Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Karda/buzda Sürüş Teknikleri Bilgiler/öneriler/sorular/videolar

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

Karda kışta araç bakımı hakkında fikir ve önerilimizi paylaşmaya devam ederken her kışta haberlerde gördüğümüz yokuş çıkamayan araçlar ve hatta çarpışan araba oynayanlara katılmamak için forumda teorik bilgilerimizi geliştirmek, deneme şansımız olursa veya olmuşsa da tecrübelerimizi konuşup paylaşmalıyız diye düşündüm.

Not: konu düzeni baya cortlamış alıntıların alındığı kişiler filan gitmiş bir ara tekrar düzenlerim

Genel sağdan soldan okuduğum ancak bir çok kez okuduğum için tam belirli bir kaynağı olmayan öneriler: (Yorum ve önerilerinizle tamamlanacak kısım :) )

-Başlangıç olarak her türlü ani direksiyon ve pedal hareketinden çekinilmeli.

-Dönüşlerde değil, dönmeden önceki düzlüklerde fren yapılması. 

-Lastik havaları en az 32 olmalı, fazlası zarar değil azı sıkıntı yaratabilir.(Detay ileride)

-

-

Bu maddelerin yanına/altına sebeplerini ve sonuçlarını da eklemeli miyiz bilmiyorum.

Bilgi ve tecrübelerinize göre bir çok şey daha eklenebilir tabikide. Ben ilk aklıma gelenleri yazdım. Tembelliğim her zamanki gibi üstümde olduğundan detaylandırıp forumda arama yapıp alıntılara boğamadım konuyu  :) 

Lastik havaları ile ilgili yazılarımız:

Ben özellikle kışları kafama göre 32-33 basıyorum benzinlikteki zımbırtı bozuksa düşük basınçta olacağına yüksek basınçta olsun mantığıyla bilmiyorum doğru mu yanlış mı yapıyorum.
Kışın biraz yüksek basmak iyidir, yanlışlıkla kar buza girince dişlerin gergin durması avantaj sağlar.

Eşit gozukuyorlar ondan yahu :)

Tesekkurler

20 hava da 30 hava da gözle incelemede aynı gözükebilir...

Uygun basınç tablosu

Sorular: (Sizden gelenler ve cevaplar eklenecek)

- Motor freni kullanmak doğru mu?

-ASR'yi açık bırakmak mantıklı mı?

-

-

-

Fayda sağlayabilecek detaylar:

-Büyük bir yağmurluk veya büyük bir branda zincir takmanız gerekirse üstünüzün başınızın batmasını engelleyebilir.

-Eldivenler aracı temizlerken ve yine zincir takarken işinizi kolaylaştırabilir.

-Aracınızın üstünde ne kadar kar bırakırsanız altının donma, buz haline gelme ihtimali o kadar artacaktır.

Biraz hukuki ve baya karamsar bir soru olacak ancak aklıma takıldı sorayım dedim, kimsenin başına gelmemesi dileğiyle.

Burada 20. saniyedeki gibi kontrolü kaybetmiş bir şekilde diğer insanların üzerine gidiyor isek arabadan atlamak doğru karar mı?

Kontrolü tamamen kaybettiğimizi ve buzun üstünde olduğumuzu varsayarsak.

Videolar:

Öncelikle eğer sizde bundan varsa konuyu kapatabilirsiniz 

ABS ve ESP'nin etkileri, yararları:

Sonra çokça bahsettiğimiz lastik farkları: İlk önce gri araçta mevsim lastikleri, kırmızı araçta   kışlık lastikler var, sonra lastikler değişiyor gri kışlıkları, kırmızı dört mevsim lastiklerini alıyor.

Sonra grinin ön iki lastiğine 2 kışlık takılıp arkalar dört mevsim bırakılıyor. Kırmızı araçta yine dört adet kışlık lastik var.

Ford Kanada fren testi:

Ve tabiki UG8 (Reklamı)!!!!!

Çok video oldu da bunu da eklemeden geçemeyeceğim daha detaylı olduğu için:

3. dakikadan sonra ıslak zeminde de testler var.

