynı şekilde sert direksiyon ve fren hareketleride olmamalı. Cem bey yumuşaklık demiş işte. :) Araç kuma kara saplandığında zorlayarak kurtarmak için çekiş kontrol kapatılmalıdır. Onun haricinde kapatmaya gerek yoktur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşalar, bu tcs ile ilgili bir soruda benden şimdi.

Görev yaptığım köyden ana yol 12 km ve bu 12km hemen hemen hepsi buzlu. Bende yola çıkmadan önce ana yola inene kadar zincirlerimi takmayı düşünüyorum.

Sizce zincirleri takınca tcsyi kapatmak gerekir mi?

yolunda hep açık olsun TCS 'nde :kıhkıh:  zaten zincir takarsanız araç patiye düşmeyeceği için tcs de devreye girmez .benim tcs hep açık valla ben olsam açık bırakırım .ama en iyisi kar lastiği alın derim eğer yoksa kar lastiğiniz zincire hiç gerek kalmıyor geçen sene o kadar kış oldu bizim buralarda kar lastiğim vardı bir kere bile zincir takmaya gerek duymadım ..ama yinede bagajımda zincirde bulunduruyorum :)

Mühim olan üst vitesde aracı düşük devirde tutmak. Vitesin veya hızın önemi yok. O yol durumuna göre değişir zaten. Amaç gaza bastığınızda motorun gazı çok hızlı yiyip lastiklere ani güç göndermemesi. Aynı şekilde sert direksiyon ve fren hareketleride olmamalı. Cem bey yumuşaklık demiş işte. :) Araç kuma kara saplandığında zorlayarak kurtarmak için çekiş kontrol kapatılmalıdır. Onun haricinde kapatmaya gerek yoktur.

bende sizin anlattığınız şeyi anlatmak istedim Engin arkadaşım yani aracı  üst viteste düşük devirde tutmak gerektiğini ..50-60km hızı örnek vermek için yazdım nasıl olacağını anlatmak için 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yolunda hep açık olsun TCS 'nde :kıhkıh:  zaten zincir takarsanız araç patiye düşmeyeceği için tcs de devreye girmez .benim tcs hep açık valla ben olsam açık bırakırım .ama en iyisi kar lastiği alın derim eğer yoksa kar lastiğiniz zincire hiç gerek kalmıyor geçen sene o kadar kış oldu bizim buralarda kar lastiğim vardı bir kere bile zincir takmaya gerek duymadım ..ama yinede bagajımda zincirde bulunduruyorum :)

Lastiklerimin dördüde kışlık ama yol çok inişli çıkışlı hani bir kez durmak zorunda kalırsanız bir daha gidemeyeceğiniz yollardan. Çünkü yol karlı değil olduğu gibi buzlu bildiğiniz buz yani. Birde ana yola çıkana kadar yol dar. İki arabalık ama böyle buzlu yollarda karşıdan gelen usta şoförler! var. gerekirse durup tekrar kalkabilmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastiklerimin dördüde kışlık ama yol çok inişli çıkışlı hani bir kez durmak zorunda kalırsanız bir daha gidemeyeceğiniz yollardan. Çünkü yol karlı değil olduğu gibi buzlu bildiğiniz buz yani. Birde ana yola çıkana kadar yol dar. İki arabalık ama böyle buzlu yollarda karşıdan gelen usta şoförler! var. gerekirse durup tekrar kalkabilmek istiyorum.

Anladım o zaman zincir şart tabi ben olsam açık bırakırdım tcs yı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TCS ve zincir aynı anda kullanılmaz diye biliyorum ben, en azından bizim bir önceki arabamızda çalışmıyor sapıtıyordu. Zincirle yokuşta kalıyordum kapatmasaydım o kadar diyim.

Bir önceki arabamız olan Citroen C5 ile paintball'a gittiğimiz mühye köyünde aniden bastıran kar yağışı sonunda arabaları uzunca bir yokuştan çıkarırken, araçta 5 kişi olduğunu, 4 kar lastiği olduğunu, ESP olmayıp sadece ASR olduğunu ekliyeyim devam etmeden önce, yokuşun yarısına kadar ASR(TCS) açık gittiysem de son ve yolun geri kalanına göre daha dik olan yokuşta araba yavaşlamaya başladığından durmaya yakınken ASR(TCS)'yi kapatıp hafif hafif pati çekerek çıkmaya devam etmiştim yolu.

Tabi yolun sonunda BMW'li arkadaşım yan yan kaldığından ben de durmak zorunda kalmıştım, sonra ite kaka ASR yine kapalı ancak patiye kalmamaya çalışarak çıkmıştık. Muhtemelen daha önce de bahsetmişimdir, çıktıktan sonra Ankara'lılar bilirler yıldız tarafındaki Shell'in önünde arada 5 araba mesafe varken frene basmış 2 arabalık yol gittikten sonra yanımdaki arkadaşım frene niye basmadığımı sormuştu, o kadar buzdu yerler.

İnşallah pazartesiden sonra Ankara'da kar kış kıyamet kopar, ben de yarın sipariş edeceğim iphone tutacağı ile bolcana test ve kayıt yaparım da pratikte bu işler nasıl olduğuna dair daha çok somut örneğimiz olur.

Bunları söylerken her arabadaki ASR veya TCS sisteminin aynı olmadığı, bizim eski arabanın otomatik olmasının da fark yaratacağı, asfaltın kullanılma sıklığı ve durumu(yeni,eski,yıpranmış,mıcırlı vs.) sonuçları etkileyen faktörler.

GoPro foruma sponsor olsa da detaylı incelemeler yapsak  :kıhkıh:  :kıhkıh:

Zincirinizi germeyi unutmayın, özellikle yük bindiğinde, sert yokuş kalkışlarında iyi gerilmemiş zincirler sarkarak veya bir kısmı çıkarak aracınıza zarar verebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iyide Bekir Bey evet en güzeli kullanmamakta mecburuz kullanmaya bizim okula otobüs vb. taşıt gitmiyor sadece kendi aracımız gidiyor

Tabii şartlar her zaman uygun olmayabiliyor...O vakit aman dikkat kazasız belasız iş yerini gidiş gelişler...........

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.