Son olarak:

Ve bence "It's not the car, it's the driver" sözünün en güzel örneklerinden biri  : :)

Diğer videolar: 

Lastik testleri:

Dört çekerin uygun lastik olmadan bir işe yaramaması:

Kayma ve kaza

Kaynak: Google, Youtube ve bir kaç yıldır üye olup okuduğum bir çok forum. Bazı videolar haricinde direkt alıntı yapmadığım için adlarını listelemeyi mantıklı bulmuyorum ancak eğer gerekiyorsa 3-5 zaten bilindik forumu ekleyebilirim. Vakit buldukça, sorular geldikçe, daha çok araştıracak zaman buldukça editlerim. Videoların çoğunluğunun ingilizce olmasından dolayı özür dilerim. Türkçe kaynaklarda özellikle forumlarda yorum faktörü çok olduğundan yabancı kaynakları tercih etmeye çalışıyorum. Tabiki de açık olmayan kısımlarda

Bazı videolar görünmüyor, bazıları 2-3 kere silindi, yazı formatını da 2-3 kere düzelttim yine sapıtmış gibi idare ediverin düzeltirim yeni şeyleri eklerken :)

Mertcan Çelik tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öneri olarak vitesi normal olandan daha üst viteste kullanmak mesela 50-60 km hızda  5. viteste gitmek aracı bu şekilde kullanarak tekerlere daha az çekiş gücü göndererek aracın patinaja düşmesine önlemek (,esp nin yaptığı işe benzer birşey) karda bu şekilde kullanım işe yarıyor ...vitesleri fazla değiştirmemekte gerekiyor mesela yokuş çıkacağız diyelim o yokuş için uygun vitesi seçip yokuşu çıkmadan önce o vitese geçip ,o vitesle yokuşu çıkmak...yolda bazı yerlere 20-25 cm yüksekliğinde  kar birikiyor tipileme sonucu böyle yerlerde aracı önceden hızlandırıp uygun vitesi seçip gazı sabitleyip gazı azaltmadan hatta bazen gazı arttırarak  geçmekte yarar var eğer yavaşlarsak aracın altı kara sürtüp hızın iyice düşmesine sebep olabilir daha sonrada karda kalabilir araç....yokuş aşağıya inişlerde ise mümkün olduğunca en düşük viteste inip fazla fren kullanmadan inmek  şimdilik aklıma gelenler bunlar ..Ayrıca abs ve esp karda çok fayda sağlıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öneri olarak vitesi normal olandan daha üst viteste kullanmak mesela 50-60 km hızda  5. viteste gitmek aracı bu şekilde kullanarak tekerlere daha az çekiş gücü göndererek aracın patinaja düşmesine önlemek (,esp nin yaptığı işe benzer birşey) karda bu şekilde kullanım işe yarıyor ...vitesleri fazla değiştirmemekte gerekiyor mesela yokuş çıkacağız diyelim o yokuş için uygun vitesi seçip yokuşu çıkmadan önce o vitese geçip ,o vitesle yokuşu çıkmak...yolda bazı yerlere 20-25 cm yüksekliğinde  kar birikiyor tipileme sonucu böyle yerlerde aracı önceden hızlandırıp uygun vitesi seçip gazı sabitleyip gazı azaltmadan hatta bazen gazı arttırarak  geçmekte yarar var eğer yavaşlarsak aracın altı kara sürtüp hızın iyice düşmesine sebep olabilir daha sonrada karda kalabilir araç....yokuş aşağıya inişlerde ise mümkün olduğunca en düşük viteste inip fazla fren kullanmadan inmek  şimdilik aklıma gelenler bunlar ..Ayrıca abs ve esp karda çok fayda sağlıyor 

Benim bu konudaki tereddütüm özellikle dizellerde yüksek vites düşük devir kullanıldığında ekstra bir şey olduğunda gaz ile arabayı toparlama/kurtarma çalışmalarımız güç yetersiz kalacağından mümkün olmayabilir gibime geliyor. ASR zaten vitese devire bakmadan işini yapabiliyorsa ben gerektiğinde hızlanabilmek için deviri çok düşük tutmama taraftarıyım. ASR kapalıysa zaten patinajsız çıkma ihtimalimiz olmadığından yüksek devirde gitmek gerekli bence.

Ben Audi nin şokundayım, yorum yapamıyorum şu an :D

Güzel paylaşım teşekkürler. O audi ne ayak ya :D

Araba Allroad bir Quattro. Bazı arabalarda olduğu gibi aktif ayarlanabilir havalı süspansiyon var. Detayları spoiler içinde verdim. Baya güzel bir makine. Yenilerinde 2.7 BiTurbo var ki tadından yenmez  :).

Videodaki aracın motor seçenekleri ve havalı süspansiyon videosu

C4 engines

The C4 design was available with the following engines:

engine configuration Max. motive power

petrol engines

1.8 20v Inline 4 DOHC 92 kW (125 PS; 123 bhp)

2.0 8v Inline 4 SOHC 74 kW (101 PS; 99 bhp)

2.0 8v Inline 4 SOHC 85 kW (116 PS; 114 bhp)

2.0 16v Inline 4 DOHC 103 kW (140 PS; 138 bhp)

2.3 10v Inline 5 SOHC 98 kW (133 PS; 131 bhp)

2.6 12v V6 SOHC 110 kW (150 PS; 148 bhp)

2.8 12v V6 SOHC 128 kW (174 PS; 172 bhp)

2.8 30v V6 DOHC 142 kW (193 PS; 190 bhp)

diesel engines

1.9 TDI 8v Inline 4 SOHC 66 kW (90 PS; 89 bhp)

2.5 TDI 10v Inline 5 SOHC 85 kW (116 PS; 114 bhp)

2.5 TDI 10v Inline 5 SOHC 103 kW (140 PS; 138 bhp

Kaynak Wikipedia

Bu da yeni modelim bilgilerinin linki

http://en.wikipedia.org/wiki/Audi_A4#A4_allroad_quattro

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

asr açıkken karda gidemezsiniz , çünkü araç kaymaya başladığı anda güç kesiyor , devamlı kayma eğilimi olduğu için yokuşun ortasında araba durur ...  bütün driving asistleri kapatmalısınız ...  

ince bir yokuş çıkılacaksada ; özellikle kar lastiği olmayan arabalar için konuşuyorum ; bir hayli hız almanız gerekli ... 

gidebiliyorsanız böyle gidin :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

asr açıkken karda gidemezsiniz , çünkü araç kaymaya başladığı anda güç kesiyor , devamlı kayma eğilimi olduğu için yokuşun ortasında araba durur ...  bütün driving asistleri kapatmalısınız ...  

ince bir yokuş çıkılacaksada ; özellikle kar lastiği olmayan arabalar için konuşuyorum ; bir hayli hız almanız gerekli ... 

gidebiliyorsanız böyle gidin :)

İlk iletiye ekliyorum videoyu

Bir de Tüm Driving Assist'ler demeyelim de çekiş kontrollü engelleyen, gazı kesenleri kapatmak gerekli. ESP 4 çekerde bile olsa sizin manuel olarak yapamayacağınız şeyleri yapıyor sonuçta :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ESP 4 çekerde bile olsa sizin manuel olarak yapamayacağınız şeyleri yapıyor sonuçta

benim ne yapıp yapamayacağımı nereden biliyorsun :cnvr:   :muha: , şaka bir yana , tabikide esp kapatmamak ve asr yide düz yol dışında , yokuş çıkarken kapatmak gerekli  ...   yoksa adamlar yapmış ,,, ama gönderdiğim videoda audi için konuşan elemanda , esp off yapıyor , eğlenmek istiyorsa kapatacaksın ...

ama benim arabada kapanmıyor ...  çok ilginç ... geç devreye giriyor ama kapatılabilmeside gerekli ....

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esp kesinlikle kapatılmamalı karda en çok işe yarayan sistem esp ve ben özelikle karda çok faydasını görüyorum ..dizel araba konusuna gelecek olursak dizellerde tork yüksek olduğu için daha uzun süre yüksek viteste ve cekisden düşmeden gidebiliriZ ,dizel normal benzinli araca göre daha çabuk tepki gösterir dizeler normal benzinliden daha avantajlı karda ama turbo benzinlii ile ise hemen hemen aynı avantaja sahiptir ..esp zaten araç yolu tutmayinca devreye giriyor .arac patinajdayken gucu azaltip yolu tutmasini sagliyor.zaten esp olmayan bir aracta karda gaza fazla basinca yolu tutmayacaktir ama esp en azindan yolu tutmasini sagliyor araucin o yuzden kesinlikle esp kullanilmali

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

zaten esp olmayan bir aracta karda gaza fazla basinca yolu tutmayacaktir ama esp en azindan yolu tutmasini sagliyor aracin o yuzden kesinlikle esp kullanilmali

belki ben yanlış anlıyorum yazdığından ama , esp dediğimiz şey stabil giden bir aracın biranda çizgi dışına kayması sonucunda kaydığı lastiklere orantılı frenleme yaparak aracı çizgisine sokmaya çalışır diye biliyorum ben çalışma prensibini , karda gaza basınca yolu tutmasında hiçbir etkisi yok ...  yolu tutmayınca etkisi var ... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esp +tcs focusta ortak çalışan sistem ve patinaji önleyip aracin yolu tutmasini ve virajlarda aracın savrulma durumu olursa gerekli tekerlere fren uygulayıp aracın virajda savrulmasini ve yoldan çıkmasını önlüyor .esp +tcs ortak çalışıyor abs+ebd gibi yani. esp savrulmayı önlüyor tcs patinaji..volkswagende asr diye geçiyor bu sistem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 3 de esp ve tcs yol bilgisayarında tek seçenek olarak sunuluyor  ama esp devre dışı kalmıyor diye biliyorum.Sadece tcs devre dışı bırakılıyor.Rampa çıkışlarında tcs yi devre dışı bırakmakta fayda var ben öyle yapıyorum.Dik yokuş inişlerinde 1. vites ve el freni 1-2 diş çekili(kaydırmıyacak kadar) iniyorum ve işede yarıyor.Ama karda araç kullanımında rampa inişlerinde freni bas çek şeklinde kullanmak yararlıdır  diye bazı programlarda izledim ama hiç denemedim muhtemelen kar lastiği olan araçlar için iyi bir seçenektir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 3 de esp ve tcs yol bilgisayarında tek seçenek olarak sunuluyor  ama esp devre dışı kalmıyor diye biliyorum.Sadece tcs devre dışı bırakılıyor.Rampa çıkışlarında tcs yi devre dışı bırakmakta fayda var ben öyle yapıyorum.Dik yokuş inişlerinde 1. vites ve el freni 1-2 diş çekili(kaydırmıyacak kadar) iniyorum ve işede yarıyor.Ama karda araç kullanımında rampa inişlerinde freni bas çek şeklinde kullanmak yararlıdır  diye bazı programlarda izledim ama hiç denemedim muhtemelen kar lastiği olan araçlar için iyi bir seçenektir. 

Abs li araçlarda abs zaten kendi basıp çekiyor biz frene tam bassakta ,abs siz aracda yapılabilir bas çek veya hafif basilabir frene.ayrıca tcs yi kullanmak  tam tersi yokuşlarda daha çok işe yarıyor .biz gaza fazla bassak bile tcs gazi azaltıp yola tutunmasını sağlıyor ,karlı yollarda esp +tcs yi kapatmak tam bir mantıksızlık heleki karda yokuş çıkarken .karda torku düşük tutmak önemli ister düz ister yokuş olsun tekerlere fazla güç göndermemek lazım özellikle de yokuşta yoksa araç çabuk patinaja düşer olduğu yerde kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aktif olunca teker daha yavaş dönecek ,nasıl yola tutunsun hızlı dönen teker yavaş dönecekki yola tutunacak...nasılki asfalta bile gaza aşırı basınca patinaj çekiyor daha sonra esp-tcs devreye giriyor patinajı önlüyor..karda daha da az gaz lazım aracı yolda tutmak için ,patinajı engellmek için tcs de bu işi çok iyi görüyor biz fazla da gaza bassak ...Karlı yollarda tecrübesi olan bilir zaten bunu benim bunları yazmama bile gerek yok 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.